Jump to content
Sign in to follow this  
mavetz

Scule calitate /de unde cumparam?

Recommended Posts

Vezi la bricostore trusele la 320(parca) de l;a magnusson.Sunt facute in taiwan macar...

Eu am una pe care o chinuiesc de vreun an si vad ca n-are stres.

o chestie care pe mine ma seaca.... de ce pun astia "Scule fabricate in GERMANIA" cand ele sunt fabricate in china ?!? ce incredere sa mai ai in ei cand te mint in fata? se fac scule bune si in china, nu trebuie sa minti ca sa iti promovezi produsul.

pt ca firma chinezeasca care le fabrica se numeste "Made in Germany" :)

Asta e citatul zilei :)))))) excelent!!!

:crack: . da e buna asta :)

si eu pt Bosch as vota....

succes!

dar sunt banii tai si alegerea ta pana la urma....

sa nu dai vina pe mine daca se strica ;)

Edited by apriliacluj

Metabo e cam acelasi lucru doar are 2ah si ceva putere mai mare si sistemul ala ciudat in care mandrina se ia jos si ramane doar capul hexagonal pentru biti.

Intreb si eu ca necunoscator. Vreau sa imi cumpar un aparat de sudura ce va fi folosit la nivel de hobby / treburi gospodaresti. Ideea e ca nu stiu la ce sa ma uit sau ce tip de aparat sa imi cumpar / ce marca. Pana acum am folosit unul facut artizanal, cu electrod, acum multi multi ani de catre cineva, insa as vrea ceva mai usor de manuit si mai sigur. Nu sunt bun in ale sudatului (sudez basic, nu estetic, dar pana acum ce am sudat, a tinut) insa as vrea sa imi perfectionez si tehnica. As vrea sa pot suda cu el si teava de inox cu o grosime in carne de 1-2 mm sa zic. Se gaseste ceva pana in 1000 RON care sa indeplineasca cerintele astea? Ma intereseaza sa fie fiabil / sa poata fi reparat in caz de buba la pret decent si sa pot folosi electrod / fir subtire pentru niste suduri in materiale subtiri.

Am un invertor de la Telwin. Sudeaza cu electrod, poate suda diverse metale (evident daca ai electrozii corespunzatori).

Este extrem de usor si are protectii destule.

De reparat nu a fost cazul si sper sa nu fie.

In banii pe care ii ai nu cred ca ai sanse sa gasesti unul cu sarma - din ce am inteles sunt pacatoase sistemele mecanice de avans al sarmei.

O investitie buna pentru astfel de ostilitati este masca automata cu reglaj. Ajuta foarte mult prin faptul ca ai 2 maini libere

Foarte misto scula. Cuplu puternic. Deocamdată doar am probat-o nu ammpus-o la treaba. Dar cred ca merge si sa dau gauri cu ea in teava patrata. Bine nu zeci de gauri dar cat sa nu mai intind masina du cablu.

post-87402-0-38941100-1463917829_thumb.jpg

Edited by mytzam

Unde gasesc un adaptor de la patrat de juma' de tol la inbus de 19? Cel mai mare pe care l-am gasit in magazin e de 17. Bine, mai sint in seturi de impact dar n-as da 100 si ceva de lei.

Edited by gn77b

Unde gasesc un adaptor de la patrat de juma' de tol la inbus de 19? Cel mai mare pe care l-am gasit in magazin e de 17. Bine, mai sint in seturi de impact dar n-as da 100 si ceva de lei.

Nu inteleg la ce adaptor te referi, cauti imbus de 19 cu patrat de 1/2"

http://www.ebay.co.uk/itm/19mm-HEX-KEY-BIT-ALLEN-Socket-1-2-Drive-FRANKLIN-TOOLS-4319-Professional-Quality-/110750153833?hash=item19c9393c69:m:m2vAW5zqUWzT75Yxam5CIyA

Exact ala e, 10x. Poate gasesc la noi, totusi.

Asta e? :)) sunt pe la noi comercianti care descompleteaza orice trusa de la yato, nu e cine stie ce dar isi face treaba. Eu stiam ca am o dublura dar e de 17 din pacate.

Aia e. E un nene in bazar care are stand mare cu Yato dar cea mai mare e de 17. In principiu, ce nu e la el, nu exista. L-am intrebat daca nu aduce sau nu se fac si mi-a zis ca nu sint primul care intreaba. Avea un set de impact dar e 100 si ceva.

Tai cu flexul o bucata dintr-un inbus de 19 si il infigi in tubulara de impact cu aceeasi dimensiune. Sau cauti la firme mai serioase de scule.

Tai cu flexul o bucata dintr-un inbus de 19 si il infigi in tubulara de impact cu aceeasi dimensiune. Sau cauti la firme mai serioase de scule.

Ca se gasesc pe la toate colturile asa ... :)

Foloseste o piulita lunga M12. Hexagonul e de 19mm.

O poti folosi lejer cu orice tubulara sau inelara de 19. La impact se mai pierde din energia pistolului daca adopti aceasta solutie.

din-6334-gajka-vtulka-shestigrannaya-udl

Edited by Cesar

Ca se gasesc pe la toate colturile asa ... :)

Sint la Flux. Magazinul ala e mai dotat decit toate cele mari de bricolaj la un loc.

Sint la Flux. Magazinul ala e mai dotat decit toate cele mari de bricolaj la un loc.

Cat dai pe imbus si pe tubulara mai bine cumperi bit direct sau faci cum a sugerat Cerzar, e o idee buna.

Cat dai pe imbus si pe tubulara mai bine cumperi bit direct sau faci cum a sugerat Cerzar, e o idee buna.

Sincer sa zic, ideea aia e cea mai ok. Tubulara am deja si oricum e vreo 5 lei. M-as mira sa nu se foarfece un surub de 8 din otel din ala de 5,8. Oricum, nu-i urgenta.

I don't follow ...

Stai ca am citit printre rinduri raspunsul lui Cesar si am mai pus de la mine :)) Asa e cind iti f.uti toata ziua nervii cu un butuc Shimano Alfine si bere in paralel.

Foloseste o piulita lunga M12. Hexagonul e de 19mm.

O poti folosi lejer cu orice tubulara sau inelara de 19. La impact se mai pierde din energia pistolului daca adopti aceasta solutie.

din-6334-gajka-vtulka-shestigrannaya-udl

foarte buna idee asta cu piulita de cuplare! Bine de stiut! Ms!

+1

Piulitele alea pt imbinat tije filetate pot face treaba, corect. Dar, cum ai zis ca vrei de impact, m-am gandit ca e nevoie de forta.

Ete fix ce cauti, nu e de negasit: http://www.sculebgs.ro/com-virtuemart-menu-categories/com-virtuemart-menu-categories/scule-mecanica/biti/biti-cu-tubulara-1-2/bgs-4294-bit-imbus-h19x53mm-cu-tub-1-2-detail.html

Sau, pt profesionisti: http://www.sculeserviceauto.ro/eshop/index.php?ukey=product&productID=11220

Edited by john17