Sari la conținut

Lovita pe trecere de un scuterist


Cap0ne
 Share

Postări Recomandate

"Un grav accident de circulatie s-a produs astazi, 4 octombrie, pe strada Vasile Alecsandri din Baia Mare. O fetita de numai cinci ani a fost lovita de un scuterist pe trecerea de pietoni, chiar sub ochii matusii sale, care o tinea de mana. Copila a suferit rani grave si a fost transportata la spital. "

"Martorii spun ca scuterul a venit cu viteza si a lovit-o pe fetita de cinci ani, trantind-o pe asfalt. Un echipaj SMURD i-a acordat celei mici primul ajutor si a dus-o in graba la spital. Are leziuni extrem de grave la cap, spun doctorii, care sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire. Si daca isi va reveni, va ramane cu sechele.

 

Tanarul care se afla pe scuter, in varsta de 16 ani, este cercetat pentru vatamare corporala din culpa."

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/fet...pe-trecere.html

 

si video

 

http://www.emaramures.ro/Video-Maramures/4...i-din-Baia-Mare

 

Sa nu faceti cursuri de legislatie si sa va tunati scuterele dar nu si franele... tuva'n bot de copii facuti din laba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Un grav accident de circulatie s-a produs astazi, 4 octombrie, pe strada Vasile Alecsandri din Baia Mare. O fetita de numai cinci ani a fost lovita de un scuterist pe trecerea de pietoni, chiar sub ochii matusii sale, care o tinea de mana. Copila a suferit rani grave si a fost transportata la spital. "

"Martorii spun ca scuterul a venit cu viteza si a lovit-o pe fetita de cinci ani, trantind-o pe asfalt. Un echipaj SMURD i-a acordat celei mici primul ajutor si a dus-o in graba la spital. Are leziuni extrem de grave la cap, spun doctorii, care sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire. Si daca isi va reveni, va ramane cu sechele.

 

Tanarul care se afla pe scuter, in varsta de 16 ani, este cercetat pentru vatamare corporala din culpa."

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/fet...pe-trecere.html

 

si video

 

http://www.emaramures.ro/Video-Maramures/4...i-din-Baia-Mare

 

Sa nu faceti cursuri de legislatie si sa va tunati scuterele dar nu si franele... tuva'n bot de copii facuti din laba :D

:) :P ;) Ar trebui sa bage si permis pt asa ceva.....Chiar asa pe trecerea de pietoni????Nu e posibl asa ceva..... Ar trebui arestat direct.....fara drept de apel.....daca ar pati coplilu meu asa ceva l-as omora pe tampitu ala.... :P

Editat de SpEeD_DaEmOn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu scuterul spre deosebire de altii o sa faca ceva timp in centru de corectie si dupa un pic de puscarie. dar ce sa faci... bine ca macar unii fac sa nu lase impresia ca justitia nu isi face treaba. ca de cu oamenii care au un nume in societatea in ca care traim e mai greu sa ii duca la puscarie cu banii si relatiile care le au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu scuterul spre deosebire de altii o sa faca ceva timp in centru de corectie si dupa un pic de puscarie. dar ce sa faci... bine ca macar unii fac sa nu lase impresia ca justitia nu isi face treaba. ca de cu oamenii care au un nume in societatea in ca care traim e mai greu sa ii duca la puscarie cu banii si relatiile care le au.

Eu cred ca o sa scape mai ieftin decat un matur, tocmai pentru ca e minor...

 

Sunt majoritatea scuteristi habarnisti, fara echipament elementar, fara vesta reflectorizanta, de multe ori fara faruri aprinse si cel mai important, fara sa aiba scuterele inmatriculate, deci clar n-au nici asigurare si merg fara nici un stres. Politia nu face nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire micutei ;)

Cat despre scuteristi nu am multe de comentat. Am vazut tot felul de specimene ,dar nu cred ca trebuie bagati toti in aceiasi oala. Cei cara ma irita prin inconstienta lor sunt "baietasii" care ma depasesc in localitate de regula, cu ranjetul larg pe fata, plini de satisfactie -total ne echipati si fara cele mai elementare notiuni de conduita preventiva. Sincer i-mi provoaca mila ,dar in acest caz mi-e mila de biata fetita .

Toti am vrea banuiesc sa se faca ceva in vederea "legalizarii" mersului cu asfel de miljoace autopropulsate (scutere, mopede) dar cine stie cati trebuie sa mai sufere pana sa se faca ceva. PACAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca fetita de 5 ani stia ca vine unu cu mopedul si o trozneste? nici nu stia ce e ala..5 ani,omule,abia daca e la gradinita,grupa mica. credeti ca oamenii care traverseaza strada au permis A si se uita dupa motorete? ei vorbesc de pensii,necazuri, treburi, crezi ca un moped e coloana oficiala si trebuie sa te dai la oparte din calea lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne
"Un grav accident de circulatie s-a produs astazi, 4 octombrie, pe strada Vasile Alecsandri din Baia Mare. O fetita de numai cinci ani a fost lovita de un scuterist pe trecerea de pietoni, chiar sub ochii matusii sale, care o tinea de mana. Copila a suferit rani grave si a fost transportata la spital. "

"Martorii spun ca scuterul a venit cu viteza si a lovit-o pe fetita de cinci ani, trantind-o pe asfalt. Un echipaj SMURD i-a acordat celei mici primul ajutor si a dus-o in graba la spital. Are leziuni extrem de grave la cap, spun doctorii, care sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire. Si daca isi va reveni, va ramane cu sechele.

 

Tanarul care se afla pe scuter, in varsta de 16 ani, este cercetat pentru vatamare corporala din culpa."

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/fet...pe-trecere.html

 

si video

 

http://www.emaramures.ro/Video-Maramures/4...i-din-Baia-Mare

 

Sa nu faceti cursuri de legislatie si sa va tunati scuterele dar nu si franele... tuva'n bot de copii facuti din laba ;)

 

Parca si matale ai fost scuterist,tot matale ai tunat un scuter de 49(kit 80 la chinezarie) dar nu ai modificat si franele.

Nu bag toti scuteristi in aceasi oala asa cum si motociclisti au cocalari lor,singura chestie e ca numarul cocalarilor e mult mai mare in randul scuteristilor(chiar initiatorul topicului are printre amici scuteristi cocalari care merg cu scuterul neinmatriculat si ne serveste cu topicuri unde sa injure scuteristi)

Intai injura-ti prieteni(scuteristi cocalari) si dupa aia injurai pe ceilalti scuterisi forevercapone

 

Sa inteleg ca injuratura aia e retrospectiv indreptata si pentru propria persoana din perioada cand aveai scuter tunat si frane pe tambur(stii tu ce stii) :) :P :D

Esti patetic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca fetita de 5 ani stia ca vine unu cu mopedul si o trozneste? nici nu stia ce e ala..5 ani,omule,abia daca e la gradinita,grupa mica. credeti ca oamenii care traverseaza strada au permis A si se uita dupa motorete? ei vorbesc de pensii,necazuri, treburi, crezi ca un moped e coloana oficiala si trebuie sa te dai la oparte din calea lui?

 

scuteristul poate era paralel cu legislatia, matusa fetitei (cea care o insotea) poate era cu capul in nori.... who knows

un lucru e clar, scuteristul trebuie pedepsit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca si matale ai fost scuterist,tot matale ai tunat un scuter de 49(kit 80 la chinezarie) dar nu ai modificat si franele.

Nu bag toti scuteristi in aceasi oala asa cum si motociclisti au cocalari lor,singura chestie e ca numarul cocalarilor e mult mai mare in randul scuteristilor(chiar initiatorul topicului are printre amici scuteristi cocalari care merg cu scuterul neinmatriculat si ne serveste cu topicuri unde sa injure scuteristi)

Intai injura-ti prieteni(scuteristi cocalari) si dupa aia injurai pe ceilalti scuterisi forevercapone

 

Sa inteleg ca injuratura aia e retrospectiv indreptata si pentru propria persoana din perioada cand aveai scuter tunat si frane pe tambur(stii tu ce stii) ;) :) :P

Esti patetic

Maestre stie tot, atunci cand aveam scuter "tunat" aveam permis de ceva vreme si destui km adunati ca conservar incat eram capabil sa adaptez viteza la conditiile de drum si stiam ca in apropierea trecerilor trebuie sa sporesti atentia, nu sa ii dai blana. Si am incercat sa investesc si in frane pe cat mi-a permis disponibilitatea pieselor de pe piata pt modelul de scuter pe care il aveam.

Iar de blamat scuteristii o faceam si pe atunci, asa ca stai tu relax si nu purta grija mentalitatii mele.

Iar in cazul de fata, nu are a face ca pustanul asta mergea pe scuter. Putea foarte bine sa fie unul pe hayabusa ca aceeasi parere as fi avut-o despre el, daca ai impresia ca acum "m-am ajuns".

 

Iar legat de faptul ca am UN prieten cu scuter neinmatriculat, nu ii vad relevanta. Ai impresia ca il incurajez din punctul asta de vedere ?

Asa ca nu mai muri de grija altuia si fa ce zice popa, nu ce face popa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire micutei!

 

Pustiul are partea sa de vina, la varsta lui este foarte usor sa gresesti, sa nu gandesti... Adevaratii vinovati sunt cei ce au "gandit" si "influentat" legislatia de circulatie a mopedelor, in dorinta lor de a-si rula afacerile... si care nu dau doi bani pe sanatatea si siguranta cetatenilor, pe faptul ca multi tineri mor in fiecare an din cauza lor, iar si mai grav faptul ca altii platesc nevinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi este neclar un lucru: daca bunica o tinea de mana, cum se face ca n-a fost lovita si ea? Presupun ca scuteristul mergea pe strada, deci perpendicular pe trecere. Cum se face ca a lovit-o doar pe fetita daca bunica era langa ea?

 

Nu cumva bunica i-a dat drumul si fetita a traversat in fuga sarind in fata scuteristului? La ce boala au televiziunile si presa pe noi, nu m-ar mira ca acest mic fapt sa fi fost omis.

 

Nu ma declar de partea scuteristului, dar trebuie sa recunosc ca daca un copil ar traversa in fuga prin fata mea, chiar si pe trecere, nu pot face mare lucru pentru a-l evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de vina pustiului, si legislatia tarii asteia are partea ei de vina. La 16-17 ani un adolescent nu are ce cauta pe drumurile publice aglomerate din Romania. Adolescentii, in afara de reflexe bune, toate celelalte cerinte nu le indeplinesc. Abia invata sa isi poarte singuri de grija, cum ar putea ei sa aiba grija de ceilalti? Si cand intalnesc alti copii/adolescenti in drumul lor rezulta tragedii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne
Si am incercat sa investesc si in frane pe cat mi-a permis disponibilitatea pieselor de pe piata pt modelul de scuter pe care il aveam.(de fapt nu ai investit nimic...sa fim corecti)

Iar de blamat scuteristii o faceam si pe atunci, asa ca stai tu relax si nu purta grija mentalitatii mele.

Iar in cazul de fata, nu are a face ca pustanul asta mergea pe scuter. Putea foarte bine sa fie unul pe hayabusa ca aceeasi parere as fi avut-o despre el, daca ai impresia ca acum "m-am ajuns".

 

Iar legat de faptul ca am UN prieten cu scuter neinmatriculat, nu ii vad relevanta(e un cocalar care merge cu un scuter de peste 200cm,obisnuieste sa bea si merge cu scuterul .....nu are nici o relevanta). Ai impresia ca il incurajez din punctul asta de vedere ? ...nu tu esti de acord cu ce face el...

Asa ca nu mai muri de grija altuia si fa ce zice popa, nu ce face popa...

Nu eu mergeam cu 80km/h cu un scuter care are frane pe tambur(putere de franare la viteza aia ioc) si dupa aia ma umflam in pene ca merge scuterul meu repede.De teste pe dyno nu mai vorbesc

Mai bine bagi capu-n tarana si taci din gura pentru ca nu esti in masura sa emiti opinii pe aici,la cate bube in cap ai......mai repede mergi la baut cu amici tai care merg cu maxi scutere neinmatriculate,nu au nici macar curs de legislatie,ii fac de rusine pe toti care merg pe doua roti.Iar mataluta injuri cocalari care nu iti sunt prieteni,mai intai injurate pe tine,injura cocalari din anturajul tau si abia dupa aia sa iti permiti sa injuri pe cocalari pe care nu ii cunosti

Esti jalnic

Editat de litlle wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu mergeam cu 80km/h cu un scuter care are frane pe tambur(putere de franare la viteza aia ioc) si dupa aia ma umflam in pene ca merge scuterul meu repede.De teste pe dyno nu mai vorbesc

Mai bine bagi capu-n tarana si taci din gura pentru ca nu esti in masura sa emiti opinii pe aici,la cate bube in cap ai......mai repede mergi la baut cu amici tai care merg cu maxi scutere neinmatriculate,nu au nici macar curs de legislatie,ii fac de rusine pe toti care merg pe doua roti.Iar mataluta injuri cocalari care nu iti sunt prieteni,mai intai injurate pe tine,injura cocalari din anturajul tau si abia dupa aia sa iti permiti sa injuri pe cocalari pe care nu ii cunosti

Esti jalnic

Dragul meu amic frustrat, clona a unui user care s-a facut de ras si in viata reala si cea virtuala, viata nu este dreapta si te inteleg ca ai ramas cu sechele. Dezabureste-ti ochelarii si vezi-ti in plm de prietenii tai, daca ai si nu mai muri de grija alor mei sau de ce a facut pola mea acum cativa ani. Pentru a fi critic de arta nu trebuie sa fi artist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire micutei oricum v-a ramane cu , cosmaruri pe viata datorita accidentului si cum v-a vedea scuter sau motocicleta mai tarziu v-a tremura/speria depinde cum o afecteaza pe viitor

cat despre scuteristi ... nu toti sunt la fel , cum spune si proverbul fiecare padure are .... ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la stiri spun ca fetita a fugit pe trecere,probabil a sarit direct in fata scuterului si avand si viteza,circa 80 km/h,va da-ti seama ca de franare nici nu se pune problema.Oricum pustii astia de 16 ani circula cu viteza maxima posibila a unui scuter si cu ochii dupa gagici,nestiind cei aia trecere de pietoni si de aici rezulta neatentia in trafic si totodata accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne
Dragul meu amic frustrat, clona a unui user care s-a facut de ras si in viata reala si cea virtuala, viata nu este dreapta si te inteleg ca ai ramas cu sechele. Dezabureste-ti ochelarii si vezi-ti in plm de prietenii tai, daca ai si nu mai muri de grija alor mei sau de ce a facut pola mea acum cativa ani. Pentru a fi critic de arta nu trebuie sa fi artist.

 

Hopa nenea si-a dat arama pe fata.Nu ai facut sa confirmi decat cea ce am spus eu

Cunosc lumea scuteristilor cat sa aud de tine si de altii care se scotocesc in rect si iau ,,atitudine''

Nu port ochelari si te las pe tine sa te scremi incercand sa iti dai seama cine sunt

Pastreaza atitudinea asta pentru amici tai cocalari....sau esti unul dintre ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut vara asta toate tipurile de accidente imaginabile...e trist ca nu ne bagam mintile in cap. ce mai urmeaza? femei insarcinate ? oribil accident...

 

 

Pe aproape .. citeste aici : http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ima...pe-trecere.html

 

Acum 1 saptamana mama mea a fost lovita de un scooterist de 19 ani pe trecerea de pietoni la 21:00 seara (in Italia, nu in Romania), era sa moara ... Acum isi revine incet incet dar prin ce am trecut (fuga la spital, recuperare, medicamente, etc). Vai si amar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :P ;) Ar trebui sa bage si permis pt asa ceva.....Chiar asa pe trecerea de pietoni????Nu e posibl asa ceva..... Ar trebui arestat direct.....fara drept de apel.....daca ar pati coplilu meu asa ceva l-as omora pe tampitu ala.... :D

Pai e directiva de la UE care trebuie implementata pana in maximum 2012 ca sa se introduca printre altele si categoria AM (moped, recomandare minima de varsta 14 ani, obligatoriu sala ca la moto, e optional pentru state daca baga si proba practica). Din cate stiu eu ai nostrii politisti sperau sa o bage asta incepand din 1 iulie anul asta dar iar n-a iesit, e mult mai important sa ne certam in parlament sa-l suspendam pe dictatorul care nu e in stare sa dicteze nimic decat sa transpunem inainte de termenul de infringement o directiva europeana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...