Sari la conținut

Giurgiu-hayabusa


DLI
 Share

Postări Recomandate

las ca am vazut eu ! nu mortal dar a stat in spital multe luni de zile , si din cate am inteles niciodata nu va mai fi ca inainte !

hai sa fim serios ! tu ai inceput cu moto de 34 cp ???

pans si gs 500 are 48 !

 

 

In primul rand R.I.P. :P :D :crack:

 

Eu am inceput cu una de 250 de 21 cp... si acum ma chinui sa o vand ca toti vor sa-si ia mari...

 

RIDE SAFE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ai inteles nimic din ce am scris eu acolo. Ideea este ca aceleasi discutii se repeta la fiecare topic de accidente. Poti sa te uiti la toate daca vrei...Da, ar trebui sa fie educative, dar de fapt topicurile astea in majoritatea lor exploateaza setea de senzational a omului... E nasol ca se intampla asa...A...si exista partea aia de articole si tutoriale...pentru incepatori.Cine vrea sa inteleaga intelege din prima...E deranjant sa vezi ca omu' moare si toata lumea il blameaza ulterior...Daca nu ar fi fost asta, majoritatea l-ar fi felicitat pentru achizitie. Sa nu fim ipocriti, ok?

 

Nu mai e nimic de zis.

RIP.

 

Te-ai intrebat de ce se repetala la fiecare topic aceleasi discutii? Pentru ca in aceleasi conditii mor oameni incapatanati si neinformati. Asta este si problema noastra, a ignorantilor care nu suntem in stare sa prezentam fiecarui om situatia cu care se confrunta cand se urca in sa. Daca noi nu discutam de fiecare data acelasi tip de accidente ca sa se poata face o generalizare si o statistica, daca nu se fac cunoscute intamplarile astea triste, cine crezi ca o sa mai bage la cap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acel sens giratoriu este pus foarte aiurea.... si eu era s-o patesc intr-o noapte... nu mi-am dat seama ca dispare o banda si era sa ma duc in ditamai shantu.......

.. zicea cineva pe aici ca sotia i-a ales motocicleta... eu din cate am inteles.. hayabusa era visu` lui ... nu-si dorea nimic altceva...

 

pacat.... RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred... nu are legatura... oricum, nu mai conteaza :P ....

 

la stirile locale conducatorul camionului a declarat ca avea viteza mica 50-60km/h si ca ar avea dovada.. foaia aia de la dactilograf(nu stiu cum ii zice..aparatu ala care inregistreaza viteza camionului)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un om de pus la rana. Pe 6 august implinise 31 de ani iar peste o saptamana se implineau 3 luni de la casatorie. Si-a dorit asa de mult o motocicleta incat nimeni din familie nu a fost capabil sa-i alunge ideea de a-si lua una. Poate ca daca cineva din familie ar fi citit acest forum si-ar fi facut o idee mult mai buna despre ce inseamna o motocicleta puternica si nu l-ar fi sprijinit in achizitionarea uneia, cu orice pret. Acum, ar fi bine daca regretele ar putea tine loc batailor inimii. Dar, din pacate, asa ceva nu este posibil. Dumnezeu sa-l odihneasca.iulian.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONCLUZII:

 

Datorita faptului ca am primit apostrofari cum ca am vorbit "aiurea" de motociclistii giurgiuveni (desi nu imi aduc aminte sa o fi facut), revin...

Nu vreau sa generalizez...nu vreau sa dau nume, pe baiatul asta nu l-am cunoscut...

 

Au aparut cateva motoare puternice in Gr vara treacuta...de atunci, toata lumea a vrut motor..in speta baietasi de bani gata, ca, de, e vama aproape, care au vazut o Busa, un Bandit de 1200..parca, vreo 2 cbr-uri de 1000, un GSX de 750 si tot asa...si au vrut si ei...ca..asa au vazut....la X sau la Y...

 

Au ignorat totusi faptul ca X si Y au peste 15 ani de mers pe motor, au rupt niste minskuri, ijuri, hoinari pe munti si alte chestii de genul...stiu ce inseamna motor mic, au invatat pe cb-uri de 400...au cazut, dar au invatat din asta..inainte sa se bage la japoneze de 1000+.

 

Si e suficienta doar o intrebare: Ba, tu pe ce te-ai dat prima data??? Atat...

 

Repet, nu vb de baiatul asta, sa-l ierte Dumnezeu, nu stiu cine e, nu stiu cine l-a sfatuitsa isi ia Busa, dar rau a facut...Asta nu e motor sa inveti pe el..e nervos, e puternic, te duce la 200 fara sa iti dai seama...Cu ce te ajuta pe tine, fara reflexe formate, sa ai 350 pe bord? Ce faci cu ei? E inconstienta, mandrie, aroganta...

 

Eu cand aveam dilema ce sa imi iau de inceput, am primit sfat de genul: ia-ti motor mare, ca pierzi bani la schimb...asa, si nu e mai importanta viata mea? Pentru mine da.

 

La baiatul asta nu cred ca se punea problema banilor pierduti la schimb din moment ce si-a permis Busa...E vorba doar de putina rabdare, si ar fi ajuns si la Busa, dar in timp...

 

Am cunoscut oameni de pe forumul asta care chiar au bagat la cap ceea ce se scrie aici de zor...Vezi Andrei, alias gacsenior, care lucreaza in asigurari, care vede in fiecare zi ce inseamna impactul, si care si-a luat GSXR de 250, ca sa invete, si vrea sa il schimbe la anu'...E, ce-are motoru' ala? Am mers pana la mare pe autostrada fara probleme cu el, trage perfect, prinde pana la 180, ce-i trebuie mai mult cu permis de 3 luni? N-are timp la anu sa-si ia altul dupa ce si-a facut experienta de drum? Dupa ce s-a obisnuit cu traficul? Ba da, are..si are si o nevasta acasa, si o familie care il asteapta...si tot asa...

 

Asa si eu..sunt tanara, am o viata intreaga inainte, o gramada de planuri, oameni pe care sa-i iubesc si care sa ma iubeasca, niste parinti care au incredere in mine, si am pentru ce si pentru cine sa traiesc...

 

Suntem expusi pe doua roti, dar chiar sa ne-o facem singuri..din mandrie...e pacat...

 

Ma gandesc cum ar fi fost sa fie cineva drag..cate cuvinte ar fi ramas nespuse, cate regrete neexprimate, cate persoane carora am mai fi vrut sa le spunem..macar un cuvant...e tare, tare pacat...

 

Revin: deschideti, dragi incepatori, linkul asta: /index.php?...c=29131&hl= Vine de la oameni cu experienta, care stiu despre ce vorbesc.

...Asta se vrea a fi un forum educativ, pentru toti care au pasiunea asta si vor sa apuce sa se bucure de ea...

 

:P

 

P.S.: Poate totusi era mai bine cand nu aveam acces la monstrii astia...Acum avem, si la ei, si la informatie, din pacate, informatia nu o foloseste aproape nimeni...

Editat de nuka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bune concluziile. Cine are ochi, sa citeasca bine postu anterior, cine are cap, sa-l foloseasca.

 

In special partea cu :

 

Eu cand aveam dilema ce sa imi iau de inceput, am primit sfat de genul: ia-ti motor mare, ca pierzi bani la schimb...asa, si nu e mai importanta viata mea? Pentru mine da.

 

si

 

si care si-a luat GSXR de 250, ca sa invete, si vrea sa il schimbe la anu'...E, ce-are motoru' ala? Am mers pana la mare pe autostrada fara probleme cu el, trage perfect, prinde pana la 180, ce-i trebuie mai mult cu permis de 3 luni? N-are timp la anu sa-si ia altul dupa ce si-a facut experienta de drum? Dupa ce s-a obisnuit cu traficul? Ba da, are..si are si o nevasta acasa, si o familie care il asteapta...si tot asa...

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ajungi sa faci performanta trebuie sa fii stiut ce este ala Minck, GS500 si lista este lunga. Trebuie sa ai multe ore de practica!

 

Avand in vedere ca este un topic dedicat unui om care a disparut dintre noi ma abtin si iti spun doar ca esti total pe linga subiect .

Odihneasca-se in pace , multa putere familiei sa treaca peste aceasta grea incercare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sta sa vad cate aberatii se spun despre accidentul in care a murit Iulian.

Este foarte adevarat ca nu avea experienta si acest lucru si-a spus cuvantul,este adevarat ca avea viteza pentru ca voia sa-i arate lui Bobita ce poate busa,dar asta nu inseamna ca este singurul vinovat.

Iulian se ducea la Bucuresti pentru inspectia tehnica in vederea inmatricularii,cand l-a vazut pe Bobita la Luck oil si a oprit sa vorbeasca cu el.Daca avea viteza nu cred ca il putea vedea.El niciodata nu mergea tare cu motcicleta cand era singur.Bobita a lasat masina cu care era la benzinarie si l-a rugat sa-l plimbe si pe el o tura iar Iulian desi avea treaba nu l-a putut refuza.Au plecat spre Bucuresti pana la rondul spre Prundu si s-au intors.Aproape de rondul de la iesirea din Daia pe banda 1 se afla o coloana de masini in frunte cu camionul iar ei mergeau pe banda a 2-a.M-am intrebat dupa ce am vazut franele ce l-a determinat sa puna frana-se speriase de ceva.Am aflat astazi de la politie ca soferul camionului a declarat ca a trecut pe banda 2 depasind ceva dar nu l-a vazut venind.Nu l-a vazut sau nu s-a asigurat asa cum fac majoritatea celor care conduc camioane?Frana pe care el a pus-o a fost dreapta80 de metri,dupa care a dansat putin,a sters scuarul imbecil de pe mijlocul soselei si a fost aruncat in camion ale carui frane nu se vad pe sosea pentru ca nu avea asa ceva dupa cum nu avea nici directie desi avea inspectia itp efectuata acum o luna.Din camion acestia au fost aruncati din nou in scuar unde au si cazut:Bobita pe celalalt sens de mers de unde s-a ridicat foarte repede si nu are probleme majore care sa-i puna viata in pericol iar Iulian a fost aruncat pe scuar unde a si ramas avnd leziuni interne majore,murind dupa circa 2 minute.

In spatele camionului erau cel putin 3 masini care insa ,dupa spusele politistilor nu au fost gasite la fata locului si la dosar nu exista nici o declaratie a acestora.Stau si ma intreb cel care a condus prima masina de dupa camion si care a vazut totul ca la cinema cum a putut sa plece de acolo?Oare politia a vrut cu orice pret sa degajeze rapid drumul?Atat de rapid incat sa nu ia declaratii celor ce au vazut cum s-a produs accidentul?Politia rutiera spune ca primii au ajuns cei de la politia rurala din Daia si acestia au luat primele masuri.Politistii spun ca ei au cazut la primul impact dar Iulian a ajuns la spital fara tricou si bucati din acesta se aflau pe sosea ceea ce mie imi sugereaza lovirea ,daca nu chiar agatarea,de camionsi caderea lor la al doilea impact cu scuarul.Sunt foarte multe semne de intrebare ce se ridica in acest caz,iar spusele politiei nu prea se potrivesc intotdeauna.Daca cineva are informatii ar trebui sa-i contacteze familia pentru ca ei trebuie sa stie exact cum s-a intamplat pentru ca sotia lui,care este distrusa,sa se poata cat de cat linisti.Voi sunteti motociclisti,eu nu.Am intrat pe forum numai pentru a va da cateva detalii ,pentru a nu mai face supozitii si pentru a va da tema de gandire.

Si ceva foarte important:sotia sa l-a iubit mai mult decat orice pe lume si nu ea a facut "cumparaturile".

Este singurul model de motor pe care el si l-a dorit iar sotia i-a implinit dorinta din dragoste si nu "ca sa-l

mosteneasca".

Ganditi ca niste motociclisti si dati familiei sugestii de elucidare a adevarului faptelor.

Editat de lll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu singurul model pe care mi-l doresc e un MIG 21 cu care vreau sa fac slalom prin cheile Bicazului.

Am vazut multe poze pe net cu el si cred ca MIG 21 mi se potriveste perfect. Nici macar n-am stat vreodata langa unul dar cand eram mic inaltam smeie... cred ca nu e mare diferenta.

Abia astept sa fac rost de bani ca sa-mi implinesc acest vis.

Ce frumos ar fi daca l-as primi chiar cadou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu singurul model pe care mi-l doresc e un MIG 21 cu care vreau sa fac slalom prin cheile Bicazului.

Am vazut multe poze pe net cu el si cred ca MIG 21 mi se potriveste perfect. Nici macar n-am stat vreodata langa unul dar cand eram mic inaltam smeie... cred ca nu e mare diferenta.

Abia astept sa fac rost de bani ca sa-mi implinesc acest vis.

Ce frumos ar fi daca l-as primi chiar cadou!

 

 

Inteleg foarte bine sensul spuselor tale , chiar iti dau dreptate , dar totusi nu e cazul sa ironizam.Acel om a murit.Si e pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sta sa vad cate aberatii se spun despre accidentul in care a murit Iulian.

Este foarte adevarat ca nu avea experienta si acest lucru si-a spus cuvantul,este adevarat ca avea viteza pentru ca voia sa-i arate lui Bobita ce poate busa,dar asta nu inseamna ca este singurul vinovat.

Iulian se ducea la Bucuresti pentru inspectia tehnica in vederea inmatricularii,cand l-a vazut pe Bobita la Luck oil si a oprit sa vorbeasca cu el.Daca avea viteza nu cred ca il putea vedea.El niciodata nu mergea tare cu motcicleta cand era singur.Bobita a lasat masina cu care era la benzinarie si l-a rugat sa-l plimbe si pe el o tura iar Iulian desi avea treaba nu l-a putut refuza.Au plecat spre Bucuresti pana la rondul spre Prundu si s-au intors.Aproape de rondul de la iesirea din Daia pe banda 1 se afla o coloana de masini in frunte cu camionul iar ei mergeau pe banda a 2-a.M-am intrebat dupa ce am vazut franele ce l-a determinat sa puna frana-se speriase de ceva.Am aflat astazi de la politie ca soferul camionului a declarat ca a trecut pe banda 2 depasind ceva dar nu l-a vazut venind.Nu l-a vazut sau nu s-a asigurat asa cum fac majoritatea celor care conduc camioane?Frana pe care el a pus-o a fost dreapta80 de metri,dupa care a dansat putin,a sters scuarul imbecil de pe mijlocul soselei si a fost aruncat in camion ale carui frane nu se vad pe sosea pentru ca nu avea asa ceva dupa cum nu avea nici directie desi avea inspectia itp efectuata acum o luna.Din camion acestia au fost aruncati din nou in scuar unde au si cazut:Bobita pe celalalt sens de mers de unde s-a ridicat foarte repede si nu are probleme majore care sa-i puna viata in pericol iar Iulian a fost aruncat pe scuar unde a si ramas avnd leziuni interne majore,murind dupa circa 2 minute.

In spatele camionului erau cel putin 3 masini care insa ,dupa spusele politistilor nu au fost gasite la fata locului si la dosar nu exista nici o declaratie a acestora.Stau si ma intreb cel care a condus prima masina de dupa camion si care a vazut totul ca la cinema cum a putut sa plece de acolo?Oare politia a vrut cu orice pret sa degajeze rapid drumul?Atat de rapid incat sa nu ia declaratii celor ce au vazut cum s-a produs accidentul?Politia rutiera spune ca primii au ajuns cei de la politia rurala din Daia si acestia au luat primele masuri.Politistii spun ca ei au cazut la primul impact dar Iulian a ajuns la spital fara tricou si bucati din acesta se aflau pe sosea ceea ce mie imi sugereaza lovirea ,daca nu chiar agatarea,de camionsi caderea lor la al doilea impact cu scuarul.Sunt foarte multe semne de intrebare ce se ridica in acest caz,iar spusele politiei nu prea se potrivesc intotdeauna.Daca cineva are informatii ar trebui sa-i contacteze familia pentru ca ei trebuie sa stie exact cum s-a intamplat pentru ca sotia lui,care este distrusa,sa se poata cat de cat linisti.Voi sunteti motociclisti,eu nu.Am intrat pe forum numai pentru a va da cateva detalii ,pentru a nu mai face supozitii si pentru a va da tema de gandire.

Si ceva foarte important:sotia sa l-a iubit mai mult decat orice pe lume si nu ea a facut "cumparaturile".

Este singurul model de motor pe care el si l-a dorit iar sotia i-a implinit dorinta din dragoste si nu "ca sa-l

mosteneasca".

Ganditi ca niste motociclisti si dati familiei sugestii de elucidare a adevarului faptelor.

 

 

E adevarat ca s-au spus aberatii dar si lucruri care au legatura cu realitatea si cu logica lucrurilor.Ca de fiecare data cand a existat un caz de accident cu victime postat pe acest forum.Nimic nou.Prieteni si cunoscuti ai victimelor pe de-o parte ,exprimandu-si durerea si furia impotriva pierderii pe care numai ei o stiu si pot intelege, simti ,inainte de toate.Pe de alta partea cealalta a baricadei, oameni care judeca la rece ce la arata ecranul monitorului.Uneori judeca pripit franturi de informatii sau pur si simplu bat campii.Altii au dreptate din punct de vedere al logicii intamplarii (expuse pe net de cineva) referitor la cauze,efecte,etc.Unii se limiteaza la un simplu si sec R.I.P sau trandafiri electronici considerand ca este suficient sa se exprime in felul acesta.Cine are dreptate, cine greseste...?Nu mai conteaza oricum.Nimic nu ii mai poate intoarce pe cei morti alaturi de cei dragi ca sa fie judecati.....Toti suntem oameni si gresim. Gresim ca bem prea mult.Gresim ca mintim.Gresim ca pierdem bani la carti.Gresim inselandu-ne prietenii cateodata.Gresim inselandu-ne partnera fara rost.Gresim ca inselam legea .Gresim ca mergem cu viteza punand viata altora in pericol.Gresim cand suntem teribilisti riscand inutil.Si lista ar putea continua la nesfarsit.Important este ca toate aceste pilde sa nu ramana fara invataminte pentru cei care stiu sa priceapa ceva din ele.Amin.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu singurul model pe care mi-l doresc e un MIG 21 cu care vreau sa fac slalom prin cheile Bicazului.

Am vazut multe poze pe net cu el si cred ca MIG 21 mi se potriveste perfect. Nici macar n-am stat vreodata langa unul dar cand eram mic inaltam smeie... cred ca nu e mare diferenta.

Abia astept sa fac rost de bani ca sa-mi implinesc acest vis.

Ce frumos ar fi daca l-as primi chiar cadou!

omule esti idiot...... faci caterinca pe seama unui om care a murit.... :P

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu singurul model pe care mi-l doresc e un MIG 21 cu care vreau sa fac slalom prin cheile Bicazului.

Am vazut multe poze pe net cu el si cred ca MIG 21 mi se potriveste perfect. Nici macar n-am stat vreodata langa unul dar cand eram mic inaltam smeie... cred ca nu e mare diferenta.

Abia astept sa fac rost de bani ca sa-mi implinesc acest vis.

Ce frumos ar fi daca l-as primi chiar cadou!

Apoi nu te supara pe mine, da la faza asta esti chiar din padure... :crack:

 

E adevarat ca s-au spus aberatii dar si lucruri care au legatura cu realitatea si cu logica lucrurilor.Ca de fiecare data cand a existat un caz de accident cu victime postat pe acest forum.Nimic nou.Prieteni si cunoscuti ai victimelor pe de-o parte ,exprimandu-si durerea si furia impotriva pierderii pe care numai ei o stiu si pot intelege, simti ,inainte de toate.Pe de alta partea cealalta a baricadei, oameni care judeca la rece ce la arata ecranul monitorului.Uneori judeca pripit franturi de informatii sau pur si simplu bat campii.Altii au dreptate din punct de vedere al logicii intamplarii (expuse pe net de cineva) referitor la cauze,efecte,etc.Unii se limiteaza la un simplu si sec R.I.P sau trandafiri electronici considerand ca este suficient sa se exprime in felul acesta.Cine are dreptate, cine greseste...?Nu mai conteaza oricum.Nimic nu ii mai poate intoarce pe cei morti alaturi de cei dragi ca sa fie judecati.....Toti suntem oameni si gresim. Gresim ca bem prea mult.Gresim ca mintim.Gresim ca pierdem bani la carti.Gresim inselandu-ne prietenii cateodata.Gresim inselandu-ne partnera fara rost.Gresim ca inselam legea .Gresim ca mergem cu viteza punand viata altora in pericol.Gresim cand suntem teribilisti riscand inutil.Si lista ar putea continua la nesfarsit.Important este ca toate aceste pilde sa nu ramana fara invataminte pentru cei care stiu sa priceapa ceva din ele.Amin.

:D :P

Foarte bine spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sta sa vad cate aberatii se spun despre accidentul in care a murit Iulian.

Este foarte adevarat ca nu avea experienta si acest lucru si-a spus cuvantul,este adevarat ca avea viteza pentru ca voia sa-i arate lui Bobita ce poate busa,dar asta nu inseamna ca este singurul vinovat.

Iulian se ducea la Bucuresti pentru inspectia tehnica in vederea inmatricularii,cand l-a vazut pe Bobita la Luck oil si a oprit sa vorbeasca cu el.Daca avea viteza nu cred ca il putea vedea.El niciodata nu mergea tare cu motcicleta cand era singur.Bobita a lasat masina cu care era la benzinarie si l-a rugat sa-l plimbe si pe el o tura iar Iulian desi avea treaba nu l-a putut refuza.Au plecat spre Bucuresti pana la rondul spre Prundu si s-au intors.Aproape de rondul de la iesirea din Daia pe banda 1 se afla o coloana de masini in frunte cu camionul iar ei mergeau pe banda a 2-a.M-am intrebat dupa ce am vazut franele ce l-a determinat sa puna frana-se speriase de ceva.Am aflat astazi de la politie ca soferul camionului a declarat ca a trecut pe banda 2 depasind ceva dar nu l-a vazut venind.Nu l-a vazut sau nu s-a asigurat asa cum fac majoritatea celor care conduc camioane?Frana pe care el a pus-o a fost dreapta80 de metri,dupa care a dansat putin,a sters scuarul imbecil de pe mijlocul soselei si a fost aruncat in camion ale carui frane nu se vad pe sosea pentru ca nu avea asa ceva dupa cum nu avea nici directie desi avea inspectia itp efectuata acum o luna.Din camion acestia au fost aruncati din nou in scuar unde au si cazut:Bobita pe celalalt sens de mers de unde s-a ridicat foarte repede si nu are probleme majore care sa-i puna viata in pericol iar Iulian a fost aruncat pe scuar unde a si ramas avnd leziuni interne majore,murind dupa circa 2 minute.

In spatele camionului erau cel putin 3 masini care insa ,dupa spusele politistilor nu au fost gasite la fata locului si la dosar nu exista nici o declaratie a acestora.Stau si ma intreb cel care a condus prima masina de dupa camion si care a vazut totul ca la cinema cum a putut sa plece de acolo?Oare politia a vrut cu orice pret sa degajeze rapid drumul?Atat de rapid incat sa nu ia declaratii celor ce au vazut cum s-a produs accidentul?Politia rutiera spune ca primii au ajuns cei de la politia rurala din Daia si acestia au luat primele masuri.Politistii spun ca ei au cazut la primul impact dar Iulian a ajuns la spital fara tricou si bucati din acesta se aflau pe sosea ceea ce mie imi sugereaza lovirea ,daca nu chiar agatarea,de camionsi caderea lor la al doilea impact cu scuarul.Sunt foarte multe semne de intrebare ce se ridica in acest caz,iar spusele politiei nu prea se potrivesc intotdeauna.Daca cineva are informatii ar trebui sa-i contacteze familia pentru ca ei trebuie sa stie exact cum s-a intamplat pentru ca sotia lui,care este distrusa,sa se poata cat de cat linisti.Voi sunteti motociclisti,eu nu.Am intrat pe forum numai pentru a va da cateva detalii ,pentru a nu mai face supozitii si pentru a va da tema de gandire.

Si ceva foarte important:sotia sa l-a iubit mai mult decat orice pe lume si nu ea a facut "cumparaturile".

Este singurul model de motor pe care el si l-a dorit iar sotia i-a implinit dorinta din dragoste si nu "ca sa-l

mosteneasca".

Ganditi ca niste motociclisti si dati familiei sugestii de elucidare a adevarului faptelor.

Iata un punct de vedere de mult bun simt,real si la obiect.Multi dintre noi,acestia de pe aici,vad lucrurile asa cum sunt,insa e tare neplacut sa vezi cum la tot pasul apar si ignoranti,rai prin definitie,prost crescuti si cu frustrari.Pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nimeni nu il aduce inapoi. Ca a condus Busa sau nu fara experienta nu mai conteaza. Poate sa fie o intimplare nefericita pe care nu o doresc nimanui, dar poate sa fie si lipsa de experienta. Oricare ar fi, s-a platit.

 

Odihneasca-se in pace. Restul e de prisos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat indiferent care sunt cauzele.Pe cei morti nu ii mai aduce nimeni inapoi.Poate cei ramasi in viata sa invete cate ceva din greselile lor.Problema este alta.Cum se face ca toti incepatorii vor "motoare tari".Daca ne uitam pe o statistica a accidenteleor vedem ca majoritatea (accidentatilor) si-au cumparat peste 100cp.In fine sunt multe de spus in privinta asta.Referitor la accidentul cu busa eu as spune ginion,nesansa,lipsa de experienta.Rondul ala este cam ciudat.M-am trezit cu o masina pe sensul meu pentru ca respectivul nu a stiut pe unde sa o ia. 80 m de frana asta inseamna roata spate.Poate din reflex a folosit doar spatele din lipsa de experienta (ca la scoala asta te invata) si asta inseamna o franare ineficienta-nu avem de unde sa stim.Dinamica accidentelor la moto este mai complicata.Ce vina are conducatoru autoturismului daca se uita in oglinda si nu vede nimic si la un moment dat apare un "avion".Am pati-o si eu cu toate ca la randul meu fac acelasi lucru (trec tare pe langa masini :P ).Cam asta amm vrut sa spun.Motociclistii nu sunt usa de biserica si din aceasta categorie fac si eu parte.In cazul de fata tragedia este ca a murit un om (indiferent a cui este vina).In ultimul an sunt tot mai multe accidente cu urmari destul de grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sta sa vad cate aberatii se spun despre accidentul in care a murit Iulian.

Este foarte adevarat ca nu avea experienta si acest lucru si-a spus cuvantul,este adevarat ca avea viteza pentru ca voia sa-i arate lui Bobita ce poate busa,dar asta nu inseamna ca este singurul vinovat.

Iulian se ducea la Bucuresti pentru inspectia tehnica in vederea inmatricularii,cand l-a vazut pe Bobita la Luck oil si a oprit sa vorbeasca cu el.Daca avea viteza nu cred ca il putea vedea.El niciodata nu mergea tare cu motcicleta cand era singur.Bobita a lasat masina cu care era la benzinarie si l-a rugat sa-l plimbe si pe el o tura iar Iulian desi avea treaba nu l-a putut refuza.Au plecat spre Bucuresti pana la rondul spre Prundu si s-au intors.Aproape de rondul de la iesirea din Daia pe banda 1 se afla o coloana de masini in frunte cu camionul iar ei mergeau pe banda a 2-a.M-am intrebat dupa ce am vazut franele ce l-a determinat sa puna frana-se speriase de ceva.Am aflat astazi de la politie ca soferul camionului a declarat ca a trecut pe banda 2 depasind ceva dar nu l-a vazut venind.Nu l-a vazut sau nu s-a asigurat asa cum fac majoritatea celor care conduc camioane?Frana pe care el a pus-o a fost dreapta80 de metri,dupa care a dansat putin,a sters scuarul imbecil de pe mijlocul soselei si a fost aruncat in camion ale carui frane nu se vad pe sosea pentru ca nu avea asa ceva dupa cum nu avea nici directie desi avea inspectia itp efectuata acum o luna.Din camion acestia au fost aruncati din nou in scuar unde au si cazut:Bobita pe celalalt sens de mers de unde s-a ridicat foarte repede si nu are probleme majore care sa-i puna viata in pericol iar Iulian a fost aruncat pe scuar unde a si ramas avnd leziuni interne majore,murind dupa circa 2 minute.

In spatele camionului erau cel putin 3 masini care insa ,dupa spusele politistilor nu au fost gasite la fata locului si la dosar nu exista nici o declaratie a acestora.Stau si ma intreb cel care a condus prima masina de dupa camion si care a vazut totul ca la cinema cum a putut sa plece de acolo?Oare politia a vrut cu orice pret sa degajeze rapid drumul?Atat de rapid incat sa nu ia declaratii celor ce au vazut cum s-a produs accidentul?Politia rutiera spune ca primii au ajuns cei de la politia rurala din Daia si acestia au luat primele masuri.Politistii spun ca ei au cazut la primul impact dar Iulian a ajuns la spital fara tricou si bucati din acesta se aflau pe sosea ceea ce mie imi sugereaza lovirea ,daca nu chiar agatarea,de camionsi caderea lor la al doilea impact cu scuarul.Sunt foarte multe semne de intrebare ce se ridica in acest caz,iar spusele politiei nu prea se potrivesc intotdeauna.Daca cineva are informatii ar trebui sa-i contacteze familia pentru ca ei trebuie sa stie exact cum s-a intamplat pentru ca sotia lui,care este distrusa,sa se poata cat de cat linisti.Voi sunteti motociclisti,eu nu.Am intrat pe forum numai pentru a va da cateva detalii ,pentru a nu mai face supozitii si pentru a va da tema de gandire.

Si ceva foarte important:sotia sa l-a iubit mai mult decat orice pe lume si nu ea a facut "cumparaturile".

Este singurul model de motor pe care el si l-a dorit iar sotia i-a implinit dorinta din dragoste si nu "ca sa-l

mosteneasca".

Ganditi ca niste motociclisti si dati familiei sugestii de elucidare a adevarului faptelor.

 

 

Nu lua in seama tot ce se abereaza pe aici..sunt multi care vorbesc doar ca sa aiba ce spune, dar NIMENI nu o face cu rautate...sunt multi care doar presupun..Repet: intentia generala este aceea de a educa incepatorii ...pentru ca lucruri de genul asta sa nu se mai repete...Daca ai deschide topicul accidente ai vedea cate dintre ele se produc din cauza lipsei de experienta pe motociclete prea puternice...Asta ne da de gandit.

 

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua in seama tot ce se abereaza pe aici..sunt multi care vorbesc doar ca sa aiba ce spune, dar NIMENI nu o face cu rautate...sunt multi care doar presupun..Repet: intentia generala este aceea de a educa incepatorii ...pentru ca lucruri de genul asta sa nu se mai repete...Daca ai deschide topicul accidente ai vedea cate dintre ele se produc din cauza lipsei de experienta pe motociclete prea puternice...Asta ne da de gandit.

 

Pace!

Ai mare dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua in seama tot ce se abereaza pe aici..sunt multi care vorbesc doar ca sa aiba ce spune, dar NIMENI nu o face cu rautate...sunt multi care doar presupun..Repet: intentia generala este aceea de a educa incepatorii ...pentru ca lucruri de genul asta sa nu se mai repete...Daca ai deschide topicul accidente ai vedea cate dintre ele se produc din cauza lipsei de experienta pe motociclete prea puternice...Asta ne da de gandit.

 

Pace!

 

De gandit poate iti da si tie ca oricat de experimentat esti poti sa-ti vezi sfarsitul in orice secunda. Motociclismul este riscant ca si automobilismul. Sa dam acum exemple de oameni care au murit in masini fara sa fi incalcat orice regula de circulatie? Bulan sa ai in principal.

 

Multi credeti ca se iau motoare puternice numai pentru viteza care o produc si cat de puternice sunt. Fals! NU mai bagati oamenii in aceeasi oala...sunt destui care au inceput pe motoare puternice si in afara de niscaiva cazaturi usoare nu au patit nimic ( pana acum - Doamne fereste! ). Sunt oameni si oameni...cunosc destule persoane care au masini puternice si cred ca nu au mers mai mult de 150 cu toate ca pot prinde mai mult. Intr-adevar motociclismul este plin de teribilism...sunt destui care vor sa se dea zmei si zmeoaice si pentru ce? Pentru o viata pierduta? Eu zic ca nu isi are rostul. Cumparati-va ce vreti, dar atentie mare...ca si rachetele se pot conduce preventiv. Sa nu mai batem apa-n piua degeaba, ce s-a intamplat s-a intamplat, nu mai are rost sa mai vorbim atata si sa ne certam sa cautam vinovatul, el stie acum undeva sus ca a gresit si a platit. Tot ce putem sa facem este sa spunem "Odihneasca-se in Pace" si sa tragem concluziile. Restul e de umplutura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...