Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare tuturor! Aș dori niște păreri avizate de la utilizatori sau comercianți de anvelope moto Avon...am găsit noi la un preț foarte avantajos, dar sunt reticent față de marcă/calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vazut si eu oferta celor de la mymoto (pneurimoto.ro).M_am uitat si eu in lista lor de lichidare de stoc,parerea mea e sa mai pui ceva bani si sa iei de firma(nu era mare diferenta din ce am vazut,oricum cred ca au un DOT mic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu oferta celor de la mymoto (pneurimoto.ro).M_am uitat si eu in lista lor de lichidare de stoc,parerea mea e sa mai pui ceva bani si sa iei de firma(nu era mare diferenta din ce am vazut,oricum cred ca au un DOT mic)

Avon este "de firma", la fel ca si alti producatori au diferite modele cu diferite compozitii,

 

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut review`uri bune din partea celor de la revzilla.com ... acum cine stie ... a avut cineva montate asa ceva pe mobra? ... cum se comporta? ... se tocesc repede, se fac patrate ... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit multe review'uri in care erau chiar laudate Avonurile ... Doar ca pe la noi nu stiu cat sunt de populare/popularizate .

Dar cum zice o vb din strabuni, Google is your friend :) ..sari pe el si in mod cert vei gasi mai multe opinii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer în continuare părerile posesorilor români...cauciucuri umblate în România...țara unde în proporție de 100% le voi toci și eu...cel puțin anul acesta :D

 

unde tocesti cauciucul are mai putina importanta, daca citesti pagina precedenta poate observi cum un coleg roman a categorisit niste gume foarte bune( dar vechi) ca proaste si niste gume mediocre ca fiind foarte bune

asta este nivelul de cultura motociclistica in tara asta, daca te multumesc parerile de genul asta e treaba ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde tocesti cauciucul are mai putina importanta, daca citesti pagina precedenta poate observi cum un coleg roman a categorisit niste gume foarte bune( dar vechi) ca proaste si niste gume mediocre ca fiind foarte bune

asta este nivelul de cultura motociclistica in tara asta, daca te multumesc parerile de genul asta e treaba ta

 

 

Banuiesc ca te referi la mine :)

 

De cand sunt pirelli angel GT mediocre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca te referi la mine :)

 

De cand sunt pirelli angel GT mediocre?

de cand au aparut michelin pilot road 3 si 4 , bridgestone bt-023 si T30, dunlop roadsmart2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GT-urile sunt decente daca motocicleta are minim 250 de kilograme la gol.

 

Atunci pirelli angel gt A spec pentru ce sunt?

 

 

http://www.cycleworld.com/2013/08/13/pirelli-angel-gt-sport-touring-motorcycle-tire-review/

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/news/2013/05/29/motorrad-declares-pirelli-angel-gt-the-best-sport-touring-tyre/

 

O sa imi permit sa dau un copy paste din review-urile de mai sus:

 

The Angel GT is targeted at naked-bike, sport-touring, sportbike and touring riders who want multi-season traction and durability. Hence, bikes such as a Kawasaki Versys, Yamaha YZF-R1 and BMW R1200RT

 

E normal sa apara gume tot mai performate, dar sa spui ca pirelli angel gt sunt mediocre mi se pare exagerat.

 

Poste ne spui ce experiente neplacute ai avut cu ele?

 

 

 

Here is the final result of the comparison, which places Angel GT at the top of the list followed by Metzeler Roadtec Z8 Interact tied with Bridgestone T30 and all the other tyres which were part of the test in fourth place:

1. Pirelli Angel GT

2. Metzeler Roadtec Z8 Interact

2. Bridgestone T30

4. Continental Road Attack 2

4. Dunlop Roadsmart 2

4. Michelin Pilot Road 3

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/angel_gt.html?url=%3Fsubtype%3Droad

 

ST sunt (teoretic) pentru motociclete mai usoare.

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/angel_st.html?url=%3Fsubtype%3Droad

 

Nu cunosc nimic despre GT spec A. E prima oara cand aud.

Sa nu fie ceva pentru piata americana.

 

nu mai credeti in review-uri (cu exceptia celor independente).

o gramada de date mincinoase isi fac loc in toate evaluarile de tipul asta.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poste ne spui ce experiente neplacute ai avut cu ele?

 

1. Pirelli Angel GT

2. Metzeler Roadtec Z8 Interact

2. Bridgestone T30

4. Continental Road Attack 2

4. Dunlop Roadsmart 2

4. Michelin Pilot Road 3

cat de funny e testu asta... ce s-a testat, greutatea?

 

road attack 2 sunt niste gunoaie sinistre dar au iesit la egalitate cu PR3 niste gume touring excelente

 

validarea alegerilor .. asta incerci tu sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

bec: n-o mai arde atata cu Angel GT/ST ca-s mizerii, sa-nteleg ca tu faci zilnic teste cu cauciucuri noi/sh etc ..


Acum am ST uri noi pe mobra si sunt foarte multumit de cum se comporta... NU am unde sa ma dau si cum sa ma dau, pe strada, cat sa ajung la limita aderentei lor si sa zic "vai,is de cacao.t, imi aluneca spatele", "vai sunt ebonita".

 

Merg cu pasager, merg de placere, merg si mai tare, si mai incet si Angel ST urile mi se par foarte ok pt stilul meu de mers ...

 

Iar ce mai zicea JAGI de gume moi (''aderente'') care sa te ajute la franare,nu stiu cum sa va zic, dar franarea depinde cel mai mult de omul care e pe motor...


Daca te prinde pe picior gresit si te panichezi, o comiti si cu gume noi si cu ce vrei. In general e bine sa mergi precaut pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Pirelli angel GT A spec, se vand inclusiv in romania:

 

http://www.motosport.com/motorcycle/PIRELLI-ANGEL-GT-REAR-TIRE-19055ZR17-ASPEC

http://www.rockymountainatvmc.com/p/750/40385/Pirelli-Angel-GT-Rear-%22A%22-Spec-Motorcycle-Tire

 

 

 

 

A" spec rears feature a 2-ply, reinforced carcass for heavy-duty sport-touring models.

 

Cu alte cuvinte, pentru tourere grele 260 kg+ se recomanda GT-uri tip A.

 

 

Din experienta mea cu Angel ST si GT pot sa afirm urmatoarele:

 

Cu ST m-am dat undeva la 10-12k km intr-un sezon pe un yahmaha yzf 600r si pot sa spun ca nu am pierdut controlul cu ele nici macar o data.

 

Cu GT m-am dat doar 1000 km sezonul asta pe un VFR rc36 II si pot sa spun ca sunt si mai aderente ca si ST-urile, nu te lasa pe curba nici sa vrei.

 

Ce imi place cel mai mult la gama Angel e ca stau mult mai bine in temperatura optima pentru mersul pe strada decat gumele pur sport cu care trebuie sa te chinui putin sa le aduci in temperatura lor de lucru.

 

 

Iti dai seama ca nu vreau sa bag pe gat nimanui gumele astea, cu siguranta sunt gume mai bune pe piata, ideea e sa se potriveasca cu stilul tau de mers.

Personal dau ture lungi 1-2k pe tura dar de multe ori ma dau si sport, deci gumele astea ma servesc numai bine.

 

Nu am auzit pe nimeni pana acum sa se planga de gama Angel, cel putin cine le-a si folosit :)

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca te prinde pe picior gresit si te panichezi, o comiti si cu gume noi si cu ce vrei. In general e bine sa mergi precaut pe strada...

am trait pe pielea mea cand am fost la Tg.Secuiesc , era o curba la dreapta si un drum inainte ,eram prea euforic mai aveam putin pana la circuit nu mi-am dat seama ca drumul meu se facea la dreapta si ce vedeam eu inainte era o straduta din satul respectiv asfaltata cu acelasi tip/culoare de asfalt ca pe sosea principala ,pe sosea nu erau marcaje!!!! mergeam si tare sa ajung la circuit ,nestiind drumul mi-am dat seama tarziu ca trebuie sa ma las pe curba si am franat de pe la 100km/h ,am sarit din sa aproape peste parpriz ,fata topaind si comprimata fiind am reusit sa trec peste situatie fara sa cad (multumesc Lui Dumnezeu) si cauciucului d211 de pe fata,cu orice cauciuc de strada(tare) ma intindeam pe asfalt pierzand fata si intram pe contrasens de unde venea o masina si eram papappapapa

abia atunci am realizat cat conteaza un cauciuc moale pe fata intr-o situatie limita

 

aici este "incidentul" post-33534-0-15453700-1396274484_thumb.jpg

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

am trait pe pielea mea cand am fost la Tg.Secuiesc , era o curba la dreapta si un drum inainte ,eram prea euforic mai aveam putin pana la circuit nu mi-am dat seama ca drumul meu se facea la dreapta si ce vedeam eu inainte era o straduta din satul respectiv asfaltata cu acelasi tip/culoare de asfalt ca pe sosea principala ,pe sosea nu erau marcaje!!!! mergeam si tare sa ajung la circuit ,nestiind drumul mi-am dat seama tarziu ca trebuie sa ma las pe curba si am franat de pe la 100km/h ,am sarit din sa aproape peste parpriz ,fata topaind si comprimata fiind am reusit sa trec peste situatie fara sa cad (multumesc Lui Dumnezeu) si cauciucului d211 de pe fata,cu orice cauciuc de strada(tare) ma intindeam pe asfalt pierzand fata si intram pe contrasens de unde venea o masina si eram papappapapa

abia atunci am realizat cat conteaza un cauciuc moale pe fata intr-o situatie limita

 

aici este "incidentul" attachicon.gifphoto.JPG

 

 

Si daca pateai asta dupa ce tocmai plecasesi de pe loc de 1 minut? mai tineau la fel?

 

Nu sunt Gica Contra, gumele au un aport mare si ele, dar unii sunt foarte increzatori cand au gume de genul D211 etc, si tocmai crezand ca le confera vreo aura de pilot, merg mai mult decat pot aprecia ei pericolul (evident, NU ma refer la tine,ci vorbesc statistic)

 

Eu merg mult si decent, n-am chef sa mi tocesc un D211 in 4000 km sau sa-l patratesc pe strada... si cum am mai zis, am inceput sa am stres pe strada, la cum vad ca se circula in ultima vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hardknot ,mi-au reprosat prietenii ca sunt singurul care nu ma cert cu Adi :) , ultima duma "ii vorbesti prea frumos :)" :)))

ai inteles da?



asta a fost pe langa subiect ,scz

ramanem ontopic !

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bec: n-o mai arde atata cu Angel GT/ST ca-s mizerii, sa-nteleg ca tu faci zilnic teste cu cauciucuri noi/sh etc ..

 

 

vasilica, am zis ca-s MEDIOCRE !!! trebuie sa dau link catre dex?

 

nu fac zilnic teste dar fac si am acces la mult mai multe motociclete si cauciucuri decat voi doi la un loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...