Sari la conținut

Accidente cu motociclisti care isi pierd viata exclusiv pe mana lor.


iova007
 Share

Postări Recomandate

Asa, si ce scriu aia cu miarele ? :) Tipul asta cu 250 a spus-o corect si bine ! Toti am fost ca el la inceput si poate ne-am simtit macar o data dezamagiti de " zeii " pe care ii idolatrizam si care scriu pe aici pe forumuri doar ca sa vada " piti " cate c0A3 are ei ... Cand m-am inscris pe " KKciclism" speram sa gasesc oameni de calitate si nu aceeasi cocalari de care cu totii suntem satui. Eram la inceput si cautam sfaturi utile dar ...supriza: peste tot acelasi circ ieftin. :D In scurt timp am inteles ce e si cu forumul asta ( vezi mai jos ). Bine, sunt si exceptii !

Acum, care vrea sa mearga tare n-are decat, sa fie sanatos. N-am stiut ca odata ce vezi pista devii experimentatul, "tata lor" sau mai stiu eu ce altceva. Facand pe zmeul tot un teribilist ramai si tot la concluzia chopperist-ului ajungem: vrei sa fii zmeu? n-ai decat, dar nu te mai plange cand te versi ! Iar cei care isi permit sa rada de " scuterul lui " nu sunt capabili sa inteleaga ca motociclism nu inseamna doar 00 strivite de rezervor si SS_uri. ( da, eu am un SS!! ). Suntem o natiune de taranoi ingamfati ( cu unele exceptii, evident ) si de aici apar majoritatea problemelor

 

 

 

:) :P :scratch:

Auzi prietene........daca tot vorbesti de ingamfare si altele.......si toata lumea isi bate joc unu de altu.....de cate ori am intrebat ceva de mecanica sau mai stiu eu ce alte chestii legate de motor,imbunatatire de performanta sau altele stii care a fost prima reactie?????/ ca nu am scris corect ,ca nu am pus bine virgula sau mai stiu ce kkturi.Ce sa inteleg de aici? ia trage tu concluzia.Si cam tot atunci am inceput sa scriu tampenii pe forum ca am vazut ca nu am cu cine.Gata am inteles mergi tare,cazi poate mori poate nu.......da sa nu vina unu ca bicicleta sa ma certe pe mine sau pe altu ca de ce merg asa ca nu e bine.Cand am inceput eu cu motoarele si trecea unu pe langa mine cu 200 si..........si cam atat.Ma durea la banana cu cat merge ala si cum merge.over and out.

Dupa cum ai zis-o si tu....exista si EXCEPTII!

Editat de art
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu merg si pe zapada, deci sunt cel mai tare forumomotociclist din forum! AM ZIS!

 

n-am poze din trafic dar o sa pun anul asta!

UITE SI DOVEZI:

post-1864-1288857189_thumb.jpg

post-1864-1288857317_thumb.jpg

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

nu nu nu...

eu sunt cel mai tare de pe forum...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:)

 

aia e doar mobra, de unde stim ca tu te dadeai cu ea si gagica-ta?

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA DA TE-AM VAZUT, dar va trebui sa ne duelam pentru pozitia nr unu :)

 

acolo nu se vede decat motocicleta :) de unde stiu ca nu te-a prins inghetzul pe drum si nu te-ai intors intr-o zi insorita sa ii faci poze??? :P

Mesaj completat

PS: hai ca am umplut si topicul asta de prosti, sa dus pe gheata discutia initiala...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg si pe zapada, deci sunt cel mai tare forumomotociclist din forum! AM ZIS!

 

n-am poze din trafic dar o sa pun anul asta!

UITE SI DOVEZI:

 

 

ahaaaaaaa

deci tot tu faci si copcileeee :)

 

NESATULULE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi prietene........daca tot vorbesti de ingamfare si altele.......si toata lumea isi bate joc unu de altu.....de cate ori am intrebat ceva de mecanica sau mai stiu eu ce alte chestii legate de motor,imbunatatire de performanta sau altele stii care a fost prima reactie?????/ ca nu am scris corect ,ca nu am pus bine virgula sau mai stiu ce kkturi.Ce sa inteleg de aici? ia trage tu concluzia.Si cam tot atunci am inceput sa scriu tampenii pe forum ca am vazut ca nu am cu cine.Gata am inteles mergi tare,cazi poate mori poate nu.......da sa nu vina unu ca bicicleta sa ma certe pe mine sau pe altu ca de ce merg asa ca nu e bine.Cand am inceput eu cu motoarele si trecea unu pe langa mine cu 200 si..........si cam atat.Ma durea la banana cu cat merge ala si cum merge.over and out.

Dupa cum ai zis-o si tu....exista si EXCEPTII!

 

 

Ce imi place mie de Art al meu.Tot ce are sub 50 de cai este bicicleta :) .Mi-am luat-o si eu odata.Bro,baga tu cat,cu cat si cum vrei cu mig-ul tau insa nu jigni amaraciunile sub 50 de cai,noi suntem foarte mandrii de poneii nostrii :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi place mie de Art al meu.Tot ce are sub 50 de cai este bicicleta :) .Mi-am luat-o si eu odata.Bro,baga tu cat,cu cat si cum vrei cu mig-ul tau insa nu jigni amaraciunile sub 50 de cai,noi suntem foarte mandrii de poneii nostrii :P .

Ceeee, s-a luat careva de mobre de 50 de cai?! Zi mie care-i ala... Ca n-am chef sa citesc iar pagini intregi cu discutii intre chopperisti si reisari, intre incepatori si veterani, intre ai de se duc la munca zi de zi cu mobra si aia de se plimba numai in uichend, practic n-am chef sa citesc iar cum fiecare isi lauda marfa. Oricum eu sunt cel mai jmeker mobrist, cel mai frumos, cel mai skilat si KLE-ul e cea mai tare mobra ever, idolu la toate femeile, se stie !!!

A, am uitat sa spun ca sunt si cel mai modest.

 

 

PS Aia care scriu cu caps lock nu sunt motociclisti adevarati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te poti stecura printre masini atunci de ce te mai dai in oras cu motocicleta? majoritatea care au motocicleta aici in UK au si masina dar prefera sa mearga la servici cu motorul. de ce? pt ca pot face filtering printre coloana de masini, fie prin oras, centura, autostrada etc.

se merge incet? da! numai pe 4 roti. toti dar chiar toti care au motoare "gonesc ca nebunii" chiar si pe contrasens ca sa ajunga primii la semafor sau sa duca punga cu sange la spital-BLOOD RUN(voluntariat la care participa numai cei mai buni dintre motociclisti dupa ce ajung sa fie selectati) .este legal sa faci filtering si de-ti deschide unul usa in fatza asigurarea lui si tot neamul plateste.

nimeni nu sare cu gura in cazul in care un motociclist este accidentat fie ce este din vina lui sau nu. si politia n-are nici o problema cu motociclistii, mie mi s-a intamplat sa zambeasca unul din masina la noi ..si de cateva ori ne-am strecurat in trafic fix pe langa masina de politie.

nimenui nu-i mai pasa de imagine, fircare face ce vrea. daca cineva vrea sa creada ca toti motociclistii sunt onatori de organe n-are decat, cui ii pasa? ieseam de la supermarket , pe strada cu prioritate, pe stanga o baba calca frana brusc si incepe sa injure. am vrut sa-i arat ceva deget dat mi-a fost rusine ca avea peste 60 de ani. concluzia e: in mintea proastei noi eram de vina ca ea nu ne-a vazut, chiar de avam prioritate si mergeam cu 10 km la ora ca era coada...oamenii ca ea or sa urasca motociclistii intotdeauna si n-am de gand sa misc un deget :)) pt a schimba ceva. ba un deget hai ca misc, ala din mijloc...

 

 

 

Mesaj completat

concluzia era: va certati intre voi degeaba

intotdeauna vor exista destui care sa incalce regulile

unii sunt chiar foarte buni la asta si nu omoara pe nimeni altii isi incearca norocu pana crapa

depinde si de motor si de skill. daca n-ai destula putere sa faci manevra o belesti, mai bine nu te bagi

 

n-am SS, nu ma dau racing dar n-as spune despre nimeni ca ma bucur ca a murit sau ca si-a cautat-o etc. SHIT HAPPENS

 

 

Mesaj completat

F*CK. TREBUIA SA SCRIU CU CAPS LOCK...

you ...funny

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi place mie de Art al meu.Tot ce are sub 50 de cai este bicicleta :) .Mi-am luat-o si eu odata.Bro,baga tu cat,cu cat si cum vrei cu mig-ul tau insa nu jigni amaraciunile sub 50 de cai,noi suntem foarte mandrii de poneii nostrii :P .

JUR CA NU AM AVUT INTENTIA DE A JIGNI PE NIMENI........GIXXXER STIE CEL MAI BINE.....SORRY MAN DACA TE-AI SIMTIT DAR NU A FOST ATAC LA PERSOANA...AM SCRIS SI EU CEVA ACOLO...

UITE AM SCRIS CU CAPS LOC....AA DA SA NU UIT CEI CU MIAR SUNT CEI MNAI TARI SI CEI CARE NU AU SUNT LOOSERI:))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rost avea asa un topic? Va plictisiti? Vremea permite inca sa fim pe roti, nu langa calculator.

 

Tot respectul omule, tot nu inteleg ce vroiai cu subiectul asta? Sa dai de inteles ca daca cineva merge tare, tie nu iti pare rau de el daca moare?

Poate omului ii placea sa se dea tare, a murit fericit. Altii poate vor sa moara la 90 de ani intre perne mancati de zeci de boli.

Te-ai gandit ca poate familia omului citeste acest topic? Ce parere crezi ca ar avea despre tine?

 

Respect omule!

 

Ce am vrut sa spun ... Hai sa ne imaginam o situatie ipotetica. Sa-i spunem o poveste.

 

Ea e o veche motociclista cu multa experienta si care nu a avut niciodata un incident major. El e mai mult sau mai putin un racer dar cu mult mai putini ani de experienta. Merg impreuna la un chef si pleaca pe motor ea ca pasager. Sa presupunem ipotetic ca el, care poate a baut si o bere, accelereaza puternic si in linie dreapta pierde controlul si la prima denivelare sunt proiectati in decor si mor instant amandoi.

 

Sa presupunem ca apropiatii lui acuza orice altceva pentru accident: decor, autoritati, etc si in cinstea lui se fac postere si filme.

 

"Orice asemanare cu fapte reale este pur intamplatoare."

 

Cum vi se pare. Cat de puternic sa ai stomacul?

 

Si acum te intreb, omule si voi cei care aruncati cu cuvinte doar de dragul de a mai pune un post pe motociclism.ro ! Daca fata ar fi fost copilul tau, cum ai mai privi pe cel care ti-a omorat-o si in general pe cei iubitori de curse pe strada? E ok?

 

Departe de mine sa dau lectii despre motociclism - poate doar sa mai invat de la voi ceva.

Uitandu-ma peste unele din posturi as putea poate sa dau lectii de bun simt - ca acolo se pare ca am carnet de mai multe vreme decat multi de pe aici.

 

Ca sa clarific: Nu am nimic cu cei care merg cu viteza - e absolut ok - mai ales daca totul se termina cu bine. Sincer ii admir! Insa daca mor in viteza sa avem macar decenta sa nu ii dam ca exemple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai permis de atati ani ar trebui sa stii ca absolut toata lumea care conduce pe 2 sau 4 roti a trait la un moment dat niste experiente din care si-a dat seama ce aproape era sa o mierleasca. Daca n-ai trecut prin asta ai condus prea putin sau prea cu morcovul in fund, adica 50- 90km/h. Asta e diferenta dintre 18 ani si 30. Pana la 30 apuci sa treci prin cateva experiente si realizezi cum sta treaba. Ce spun altii nu conteaza. Pana nu simti pe pielea ta nu crezi.

Uneori poti face ceva sa eviti accidentele, alta data chiar nu mai e nimic de facut.

Personal am scapat pana acum, poate si pentru ca am fost atent, poate si pentru ca am stiut ce sa fac, dar sigur si pentru ca am avut noroc. Toate situatiile astea pe care le-am retinut nu au fost din vina mea, dar oricine sa greseasca.

Cand conduci sau te sui langa cineva iti asumi niste riscuri. Toti ni le asumam, la unii de termina norocul.

Daca cineva a gresit sau a fost inconstient si a facut o prostie nu inseamna ca prietenii trebuie sa-l condamne. Asta vrei? E normal ca prietenii sa te sustina si cand gresesti.

Daca ti-ai luat 250 nu ti-ai luat pentru ca 250 te satisface, ti-ai luat 250 pentru ca ai simtit ca de ala esti in stare. Mai devreme sau mai tarziu iti vei lua ceva mai mare si vei merge si tu mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine spus, nu trebuie dati ca exemple dare cine incepe cu comentariile ?

Mesaj completat

Ca sa clarific: Nu am nimic cu cei care merg cu viteza - e absolut ok - mai ales daca totul se termina cu bine. Sincer ii admir! Insa daca mor in viteza sa avem macar decenta sa nu ii dam ca exemple.

 

Normal ca toti am fost intr-un moment anume cat pe ce sa ne pierdem viata. Tocmai asta ma deranjeaza, vine un mucos si se irita de unul singur si incepe sa arate cu degetul.

 

NU FAC ALUZIE LA NIMENI SI NU MA INTERESEAZA DE PERSOANA NIMANUI. Care intelege bine care nu sa comenteze in continuare.

Editat de Brugus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iova,am sa pun asta pe seama lipsei de experienta,dupa ce vei mai aduna kilometri ai sa vezi ca-s nenumarate cauzele pentru care poti sfarsi nevinovat,asfalt cu ulei sau motorina,nisip,balega,soferi haotici care doar "se fac spre tine" in gluma si te determina sa derapezi intr-o manevra disperata de evitare sau mai simplu,dezumflarea unei roti sau blocarea rotii spate din cauza lantului sau motorului.

Dam de multe ori cu RIP fara sa stim cauzele care au determinat accidentului,este gasit doar motociclistul fara sa stie nimeni daca acolo a mai fost implicat cineva.

 

 

Extraordinar e ca tu stii ce poti pati si totusi... Initiatorul topicului gindeste realist. Daca s-ar merge cu viteza legala nu ar mai muri atitia idioti.

Cei care-si iau carnetul si mor a doua zi au o scuza, nu aveau de unde sa stie cum sta treaba pe 2 roti. Dar cei ce merg zilnic, vad zeci de intimplari, ei zic ca lor nu li se intimpla, si mor.

Stim toti ca se intoarce pe linie continua, cai, vaci, carutze, ciini, ulei. Cine comstientizeaza asta si e paranoic (realist) merge mai incet, cauta adrenalina la circuit, sau aiurea, intr-un loc cit de cit cunoscut si safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am absentat voit de pe forumul asta vreo 6 luni pentru ca era complet neinteresant si timpul meu era pretios. Acum nu mai e. Bai cui ii pasa cu adevarat de unu care-si frange gatul din vina lui sau a altcuiva ? Eu nu pierd noptile zvarcolindu-ma in pat la gandul ca un confrate motociclist isi rupe capu la fel cum ma doare la bascheti ca un biet copil irakian e impuscat intr-o razie impotriva siitilor. Haideti ma sa nu mai fim pudibonzi. Threadurile de accidente au atatea vizualizari pentru ca tuturor ne plac stirile de la ora 5. Toti vrem morti , raniti , durere , drame. Cu cat mai multe , cu atat mai bine. Nu pentru ca ne bucura durerea altuia ci pentru ca nu suntem noi in patul ala de spital. Nu trebuie sa ne fie rusine. Asa-i omu facut.

Hai sa facem 10 topicuri patetice in care sa deplangem pe cei morti si raniti si sa invatam toti o lectie. Viteza nu e buna. Beutura nu e buna. Drogurile nu e bune. Femeile nu e bune. Batranetea e minunata. Macar aia care nu mai sunt cu noi nu mai poarta discutiile astea pseudointelectuale.

 

Initiatorului.. sau astuia de bati aluzie la Mada. Nu o sa salvezi pe nimeni , intelegi ? Repeta-ti treaba asta in cap 48 de ore : " Imi este frica de moarte si de aia incerc sa gasesc o logica pentru care oamenii pier. Mie nu mi se poate intampla daca ma gandesc suficient de mult la motivele care au dus la moartea altora."

Realitatea din pacate o sa-ti dea o pata de ulei , un betiv la volan , o balega de vaca , un cauciuc spart. Nu te amagi. Cand o sa fii chemat o sa te duci fie ca vrei sau nu.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai permis de atati ani ar trebui sa stii ca absolut toata lumea care conduce pe 2 sau 4 roti a trait la un moment dat niste experiente din care si-a dat seama ce aproape era sa o mierleasca.

 

Inainte sa te grabesti sa mai pui un post citeste cu atentie - ma refeream la bun simt - si la "permis de bun simt" abilitate care se pare din cate am vazut pe aici nu e proba eliminatorie la examenul de categoria A.

 

In rest au fost si multe comentarii ok chiar si de la oameni care nu au fost de acord cu mine - si in unele cazuri am fost nevoit sa le dau dreptate:

1. NU o sa schimb nimic cu un post.

2. Fiecare merge asa cum crede el si isi traieste viata asa si atat cat crede de cuviinta.

 

Seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am vrut sa spun ... Hai sa ne imaginam o situatie ipotetica. Sa-i spunem o poveste.

 

Ea e o veche motociclista cu multa experienta si care nu a avut niciodata un incident major. El e mai mult sau mai putin un racer dar cu mult mai putini ani de experienta. Merg impreuna la un chef si pleaca pe motor ea ca pasager. Sa presupunem ipotetic ca el, care poate a baut si o bere, accelereaza puternic si in linie dreapta pierde controlul si la prima denivelare sunt proiectati in decor si mor instant amandoi.

 

Sa presupunem ca apropiatii lui acuza orice altceva pentru accident: decor, autoritati, etc si in cinstea lui se fac postere si filme.

 

"Orice asemanare cu fapte reale este pur intamplatoare."

 

Cum vi se pare. Cat de puternic sa ai stomacul?

 

Si acum te intreb, omule si voi cei care aruncati cu cuvinte doar de dragul de a mai pune un post pe motociclism.ro ! Daca fata ar fi fost copilul tau, cum ai mai privi pe cel care ti-a omorat-o si in general pe cei iubitori de curse pe strada? E ok?

 

Departe de mine sa dau lectii despre motociclism - poate doar sa mai invat de la voi ceva.

Uitandu-ma peste unele din posturi as putea poate sa dau lectii de bun simt - ca acolo se pare ca am carnet de mai multe vreme decat multi de pe aici.

 

Ca sa clarific: Nu am nimic cu cei care merg cu viteza - e absolut ok - mai ales daca totul se termina cu bine. Sincer ii admir! Insa daca mor in viteza sa avem macar decenta sa nu ii dam ca exemple.

 

Prietene, aici vorbim de motociclisti.

Ceeea ce descrii tu, "raceru" care merge cu motorul la chef sa arate ce are, bea bere, ia pasagera si mai si trage de acceleratie, ala nu e racer, nici forjator, nici macar mototciclist. Ala e un idiot.

Tu initial ai scris de cei care "vaneaza viraje". Fii consecvent, scenariul pe care l-ai scris cu idiotul nu are de a face cu primul tau post.

Iar pe cei care o patesc din cauza vitezei ii dam ca exemple, sa stii. Vezi la incepatorii care vor ss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, aici vorbim de motociclisti.

Ceeea ce descrii tu, "raceru" care merge cu motorul la chef sa arate ce are, bea bere, ia pasagera si mai si trage de acceleratie, ala nu e racer, nici forjator, nici macar mototciclist. Ala e un idiot.

Tu initial ai scris de cei care "vaneaza viraje". Fii consecvent, scenariul pe care l-ai scris cu idiotul nu are de a face cu primul tau post.

Iar pe cei care o patesc din cauza vitezei ii dam ca exemple, sa stii. Vezi la incepatorii care vor ss.

 

De acord ca sunt doua scenarii destul de diferite si totusi au un lucru in comun.

Eu nu mi-as permite sa numesc nici unul idiot - sunt doar oameni care nu si-au calculat corect riscurile.

 

Cum ramane cu

 

De ce sa nu ii plangem de mila, fiindca a mers cu viteza?

Nu a fost copilul si prietenul cuiva? Credeti ca, daca a murit de viteza familia lui nu sufera?

Faptul ca acesta a fost pasiunea lui inseamna ca trebuie sa moara?

Daca a depasit viteza inseamna ca altii au voie sa-l calce cu masina?

Asa ati dori sa se procedeze si cu voi?

Vreti sa ne bucuram ca a mai murit unul care mergea cu viteza sau ce?

 

 

Daca maine fiul tau cel mare se urca pasager la un astfel de pilot in loc de scuter? Esti pregatit pentru asa ceva?

In NICI un caz nu e vorba de "a ne bucura". Nu cred ca am spus EVER asa ceva. Doar sa nu fim ipocriti cautand alti vinovati. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea......

 

in orice accident in care esti implicat (de motor ca de asta vb aici, dar poti conduce si o roaba de ex) si tu esti vinovat chiar daca nu e vina ta. In orice accident zici: daca eram mai atent, daca mergeam mai tare, daca-mi verificam franele etc..daca faceam nu ma accidentam, deci e si vina ta chiar daca nu e vina ta.

 

Dar daca tu mergi cu 250 pe o portiune de cu limitare la 100 si din tr-un boschet iese o vaca (la galop) si te infigi in ea ...mori pe mana vacii (copita in cazul de fata).

 

Nu exista motocilisti care-si pierd viata pe mana lor, exista sinucigasi (ex.adica ti-ai luat gsxr de 1000 si vrei sa vezi cat baga si vine o curba si vezi ca nu mai poti sa franezi si intrii intr-un tir ).

 

 

E un topic fara rost....dar ne mai dristam si noi. In cazul meu pierd vremea..ca un bou in loc sa muncesc.

 

 

Incercati sa fiti mai glumeti, nu e bine sa fi tafnos si sa dai cu rip (inainte sa moara) la astia care merg tare.

 

Eu de ex daca o sa mor pe motor nu o sa mor pe mana mea... o sa zic ca AU COBIT INVIDIOSII :)

 

 

Ma bag la treaba

Noroc la toata lumea.... :D

Mesaj completat

parerea mea......

 

in orice accident in care esti implicat (de motor ca de asta vb aici, dar poti conduce si o roaba de ex) si tu esti vinovat chiar daca nu e vina ta. In orice accident zici: daca eram mai atent, daca mergeam mai tare, daca-mi verificam franele etc..daca faceam nu ma accidentam, deci e si vina ta chiar daca nu e vina ta.

 

Dar daca tu mergi cu 250 pe o portiune de cu limitare la 100 si din tr-un boschet iese o vaca (la galop) si te infigi in ea ...mori pe mana vacii (copita in cazul de fata).

 

Nu exista motocilisti care-si pierd viata pe mana lor, exista sinucigasi (ex.adica ti-ai luat gsxr de 1000 si vrei sa vezi cat baga si vine o curba si vezi ca nu mai poti sa franezi si intrii intr-un tir ).

 

 

E un topic fara rost....dar ne mai dristam si noi. In cazul meu pierd vremea..ca un bou in loc sa muncesc.

 

 

Incercati sa fiti mai glumeti, nu e bine sa fi tafnos si sa dai cu rip (inainte sa moara) la astia care merg tare.

 

Eu de ex daca o sa mor pe motor nu o sa mor pe mana mea... o sa zic ca AU COBIT INVIDIOSII :P

 

 

Ma bag la treaba

Noroc la toata lumea.... ;)

 

 

Completare la concluzie

pb mea acum e ca cheltui mai mult decat produc.

tb sa fac un credit la banca sa-mi dezvolt afacerea ( si aici e risc :) )

Viata cu risc e mai frumosa ca viata fara risc :scratch:

 

stiu ca nu intereseaza pe nimeni, dar daca tot aberez sa aberez pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e facuta in photoshop poza mea... :)

dar daca ies iarna ma face mai motociclist?si asta poate fi condisderat teribilism.

Cand mi-am cumparat motocicleta am venit de la Blaj pana la Oradea pe 5-0 gragde si am zis ca nu ma mai dau pe frig in veci.Aderenta 0 , aburi si tremurici la maxim.

Acum ca sa fim ontopic... cei care se urca pe motociclete sport ajung sa traga mai tare.Se schimba atitudinea, e o adaptare.Cei care nu au mers cu o motocicleta sport nu pot sa vorbeasca pentru ca nu cunosc.E ca o masina sport,la inceput mai atent , iar apoi incepi sa prinzi curaj si sa mergi mai tare.Cine e mai cumpatat isi cunoaste limitele, cine nu si le afla, sau le afla altii.Vinovata e adrenalina...de acolo porneste totul.Placerea acceleratiei si vitezei.

Intrebarea era de ce mor multi pe strazi cu motoare sport.Pentru ca merg prea tare.

1 nu se fac vazuti prea rapizi ca sa fie vazuti.si cand mergi incet nu te vede lumea apoi la viteaza mare.

2 se sperie si fac point fixation

3 abordarea gresita a virajelor (stil motogp)

4 blana maxima, franarea e ceva nou pt ei

5 exercitii de echilibristica cu scop de excitare a pitipoancelor

6 oameni care nu se gandesc la cei de acasa, carora le indiferent ca exista (zmeii)

7 fortarea limitelor... ale lor in func de imprejurari.

sigur mai sunt si alte tipare dar nu le stiu eu pe toate... mai completati voi.

noi sa fim sanatosi si sa fim cu ochii in 4 ... sa nu mai judecam pe restu.Si eu ma mai duc tare si fac prostii ...dar in timp am invatat sa fac din ce in ce mai putine.Cred ca asta conteaza.

hai noroc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat destul accidentele din ultimii 5 ani de cand ma dau cu motorul. Si stiti ce? Cred ca aia care se dau mai tare si care au schimbat niste motoare la viata lor si au experienta fac accidente mai putine.

E dat si de statisticile facute asupra accidentelor, cred ca si "Hurt Report" ala vechi mentiona acest lucru. E adevarat ca atunci cand un posesor de miar greseste si moare se cam face si bucati. Dar numarul lor nu e mare.

 

Numarul celor care fac accidente cu un 600 care sunt in perioada de acomodare cu masinaria este urias in comparatie.

 

Deci da, daca am lasa-o mai moale s-ar muri mai putin, dar nu cu mult. Foarte multe accidente mortale au fost pe alte tipuri de motoare decat sportive, puteti sa dati un ochi la accidente sa vedeti.

 

Si da conteaza cand unul care se da mai tare incearca sa-si cunoasca cat mai bine utilajul, se duce sa se dea si pe un circuit, chiar si astea de karting care le avem noi, studiaza cauciucuri, reglaje, frane, cauta mereu sa-si imbunatateasca reflexele si starea tehnica a motocicletei.

 

Pe cand unii care au facut accidente mortale au cauciucuri coapte din 2000 de cand e motocicleta, tari ca ebonita, ca ei nu se dau tare, iar mijlocele prin care imbunatatesc skill-ul sunt o mica rugaciune la Doamne-Doamne inainte de a pleca la drum, poate cu o mobra care nici nu ar trece revia tehnica, ca in ultimul timp abea are bani de gaz d-apai de revizii,frane,cauciucuri.

 

E un subiect interminabil, de iarna! :moto:

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...