Sari la conținut

Roti,butuci,spite...


utzelu
 Share

Postări Recomandate

eventual, unul greu de plastic, sau de guma. "engleji" ii spun, "mallet". recomand de plastic, am folosit caci am patit-o, si nu in tara!

bine, ideal este sa gasesti un priceput. din cite imi amintesc este cineva chiar renumit prin bucuresti.. cauta aici pe forum.

 

 

Vezi daca mai este Rabinu' in tara... :cheers:

Da ! Mersi frumos!

 

O sa-i dau un ciocan. La cate a indurat motorul asta nu moare la o bataie cu guma. O sa revin cu poze la reparatie.

 

Daca nu rezolv, o sa ma duc desigur la Rabinul de care, desigur, am auzit !

 

Baftos!

 

 

 

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

am si eu o dilema: vreau sa schimb anvelopele de la mobra, si deoarece ma gandeam sa pun unele cu banda alba (talon alb, ma rog...) am gasit pana acum cele mai rezonabile, doar o pereche de Shinko, dar care sunt tubeless.

Problema mea este urmatoarea: merge sa le pun pe niste jante clasice cu spite (cu camera, fireste), sau nu se potrivesc pe tipul asta de janta? A incercat cineva o operatiune de tipul asta? Mentionez ca mobra mea este o Yamaha Road Star, din 2001.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

am si eu o dilema: vreau sa schimb anvelopele de la mobra, si deoarece ma gandeam sa pun unele cu banda alba (talon alb, ma rog...) am gasit pana acum cele mai rezonabile, doar o pereche de Shinko, dar care sunt tubeless.

Problema mea este urmatoarea: merge sa le pun pe niste jante clasice cu spite (cu camera, fireste), sau nu se potrivesc pe tipul asta de janta? A incercat cineva o operatiune de tipul asta? Mentionez ca mobra mea este o Yamaha Road Star, din 2001.

Ahoi!

Din auzite pot sa-ti zic ca se pune ceva pe interiorul jantei si astfel se pot pune astfel de anvelope.

 

Apropo de ce nu incerci sa iei vopsea ca stiu ca este de vanzare pe net si vopsesti anvelopa

Aici a luat careva si a si pus link pe undeva, poate ne ajuta persoana respectiva!

 

Salut la tătă lumea!

Un cauciuc 110/80-19 are cineva? pentru un Dragstar... AÂştept un PM dacă mă puteți ajuta.

Mulțam fain.

Ahoi!

Uite aici noi:

http://www.anvelopemoto.eu/pagina-principala/browse.html?sef=h

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dooku. Poti pune linistit anvelope tubeless pe jante cu spite atata timp cat pui si camera ca sa poti umfla. altfel nu o sa mearga pentru ca jantele cu spite nu sunt etanseizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salve, stie careva vreun meserias capabil sa indrepte asa ceva?

 

 

 

post-65527-0-12822100-1349679838_thumb.jpg

 

Sunt de Harley? Daca da suna la ei si vorbeste ori cu Marcel ori cu Eugen. Sigur te pot indrepta in directia buna. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am vazut eu la cineva...le vopsise cu vosea speciala pt cauziucuri, cumparata depe ebay...insa se ingalbenise albul dupa un timp...si nu se albea la loc la spalare .Apoi...desi este o vopsea speciala cauciucata, daca o dai intr-un strat prea gros, incepe sa crape. Eu mi-am facut doar literele de pe cauciuc...cu niste markere ce contineau asemenea vopsea si s-a pastrat ok unde am dat intr-un sg strat...iar unde am dat-o in 2 straturi, s-a decojit complet . O alta varianta pe care ti-o recomand, este sa folosesti white wall inserts ca in filmuletul de mai jos . Nu sunt ieftine, dar in timp se amortizeaza banii...ai avantajul ca le pastrezi la schimbarea anvelopelor...si de aici amortizezi banii..pt ca o pereche de cuciucuri cu WW sunt mai scumpe decat unele normale .

http://youtu.be/jSIKixEAbow



			
				


	Editat  de Blackrider
	
	

			
		
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-a vopsit cineva rotile cu alb? aka talon alb?

Da,am folosit eu asa ceva!am cautat mult timp pe la noi,nu am gasit nimic si am comandat de pe Ebay...

Vopseaua a fost cam 50$ plus tot cam atat transportul din State,daca imi amintesc bine.

Initial mi s-a parut ca e solutia optima dar acum nu as mai incerca si nu recomand nimanui sa foloseasca asa ceva.Problema majora e ca se ingalbeneste exagerat de repede si nu se curata,plus ca am impresia ca o sa se si decojeasca(si chiar am aplicat-o ca la carte:degresat bine,24 de ore interval intre cele 3 straturi etc).

acum as opta si eu pentru insertii,cu toate ca mi se pareau scumpe initial.

atasez o poza cu motorul,arata bine vopsite dar nu e chiar ceea ce pare.

din pacate nu am poze mai in detaliu

post-49998-0-30368300-1357725234_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut!

 

mai exista cineva in bucuresti care sa echilibreze (centreze, regleze) roti spitate? de preferat si cu schimbare de cauciuc. Adica sa nu ma puna sa ma duc cu rotile in portbagaj. Sa faca serviciul complet... pentru Virago 535....

 

 

10x!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

mai exista cineva in bucuresti care sa echilibreze (centreze, regleze) roti spitate? de preferat si cu schimbare de cauciuc. Adica sa nu ma puna sa ma duc cu rotile in portbagaj. Sa faca serviciul complet... pentru Virago 535....

 

 

10x!

 

 

Salut, ia legatura cu Rabinu' 0724.452.023 Str. Delta Dunarii Nr.16 (prin Chitila cartier), este in tara pana pe la jumatatea lui Martie. Rar mi-a fost dat sa vad meserias mai meticulos si cu atat bun simt, saptamana trecuta mi-am centrat la el atat fata cat si spatele (rotile absolut :D ). Preturile sunt mai mult decat OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ideea nu e rea, dar nu stiu cum se prezinta in timp. @icelord a facut-o cu marker si 1 sezon a fost ok ... apoi capata patina timpului.

As prefera Metzeler, dar nu are cu alb dimensiunea fata ... sa vopsesc? Oscilez momentan ...

Oricum, multam de pont !

 

pot sa-ti fac si eu o oferta daca vrei, tocmai am adus un set pentru o honda shadow 750 :)

am nevoie pe pm de dimensiunile exacte fata/spate.

Multumesc frumos de interes. E un Dstar custom 1100 din 2004. Fata 120 sau 110/90-18M/C 61S si spatele 170/80-15M/C 77S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat am sa apelez la o astfel de vopsea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am gandit la vopsea, este cel mai ieftin, dar am o singura problema si anume pipi de caini, de care nu putem scapa. Intrebarea este cum se face vopseaua dupa un asemenea tratament?

Daca a avut si a folosit cineva, va rog sa postati. Daca este ok ma bag si eu la o cutie, cred ca ajunge pentru mai multe moto. :)

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a vorbit de curand referitor la aceasta vopsea pe topicul de Roti, spite, butuci.. ultima pagina

Merci, apropo nu ai masca si scurta nu toata fata?

 

Da nu merita vopseaua, in schimb portawall merita, iar daca ne combinam 2 persoane ne duce in jur de 250 - 300 lei pentru un motor, totusi cam mult. :( Este din Turcia.

http://www.ebay.co.uk/itm/15-inch-Atlas-Motorcycle-White-Wall-Portawall-Tyre-insert-Trim-Set-/221183105100?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item337f8a584c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu am masti decat pe toata fata , in trecut am avut, dar nu aveam cerere si am renuntat sa mai aduc.

 

Referitor la Portawall, merita mai ales in situatia cand ai cauciucurile actuale bune, si nu vrei sa le schimbi. Apoi diferenta intre o pereche de cauciucuri normale si unele WW este cam de 200 ron, deci pretul cat ai da pe portawall numai ca ai avea avantajul ca le vei putea folosii si la viitoarea pereche de cauciucuri, in viitor, sau ba chiar daca te-ai plictisit de dunga alba...sa le vinzi si sa-ti recuperezi din bani .

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

It will actually work on ANY tire. All tires have a layer of white rubber under the first layer of black. The top layer of black rubber is about 1/64 inch thick. Its a great way of saving a lot of money. White wall tires run around 250 bucks.

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...