Sari la conținut

Se poate repara rezervorul sau il schimb?


AlexSky
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Am o problema cu CBR-ul meu... L-am parcat in fata casei si era pamantul ud, iar rezultatul e unul complet nefericit!

A intrat cricul in pamant si mi-a picat motorul pe o parte, si nu se putea ca in fata rezervorului sa nu se afle un copac...

Asadar, am rezervorul infundat pe partea superioara stanga pe lateral si spre centru.

 

Am rugamintea sa ma sfatuiti ce pot sa fac pentru a remedia situatia? Se poate repara...? Sau fac economie pentru unul nou/SH?

 

Mai jos sunt cateva poze...

 

post-55807-1289471335_thumb.jpg

 

post-55807-1289471378_thumb.jpg

 

post-55807-1289471423_thumb.jpg

 

post-55807-1289471459_thumb.jpg

 

Restul pozelor se pot observa la link-ul urmator:

 

http://yfrog.com/75dscf9730jx

 

Multumesc anticipat pentru ajutor, sfaturi, etc.!

Mentionez ca sunt din Arad, deci daca se poate repara si se ofera cineva i-as fi recunoscator!

 

O zi buna!

Mesaj completat

 

P.S. Nu stiu exact ce este acolo... am inteles ca s-ar putea sa fie doar carena de la rezervor... acum am auzit si eu prima oara de asta...

 

In orice caz, astept sugestii... cum pot remedia situatia?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nou... cat ar costa?

Pana acum am gasit SH la doua persoane, unul rosu - 150Euro - si unul galben - 100Euro - la care se mai adauga (la ambele) transportul ~50RON.

 

Unul nou cat m-ar costa? O sa caut si eu, dar daca aveti cumva vreo sursa, as aprecia daca mi-ati comunica-o!

Editat de AlexSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nou... cat ar costa?

Pana acum am gasit SH la doua persoane, unul rosu - 150Euro - si unul galben - 100Euro - la care se mai adauga (la ambele) transportul ~50RON.

 

Unul nou cat m-ar costa? O sa caut si eu, dar daca aveti cumva vreo sursa, as aprecia daca mi-ati comunica-o!

Minim 1000lei nou.

Mesaj completat

~900euro

 

http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Ho...=HO-CBR600F4-TA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri...

 

Sa inteleg ca iese din discutie varianta unei reparatii?

 

;) ;)

Man, bineinteles ca se poate repara, orice tabla se indreapta. Du-te la o tinichigerie si vezi cat ar costa cu tot cu vopsit.

Nou ... eu ma indoiesc sa fie sub 500-600 de euro. Din cate imi aduc aminte la reprezentanta un rezervor de Honda CB 500 din 2002 costa in jur de 40 de milioane, acum vreo 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indreapta-l da-l incolo ca maxim 200 de lei cu tot cu vopsit iti ia. Au de obicei baietii un aparatel interesant gen ala de sudura cu care trag tabla. Poti sa il iei direct asa, curatat de vopsea si indreptat cat de cat, mai mult de 50 de lei nu iti cere cineva pt o treaba de 20 de minute, timp in care se bea si o cafea. Dupa iei o cutiuta de chit de 10 lei, un spray de spritchit 20 lei, unul la culoare 50 lei (si iti mai ramane o gramada), unul de lac 30 lei si ti-l faci ieftin. (cam aceleasi ar fi costurile si daca ai avea compresor si pistol de vopsit, doar ca iese ceva mai bine).

 

PS: am uitat de smirghel tot vreo 10 lei...

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc la toti pentru raspunsuri!

 

sal.....tinichigiul meu a indreptata si vopsit asa ceva (de fapt era indoit mult mai rau) si a costat 550 ron. dupa reparatie arata ca nou.

 

Tie ti-a revopsit tot rezervorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.....tinichigiul meu a indreptata si vopsit asa ceva (de fapt era indoit mult mai rau) si a costat 550 ron. dupa reparatie arata ca nou.

Tinichigiul tău te-a cam supt de bani. 550lei dădeai pe un rezervor second ;)

 

 

Eu am mai reparat fundături cu tijă îndoită la capăt, băgată prin gaură, apoi împins spre exterior, dar nu erau lafel de mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-l poti repara singur. In afara de 2 zile de lasat la aerisit rezervorul (1 zi plin cu apa, 1 zi gol) si un ciocan invers iti mai ia 2 zile pentru reparatie. 1 cutie chit + intaritor - 17 lei ; 100x10 cm smirghel de 200 - 3 lei ; 100x10 cm smirghel de 400 - 5 lei ; 1 spray culoare - maxim 20 lei ; 1 spray spritz-chit - 20 lei ; 1 spray lac 25 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai reparat fundături cu tijă îndoită la capăt, băgată prin gaură, apoi împins spre exterior, dar nu erau lafel de mari.
Ti-l poti repara singur. In afara de 2 zile de lasat la aerisit rezervorul (1 zi plin cu apa, 1 zi gol) si un ciocan invers iti mai ia 2 zile pentru reparatie. 1 cutie chit + intaritor - 17 lei ; 100x10 cm smirghel de 200 - 3 lei ; 100x10 cm smirghel de 400 - 5 lei ; 1 spray culoare - maxim 20 lei ; 1 spray spritz-chit - 20 lei ; 1 spray lac 25 lei.

 

Salutare si va multumesc pentru raspunsuri... si pentru ca mi-ati dat speranta sa nu arunc bani multi (in momentul asta si 200 de RON sunt bani multi ;) )!

 

In alta ordine de idei...

... tocmai mi-a spus cineva ca asa ceva nu se poate repara...

Chivu, tu mi-ai dat de inteles ca teoretic se poate face dar practic... ar putea sa fie bai...

Lolo ID, din ceea ce ai scris, am inteles ca nu ar fi nicio problema si se poate rezolva 100%...

 

Mai stau "ca pe ghimpi" sau pot sa ma linistesc?

 

Din nefericire sunt la facultate si nu am timp sa ma ocup personal de problema... in plus nu am spatiu in care sa o rezolv si sincer... nu ma incanta gandul sa fac experimente cu propria motocicleta... poate totusi o sa fac un efort macar sa ajut pe altcineva care se pricepe mai bine.

 

Dar totusi, informatiile nu imi strica, si sunt bine venite chiar daca nu o sa ma ocup personal... in plus, sunt sigur ca vor prinde bine si altora care sunt in situatia mea sau intr-una asemanatoare... deci as fi foarte recunoscator daca va veti oferi sa ma ajutati cu informatiile :( (si fac cinste cand treceti prin Arad)!

 

Asadar, legat de vopsire ce ma sfatuiti, refac tot rezervorul sau doar partea cu pricina?

Daca revopsesc doar partea lovita, cum pot face in partea opusa astfel incat sa vopsesc si acolo in mod asemanator (ca sa fie ceva simetric, eventual cu alte culori --ma gandeam la niste "stripe"-uri de culoare neagra pentru ca s-ar putea sa nu gasesc aceeasi nuanta de gri cu cea de pe rezervor si o sa iasa un fel de kitsch--)?

Legat de asta, inainte sa ma apuc de treaba, eu sau cine o lucra, trebuie polizata zona lovita inainte de lucru, nu-i asa?

Spray-urile in ce fel/ordine/cantitate le folosesc? Mai intai spritz-chitul, apoi culoarea si la final lac-ul? Care si in cate straturi?

Chitul... este chit universal? Unde il gasesc cel mai usor? Ma gandesc ca nu-i tot aia cu chitul pentru geamuri (din sticla)... Dupa ce l-am facut rost, cum il folosesc?

Intaritorul (de chit presupun)... il pot lua odata cu chitul sau este alta mancare de peste? Cand se foloseste, si cum?

Ciocanul invers ... cum arata? Imi poti trimie te rog o poza ca sa imi fac o idee ce sa caut?

Smirghelul... cand il folosesc pe cel de 200 si cand pe cel de 400? Cand ai spus 100x10cm te-ai referit la 1m x 10cm?

Rezervorul... mai bag ceva in apa cu care il umplu pentru prima zi sau doar evacuez benzina si umplu cu apa? Am uitat ceva esential... trebuiesc date jos carenele pentru a scoate benzina din rezervor... sau cum fac? Ma gandesc ca exista pe undeva un robinet sau o supapa pe unde pot evacua benzina... dar nu stiu unde se afla si care este procedura in astfel de cazuri...

 

Imi cer scuze daca par intrebari prostesti dar n-am avut nicio tangenta cu reparatiile pana acum... iar daca ma apuc, as vrea sa stiu toti pasii, si ordinea lor :), ca sa nu fac treaba de mantuiala si sa fiu si eu multumit de munca mea (si de investitie ;) ).

 

Inca odata, multumesc celor care au raspuns cat si celor care vor continua sa ma ajute!

 

O seara buna tuturor!

Editat de AlexSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

pe praful asta e greu cu banii dar daca nu ai cunostiinte ,scule si indeminare cel mai bine este sa lasi profesionistii sa se ocupe.

eu unul am refacut singur o chiuloasa si am schimbat o distributie un rulment etc etc.dar am facut aceste lucruri cu manualul in fata constient de faptul ca un pic de neatentie poate face mai mult rau decat bine.

cauta rezervoare SH .ai toata iarna in fata

spreyurile nu sint bune pt vopsit motoare ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Robyb - de ce nu ar putea folosi vopsea-spray ?

 

@Dan Cata - avand in vedere ca se apropie iarna si nu prea se mai circula pe 2 roti daca este vopsit cu vopsea si lac la spray "imbatranirea" vopselei si a

lacului o va face timpul si nu cuptorul (vopseaua la spray fiind, intr-adevar, mai de proasta calitate insa se gasesc si vopseluri foarte bune

la spray - calitativ vorbind - dar la preturi mult mai mari decat cele scrise de mine mai sus).

 

Eu doar am prezentat una din solutiile pe care le poate adopta pentru reparatia rezervorului.

 

@AlexSky

Sunt diferite metode de a repara rezervorul :

-cea prezentata in link-ul postat de @Cavaleru (cu toate ca nu cred ca vei reusi sa indrepti tabla de pe rezervorul tau deoarece e indoita rau chiar langa ranforsarea gurii de alimentare a rezervorului si mai ai si vopseaua crapata);

-cea mai simpla si anume la un atelier specializat ;

-cea in care vei fi nevoit sa folosesti ciocanul invers (cel din link-ul de pe youtube) insa vei folosi mai multe straturi de chit si cu timpul e posibil sa-ti crape ;

-cea in care vei fi nevoit sa folosesti celalalt ciocan invers (de care-ti vorbeam) dar iti va trebui si autogen pentru a-l putea folosi.

Daca te hotarasti sa-l repari singur si ai nevoie de sfaturi lasa-mi pe PM ID-ul tau de messenger si vorbim acolo mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te hotarasti sa-l repari singur si ai nevoie de sfaturi lasa-mi pe PM ID-ul tau de messenger si vorbim acolo mai multe.

 

Ai PM! Mersi (si tie, Cavaleru)!

Editat de AlexSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Robyb - de ce nu ar putea folosi vopsea-spray ?

 

 

pentru ca iese un (cuvant urat) ;)

 

te duci frumos cu rezervorul sau o bucata de carena la o firma de vopsele . iti alegi din paleta lor de culori care se potriveste si iti faci 100-200gr de vopsea . ajungi pe la 80 lei cu tot cu lac si intaritor .

 

acuma fiecare face cum vrea si cum crede . doar e motorul lui ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu rezervorul indoit la o cazatura de pe cric, dar era EXACT in muchie...(la un R6).Si era mai nasol decat al tau...

Dupa studii, am hotarat sa il repar.

Am fost la mester, mi-a zis ca 95% o sa iasa ca original, restul 5% chit.

Mi l-a "tras" cu un fel de ventuza cu electromagnet, sau ceva de genul , ca nu am fost de fata, dar cam asa mi-a explicat.

A urmat revopsire integrala (dupa corectarea cu chit si finisare), caci nu se renta sa il revopsesc doar in bucata aia.Colantele le-am luat la comanda la o firma de colantare, le-am dat pe stick originalele si mi-au scos identice,si la dimensiuni.

Rezultat : 99,90 % perfect.Prietenii nu care nu ma mai intalnisem nici nu recunosteau partea pe care a fost infundat, credeau ca e cealalta...

 

Deci : intereseaza-te daca poti sa repari cu procedura de mai sus.

Vopsirea si lacuirea nu te va costa o avere.Eu am facut 100 gr vopsea pe cod,diluatie 100% .Pe vopsea am dat 14 lei (suta de gr.).Lacul il aveam.Asa ca SE POATE !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit tot, dar postez pt ca am patit cam aceeasi patanie. Mi s-a inmuiat piciorul de sprijin, picat mobra de la mica inaltime, piatra sub rezervor=indoitura. M-a costat 200 de lei indreptatul si vopsitul. Cu 500 de lei am vopsit toata mobra. Scump ce-i peste 250 de lei, sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi tuturor, apreciez toate mesajele :goodposting:!

 

Cum vine iarna o pregatesc pentru reparatie.

 

O sa postez poze cu rezultatele, cel mai devreme prin primavara...

 

Inca odata multumesc tuturor!

 

Sa-mi tineti pumnii sa gasesc pe cineva de treaba care stie ce face, face si bine si nici nu-mi intra prea adanc in portofel!

 

Cu bine, asfalt uscat si sa duceti lipsa de evenimente (neplacute)!

 

Salutare!

Editat de AlexSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...