Sari la conținut

CIRCUIT IN RO


Vlad Codreanu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu ,astept sa explice cineva cum "au distrus orice idee de sport cu motor in tara asta".

 

Deci FRM nu face nimic, asta inteleg din raspunsul tau. Apropo, esti in gasca cu ei? Ca sa stim si noi cu cine stam de vorba...

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

... au distrus orice idee de sport cu motor in tara asta.

De la FRM nu face nimic si pana la ce scrie mai sus este cale lunga. Din nou vorbesti despre lucruri care te depasesc si normal ca nu mai poti sa adaugi nimic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la FRM nu face nimic si pana la ce scrie mai sus este cale lunga. Din nou vorbesti despre lucruri care te depasesc si normal ca nu mai poti sa adaugi nimic .

 

Gogaie, din 1990 incoace tara asta prin FRAS si FRM (ba chiar si ACR) nu au fost capabile sa intreprinda nimic pt sportul cu motor. Ani de zile orice initiativa sportiva in acest sens era practic un avort spontan. De ce? Din cauza obtuzitatii celor de la FRAS si FRM si am sa-ti dau un exemplu concret care s-a intamplat in 1998 sau 1999. A incercat cineva sa organizeze o cursa auto-moto pe traseul Arcul de Triumf - Pta Presei-Fantana Miorita. Traseul era perfect din acest punct de vedere pt ca nu era intr-o zona locuita sau tranzitata intens in week-end in acea perioada. Astfel ca a inceput demersurile legale, bineinteles ca pe unde s-a dus nu a primit nici un sprijin, ba chiar i s-a spus ca nu se poate face asa ceva. Raspunsul clar si sincer l-a primit de la cineva de la ACR: Dom'le, eu sunt pensionar si nu am timp de prostiile astea....

 

Apelase la ACR pt ca era si membru si spera ca poate aceasta entitate juridica care ar fi avut o oarecare autoritate pt aceste demersuri vis-a-vis de autoritatile statului (primarie, politie, samd) s-ar fi implicat.

 

In fruntea acestor federatii si asociatii s-au cocotat tot felul bosorogi comunisti care stau sa mai suga si ei un ban si sa profite de orice oportunitate care apare si unde ei trebuie sa dea o semnatura. Tot acesti bosorogi comunisti au o mentalitate de a frana cu orice pret aceste activitati pe care ei le dispretuiesc in mod profund pt ca erau considerate de comunisti ca fiind periculoase, de fapt ei le coniderau asa pt ca ele reprezentau esenta capitalismului care era dusmanul lor de moarte.

 

Ce ti-am spus eu mai sus este doar un exemplu dar situatie catastrofala in care se afla automobilismul si motociclismul romanesc este dovada ca ceea ce spun eu este adevarat. Citeste ce activitate a avut Romania in domeniu inainte de 1950 si ai sa intelegi de ce FRAS, FRM si ACR sunt direct responsabile pt asta si reprezinta o rusine pt aceasta ramura sportiva.

 

Acum ia si mananca popcorn...

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, iti pot da si eu un exemplu in care FRAS si ACR au ingropat Raliul Romaniei, care se tinea an de an(nu mai retin exact, dar parca vreo 10 ani a fost) la Baia Mare. Organizatorul(SIROMEX SA) a pompat bani prin patronul ei, si a facut totul ca la carte. Pana cand, in urma unor contre verbale la un restaurant, intre patron/organizator si membrii ACR reprezentati prin ceva mahar de la capitala, s-a decis cel din urma sa se apuce de gasit nod in papura in organizare. Si dupa 2 sau 3 ani, raliul a fost anulat total. Nici macar mutat in alt oras.

Cat despre taxele de care spui, da, sunt aproape modice. Dar sunt pe nimic. Iar in tara asta, asa se omoara din fasa la modul principial, aproape orice evolutie. Corect? Deci, daca baga coada FRM, pt inceput vor fi taxe modice, apoi contre cu ROSBK - ul, apoi cine stie ce, și uite efectul de domino.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Cat despre taxele de care spui, da, sunt aproape modice. Dar sunt pe nimic. Iar in tara asta, asa se omoara din fasa la modul principial, aproape orice evolutie. Corect? Deci, daca baga coada FRM, pt inceput vor fi taxe modice, apoi contre cu ROSBK - ul, apoi cine stie ce, și uite efectul de domino.

Corect pana la un punct.Nivelul sporturilor cu motor de la noi nu este catastrofic pentru ca avem tone de echipe pregatite de start, cu buget zeci de mii de euroi dar nu se pot afirma pentru ca le mai lipsesc aia cca 100e pe an pe care ii vrea FRM-ul.Cu sau fara FRM tot acolo suntem .

 

Restul de acronime nu fac obiectul discutiei.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba doar de cei 100 eur lipsa din zecile de mii de euro. E principiul de funcționare bolnav. Iti mai dau un exemplu:finala campionatului national de drifting organizata de baia mare acum vreo 2-3 ani. Suport local:100%. Suport ACR, zero. Plus vreo doua bete in roate. Sunt in sport de peste 20 de ani, doar asta am facut toata viata pana si pe acest domeniu nu vorbesc din auzite. In momentul in care piesa cea mai importanta din domino(adica prima-orice Federatie Romana) e "coapta" si functioneaza pe principii gresite, invechite, corupte, acel sport se duce spre moarte sigura, nicidecum spre vreo evolutie, indiferent de cati bani sunt unii dornici sa investească(exemplu, fotbalul romanesc, care la nivel european e zero tocmai din cauza conducatorilor federatiei). Cunosc N cazuri de investitori dornici sa bage bani(nu putini) in anumite domenii sportive dar asteapta sa se "insanatoseasca" sistemul. Pentru ca investind in cel actual nu ar ajunge nge absolut nicaieri decat eventual la "sapa de lemn". Gata, ca stric topicul de tot. Sper ca intelegi ideea de ansamblu.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Intelg ideea foarte bine dar sporturile cu motor sunt cu totul aparte cand vine vorba de sumele necesare pentru dezvoltare ...

FRM sunt prost organizati sau rau intentionati dar in tara lui papura voda se poate face orice cu bani si pile daca cineva chiar isi doreste si are resursele necesare. Cand vine vorba de sporturi cu motor NU exista nimeni la noi cu buzunare atat de adanci. Daca dispare maine FRM-ul nu se schimba decat pretul pe etapa(weekend de 3 zile) de la 250 la 210 . In rest ramanem cu exact aceleeasi conditii pentru ca talentele si investitorii nu stau ascunsi pana dispare FRM.

O sa avem o crestere in sportul asta doar cand urmasii oligarhilor de azi prind febra curselor si vor investii in odraslele lor de mici .

Pana atuci o sa continuam in acelasi stil ,cu tinere sperante niste geriatrici si participanti ocazionali cu pretentii de sportivi de performanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, banii ca banii, dar sa ne amintim programul a 2 zile de competitie FRM viteza. 3 intrari simbata si 2 duminica. Atentie, vorbim de competitii, nu track-days. Stiu ca zilele strict track day nu au nici o legatura cu FRM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da, chestia cu programul este de tot rahatul dar este o chestie mai recenta .Stii la fel de bine ca si mine ca a aparut dupa ceva schimbari de personal la FRM.Alte schimbari sunt posibile si programul poate sa revina la un format mai normal.Acum doi ani eu am prins etapa organizata direct de ei care a inceput de joi si cu un program foarte bun.

Mistode merge inainte si mai nou a aparut si MotoRc care s-au organizat frumos atunci cand au fost doar de capul lor .Atunci cand s-au combinat cu ROSBK a iesit o cacealma.

O sa avem si pe la Mures cativa organizatori sau ceva baron local care sa se bage in hora .Toata lumea cotizeaza ceva la FRM atunci cand sunt si curse si viata merge mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am zis eu bine ca esti in gasca cu ei...

Bai Patraulea, mai schimb cate o vorba cu alti colegi care au habar despre ce vorbesc .Tie doar iti mai arunc cate un os ca la orice javra de cartier .Nu mai am oase pentru tine ,hai mars!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Patraulea, mai schimb cate o vorba cu alti colegi care au habar despre ce vorbesc .Tie doar iti mai arunc cate un os ca la orice javra de cartier .Nu mai am oase pentru tine ,hai mars!.

 

Tu n-ai oase pt tine, ce sa mai dai si la altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe,

 

Pentru cei 10 E / week-end care trebuie sa ii dau la FRM, ce primesc in schimb?

Mi-ar placea sa cred ca platesc un serviciu cu cei 10E si atunci nu as avea nici o problema.

Dar, sa dau 10E doar pentru ca exista, nu e OK din punctul meu de vedere.

Si. sunt in gasca alora care castiga pest 10.000 RONI/luna.

 

Poate cei 10 E inseamna un serviciu care FRM-ul il face si nu mi-am dat seama inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Colegu ,nu le tin partea ,nu sustin ca sunt pusi pe fapte mari sau bune ,dar nici asa chiar asa de ciumati cum se sustine ,nu sunt.

 

Nu te obliga nimeni sa mergi la evenimente FRM ,sunt multe altele mai atractive.

 

Daca dispare mare piedica FRM ,ce altceva mai important sau glorios vor face cei implicati in moto la nivel de competitii ?

 

Pana acum doar FRM a oferit gratuitate pentru toate clasele de juniori pt un campionat intreg (la viteza stiu sigur ,la enduro poate stie colegu Stulewa) .Nu stiu daca se continua si pe viitor ...

 

In orice sport daca vrei sa fii legitimat o sa platesti ceva maruntisi pt legitimatia aia si esti obligat sa faci cate un medical in fiecare an. Si totusi nu te obliga nimeni,ai tone de oportunitati sa faci ce-ti place si fara .

 

Categoric nu fac nimic aproape de potential si posibil dar eu nu vad cum restul ar face mai mult dacat fac si acum ,adica sa organizeze evenimente platite la care sa nu ramana pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe colegu, imi pare foarte rau ca ai venit in sportul asta abia dupa inaugurarea Adancata. Eu am fost martor ocular la Serres, de cel putin 3 ori in care a venit FRM-ul sa faca calificari simbata si o cursa duminica, asta in timpul evenimetului ROSBK, cursele FRM numarau maxim 3 participanti. La ROSBK erau minim 20 la start. Oare de ce crezi ca nimeni nu se inghesuia sa plateasca inca 30 euro la madam Larisa ca sa mai faca inca o cursa, si sa puncteze pt glorie? La Adancata s-au bagat cu FORTA, ca asa vor ei, ca-s pur si simplu smecheri. Adica, cirxuit privat facut cu banii din buzunarele patronilor, vine FRM-ul si face legea proprie. Repet, pe Adancata, curse fara aprobarea FRM NU se fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe,

 

Eu nu vreau sa faca ceva aproape de potential, sau de altceva.

Eu platesc 10 E daca stiu ca acesti bani se duc la juniori sau in alta parte. Dar nu stiu.

Pentru ca nimeni nu spune. De ce? Pentru ca ......pentru ca....milioane de motive, dar cel mai important este ca asa trebuie.

Cu asta nu pot sa fiu deacord.

 

Bugetul este public, din 120.000 EURO primiti de la bugetul de stat, mai bine de 90.000 EURO s-au cheltuit pe salarii, vreo 10.000 pe cheltuieli adminsitrative, etc...alte sume pe gale, etc...

Daca reusesti sa gasesti o executie bugetara de la FRM o sa vedem atunci cum se cheltuie banii.

 

De exemplu, la enduro platesc cu placere, pentru ca s-au implicat sa stabilieasca un acord cu Romsilva sa se poata organiza curse.

 

Dar la Adancata, pe circuit privat, care sunt serviciile care mi-i le ofera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...