Sari la conținut

un mic ajutor va rog ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca asa se face..Dai shaua jos,desfaci surubul de sustinere a rezervorului ,ala din fata de linga jug,ridici de el(rezervor) usor in sus pt ca in partea din spate rezervorul e pe balama si o sa se vada bujia infipta in partea cea mai de sus a motorului...cheie de 21 iti tre'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i trebuie nici o cheie, ii trebuie un mecanic cu o cheie. daca nu stie sa schimbe o bujie risca sa o stranga prea slab,prea tare sau prea stramb. sau sa-i pice un betigas de urechi in cilindru...

cel mai la indemana este surubul de la rezervor :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija sa pui bujia specifica motoretei, nu orice bujie iti trazneste prin cap ca poti topi pistonul :)

in cazul in care folosesti ngk codul este B10EG

 

 

pai cred ca asta este foarte buna ! multumesc pt sfaturi !!! :D http://www.polo-motorrad.de/en/zundkerze-n...-3830-7865.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa greu e sa schimbi o bujie?

ei o cheie de buji, dai pipa jos , pui cheia pe ea o desfaci te uiti la codul de pe ea , mergi la un magazin auto ii dai codu ,alegi una simpla sau cu iridium(recomand) o pui sus si o styrangi cu mana pana ce ajunge la capat ,pui cheia pe ea o strangi cu simt ,pui pipa si ii dai cheie. foarte simplu

am desfacut si pus buji cu zecile si niciodata nu am stricat filetu de pe capacu de pe chiuloasa daca am stranso cu mana cat vrea ea sa mearga.

deci nu-i greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca reuseste sa pronunte "cheie dinamometrica" ???

 

De cate ori ai schimbat tu o bujie folosind cheia dinamometrica?

 

deci imi trebuiesc 2...3....ciudat...cineva mi a zis k imi trebuie doar una :)

 

E pus pe glume, nu cred sa ai nevoie de 2 bujii, chiar daca exista motociclete cu 2 bujii pe acelas piston, nu cred ca e cazul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeste bine pe ambalajul bujiei cat anume trebuie sa strangi. daca depasesti valoarea respectiva ai sanse sa rupi bujia in chiulasa si dai de belea dupa aia.

 

De cate ori ai schimbat tu o bujie folosind cheia dinamometrica?

 

fix de cate ori am vazut valoarea de strangere pe ambalaj :)

 

dar elegant este sa folosesti o cheie dinamometrica, asta daca nu reusesti sa-i transmiti telepatic cum se simt 25NM la mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa greu e sa schimbi o bujie?

ei o cheie de buji, dai pipa jos , pui cheia pe ea o desfaci te uiti la codul de pe ea , mergi la un magazin auto ii dai codu ,alegi una simpla sau cu iridium(recomand) o pui sus si o styrangi cu mana pana ce ajunge la capat ,pui cheia pe ea o strangi cu simt ,pui pipa si ii dai cheie. foarte simplu

am desfacut si pus buji cu zecile si niciodata nu am stricat filetu de pe capacu de pe chiuloasa daca am stranso cu mana cat vrea ea sa mearga.

deci nu-i greu.

 

nu e greu sa schimbi o bujie ... am schimbat si eu cu zecile la masina...problema e ca nu stiam unde este situata si cum ajung la ea...imi cer scuze ca suna asa penal pt tine...oricum multumesc >:)<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :) :D :(

 

ai si ceva cat de cat ontopic de spus?

Adevaru' e ca ai si ce raspunde on-topic cand intreaba cineva cum schimba o bujie... dupa ce i-au mai si raspuns 2-3 la obiect. Macara eu nu i-am recomandat cheia dinamometrica. Maine-poimaine masuram nivelu' la ulei cu micrometru' si schimbam uleiu numai la reprezentanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...