Sari la conținut

accident crangasi


god666
 Share

Postări Recomandate

Daca nu era masina nu murea. Daca nu circula nu murea. Probabilitatea ca o masina sa te omoare e infinit mai mare cind circuli pe motocicleta printre masini. Daca ma constientizezi ca din jdemii de shoferi unul va gresi si i-ti va fi fatal, poate o lasi parcata si mergi cu masina. Cam asta-i realitatea. Nevoia de adrenalina ne face sa uitam ca putem muri oricind. Pe 0-5 grd afara nu ai ce cauciucuri sa mai pui, oricit de soft si noi ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Potrivit primelor informatii, motociclistul a circulat cu viteza si a fost acrosat de un autoturism."

 

 

Care autoturism zbura din spate, iesea din lateral, cadea din cer sau venea din fatza ?

 

Si evident ca motociclistul circula cu viteza, daca n-ai viteza inseamna ca stai pe loc; cat a fost viteza aia: 10-25-75 ?

 

 

Stie cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevoia de adrenalina ne face sa uitam ca putem muri oricind. Pe 0-5 grd afara nu ai ce cauciucuri sa mai pui, oricit de soft si noi ar fi.

 

Poate ca era singurul lui mijloc de locomotie ... de unde stii ca avea nevoie de adrenalina ?

Cred ca peste jumatate dintre motociclisti (nu forumisti) au fost la plimbare pe temperatura mai mica de 5gr ...

Mesaj completat

"Potrivit primelor informatii, motociclistul a circulat cu viteza si a fost acrosat de un autoturism."

 

 

Care autoturism zbura din spate, iesea din lateral, cadea din cer sau venea din fatza ?

 

Si evident ca motociclistul circula cu viteza, daca n-ai viteza inseamna ca stai pe loc; cat a fost viteza aia: 10-25-75 ?

 

 

Stie cineva ?

 

Din pacate, stirile din romania sunt numai cu dezastre si mortaciuni, si chiar si asa sunt editate exagerat pentru a ridica audientza celro din clasa LOW IQ (consumatorii), concluziile si rezolvarile nu fac audientza ... :angryfire: si sunt axate pe un segment social prea mic si neinteresant ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orasul ramene foarte periculos, mai ales in bucuresti..

 

Ce scuza puierila ...

Orice animal se adapteaza ...

Pana si cainii comunitari s-au adaptat sa treaca trecerea de pietoni o data cu oamenii, sau sa treaca uitandu-se atent la masini ...

Daca cineva a intrat in el s-au l-a speriat, e clara treaba ... nu stiu ce mai vorbiti.

Problema se pune daca acel cineva cu masina a provocat accidentul si a ajuns pe mana politiei, sau a disparut ...

Daca a disparut, trebuie cercetate camerle de luat vederi din zona ... asta familia poate sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

-sa intamplat in fata blocului la mine

-FARA SUPARARE -omul mergea...deplorabil de riscant si vara

- nu a fost nici o masina sa il acroseze, el sa acrosat de o masina si mobra de alte 4-5

- a plecat a accelerat sa ajunga in rosu ( asa facea mereu), a pierdut aderenta apoi sa agatat de o masina in cadere a mai accelerat oadata

mobra sa dus tars sub un logan

 

-nu a murit din cauza lovituri propriu zise ( cred), insa eu pana am coborat VECINI SI AMICI,PRIETENI, oameni de pe strada au avut inspiratia sa ii dea casaca jos...pacat la intrebarea cum se simte mi a raspuns ca nu-si mai simte picioarele

 

-militia a venit la 15 min

-salvarea 10-15 min

cand a fost ridicat de smurd era cooperant ( in sensul ca vb )

 

 

SINCERE CONDOLEANTE familiei si prietenilor

 

-vreau sa se inteleaga din acest post ca un sir de evenimente au dus la moartea lui, incepand cu el

 

-cel mai penibil mi sa parut CUM LUMEA ADUNATA ACOLO FACEA FOTO parca erau la muzeu

SA MA .....PE EI DE GUNOAIE UMANE

 

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-sa intamplat in fata blocului la mine

-FARA SUPARARE -omul mergea...deplorabil de riscant si vara

- nu a fost nici o masina sa il acroseze, el sa acrosat de o masina si mobra de alte 4-5

- a plecat a accelerat sa ajunga in rosu ( asa facea mereu), a pierdut aderenta apoi sa agatat de o masina in cadere a mai accelerat oadata

mobra sa dus tars sub un logan

 

-nu a murit din cauza lovituri propriu zise ( cred), insa eu pana am coborat VECINI SI AMICI,PRIETENI, oameni de pe strada au avut inspiratia sa ii dea casaca jos...pacat la intrebarea cum se simte mi a raspuns ca nu-si mai simte picioarele

 

-militia a venit la 15 min

-salvarea 10-15 min

cand a fost ridicat de smurd era cooperant ( in sensul ca vb )

 

 

SINCERE CONDOLEANTE familiei si prietenilor

 

-vreau sa se inteleaga din acest post ca un sir de evenimente au dus la moartea lui, incepand cu el

 

-cel mai penibil mi sa parut CUM LUMEA ADUNATA ACOLO FACEA FOTO parca erau la muzeu

SA MA .....PE EI DE GUNOAIE UMANE

 

respect

 

Bine ca ne-ai luminat ... se vehiculau tot felul de pareri ...

Deci omul si-a cam facut-o cu mana lui ... si daca era vara, putea sa se intample la fel ...

RIP :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@papadie de unde stii ca mergea deplorabil de riscant si vara ? I`ai recunoscut mobra sau pe el ?

 

Sta in zona, e o strada "de cartier" iar pe acolo nu intra motociclete doar sa tranziteze zona.

 

@nerv nu sunt camere in zona respectiva.

 

@mih din ce stiu motocicleta este un zx6, posibil sa ma insel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare parere de rau baiatul a murit:( iar din pacate il cunosteam impropriu-zis! mai exact era coleg cu taicamiu de serviciu ( in M.a.p.n) Trupul neinsufletit a fost trimis cu o masina a armatei la suceava de unde era el iar sambata urmeaza sa l ingroape :rolleyes: ( un baiat necajit...ambii parinti morti nush din ce cauze,surioara lui am inteles ca are cancer, un frate plecat prin italia...etc) dar el un baiat de NOTA 10 din cate am inteles de la taicamiu! Am inteles ca urma sa intre in concediu de luni 20.12.2010 unde urma sa plece la ai lui in suceava, si a pregatit lucrusoarele frumos aranjete,calcate in genti doar sa scape de acest bucuresti INFERNAL! Deja parca mi dau lacrimile de suparare si un fior de groaza din cauza unor soferi fara creier iar ptr asta platim noi motociclistii ( si eu am un gsxr k2 movistar dar ma gandesc ce sa fac cu el pana in primavara cand o sa inceapa sezonul nostru) ! Dumnezeu sa-L ierte si sa i fie tarana usoara! Cam atat stiu despre acest subiect ...asfalt uscat si mare mare atentie la unii soferi auto ca nu e de gluma !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai zis si ma repet , mobra cu care s`a intamplat nenorocirea este din ce mi se pare mie gixer iar el avea GSX F 600 care era aproape decarenata total si de culoare albastru.. Vorbim de aceeasi persoana ?!

Deci multi il stiu , putini il cunosc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai zis si ma repet , mobra cu care s`a intamplat nenorocirea este din ce mi se pare mie gixer iar el avea GSX F 600 care era aproape decarenata total si de culoare albastru.. Vorbim de aceeasi persoana ?!

Deci multi il stiu , putini il cunosc

 

zx era al unui prieten si a iesit la "o tura" cu ea.el avea un gsx albastru 600.era vecin de scara cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar fi trebuit sa-i scoata aia casca pentru ca nu avea caile respiratorii obstructionate. O operatie gresita ar putea agrava catastrofal o trauma a coloanei.

 

Reprodus din http://lmse.parasolemt.com.au/manual.php?s...rafficaccidents

 

"Motor cyclists’ helmets MUST NOT be removed unless the airway is obstructed or the casualty is not breathing.

 

Casualties should remove their own helmets wherever possible. If a helmet has to be removed, it requires two rescuers to do so, and it should be done carefully with no movement of the neck"

 

 

Exista un thread pe advrider cu tema asta:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=122029

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura casca,dupa ce i-au scos casca vorbea,problema vine probabil de la rupturi de organe,hemoragie interna.

Este trist ca inca unul a plecat dintre noi si nu mai conteaza aici ca ii placea sa demareze "in rosu" sau nu,tuturor ne place din cand in cand sa facem pe grozavii ca altfel nu ne-am mai fi cumparat motociclete ci doar biciclete si scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, iata cateva date:

* mobra nu era a lui, era a unui prieten, o luase sa dea o tura

* a murit din cauza ca avea o grupa de sange mai greu de gasit si nu s-a gasit la timp sange suficient din grupa respectiva; pierderea mare de sange a survenit in urma leziunilor interne

Asta-i tot ce stiu sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare aberatie graiesti !!!

Nu e aberatie, e cel mult o informatie gresita, daca e.

Astea sunt informatiile care au ajuns la mine. Eu n-am facut decat sa le scriu.

 

Pe de alta parte, inteleg ca tu zici, tot din auzite, ca a dat o masina peste el, pe cand Papadie zice, inteleg ca din postura de martor, ca a cazut singur. Cum e, pana la urma?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am vrut sa fac o referire la vreo cauza directa a decesului ci mai degraba la falsitatea unor presupuneri in legatura cu nivelul de inspiratie a celor care i-au scos casca, in acelasi mod in care tu consideri suspecte sau nerelevante parerile unor martori despre standardul de siguranta pe care si-l asuma Petru Grigore Tulbure.

Editat de rvltng_bstrd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e aberatie, e cel mult o informatie gresita, daca e.

Astea sunt informatiile care au ajuns la mine. Eu n-am facut decat sa le scriu.

 

Pe de alta parte, inteleg ca tu zici, tot din auzite, ca a dat o masina peste el, pe cand Papadie zice, inteleg ca din postura de martor, ca a cazut singur. Cum e, pana la urma?

 

Pana la urma e mort .............

 

..cateva romanisme :

la morga identificarea a fost f grea , a trebuit sa vina cineva sa-l recunoasca si si asa s-au tergiversat lucrurile , stiti de ce nu a putut fi identificat ? pt ca nu avea acte, nu avea acte pt ca nu avea portofel mai bine spus nu mai avea portofel .........

unitatea a spus ca pune la dispozitie o masina pt cine vrea sa mearga la inmormantare , a spus doar ......

 

scarba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.L-am cunoscut pe Tulburica acum 2-3 ani,intr-o vacanta (revenire in Romania).Avea atunci un Suzuki Gsxf alb-albastru de prin 98-99.Am facut mai multe drumuri cu el si in Bucuresti si prin tara (de cateva ori la pescuit-era un mare amator).Stiu ca era abia venit in Bucuresti, avea 2 job-uri unul de sofer pe ambulanta la Sanador si unul la armata intr-o unitate de pe langa Bucuresti.Eu nu prea mai cunosteam pe nimeni in oras, el la fel, si asa am reusit sa ne imprietenim.Cred ca in 1-2 luni cat am stat in tara, am facut cu el impreuna peste 5000 km.Mergea foarte bine pe motor si chiar de cateva ori i l-am dat si pe al meu.Da, de multe ori schimba numai pe rosu si uneori mergea mai riscant, dar care dintre noi poate sustine ca nu a facut la fel de cateva ori in viata ??? Nu vreau sa intru in polemici, daca a fost sau nu de vina in producerea accidentului.Vreau doar sa stie de acolo de sus ca eu nu l-am uitat si ma voi gandi la el mereu ca la un prieten drag.Imaginea cu el pe asfalt nu imi iese din minte de cand am citit la rubrica accidente topic-ul asta.Din pacate anul asta de cand am revenit de tot in tara nu ne-am mai intalnit, am incercat sa il caut dar telefonul stiut de mine nu il mai avea.Unul dintre cei mai saritori si buni motociclisti pe care i-am cunscut.Sincere condoleante familiei.

Adio prieten drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ok

 

-moto era un zx6 gri cu negru, daca era sau nu al lui nu stiu

-lam mai vazut vara si pe un gsxr de 750

 

-in locul unde a cazut nu avea cum sa fie o masina

-a plecat de pe loc, a pierdut aderenta+ fugit spatele, agatat de o masina "parcata" si in cadere a mai accelerat, moto a traversat o intersesctie mica si a intrat sub un logan

 

asta este filmul accidentului ce nu este clar ??

-nu au fost masini inplicate, persoane ,caini, nimic

-portofelul..pnm la cate "persoane" erau pe langa el si mai toate faceau poze

-medical nu ma bag,ce pot spune ca la intrebarea daca este ok a raspuns ca nu isi mai simte picioarele atat si nimic mai mult

cei de la smurd au venit destul de repede

el practic sa agatat de o masina si a cazut jos in 2-3m

 

 

a tras de acceleratie mai mult decat trebuia si nu a luat in calcul ca nu avea aderenta necesara acestui lucru

parerea mea este ca lipsa de experienta si increderea in sine prea mare au fost cauzele principale ale accidentului,

din pacate pentru el nu mai conteaza acum

 

Sincer chiar imi pare rau pentru el, nu il cunosteam personal

tocmai de aceea am scris aici exact realitatea ca sa nu inceapa un teatru de 2 lei,

ca mergea riscant sau nu...parerile sunt inpartite -din punctul MEU de vedere mergea riscant rau, dar fiecare merge asa cum vrea el si nu trebuie judecat pentru asta

 

PS sper ca fiecare a gasit raspuns la intrebari

 

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...