Sari la conținut

cu ABS sau fara?


claman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 490
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata ? S-a terminat ? Cum a rămas până la urmă ? Va trebui să ne dezactivăm ABS, nu-i așa ? Altfel ne facem de râs ! Stupid people.

Pt ce ne trebuie ABS, injecție, control al tracțiunii ? Având doar 2 roți e risipă de sisteme electronice !

Suspectez majoritatea "anti-abs moto" ca având ascuns acasă ( șopron, peșteră...) un folcsvagăn-golf-patru-tedei-pompe-diuze cu un cârnățoi de abțibilduri pe lunetă (da, da lângă antena CB) - abs+asr+ebd+tcs+k.kt cu care se mândresc, nevoie mare, dar pe 2 roți nu le trebuie.

PS Nu știu alții, dar eu o să păstrez bine ascunsă siguranța de la ABS, just in case. Cu Domnul înainte ! Jos ABS !

PS' Un topic despre căști, ceva, <cu "double D" sau fără> ? Ne băgăm ? Oricum plouă afară, plictis mare !

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doubled.jpg

double d? :rusinica: ochiu' dracului, necuratu', car mar poc! :yikes:

 

on: mi-ar placea un cbr cu c-abs la pachet, da' de unde bani? probabil asta e problema si cu cei care se impotrivesc abs-ului, sistem care (in cazul meu, cel putin) si-a dovedit utilitatea de cateva ori. mama lor de struguri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tot am batut eu apa in piua ca e ABS naspa. Noua mea masina are ABS si deja m-a scos din cateva situatii nasoale.

Ieri as fi omorat un caine daca nu aveam ABS. Cainele cuiva, pe trecerea de pietoni. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot am batut eu apa in piua ca e ABS naspa. Noua mea masina are ABS si deja m-a scos din cateva situatii nasoale.

Ieri as fi omorat un caine daca nu aveam ABS. Cainele cuiva, pe trecerea de pietoni. :|

 

Mergi si tu mai tango :P

 

Mie nu-mi intra ABS-ul decat pe zapada sau poleiuri naspa :P Bine... acuma stiu si cum e cand isi baga aghiutza coada si apare neprevazutu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot am batut eu apa in piua ca e ABS naspa. Noua mea masina are ABS si deja m-a scos din cateva situatii nasoale.

Ieri as fi omorat un caine daca nu aveam ABS. Cainele cuiva, pe trecerea de pietoni. :|

 

 

daca nu ai ABS, in caz de pericol o culci pe o parte si eviti catastrofa! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alaltaieri am facut o franare de urgenta pe polei cu motocicleta fara sa cad sau sa-mi dea emotii, si-am facut treaba de la 40 km/h pana a stat roata. Deci DA cu ABS! Ca am continuat eu drumul prin pietrisul de pe marginea drumului pana am trecut de zona inghetata e altceva ... era bun si un control al tractiunii :)

Merita fiecare ban in plus mai ales pe o motocicleta folosita tot timpul anului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alaltaieri am facut o franare de urgenta pe polei cu motocicleta fara sa cad sau sa-mi dea emotii, si-am facut treaba de la 40 km/h pana a stat roata. Deci DA cu ABS! Ca am continuat eu drumul prin pietrisul de pe marginea drumului pana am trecut de zona inghetata e altceva ... era bun si un control al tractiunii :)

Merita fiecare ban in plus mai ales pe o motocicleta folosita tot timpul anului.

 

Foarte tare!

Iar cel mai bun si cel mai bun ABS pentru anotimpul asta e ala de la masina. Cu tot cu masina. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare!

Iar cel mai bun si cel mai bun ABS pentru anotimpul asta e ala de la masina. Cu tot cu masina. :crack:

la masina cu abs trec abia cand da zapada sau cand scade sub -10 grade ori la cine stie ce drum lung unde nu sti de ce dai pe drum. In alte conditii motorul este la datorie echipat cu gume de iarna M+S si ABS (gumele de iarna si in general gumele bune fac mai mult decat orice sistem de siguranta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la masina cu abs trec abia cand da zapada sau cand scade sub -10 grade ori la cine stie ce drum lung unde nu sti de ce dai pe drum. In alte conditii motorul este la datorie echipat cu gume de iarna M+S si ABS (gumele de iarna si in general gumele bune fac mai mult decat orice sistem de siguranta)

 

Spirit temerar, buun, nu prea face el casa buna cu sanatatea pe termen lung sau cine stie... poate doar in cazul meu. Recunosc, nu mai ma tzine la sub 15 grade nu mai gasesc nici o placere. Daca poti... bravo, tot inainte! :cheers:

 

Ca sa nu mai stau sa intreb si sa caut in alta parte - fac un pic de offtopic aici - ce gume de iarna sunt alea? Ma refer la marca/tip si cam cat au costat estimativ. Merci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si tu mai tango :P

 

Mie nu-mi intra ABS-ul decat pe zapada sau poleiuri naspa :P Bine... acuma stiu si cum e cand isi baga aghiutza coada si apare neprevazutu'.

1 noaptea, pustiu, drum drept aveam aproape 90 la ora, ud pe jos, un fel de polei..mergeam sa iau tigari.

La 20-30m de minte trece una strada, pe trecere.. franez ca innecatul, trece ea, las masina sa se duca, trece si o pocitanie de caine dupa ea, am franat de a intrat abs pe toate rotile si cainele pe mijlocul masinii, sub.

N-a patit nimic, thanks ALLAH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: are de-a face lichidul de frana vechi cu functionalitatea ABS-ului? Adeca sa intre prea devreme sau sa aiba ciclurile de cuplare/decuplare mai lente decat cu lichid proaspat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: are de-a face lichidul de frana vechi cu functionalitatea ABS-ului? Adeca sa intre prea devreme sau sa aiba ciclurile de cuplare/decuplare mai lente decat cu lichid proaspat?

 

Pt ABS-ul de primul tip(fara feed-back) are ceva, dar e insignifiant.....si asa nu iti dai seama cate cicluri pe secunda de franare realizeaza sistemul, pt ca dupa cum ati observat e ca o vibratie in pedala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Am citit tot topicul

Va impartasesc cate ceva din experienta mea.

Am facut un accident din vina mea, fiindca nu am franat destul si am lovit obstacolul pe care incercam sa il evit. am blocat spatele, i-am dat drumul, dar nu am franat suficient cu fata.

M-am descurcat cu spatele pt ca aveam experienta, stiam cum sa controlez blocajul rotii si cum sa franez eficient. cu fata insa, nu aveam nici o experienta, toata lumea fuge de blocatul rotii fata, la fel si eu. asa ca nu am stiut cum sa franez eficient, ci am ajuns undeva la maxim 80 %, sa zicem. daca as fi avut abs, as fi scapat de frica blocarii rotii din fata, si m-as fi antrenat sa franez pana la limita, pt ca atunci cand depaseam limita nu as fi cazut, ci ar fi intreat abs-ul. altfel zis, as fi descoperit care e limita in conditii de siguranta. fara abs insa, nu am descoperito de loc si am stat chiar departe de ea.

 

Inteleg ca franarea cu ABS este mai ineficienta. Insa eu am fost mult mai ineficient, din cauza ca mi-a fost frica sa nu blochez roata, si din cazua ca nu am exersat pana la blocarea rotii. daca as fi avut ABS as fi facut-o, nu avea de ce sa imi fie frica.

Este evident ca nu sunt unul dntre cei mai buni motociclisti, altfel in 20k as fi ajuns la niste skiluri suficiente sa fac o frane optima, in conditii optime macar (erau conditii foarte bune atunci cand s-a intamplat acicidentul). dar ma bucur la fel ca oricare altul de sentimentul si frumusetea de a merge cu motorul. pe mine abs-ul m-ar fi facut sa franez mai profesionist decat am facut-o de unul singur.

Si pentru cine spune ca se pierde din farmec, e valabil doar pt unii. cred ca pentru majoritatea, farmecul nu consta in a evita situatii periculoase la limita, ci in a face multi kilometri, a lua curbe frumoase, a te deplasa mai rapid decat restul traficului.

Sunt cativa care insita ca inveti mai bine franarea pe moto fara abs. de acord in totalitate. insa cel care nu resuseste sa invete suficient isi va fi dorit sa nu incerce sa invete deloc si sa se lase in grija abs-ului fiindca este foarte costisitor sa faci un accident. si pana la urma se poate invata si cu abs, daca te gandesti de fiecare daca atunci cand intra abs-ul "acum as fi cazut daca nu aveam ABS".

Nu sunt fricos, pur si simplu am acceptat ca nu sunt la fel de bun ca cei mai buni dintre noi, dar astea nu inseamna ca trebuie sa ma las de motor. Totusi, pt a contribui la polemica, trebuie sa recunosc ca eu cred ca sunt situatii in care ABS-ul ii ajuta si pe cei mai buni, pt ca vorbim de strada si de conditii variate.

Fiecare intelege ce vrea, sper ca din postul meu fiecare va intelege ce trebuie in functie de atitudinea lui fata de motociclism. nu judec pe nimeni, inteleg si parerile pro si contra abs, insa inteleg ca sunt in functie de ce vrea fiecare de la mersul cu motocicleta. se pare ca nu vrem toti chiar aceleasi lucru

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica am vrut s aies pe autostrada soarelui s-o-ncalzesc sa-i schimb uleiurile.

pe breteaua de la gara catelu aveam vreo 60-70 cred. caine mare.

rahatul de intrerupator de claxon e useless, asa ca aveam solutia sa lovesc cainele sau sa franez.

cum iubesc animalele, frana puternica cu maneta, dar incercam sa evit blocarea rotii fata.

aud zgomot in spate. spatele "canta" cu abs-ul in functiune, ceea ce m-a facut sa maresc presiunea de franare.

cainele a auzit, s-a speriat si a luat-o inapoi, banuiesc ca in mintea lui a mai auzit frecari d-astea.

zic ca cine n-are abs sa-si doreasca.

 

Q: are de-a face lichidul de frana vechi cu functionalitatea ABS-ului? Adeca sa intre prea devreme sau sa aiba ciclurile de cuplare/decuplare mai lente decat cu lichid proaspat?

 

n-are nici o logica dupa mine ca functionarea abs sa depinda de lichid.

circuitul e hidraulic, iar lichidul e incompresibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contra: mareste sensibil distanta de franare pe toate tipurile de asfalt, mai pui si niste

 

cu cat? 1km? decat sa te duci taras in prapastie/masina din fata, mai bine incetinesti cat de mult posibil, nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CU!

 

eu personal nu am auzit de accidente *din cauza ABS-ului*. daca voi ati auzit spuneti-mi si mie

 

expertii pot frana pana la limita intrarii abs-ului (ca daca intra,insemna n-au fost asa experti cum credeau :) )

 

costul aditional (ne referim la un motor nou, ca alte referinte sunt discutabile) este cam de 7-800euro. Daca nu ai abs si scapi motorul de 2 ori, reparatia in service cu piese OEM, ca sa o faci ca inainte de cadere, te costa mai mult decat 7-800 euro. daca ti-o repari cu power tape, valoarea pierduta la revanzare e si mai mare...

 

pentru cei care isi doresc derapaje in curba cu spatele cred ca e mai bine sa o faca pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are nici o logica dupa mine ca functionarea abs sa depinda de lichid.

circuitul e hidraulic, iar lichidul e incompresibil.

Cred ca mai mult am intrebat pentru masina. Mi se parea ca intra prea repede. Am schimbat lichidul si or fost toate faine si bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai mult am intrebat pentru masina. Mi se parea ca intra prea repede. Am schimbat lichidul si or fost toate faine si bune.

 

io cred ca-i din alta parte.

informatia e luata de la roata, cand aia se opreste, intra abs-ul. daca roata nu se blocheaza, abs-ul doarme. poate era praf, ulei, apa, aderenta scazuta etc, cand ti s-a parut.

altfel ai putea frana la fel si cu apa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... az' toamna mi-am luat masina. Prima senzatie era ca imi intra prea repede ABS-ul. Cea mai usoara treaba care o puteam face era sa ii schimb lichidul de frana, care l-am si schimbat. Dupa asta, pare ca intra ok, nu mai e asa de repede. Eu tot tind sa pun asta pe seama lichidului, daca de vreme ce l-am schimbat, s-o' imbunatatit situatia ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...