Sari la conținut

Accident Bistrita


Spionutz
 Share

Postări Recomandate

Ala cu masina e total (cuvant urat). In Bistrita daca te uiti de la un capat vezi capatul celalat. in afara de doua bulevarde unde poti sa mergi mai cu 60/h in rest nici nu schimbi bine viteza ca se termina strada. Si ala zice ca nu te-a vazut. Poate trebuia sa spuna nu s-a uitat. Cred ca ramasese cu ochii la motocicleta dinainte ca am patit si eu asa dar m-au trezit calxoanele din spate. Ii urez soferului sa ii iasa creierul pe nas ca tot nu il foloseste.

In legatura cu viteza motociclistei...? Practic doar cu moocicleta poti atinge viteza aia in oras cum spuneam fara sa se termine strada. Deci soferii de pe acolo chiar nu sunt obisnuiti sa reactioneze atat de repede.

Asa ca mai bine fiti voi consteienti si feritii pe ei. Ca ei e prosti . Multa sanatate motociclistei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ala cu masina e total (cuvant urat). In Bistrita daca te uiti de la un capat vezi capatul celalat. in afara de doua bulevarde unde poti sa mergi mai cu 60/h in rest nici nu schimbi bine viteza ca se termina strada. Si ala zice ca nu te-a vazut. Poate trebuia sa spuna nu s-a uitat. Cred ca ramasese cu ochii la motocicleta dinainte ca am patit si eu asa dar m-au trezit calxoanele din spate. Ii urez soferului sa ii iasa creierul pe nas ca tot nu il foloseste.

In legatura cu viteza motociclistei...? Practic doar cu moocicleta poti atinge viteza aia in oras cum spuneam fara sa se termine strada. Deci soferii de pe acolo chiar nu sunt obisnuiti sa reactioneze atat de repede.

Asa ca mai bine fiti voi consteienti si feritii pe ei. Ca ei e prosti . Multa sanatate motociclistei.

 

 

Adevarul e ca nici ei nu sunt obisnuiti cu viteza motocicletelor din ziua de azi. Si asta nu e doar la noi in Bistrita, e generala. Ei vad un far si isi spun "eh` las ca am timp sa trec pana vine MOBRA aia"..apoi sa ai ghinion sa nimeresti si un om obosit sau neatent..crima curata,pt ca e plin de soferi de cauciuc ce isi scot masinile doar duminica ,cand ies dintre blocuri si merg pana la biserica ..o sa treaca multi ani cred eu pana sa ajunga Romania la standardele nemtilor... sau macar a Ungariei unde motorul e motor shi mashina e mashina,fiecare are locul lor in trafic bine stabilit.

 

P.S. In Germania ma lua zambetul cand vedeam cate un Fireblade ca sta la o coada interminabila de la un semafor in spatele mashinilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt intreaga va dati seama ce mult ma iubeste Dumnezeu

 

sa vedeti ce prosti sun unii soferi. Prietenul meu trecuse cu cateva secunde inainte de mine si pe el l-a lasat sa treaca si pe mine cica nu m-a vazut de aceea a virat in fata mea.......iar dupa ce am cazut nici nu m-a intrebat ce am sau sa ma ajute sa ma ridic caci eram in mijlocul drumului........imi spunea doar ca el nu m-a vazut si ma intreba de unde am aparut.........ce ciudat ..........multumesc lui Dumnezeu ca am scapat si sunt in viata

nu o sa ma las de motociclism .........si ingerul meu chiar mi-a fost aproape ........frica mea cea mai mare a fost intotdeauna sa nu ma lovesc la maini daca era sa cad cu motorul si uite ca am avut cam 100km/h si am cazut , mi-a sarit si casca din cap, nu am avut costum si ma dor doar picioarele si in rest nu am nimic........ cred ca am mai mult de un inger........cand am atins asfaltul parca am plutit am simtit doar picioarele ca ma dor in rest nimic...........oricum e o MINUNE ca am scapat

 

 

Nu te supara, dar de ce aveai 100 km/h in oras??? :crack:

Ma insel eu sau limita legala e de 50 km/h ?!?!?!?!?!?

Scuza-ma, dar ai si tu partea ta buna de vina....ala cu masina nu trebuie sa isi inchipuie ca mergi cu 100

la ora (caci nu ai voie!!) , ci isi inchipuie ca mergi cu 60 .

Nu va mai dati atat vitezomani, ca s-au umplut strazile tarii de sange (in anumite cazuri la propriu)

Las-o si tu mai incet....macar in oras si in spacial cand te apropii de intersectii!!!

Toti vad ca conservarii sunt de vina...dar noi care mergem si cu 150 in oras suntem mai breji?!?!?!?

De fiecare data cand se intampla ceva.... repede ca conservarul a fost de vina ... si tu cat aveai la ora ...

aaaaaa ... numai 120 . :crack:

Am avut si eu prieteni care au lovit dacii la 60 la ora. Motorul varza, dar ei au scapat ... ca nu aveau viteza.

daca aveau 120 la ora credeti ca mai erau in viata?9unul a lovit cu casca pragul de sus al usii)

 

Ai avut noroc .. mare ... si sper sa mai ai si in continuare.... dar, daca mergi tot asa, norocul fortat se termina intr-o zi.

 

Poate am fost dur ... dar la fel e si viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...deci noapte....motocicleta....oras....100 km/h....asta e accident "waiting to happen". Si dup-aia cautam scuze...sau, mai rau, acuzam...

 

 

PS Hai sa reconstituim, asa cum ar tebui sa facem de fiecare data, in loc sa sarim cu gura.

Deci "conserva" vrea sa faca stinga. Tu vii cu 36 metri/secunda. Adica el te vede (sau nu) la aproximativ 150 m (e ceva distanta, esti ca o furnica) si LOGIC crede ca are timp sa treaca (deci se baga). Tu mai intirzii vreo 2 secunde fara sa frinezi (ca nu stii daca ala se baga, si poate nici nu-l vezi) deci la vreo 80 metri de el realizezi ca trebuie sa frinezi, in timp ce el e in fata ta. Inca vreo 0,5 secunde iti trebuie sa incepi operatiunea...si-ti ramin cam 50-60 metri sa te opresti. Asta, daca esti bun. In conditii ideale, te-ai opri in 40-50 metri. Dar e noapte, oras, asfalt prost...si te opresti cam la 2 metri DUPA masina. Asta inseamna impact la 20-30 km/h...ceea ce e foarte mult. Motorul se face varza, tu esti OK.

Cit de vinovat e soferul masinii ? Greu de spus. Iar politaiul ala, cit de prost o fi, a vazut ceva accidente la viata lui si stie sa aprecieze din ochi viteza. Plus ca trebuie sa faca si o gramada de hirtii. Iar daca nu-i plac motoarele...

Q E D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar de ce aveai 100 km/h in oras??? :crack:

Ma insel eu sau limita legala e de 50 km/h ?!?!?!?!?!?

Scuza-ma, dar ai si tu partea ta buna de vina....ala cu masina nu trebuie sa isi inchipuie ca mergi cu 100

la ora (caci nu ai voie!!) , ci isi inchipuie ca mergi cu 60 .

Nu va mai dati atat vitezomani, ca s-au umplut strazile tarii de sange (in anumite cazuri la propriu)

Las-o si tu mai incet....macar in oras si in spacial cand te apropii de intersectii!!!

Toti vad ca conservarii sunt de vina...dar noi care mergem si cu 150 in oras suntem mai breji?!?!?!?

De fiecare data cand se intampla ceva.... repede ca conservarul a fost de vina ... si tu cat aveai la ora ...

aaaaaa ... numai 120 . :crack:

Am avut si eu prieteni care au lovit dacii la 60 la ora. Motorul varza, dar ei au scapat ... ca nu aveau viteza.

daca aveau 120 la ora credeti ca mai erau in viata?9unul a lovit cu casca pragul de sus al usii)

 

Ai avut noroc .. mare ... si sper sa mai ai si in continuare.... dar, daca mergi tot asa, norocul fortat se termina intr-o zi.

 

Poate am fost dur ... dar la fel e si viata...

 

vreau sa spun ca nu pot sa numesc oras unde am avut accidentul deoarece a fost sat pana acum ceva tmp cand a devenit cartier al bistritei si eram pe DN 17.......deci nu eram prin centrul orasului sau la cine stie ce intersectie ........era doar o ulita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat accident . intamplat acuma vreo jumatate de ora. Fata circula cand unu cu masina i-a taiat calea sa intre pe o strada laterala la stanga.. urmarile in poze.Fata ca prin minune doar cu zgarieturi multe si sperietura pe cinste ..asta dupa ce a zburat cativa metri buni in aer.

 

P.S. Ce declaratie "desteapta" stie politaiul sa zica cand se coboara din mashina " Las ca va prind eu pe motociclistii astia prin oras va rup eu capul la toti" . Fara sa ia in vedere ca eram cel putin 20 de motociclisti nervosi in preajma lui...rezultatele nu le mai spun ca e de inteles...include scandal , harmalaie si bocteri cu bastoane :crack:

auleo,sarak Suzi :crack: bine ca e fata ok.

 

Nu te supara, dar de ce aveai 100 km/h in oras??? :crack:

Ma insel eu sau limita legala e de 50 km/h ?!?!?!?!?!?

Scuza-ma, dar ai si tu partea ta buna de vina....ala cu masina nu trebuie sa isi inchipuie ca mergi cu 100

la ora (caci nu ai voie!!) , ci isi inchipuie ca mergi cu 60 .

Nu va mai dati atat vitezomani, ca s-au umplut strazile tarii de sange (in anumite cazuri la propriu)

Las-o si tu mai incet....macar in oras si in spacial cand te apropii de intersectii!!!

Toti vad ca conservarii sunt de vina...dar noi care mergem si cu 150 in oras suntem mai breji?!?!?!?

De fiecare data cand se intampla ceva.... repede ca conservarul a fost de vina ... si tu cat aveai la ora ...

aaaaaa ... numai 120 . :funny:

Am avut si eu prieteni care au lovit dacii la 60 la ora. Motorul varza, dar ei au scapat ... ca nu aveau viteza.

daca aveau 120 la ora credeti ca mai erau in viata?9unul a lovit cu casca pragul de sus al usii)

 

Ai avut noroc .. mare ... si sper sa mai ai si in continuare.... dar, daca mergi tot asa, norocul fortat se termina intr-o zi.

 

Poate am fost dur ... dar la fel e si viata...

nu e bine sa mergem tare,dar astept sa-mi zica cineva de pe forum ca nu depaseste 50 in oras si-i dau o sticla de vizichi. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

auleo,sarak Suzi :crack: bine ca e fata ok.

nu e bine sa mergem tare,dar astept sa-mi zica cineva de pe forum ca nu depaseste 50 in oras si-i dau o sticla de vizichi. :crack:

pai sunt multi cu mopeduri si scutere limitate....

 

 

Sanatate & take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt intreaga va dati seama ce mult ma iubeste Dumnezeu

 

sa vedeti ce prosti sun unii soferi. Prietenul meu trecuse cu cateva secunde inainte de mine si pe el l-a lasat sa treaca si pe mine cica nu m-a vazut de aceea a virat in fata mea.......iar dupa ce am cazut nici nu m-a intrebat ce am sau sa ma ajute sa ma ridic caci eram in mijlocul drumului........imi spunea doar ca el nu m-a vazut si ma intreba de unde am aparut.........ce ciudat ..........multumesc lui Dumnezeu ca am scapat si sunt in viata

 

 

 

 

nu o sa ma las de motociclism .........si ingerul meu chiar mi-a fost aproape ........frica mea cea mai mare a fost intotdeauna sa nu ma lovesc la maini daca era sa cad cu motorul si uite ca am avut cam 100km/h si am cazut , mi-a sarit si casca din cap, nu am avut costum si ma dor doar picioarele si in rest nu am nimic........ cred ca am mai mult de un inger........cand am atins asfaltul parca am plutit am simtit doar picioarele ca ma dor in rest nimic...........oricum e o MINUNE ca am scapat

 

Poarta naibii protectii ca a doua oara nu mai scapi. Sper sa nu ti se mai intample nimic niciodata, dar nu-ti mai sfida norocul. POARTA PROTECTII.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu carul ai avut donsoara.

 

Partea cu viteza e adevarata cum spuneau ceilalti...Dar sa stiti fratilor ca prin Bistrita conservarii sunt sub toata critica :crack: esti practic invizibil, n-ai prioritate...nimic. Pe mine de doua ori era sa ma ia baietii pe capota(noroc ca n-aveam viteza). Tocmai de aia mi-am tras tobe goale si nu mai am treaba:o turare usoara si doua pocnituri in frana de motor si sunt convins ca ma aud si babele surde de la etajul 10 daramite cascatii din conserve :crack: :crack:

Militienii intr-adevar sunt niste ciufuti lipsiti de politete vanatori de amenzi si dispretuitori de motociclisti. Asta este... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aia mi-am tras tobe goale si nu mai am treaba:o turare usoara si doua pocnituri in frana de motor si sunt convins ca ma aud si babele surde de la etajul 10 daramite cascatii din conserve

 

Cu bandit-ul cu toba gaurita pe la evacuare si maltratata in cine stie ce moduri posibile(suna de sparge) chiar nici o mashina nu sta in fatza sau nu am avut cazuri sa nu fiu observat sau auzit ..ca e vorba de sunet..Cu CBR-ul cu toba originala silentioasa sunt tinta in miscare tot timpul pregatit sa o iau ..apoi nush de unde spate fata stanga sau dreapta.

Pana la urma asta e solutia..tobe sa racneasca cat mai tare ..dar la 10 seara le duci frumos la garaj ca nu mai ai ce cauta pe carosabil ca le spargi ghiocelul la locuitori...Si sa nu uit o investitie serioasa in dopuri ptr urechi ... daca vrei sa traiesti mult si bine fara vizite dese la doctor :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce idioti is astia cu asigurarile .......... le-am spus sa caute pretul la GSX-R 600 si ei mi-au dat pretul la un GSF la un bandit........ cica 5000 euro .........nu se gasesc cataloage cu preturi la motoare cand ii de dat bani .....numai cand ii de luat cand iti asiguri motorul la ei....ce nasol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da-te tu cu lista de preturi DDP de la reprezentanta SUZUKI si macar o sa -ti faca devalorizarea de la un gsx r si nu de la alte minunatii care le trec lor prin cap!!! din cate tin eu minte era 8250 CIP deci cu taxe vreo 12500...minus devalorizarea....tre sa-ti dea ceva bishtari seriosi!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...deci noapte....motocicleta....oras....100 km/h....asta e accident "waiting to happen". Si dup-aia cautam scuze...sau, mai rau, acuzam...

 

 

ai dreptate, dar eu cred ca a avut ghinion cu cel cu conserva.

 

si cu 50 la ora iese unul de pe strada laterala fara sa se asigure.

 

Si ?

 

N-ai nici o sansa.

 

Sanatate timieiei sau cum te cheama si pune banuti pt echipamant.

 

 

M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu e grav.Incearca sa faci rost de numarul de telefon de la suzuki si pune-i pe cei de la asigurari sa-i sune sa afle pretul motocicletei.nu lasa sa-ti face ei pretul care-l vor.ca de reparat nu stiu zau ce mai repari din ea.Chiar daca o repari,nu mai iese motocicleta din ea.

 

BAFTA Multa !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu cei de la Suzuki......... sunt super ok cei de la Timisoara de la Sara motors........ acum sa vad cum reactioneaza cei de la asigurari cand o sa vada pretul motorului.......

 

Eu in accident am avut pagube de 9000 euro (suma pieselor) desi cu 7000 imi luam unul nou :crack:

 

La asigurari mi-au bagat 85% uzura ca e veche si m-au linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intereseaza-te cat ar fi valoarea motorului tau pt un CASCO. Aia este valoarea pe care teoretic trebuie sa tio plateasca...oricum la vanzare devalorizarea din cate imi pare mie este cam de 1500-2000 pe an.Oricum al tau e de 3 ani..deci e cat de cat NOU!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...