Sari la conținut

16 Iunie - spre coasta de azur


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

cum e pe la sarbi? se iau astia de tine degeaba, vor spaga, radare...etc? mi-e sila de toate tarile astea incerte. plec pe 15 iun, pe 17 mi-am rezervat la saint maxime langa saint tropez, 2029km fix, ceva mai mult prin budapesta. stau cateva zile si o iau in sus spre gibraltar in principiu, daca nu apar cine stie ce urgente. de paste sau 1 mai, cand o fi vremea mai buna ma duc in grecia in halkidikki daca vrea cineva sa mearga, e mai frumos decat in thassos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vara asta care a trecut pe la sarbi si croati in drum spre Trieste. Am mers cat s-a putut pe malul Dunarii, drumul ok, apoi m-am urcat pe autostrada pana la Belgrad apoi catre Zagreb. In Serbia drumurile sunt cam ca la noi iar in Croatia sunt mai bune. N-am avut nici o problema cu nimeni dar nici nu am exagerat cu viteza, am mers relativ legal.

Croatii accepta si euro in benzinarii si la taxa pt autostrada, la sarbi am folosit moneda locala.

Serbia poate fi considerata tara "incerta" in schimb Croatia mi se pare mult deasupra Romaniei.

 

PS Daca nu ma insel in Serbia exista pedeapsa cu inchisoarea pt viteza si trecut pe rosu, asa ca atentie mare la viteza.

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cei mai scarbosi vamesi romani pe care i-am intalnit sunt cei de la punctul de frontiera Orsova. in afara de asta nu sunt probleme.

- drumul pana la Veliko Gradiste e superb (atentie totusi la tunele - sunt vreo 2 cu viraj care se vede destul de greu cand intrii de la lumina zilei)

- in timpul rush hour, traficul din Belgrad e ca in Bucuresti

- in Serbia si Croatia autostrazile costa

- politie nu-i multa si e linistita. radarele sunt semnalizate de participantii la trafic.

 

drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum e pe la sarbi? se iau astia de tine degeaba, vor spaga, radare...etc? mi-e sila de toate tarile astea incerte. plec pe 15 iun, pe 17 mi-am rezervat la saint maxime langa saint tropez, 2029km fix, ceva mai mult prin budapesta. stau cateva zile si o iau in sus spre gibraltar in principiu, daca nu apar cine stie ce urgente. de paste sau 1 mai, cand o fi vremea mai buna ma duc in grecia in halkidikki daca vrea cineva sa mearga, e mai frumos decat in thassos.

 

N-am avut niciun fel de problema cu autoritati vamale sau de politie in SRB, MN, CR si BH in vara trecuta, in pofida numeroaselor frontiere ce par oarecum artificiale dar cu atat mai pline de un fel de "orgoliu local".

Ba chiar am remarcat o atitudine destul de lejera la vederea buletinului de Romania ! ... asta in toate vamile, dar mai ales cand am trecut impreuna din MN in CR cu cativa italieni pe motoare - mai "puricati" decat mine si care se plangeau si de alte sicane patite cu politia prin MN ... habar n-am de asa ceva ! ...

Din CR am trecut la miezul noptii in BH pe un drum absolut pustiu prin munti ... singurele suflete intalnite au fost cei 2-3 vamesi si politisti de frontiera ce se racoreau afara langa postul cat o ghereta de portar ... foarte civilizati, m-au intrebat doar incotro calatoresc si mi-au urat drum bun ! ...

 

Totusi, evita sa dai ocazia politistilor, li se poate scula orgoliul destul de intempestiv ! ... (stiu asta dintr-o trista imprejurare cand a trebuit sa asist la scena unui accident in care murise un motorist ce ma depasise un pic mai devreme ...)

 

Cu viteza, n-am prea sarit calul si in general am fost atent in zare si la semnele cu lumini ale soferilor ...

 

Vezi ca benzina peste 95 e cam trufanda si am gasit-o doar la unele OMV-uri si la o retea locala in MN-CR, nu-i mai stiu numele ... aia de 95 pute ca dracu' ! ... n-am prea folosit ..

 

O ciudatenie locala in SRB e cursul mult mai prost pe care-l socotesc la Euro monede fata de bancnote, si la case de schimb, dar in special la plata autostrazii !! ... pana la refuzul de a primi monede Euro ... dar altfel mari amatori sa-ti dea tie restul asa ! ...

 

Si nu uita sa-ti verifici asigurarea ! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers in 2009 pe traseul asta dus-intors. Nu mi-am facut probleme cu viteza. La intoarcere Croatia si Serbia am tinut-o cu 170 constant, pentru ca era foarte putin trafic. Veneam de la Siena si mergeam la Timisaora - 1200km - 11 ore, cu tot cu masa de pranz, inghesuiala infernala de la Bologna si, mai ales portiunea Belgrad-Timisoara unde media a fost 60km/h. Nu prea am vazut politisti, nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

 

Un sfat totusi - nu trece pe la Calafat-Vidin. Desi drumul este mai scurt si prinzi mai multa autostrada la sarbi, se pierde mult cu bacul si vama bulgaro-sarba este bataie de joc. Am trecut de doua ori si, desi eram singuri, a durat minim 30minute de fiecare data. Prietenii care erau in urma noastra cu o ora au asteptat 45, tot singuri in vama. Mult mai bine treci peste baraj la portile de fier.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de paste sau 1 mai, cand o fi vremea mai buna ma duc in grecia in halkidikki daca vrea cineva sa mearga, e mai frumos decat in thassos.

 

Doru, as merge si eu in grecia de 1 mai! Am mai mers impreuna anu trecut la praid, eu eram cu pasagera. Mi-a placut ca aveai detector de radar si parca a fost mult mai relaxant drumul... Cand vei face rezervare pt halkidikki sa m-anunti si pe mine.

Bafta!

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru, as merge si eu in grecia de 1 mai! Am mai mers impreuna anu trecut la praid, eu eram cu pasagera. Mi-a placut ca aveai detector de radar si parca a fost mult mai relaxant drumul... Cand vei face rezervare pt halkidikki sa m-anunti si pe mine.

Bafta!

 

salut, am sa scriu aici, nici nu stiu daca fac rezervare, sa vedem cum va fi vremea. probabil am sa fac totusi, te tin la curent. vezi ca nu sunt zile libere am inteles, daca ai job vezi cum faci. eu as sta acolo 2-3 zile intregi, sa pot da o tura prin salonic, eventual pana la meteora daca avem chef.

Mesaj completat

Si nu uita sa-ti verifici asigurarea ! ...

ce asigurari trebuie pe ruta asta? nu am casco la motor, numai rca, asigurari de sanatate am doua. mai trebuie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Iti trebuie RCA valabil pentru statele prin care treci.

Vezi ca pe spatele politei sunt niste casute cu denumirea fiecarui stat european, iar unele state ex iugoslave este posibil sa fie taiate cu un x, daca ai asa ceva fa-ti alt RCA valabil si pentru astea.

Drumul dupa Portile de Fier, vreo 90km pe la sarbi pe malul Dunarii este superb.

In rest sosele cam ca la noi, politie putina, daca te ia vreun radar poti rezolva cu 10 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am sa scriu aici, nici nu stiu daca fac rezervare, sa vedem cum va fi vremea. probabil am sa fac totusi, te tin la curent. vezi ca nu sunt zile libere am inteles, daca ai job vezi cum faci. eu as sta acolo 2-3 zile intregi, sa pot da o tura prin salonic, eventual pana la meteora daca avem chef.

Mesaj completat

Ok super. Nu am pb cu luat concediu o sapt... iar de mers mergem pe unde ai chef ca n-am mai fost in grecia si sunt cam nerabdator sa merg oriunde.

Tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie RCA valabil pentru statele prin care treci.

Vezi ca pe spatele politei sunt niste casute cu denumirea fiecarui stat european, iar unele state ex iugoslave este posibil sa fie taiate cu un x, daca ai asa ceva fa-ti alt RCA valabil si pentru astea.

Drumul dupa Portile de Fier, vreo 90km pe la sarbi pe malul Dunarii este superb.

In rest sosele cam ca la noi, politie putina, daca te ia vreun radar poti rezolva cu 10 euro.

 

RCA-ul normal e valabil in fosta Yugoslavie mai putin Kosovo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 mai cade duminica. Cum te gandesti sa faci?....plecare de joi 28 aprilie si intoarcere luni 2 mai?

 

M-as baga si eu cu pasagera chit ca am in plus distanta Cluj-Buc.

 

da cred ca e bine cum spui tu. sa vedem ce se mai intampla pana atunci si cum e vremea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu nu sunt necazuri in nici una din tarile mentionate. Am facut cam 3500 km cu masina pe la ei

gasesti belele doar daca iti faci singur.

Pe autostrada nu se sinchiseste nimeni da 10 - 20 km/ h peste viteza legala dar daca exagerezi o furi grav. Am asistat in croatia la un episod in care mergeam linistit la 140 si a trecut de mine un x5 da parca stateam pe loc. in nici 20 km era pe dreapta, in fata lui era un m3 complet negru, ca de manelist, cu folie pe laterale si pe luneta, Singura diferenta era ca prin folia de pe luneta erau leduri rosii aprinse si formau un cuvant gen "politia". Mi-au confirmat localnicii ca au masini de soiu asta si ca in principiu stau dupa podurile de pe autostrada sau alte locuri ferite.

O chestie care merita retinuta - noaptea nu sunt deschise toate benzinariile. poate una din 3. era sa o fur rau pe autostrada, ca am stat la rezerva.

In croatia se dau amenzi de parcare daca lasi masina in parcari rezidentiale fara sa ai taxa de parcare platita. TRec periodic reprezentanti de la primarie si iti lasa biletel :) Pentru mine a platit gazda imediat ce am ajuns.

Portiunea de drum din serbia - pe malu dunarii - are conditi specifice regiunii, poti gasi pietre cazute, nisip venit de pe versanti, asfaltu e valurit. pana la urma esti in defileu si sunt frecvent alunecari.

 

TRecerea cea mai buna e pe la portile de fier. chiar daca e aglomerat cand te vad turist te baga si pe la diplomatic. Au de puricat clientii lor obisnuiti - cu specula de frontiera. Pt noi controlu a fost de genu: hai ma pe aici, nu mai sta la coada. unde mergi? in vacanta. Ai cumva in masina (chestii stiute ca rele :)) Nu. -bine, fugi.

 

cand i-a apucat de control la sarbi: trage aici -deschide portbagaju. ce ai acolo ? rufe murdare, haleala jucarii si pileala. vrei sa le vezi ? NUuuu! fugi de aici

 

atentie, in croatia nici spaga la restaurant nu se practica, pt cateva kuna a ramas kelneru absolut uimit, nu intelegea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am bagat vreo 5000 km intr-un concediu (serbia- muntenegru - croatia) si subscriu si eu la urmatoarele:

- drumuri in serbia ca la noi (uneori mai rele, uneori mai proaste - autostrada ok dar nu exceleaza ca cea din croatia, drumurile europene ok, drumurile judetene o amestecatura de placi carpite cu asfalt, ceva nisip, o gropita doua sa nu te plictisesti la volan)

- in serbia limitele de viteza sunt acelea "pe sistem vechi", cu 10 km/h mai putin decat la noi. dar n-au toti cu ce sa mearga. puhoiul are Yugo (un fel de tico de prin 50, cu viteza maxima tot 50.) Oricum se merge bine, pentru ca toata lumea merge incet.

- atentie la radar, eu personal am dat vreo 20 euro donatie unui echipaj boschetar (stateau cu masina in boscheti) care mi-au masurat viteza la 145 km/k pe un sector de 80 sau 90 km/h. aparatul de masura? pistolul ala obosit care-ti arata niste cifre pe spate si "asta e viteza ta prietene!". oare? dar n-ai ce sa-i faci. esti turist, o iei in chec. partea buna a fost ca stiau engleza. "you are the record for today, my friend" mi s-a zis.

- autostrada in croatia, parfum. toate drumurile sunt peste drumurile din rromania. Ideea e ca, intr-adevar, lumea in general nu sare de limita de viteza cu mai mult de 10-20km/h.

- la nici un punct vamal (iesire sau intrare) in astea 3 tari nici macar nu ne-am dat jos din masina. la intrare in bosnia (da am luat-o pe acolo, pe portiunea aia de 20 -30 km de care se fereau romanii atunci), nici macar nu am mai aratat cartea verde a masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest sosele cam ca la noi, politie putina, daca te ia vreun radar poti rezolva cu 10 euro.

Nu si in Serbia. Am incercat noi in vara trecuta si nu s-a putut discuta sub 50 euro cu cei doi gabori. Au avantajul ca la ei faci inchisoare pt depasirea vitezei legale si iti baga asta la inaintare sub nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu zic sa lasi dracu' vestul, ca ai tot fost, stii cam tot!

Incearca si varianta de drum prin fosta Iugoslavie, sa-ti faci o idee!

Mie mi-a placut foarte mult la ei..peisajul nu mai vorbesc.

Iti vei aminti de comunism in multe etape de drum, atatea Golfuri 1 si 2, Yugo si Lada nu credeam ca exista in 2010!

Bosnia&Hertegovina cel putin este incredibila, ai efectiv senzatia ca te intorci in timp, zeci de kilometri de drumuri(bune calitativ) efectiv pustii prin munti, sate si orase golite de oameni..pentru mine a fost o experienta grozava si m-as intoarce acolo si maine.

Totul asezonat cu femeile purtand batice(sunt musulmani in proportie covarsitoare acolo), parca esti pe la arabi.

Oamenii aia au trecut prin razboaie grele si nici acum nu si-au revenit total, dar au mandrie, sunt prietenosi si foarte primitori!

Un sentiment foarte interesant, tot timpul m-am simtit foarte liber in tarile astea, foarte aproape de natura, mancam un sendvis pe marginea drumului si nu avea nimeni nimic cu mine..

Situatia se schimba cu cit urci spre Croatia, stateam de vorba cu un croat care imi spunea ca totusi cel mai dezvoltat stat, in care vesticii au pompat bani gramada este Slovenia, apoi vin ei si restul..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un disconfort in tarile astea mai putin civilizate sau mai sarace, altora le place. in slovenia am fost, e mai frumos decat in austria in zona de granita, cand treci spre austria e mai neingrijit. am sa vad, inclin sa merg pe drumul stiut chiar daca am 200km in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt a afla starea lucrurilor - drum...politie...etc, asa cum scrie acolo. m-am lamurit, daca drumul e ca la noi iar aia te baga la parnaie pt 50+ sau mai stiu eu cat mai bine pun pe pilot automat si-mi vad de treaba. mi-e sila de mor de politisti cracanati care te opresc sa-ti fure banii. prefer sa platesc la nemti amenda 100 decat la aia 10 spaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...