Sari la conținut

HARLEY Sportster 883cc... Robychopper


robychopper
 Share

Postări Recomandate

Un OFF TOPIC TOTAL :laugh: chopperim si retetele nu doar fiarele ca doar is si bucatar nu doar chopperist :angry:

 

Asta asa ca stiu ca multi de pe aici is tare mincaciosi si gurmanzi

 

Chiftelute marinate in sos de rosii reteta Cria_p & Robychopper chopperita

 

Chiftelute

1. jumate de kilogram carne macinata de porc si vita

2. 3 catei de usturoi pisati

3. sare si piper dupa gust (reteta chopperita, in loc de piper boia iute)

4. pesmet ( reteta chopperita o felie de paine inmuiata in apa si stoarsa bine)

5. un ou

6. patrunjel citeva fire taiate marunt

Toate ingredientele le amestecati faceti o masa omogena si faceti chiftelele in mina una cite una, este indicat sa va umeziti din cind in cind palmele sa nu se prinda compozitia de palme.

Frigeti chiftelutele intro tigae

 

Sosul marinat cu sos de rosii

1. jumate de litru de bulion de rosii

2. (reteta chopperita, o ceapa taiata marunt

3. sare si piper dupa gust (reteta choppeita, in loc de piper boia iute si un pic de patrunjel uscat)

3. una doua frunze de busuioc (reteta chopperizata una doua frunze dafin iese mai gustos )

Luati o tigae puneti un pic de ulei , dinstuiti ceapa pina este un pic rosie adaugati bulionul si restul dupagust, lasati la foc mic si adaugati chiftelele lasati la foc mic vreo 5 minute

post-66-1265996363_thumb.jpgpost-66-1265996524_thumb.jpgpost-66-1265996616_thumb.jpgpost-66-1265996721_thumb.jpgpost-66-1265996764_thumb.jpgpost-66-1265996821_thumb.jpgpost-66-1265996901_thumb.jpgpost-66-1265997043_thumb.jpg

 

Va doresc pofta buna celor ce puneti in practica reteta,

Astept ca domnisoara Cria_p sa corecteze ceva daca am gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 377
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* muaaaah! ce sa corectez, bre? cand io am un kil de apa in gura acuma!?

ma gandesc daca am ceva carne tocata prin conjelator, sa fac si eu maine o piftea..., ca la cumparaturi nu mai merg acuma, e zapada de juma' de m pe strada mea(!)

 

arata bestial! sau ai folosit si tu Photoshop? :laugh:

 

P.S. ai uitat sa ne spui ce vin ai pus pe masa :angry:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Salutare la toti.....nu am intrat de mult pe forum pt ca nu am mai facut nimic la chopper...am fost ocupat cu alte chestii...

 

am doua noutati

 

1. atentie la tatuaj hahaaa

 

post-66-1284722921_thumb.jpg post-66-1284722878_thumb.jpg

post-66-1284722943_thumb.jpgpost-66-1284722971_thumb.jpg

 

 

2. atentie la GTI, clar masina de biker mult de lucru da a meritat...

 

http://www.maxituning.es:8080/foro/album.php?albumid=50

 

in rest curind voi pune poze cu noua lucrare......

 

salutare taica si noroc.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut Roby, de mult nu ne-am auzit

 

am stat de am scurs balele pe pozele cu fieru' tau, super fain, imi place tare :moron:

si te cam invidiez un pic, ca ai drumuri faine si soare mai tot timpul pe acolo :D

 

multa bafta la cioplit omule, ca vad ca tot nu te-ai lasat de facut minuni din fiare

 

 

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain springer+unghi dintre furca si cadru se potrivesc pe sovietica, si faine tatuaje! Sper sa ne mai uimesti cu poze si eventual un filmulet!

 

Mesaj completat

hello mai traieste careva pe forum la chopperisti.....vad foarte putina activitate.....

 

sper ca toti ce ne cunostem suteti ok....

 

salut

Apoi de indata ce isi va arata toamna/iarna coltii se vor inmultii si posturile si eventualele lucrari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da. E un simson/awo touren, o dezvoltare a RDG-istilor bazata pe BMW R25. Nu e o motocicleta de productie ruseasca/sovietica. IceLord a folosit termenul de "sovietica" in sensul de "comunista", probabil, cum sunt denumite generic toate motocicletele fabricate in perioada in care in care in tarile respective a functionat regimul politic respectiv. Mai jos, BMW R25.

 

r25_3.jpg

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti.....nu am intrat de mult pe forum pt ca nu am mai facut nimic la chopper...am fost ocupat cu alte chestii...

 

am doua noutati

 

1. atentie la tatuaj hahaaa

 

post-66-1284722921_thumb.jpg post-66-1284722878_thumb.jpg

post-66-1284722943_thumb.jpgpost-66-1284722971_thumb.jpg

 

 

2. atentie la GTI, clar masina de biker mult de lucru da a meritat...

 

http://www.maxituning.es:8080/foro/album.php?albumid=50

 

in rest curind voi pune poze cu noua lucrare......

 

salutare taica si noroc.......

 

 

Ei, asa da. Arati si tu a om... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca o dai in boscheti Catas. Banuiesc ca ai ceva personal cu Roby, dar nici asa nu e ok sa arunci cu rahat. Nu ai dreptate clar!

Acum vre-o 10 ani cand chopperul asta a fost facut, nu stiu sa ma fi fost multe springere asa radicale si faine in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi, pupatul in buci pe aici pe forum, ca si in viata de zi cu zi, e o mare arta.

Lucrarea ta, asa zisul proiect, asa intitulata marea choppereala, nu o vad decat ca pe o grava malformatie adusa fostului AWO 425.

Nu-mi scuza parerea critica, nici sinceritatea, dar originalul ma incanta mult mai mult decat ce ai realizat tu.

 

P.S.La mai putine lucrari de genul asta.

Scuze, la tatuaj nu am fost atent.

 

Daca nu ma insel, pe subforumul de "comuniste" gasesti tot ce-ti doresti matale. Aici se chopper-este si inca grav.

 

In plus, cunoscand persoana in cauza, adica pe @Robychopper, iti pot spune ca-si iubeste AWO-ul mai mult decat isi iubesc majoritatea forumistilor mobrele, avand habar despre el tot mai mult decat au habar majoritatea forumistilor despre mobrele pomenite inainte. Asadar...

 

Parerile sunt precum gaoazele: fiecare are una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca o dai in boscheti Catas. Banuiesc ca ai ceva personal cu Roby, dar nici asa nu e ok sa arunci cu rahat. Nu ai dreptate clar!

Acum vre-o 10 ani cand chopperul asta a fost facut, nu stiu sa ma fi fost multe springere asa radicale si faine in Romania.

 

Nu o dau in boscheti Sobolane, sincer nu-mi place, incearca fara prea mult efort si fa o diferenta intre comparatiile care le-a facut el, constructiile din anii 70 si ce i-a iesit lui.Cu totii avem aspiratii mari, dar pacat ca nu ne cunoastem limitele.Unii apreciaza, altii critica, pana la urma tine de gusturi.

 

Personalizarea motorului tau, facuta cu gust, mi-am dat cu parerea si pe topicul deschis de tine, nu are nici o legatura cu "choppareala" facuta de robychopper , exista o mare diferenta intre a personaliza si a choppari, asa cum exista diferenta dintre profesionist si amator.Motorul lui robychopper imi aduce aminte de bicicletele alea Pegas care se pliau de la jumatatea cadrului, ce nu mi-am dat seama din imaginile motorului e ca nu stiu unde ar putea fi jumatatea.

 

 

Oricum motorul , asta ca o alta remarca, este practic imposibil de pilotat si asta nu numai din cauza schimbarii geometriei directiei ci si a cardanului care urmeaza sa cedeze in primii 3 km.

Sunt multe puncte de bifat in ce priveste atat linia cat si estetica.Momentan nu am timp sa o fac, dar daca e nevoie, fac rost si de timp.

Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de azi, pupatul in buci pe aici pe forum, ca si in viata de zi cu zi, e o mare arta.

Lucrarea ta, asa zisul proiect, asa intitulata marea choppereala, nu o vad decat ca pe o grava malformatie adusa fostului AWO 425.

Nu-mi scuza parerea critica, nici sinceritatea, dar originalul ma incanta mult mai mult decat ce ai realizat tu.

 

P.S.La mai putine lucrari de genul asta.

Scuze, la tatuaj nu am fost atent.

 

 

Nu o dau in boscheti Sobolane, sincer nu-mi place, incearca fara prea mult efort si fa o diferenta intre comparatiile care le-a facut el, constructiile din anii 70 si ce i-a iesit lui.Cu totii avem aspiratii mari, dar pacat ca nu ne cunoastem limitele.Unii apreciaza, altii critica, pana la urma tine de gusturi.

 

Personalizarea motorului tau, facuta cu gust, mi-am dat cu parerea si pe topicul deschis de tine, nu are nici o legatura cu "choppareala" facuta de robychopper , exista o mare diferenta intre a personaliza si a choppari, asa cum exista diferenta dintre profesionist si amator.Motorul lui robychopper imi aduce aminte de bicicletele alea Pegas care se pliau de la jumatatea cadrului, ce nu mi-am dat seama din imaginile motorului e ca nu stiu unde ar putea fi jumatatea.

 

 

Oricum motorul , asta ca o alta remarca, este practic imposibil de pilotat si asta nu numai din cauza schimbarii geometriei directiei ci si a cardanului care urmeaza sa cedeze in primii 3 km.

Sunt multe puncte de bifat in ce priveste atat linia cat si estetica.Momentan nu am timp sa o fac, dar daca e nevoie, fac rost si de timp.

Salutari.

 

 

de la ati exprima parerea fata de o lucrare,pina la "pupatul in buci" e o mare distanta,pe care tu vad ca tii neaparat sa o treci.

ai warn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti amuzant, e o expresie culeasa din realitatea zilelor noastre si care caracterizeaza foarte bine natia noastra si felul nostru de a fi, romane.

Deasemenea poate fi inlocuita cu expresia "veti avea o scama pe umarul stang al hainei"

 

Tu pe cine "pupi in buci" acum?

 

Mesaj completat

Hai sa vorbim despre profesionisti, in cazul in care avem si aspiratii si pretentii.

 

 

well,daca asa vrei...ai warn.

la urmatoarea iei suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* niiiice!

deci ai terminat proiectul inceput in primavara, robby. ..au avt pauza de net ultima luna, asa ca n-am vazut decat acum pozele frumos a iesit "jucaria" ;)

 

de tatoo ce sa zic, ...putin cam prea mare, dupa gustul meu, dar se vede de la distanta! :D

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* niiiice!

deci ai terminat proiectul inceput in primavara, robby. ..au avt pauza de net ultima luna, asa ca n-am vazut decat acum pozele frumos a iesit "jucaria" :P

 

de tatoo ce sa zic, ...putin cam prea mare, dupa gustul meu, dar se vede de la distanta! :laugh:

 

a la votre!

 

ceau cria

Nu am terminat proiectul....hahaaa in poza unde apar eu pe motor este simsonul ce lam facut eu in tara prin 97 tu nu vezi ca nu e moror harley ...hahaaa .....

 

post-66-1285604861_thumb.jpg

 

Tatuajul lam facut asa pe gustul meu ....a iesit super bine....sunt tara mindru de el....

 

Curind pun poze cu ce mai fac la noul proiect cu sporsterul.....din ultimele poze ce sunt aici pe topic .....am schimbat complect cadrul.....putina rabdare si am sa pun poze cu schimbarile.....

 

salutare taica si noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello la voi din nou.....

 

Azi am scos flexul din cutie si era plin de praf ....asa ca am zis sa incep din nou

 

Cadrul ce lam facut inainte cel inalt si rigid....am sal vind am primit o buna oferta pe el cu tot cu acte.....

 

Am achizitionat un nou cadru de sportster

 

Acum am schimbat si forma cadrului va fii cadrul jos si mai lung spre fata cu suspensie gen softail pe spate...

Furca springer joasa in fuctie de inaltimea cadrului

 

1. Cadru sportster cu acte de spania .....

2. decupat partea spate a cadrului, fac spatele din nou tip softail

3. sudat o bucata teava rectangulara intre backbone si tevile de jos asa in momentul taierii cadrului ramin supotii motorului pe aceiasi linie..nu se descentreza cadrul in acest fel

4. taiat backboneul care urmeaza sa fie lungit cu 185 mm ca sa intre rezervorul

5. taiat tevile din fata a cadrului ce urmeaza sa fie lungite si inclinate sa dea la fix cu backboneul

6. curatat cadrul de toate suporturile care sunt in plus

 

zilele ce urmeaza cum am timp am sa mai pun poze in functie de cum inaintez in lucru

 

post-66-1285780145_thumb.jpgpost-66-1285780209_thumb.jpg

post-66-1285780401_thumb.jpgpost-66-1285780444_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Roby, Cria ;) apai mai tot timpul mai trag cu ochiul pe la posturile tale si creatiile astea de-mi curg balele heheh chiar esti meserias Roby, pe bune...te pricepi.

 

La un moment dat o sa te stresez (daca accepti :D ) cu o bobber`eala de xvs 650, cand o fi momentul. Pana atunci numai bine si tot respectul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...