Sari la conținut

Rafting pe raul Tara


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Este cineva interesat de o excursie la rafting pe raul Tara? Caut amatori cat pentru o barca plina (sau mai multe).

Ofertele principale sunt aici si aici. Ma intereseaza in principal una din astea doua:

- http://www.raftingtara.com/offer2CampsShortENG.html

- http://tara-rafting.com/ponuda-2/

 

Pe scurt, excursia va fi cam asa:

- Facuta rezervare pentru o data calendaristica la sfarsitul lunii Aprilie. Probabil va trebui platit un avans.

- Plecare din Bucuresti cu 2 zile inaintea datei rezervate

- Transport cu mijloace proprii (eu voi fi cu moto, pot lua 1 pasager daca pune jumatate la banii de benzina)

- Cazare pe drum, probabil la Drobeta in prima noapte

- Cazare acolo, la casute, in noaptea de dinaintea evenimentului

- O zi de rafting prin cel mai fain canion din Europa :)

- Inca o noapte tot acolo, ca vom fi rupti de oboseala

- Retur

 

Costurile ar fi urmatoarele:

- Benzina (sau ce consumati voi) pentru 1600-2000 Km (dus-intors)

- Rafting, masa si cazarea 2 nopti in campingul lor: ~70 E, depinde ce oferta alegem

- 1-2 nopti cazare si masa pe drum

 

Alte informatii:

- Admirati peisajele pe Google Earth: 43,3687N 18,7960E. Coordonatele indica unul din camping-uri. Canionul este spre Est.

- Aranjamentele nu au fost inca facute. Daca aveti alte preferinte, discutam. Exista si alte camp-uri de rafting in zona.

- Din cate am citit, nu este nevoie de pasaport, dar nu sunt sigur. Ar fi bine sa il aveti. Trecem prin Serbia, Bosnia-Hertegovina, iar canionul este la granita cu Muntenegru.

- S-ar putea sa nu se poata organiza rafting-ul in cursul saptamanii, ci doar in weekend. Deci plecare joi, vineri pe drum, sambata rafting si duminica repede-repede inapoi sa ajunga lumea la serviciu luni.

- Trebuie sa ne strangem 6-7 persoane pentru o barca. Drumul pana acolo il putem face si separat, fiecare de capul lui, daca sunt persoane care vor sa includa rafting-ul intr-o excursie mai lunga prin Serbia, B&H, Muntenegru, etc..

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nevoie de pasaport. drumul se poate incerca intr-o zi dar trebuie sa stii la ce te bagi. in functie de traseul ales s-ar putea sa trebuiasca sa treci printr-o zona destul de inalta, eu am avut parte de super ceata vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Drumul este greu si plin de viraje, mai ales prin BIH.

Intr-o zi poti incerca doar daca esti masochist si putin dus cu capul, ideea e ca peisajul este absolut superb, trebuie sa mai si ramai cu ceva de pe drum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nevoie de pasaport. drumul se poate incerca intr-o zi dar trebuie sa stii la ce te bagi. in functie de traseul ales s-ar putea sa trebuiasca sa treci printr-o zona destul de inalta, eu am avut parte de super ceata vara...

 

Fiind din Cluj , am un singur traseu posibil si rational pentru a ajunge in zona campingului in Bosnia. Si anume traseul pe care m-am intors anul trecut din Muntenegru, respectiv Cluj-Timisoara-Belgrad- Uzice - Brstanovica. Nu cred ca se poate face intr-o zi decit daca mergi"teleghidat", cel putin de la mine din Cluj. De la Bucuresti, da! merge facut intr-o zi. Pina la Uzice nu ai munti seriosi de trecut. Apoi insa incepe distractia, rampe, curbe, munti de trecut, podisuri inalte. Dar zona pe care o strabati e splendida. Iar canionul Tara, e memorabil. Un singur aspect de evidentiat, cei care pot, ar fi bine sa-si rezerve si cel putin 1-2 zile pentru hoinareala prin regiune. In special in Muntenegru peisajul te "doboara". Atentie, pentru Muntenegru trebuie pasaport. Dar merita mers si scurt doar pentru rafting. Cine stie, poate reusesc sa-mi rup citeva zile, dar putine sperante din pacate. Multa bafta si distractie placuta! Este o idee foarte, foarte buna :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nevoie de pasaport. drumul se poate incerca intr-o zi dar trebuie sa stii la ce te bagi. in functie de traseul ales s-ar putea sa trebuiasca sa treci printr-o zona destul de inalta, eu am avut parte de super ceata vara...

Cum dreaqu nu-ti trebuie pasaport? Au intrat Muntenegru si Bosnia-Hertegovina in UE si am ratat eu evenimentu?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dreaqu nu-ti trebuie pasaport? Au intrat Muntenegru si Bosnia-Hertegovina in UE si am ratat eu evenimentu?

Nu trebuie sa fie in UE o tara ca sa intri doar cu buletinul.

Nici Serbia nici Croatia nu sunt in UE dar am trecut fara nici o problema doar cu buletinul.

Referitor la Muntenegru vezi aici.

Si in Bosnia am inteles ca se poate merge doar cu buletinul dar n-am verificat informatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dreaqu nu-ti trebuie pasaport? Au intrat Muntenegru si Bosnia-Hertegovina in UE si am ratat eu evenimentu?

 

Serbia, Muntenegru, Croatia - testate cu buletinul... aveam si pasaport dar nu l-am dat tocmai ca sa vad daca e nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pentru informatii!

 

Referitor la traseu:

Eu ma gandeam sa il scurtez putin trecand Dunarea pe la Drobeta. Stie cineva cum este drumul de la Drobeta spre Foca (Bosnia&Hertegovina)?

Intre Giurgiu si Drobeta ce alte treceri peste Dunare exista? Bacuri, poduri?

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pentru informatii!

 

Referitor la traseu:

Eu ma gandeam sa il scurtez putin trecand Dunarea pe la Drobeta. Stie cineva cum este drumul de la Drobeta spre Foca (Bosnia&Hertegovina)?

Intre Giurgiu si Drobeta ce alte treceri peste Dunare exista? Bacuri, poduri?

 

Nu merita alta trecere decat Drobeta daca esti presat de timp. Cu bacul pierzi timp si ajungi in Bulgaria. Pod nu e decat la Giurgiu. Granita dintre BG / SRB e nasoala rau. Eu am trecut din Serbia in Bulgaria si am pierdut cam 1h in vama desi inaintea mea nu era decat o masina. Pe bulgari ii cautau si in fund vamesii bulgari, nici la mine n-au fost prea departe... control complet la acte cu ele luate in birou si eu lasat in fatza, m-au pus sa desfac topcase, intrebari de genul "dar unde mergi? de unde vii? dar de ce?" etc. Din cate am inteles cam asta e procedura obisnuita pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu doua intrebari:

-cum e cu raftingul, ca n-am facut niciodata ? Tre sa ai ceva cunostinte, ai nivel de dificultate, cat de bine tre sa stii sa inoti ?

-in ce perioada vrei sa mergi. Sunt cam lefter pana dupa 1 iunie, n-as putea sa plec la distanta mai mare...

 

Poate ne organizam cativa sa stam inca 2-3 zile in plus, ca ar fi pacat sa batem atata drum doar pt rafting...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am concediu o saptamana dupa Pasti si nu-s hotarat unde sa merg...nu m-as baga la rafting, dar parca o tura la munte suna bine.

 

Ce pot sa zic eu, ca am fost anul trecut prin zona:

- pentru Serbia, Muntenegru si Croatia e suficient CI, vezi si site-ul ministerului de externe: http://www.mae.ro/travel-conditions/3728#829 - nu stiu de unde au plecat povestile gen "pentru Muntenegru sigur trebuie pasaport"... :bounce:

- pentru Bosnia e nevoie de pasaport - vezi si asta pe site la MAE - dar nu vad de ce ar trebui musai sa treci prin Bosnia? parerea mea e ca oricum ai in Muntenegru mai multe lucruri decat poti vedea intr-o saptamana intreaga, d-apai in 2-3 zile

- sa ai carte verde valida si cu tarile prin care treci nebifate - in Muntenegru m-a intrebat de ea

- Serbia mai la sud de Belgrad mi-a parut o tara plina de oameni scarbosi si drumuri f aglomerate - de evitat DN si mers pe autostrada pe cat posibil - chiar daca ocolesti un pic ai toate sansele sa ajungi mai devreme

 

In caz ca iti mai pot fi de folos cu ceva, poti sa ma intrebi pe pm.

 

Drum bun si distractie faina va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost anu' trecut la Belgrad si mi-a trebuit pasaport. poae s-or fi schimbat regulile intre timp, nush...

Sau poate e nevoie de pasaport dar nu de viza. (la mine asa a fost. Doar pasaport, fara viza de la ambasada. Stampilat la intrare & iesire)

distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost anu' trecut la Belgrad si mi-a trebuit pasaport. poae s-or fi schimbat regulile intre timp, nush...

Sau poate e nevoie de pasaport dar nu de viza. (la mine asa a fost. Doar pasaport, fara viza de la ambasada. Stampilat la intrare & iesire)

distractie placuta!

 

Daca ai fost inainte de iunie, asa e. In iunie 2010 a fost facut modificarea.

Mesaj completat

http://www.mae.ro/travel-conditions/3742#836

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e realist sa te gandesti ca ajungi din drobeta pana la tara intr-o zi. la serbi nu e de bagat prea tare mana in gaz, ca se poate lasa cu bratari.

 

oricum, pentru cat de faina e zona aia, io nu mai plec sub 2 sapt de acasa.

 

vara trecuta am trecut pe acolo si la o intrebare de idee am auzit ca rafting in barca de 6-7 persoane te duce undeva la 50-80 euro cu echipament si eventual ghid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am facut rafting pe Tara acum 2 ani.

Erau doar 2 firme atunci. Nu stiu daca sunt cele postate de tine.

La aceleasi bani amandoua, la unii batjocura, la altii super conditii - tipic pentru Muntenegru. De data asta am nimerit la cei ok. Cand am facut turul golfului Kotor cu vaporul am nimerit la jepcari.

Sunt 2 trasee - unul de o zi intreaga (in care se intra pe portiuni mai involburate, dar nu ceva de risc maxim) si unul de jumatate de zi (numai in ape destul de limpezi, pe ici pe colo niste denivelari).

Eu pe ultimul l-am facut - peisagistic. 50 de euro de persoana, cu masa de pranz inclusa. Costum de neopren, veste, transport, etc, incluse si ele nu mai incape vorba. Nu mai platesti nimic in plus, asta vreau sa zic.

 

Inutil 1000% sa mergi doar in w-e.

Traseul este superb dar si sinuos, deci va dura mult. Zona este superba si iti bati joc de ea mergand doar atat de putin timp.

Parerea mea - ia-ti concediu, stai macar 10 zile in Muntenegru (preferabil 3 saptamani) si iti recomand eu cel mai bun ghid turistic al tarii.

Mesaj completat

 

 

Jepcarii in cazul asta au fost MIROTARA - http://www.mirotara.com/index.php

Sa fugi de ei ca de ... ce vrei tu.

 

Cei cu care am mers eu:

Am fost cazat in statiunea montana Zablijak. Muntenegrenii au in orice statiune oficii de turism, sau ceva de genul. Practic, sunt puncte de informare. Acolo mergi si ceri sfaturi despre cazare (le spui ce bani ai, cati sunteti, cate zile si iti cheama ei un privat si te dau pe mana lui), mancare (le-am spus unde am mancat si ca imi venea sa ii snopesc pe aia cu bataia si m-au trimis ei la un super restaurant, cu wireless, peluza, etc). Cand am vazut ca batrana aia de acolo nu mi-a dat un sfat de 2 lei la ea am facut si rezervarea pentru rafting. O sa caut sa vad daca gasesc vreun indiciu despre firma, etc.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e realist sa te gandesti ca ajungi din drobeta pana la tara intr-o zi. la serbi nu e de bagat prea tare mana in gaz, ca se poate lasa cu bratari.

 

Eu zic ca e foarte realist din Drobeta... e realist si din Bucuresti pana acolo, depinde de ce drum alegi si cum te tine fundu' - eu m-as baga doar singur sau 2 motoare max... anul trecut am facut cu conserva din Bucuresti pana undeva langa Budva in cam o zi lumina. Drum recomandat de un sarb. Autostrada doar 10km, rest doar niste drumuri pustii prin Serbia. In Muntenegru cam orice se rezolva cu 10E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...