Sari la conținut

accident 07.04.2011


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am ajuns acasa cu piciorul in gips...

Astazi am avut un accident cu motocicleta pe bld-ul Decebal Nr.1

Daca a reusit careva sa pozeze ceva as avea nevoie de pozele respective...

Accidentul s-a produs in felul urmator:

Implicat eu cu motocicleta si pasagera si un taxi.

Eu mergand pe band 1 iar taxiul pe banda 2.

La un moment dat taxiul face dreapta peste mine fara sa se asigure,

Eu franez iar acesta continua sa se bage si il lovesc in bara spate, daca nu franam il loveam in roata din dreapta spate...

Sun la 112 vine ambulanta vine politie, ne iau datele politisti si pleaca spunandu-ne sa mergem la Asigurare sa ne intelegem amiabil.

Mergem la asigurare completam formulare.

El decalara ca a schimbat banda de sens fara sa se asigure, eu ca el s-a bagat peste mine.

Constatatorul ne spune ca treb sa mergem la politie sa declare politia cum s-a petrecut iar apoi sa venim la asigurare.

Mergem la sectia de accidente usoare si ei ne trimit la spital unde ei declara ca am entorsa si pun gipsu.

Aici la spital vine un echipaj de politie...in timp ce ma gipsau doctorii, imi pune etilotestu care iese 0mg.. imi cer actele si ies afara din cabinet.

Cand ies afara din cabinet si eu, aud ca politisti au plecat cu actele mele si la sectie taximetristul si-a schimbat declaratia si politia m-a scos pe mine vinovat ca l-am lovit in spate.

Daune la moto verificate acum la yamaha vreo 800 E+ manopera !

 

Ceva sfaturi sunt binevenite!

Cum procedez sa merg in instanta!?

 

Multumesc si il rog pe Pochemon sa ma contacteze!

 

Mesaj completat

Imi cer scuze pentru post repetat

s-a blocat calculatorul si nu ma asteptam sa posteze de mai multe ori

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sorry. ai lovit în spate, plăteÂşti... nu ai ce face. aÂşa e legea. în rest sănătate multă!

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am ajuns acasa cu piciorul in gips...

Astazi am avut un accident cu motocicleta pe bld-ul Decebal Nr.1

Daca a reusit careva sa pozeze ceva as avea nevoie de pozele respective...

Accidentul s-a produs in felul urmator:

Implicat eu cu motocicleta si pasagera si un taxi.

Eu mergand pe band 1 iar taxiul pe banda 2.

La un moment dat taxiul face dreapta peste mine fara sa se asigure,

Eu franez iar acesta continua sa se bage si il lovesc in bara spate, daca nu franam il loveam in roata din dreapta spate...

Sun la 112 vine ambulanta vine politie, ne iau datele politisti si pleaca spunandu-ne sa mergem la Asigurare sa ne intelegem amiabil.

Mergem la asigurare completam formulare.

El decalara ca a schimbat banda de sens fara sa se asigure, eu ca el s-a bagat peste mine.

Constatatorul ne spune ca treb sa mergem la politie sa declare politia cum s-a petrecut iar apoi sa venim la asigurare.

Mergem la sectia de accidente usoare si ei ne trimit la spital unde ei declara ca am entorsa si pun gipsu.

Aici la spital vine un echipaj de politie...in timp ce ma gipsau doctorii, imi pune etilotestu care iese 0mg.. imi cer actele si ies afara din cabinet.

Cand ies afara din cabinet si eu, aud ca politisti au plecat cu actele mele si la sectie taximetristul si-a schimbat declaratia si politia m-a scos pe mine vinovat ca l-am lovit in spate.

Daune la moto verificate acum la yamaha vreo 800 E+ manopera !

 

Ceva sfaturi sunt binevenite!

Cum procedez sa merg in instanta!?

 

Multumesc si il rog pe Pochemon sa ma contacteze!

 

Mesaj completat

Imi cer scuze pentru post repetat

s-a blocat calculatorul si nu ma asteptam sa posteze de mai multe ori

multumesc!

 

decebal nr 1, parca e la rond la pta.alba iulia, sunt multe banci si magazine in zona, vorbeste cu ei poate vre-o camera bate si pe strada si ai noroc cu imaginile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decebal nr 1, parca e la rond la pta.alba iulia, sunt multe banci si magazine in zona, vorbeste cu ei poate vre-o camera bate si pe strada si ai noroc cu imaginile

 

e un echipaj de politie acolo care constata acum in lipsa mea ce s-a intamplat, acolo nefiind nici motocicleta nici masina!

Mesaj completat

e un echipaj de politie acolo care constata acum in lipsa mea ce s-a intamplat, acolo nefiind nici motocicleta nici masina!

cica ar fi o camera acolo pe bloc, dar e posibil sa bata pe intersectia alba iulia nu pe bld decabal

accidentul s-a produs la 100m inainte de intesectia Alba Iulia, pe bld Decebal in fata unor cafenele,

au fost martori, dar acum nu recunoaste nimeni nimica...

Mesaj completat

e un echipaj de politie acolo care constata acum in lipsa mea ce s-a intamplat, acolo nefiind nici motocicleta nici masina!

Mesaj completat

 

cica ar fi o camera acolo pe bloc, dar e posibil sa bata pe intersectia alba iulia nu pe bld decabal

accidentul s-a produs la 100m inainte de intesectia Alba Iulia, pe bld Decebal in fata unor cafenele,

au fost martori, dar acum nu recunoaste nimeni nimica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

E naspa,tu o sa iesi vinovat pentru ca l-ai lovit in spate.Daca loveai spate lateral erea cu totul altceva

 

Am avut in accident similar in 2009 cu scuterul prin bucurestii noi,tiganul a fugit de la locul accidentului si i-au facut dosar pentru vatamare corporala+fuga de la locul accidentului.Dar la politie a venit alt cioroi care a declarat ca el a condus si....nici acum nu a ajuns dosarul in instanta

 

Cel mai probabil politia o sa deschida un dosar penal daca s-a lasat cu vatamare ,insa i-a legatura cu un avocat sa iti spuna ce e de facut,ca bani de la asigurare in cazul de fata nu o sa primesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti dovedi ca la asigurare a declarat ca el e vinovat?

Exista formularul-tip completat de voi si semnat?

Daca da, atunci cred ca poate sa o incurce pentru ca si-a schimbat declaratia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Man daca ai martori ca ala a schimbat banda aiurea si iml-u iti da mai mult de 10 de ingrijiri,ala se alege cu dosar penal si ii ceri daune in instanta.Eu puteam sa fac treaba asta dar as fi aruncat bani pe fereastra......tinanu' mi-a ras in fata si mi-a spus ca nu are un job si nici bunuri pe numele lui ca sa il execut dupa proces

 

I-a legatura cu un avocat sa iti spuna ce e de facut,dar o sa te coste timp si bani,poate mai multi decat costa reaparatiile motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca principiu, tu daca nu ai fost la politie urmeaza sa te duci. declari cum s-a intamplat: cum a schimbat el banda si cum ai pus frana s.a.m.d politia nu scosate pe nimeni vinovat pana nu au si declaratia ta. abia dupa ce confrunta cele doua declaratii pot da poponeata mai departe la cercetare. tu trebuie sa te tii tare pentru ca va fi munca multa. cauta PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne
Poti dovedi ca la asigurare a declarat ca el e vinovat?

Exista formularul-tip completat de voi si semnat?

Daca da, atunci cred ca poate sa o incurce pentru ca si-a schimbat declaratia.

Aia de la asigurare abia asteapta un motiv sa nu accepte dosarul,in cazul de fata cred ca or sa ii rada in fata daca merge acolo sa spuna ca l-a lovit pe taximetrist in spate ca a schimbat ala banda fara sa se asigure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man daca ai martori ca ala a schimbat banda aiurea si iml-u iti da mai mult de 10 de ingrijiri,ala se alege cu dosar penal si ii ceri daune in instanta.Eu puteam sa fac treaba asta dar as fi aruncat bani pe fereastra......tinanu' mi-a ras in fata si mi-a spus ca nu are un job si nici bunuri pe numele lui ca sa il execut dupa proces

 

I-a legatura cu un avocat sa iti spuna ce e de facut,dar o sa te coste timp si bani,poate mai multi decat costa reaparatiile motorului

Nu va mai bazati pe ideea : " nu are serviciu, bunuri pe numele lui..etc". Asa i-ai facut un bine tiganului, te-a descurajat, n-ai mers mai departe, el nu s-a ales cu dosar penal si nici condamnare, va continua si maine sa procedeze la fel. N-ai de unde stii, ca tiganul nu era recidivist, iar condamnarea cea noua, avea sanse sa vina cu executare. D'aia exista institutia executarii silite ( urmareste bunurile susceptibile de a fi valorificate, bunuri prezente sau viitoare). Teoretic, tiganu' nu munceste azi, da' maine se angajeaza, at. o sa i se puna proprire pe salariu sau alte masuri. Asta-i Romania.. Uite..iarna asta in RATB, sa mor eu, o groaza de tigani. Pe niciunul nu l-am vazut compostand bilet. Ca plm..ei sunt tigani, ca n-au bani..se ratzoiesc..si gata. Prin ianuarie, o studenta, era aia k-kt pe ea toata, n-avea bilet, mai aveau controlorii s-o puna sa su9a si plua : "de ce n-ai bilet.? " si-o mustrau : "amenda d-ra ! platiti acum ? " Culmea ca, ca inainte de studenta, era un tigan, au trecut pe langa el, nici nu l-au bagat in seama. Asta-i discriminare frate. De ce romanul plateste si tiganul nu ?

 

In plus, institutiile sunt de tot cacao-tul.. exista o ordonanta : OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, care-l obliga pe contravenient la plata amenzii fie la munca in folosul comunitatii. De ce nu se aplica ? Avem nevoie de curatenie pe strazi,parcuri..etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti dovedi ca la asigurare a declarat ca el e vinovat?

Exista formularul-tip completat de voi si semnat?

Daca da, atunci cred ca poate sa o incurce pentru ca si-a schimbat declaratia.

 

da exista in original la mine !

semnat de buna voie cu observatia ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii de mers !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ce s-a intamplat, sper sa iasa bine pana la urma. Intamplator am vazut pe facebook o chestie de genul " Avocati pe doua roti pentru cei pe doua roti" , parca ceva sustitnut de joia moto, vezi daca poti lua legatura cu un astfel de avocat care se ocupa numai de chestii legate de legislatie rutiera si poate o rezolvi in instanta. Acum depinde si de politai, eu cand am avut accident de am lovit un caine ca avea stapan, eu fiind parte vatamata, au avut la inceput intentia de a se complica sa-mi faca dosar pentru vatamare corporala, insa au fost intelegatori si au mers cu mine si le-am aratat javra. Partea proasta e ca nu m-au sustinut sa pot aduce si un veterinar sa consulte potaia, ca era si mai multa hartogaraie de facut.

Recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ies afara din cabinet si eu, aud ca politisti au plecat cu actele mele si la sectie taximetristul si-a schimbat declaratia si politia m-a scos pe mine vinovat ca l-am lovit in spate.

 

Inteleg ca tu erai la spital. Ai dat la spital declaratie scrisa ori ai mers la sectie ( sau niciuna nici alta) ?

 

 

M**stul de taxist, e jmecher si vrea sa nu plateasca RCA mai mare. Asa ca, a dat o declaratie mincinoasa

 

- vatamare corporala din culpa ( depinde de numarul de zile de ingrijiri medicale-) -184 c.pen

 

>>>El decalara ca a schimbat banda de sens fara sa se asigure, eu ca el s-a bagat peste mine.<<< -Daca e la tine declaratia cu pricina de pe Formularul de Const.Amiab., pastreaza-l. Sunt 2 declaratii, care se contrazic reciproc (declaratia de la Const.Amiab vs declaratia de la Pol ) si poate fi folosita ca proba. De asemenea, retine si numele inspectorului de daune, care a citit declaratiile, pt orice eventualitate.

 

- fals in declaratii : Conform art. 292 Cod Penal, declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public), in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.)

 

Ce as face eu :

 

1. sunat taxist si luat tare - " Prietene, am sa-ti spun 2 lucruri. Ne intelegem, stii f.bine ca esti vinovat, iti schimbi declaratia sau ne vedem in instanta.Am intrat in posesia inregistrarii video, pe care o s-o prezint ca proba, ce nu lasa urma de indoiala, in plus depun plangere pt vat.corp + fals in declaratii + actiune civila si iti iau painea de la gura. ( aici, ori se inmoaie si-o da la intors ori se tine bat si mergi pe cale legala ( unde parerea mea, ai avea mai mult de castigat)

 

2. Intri in posesia PV-ului, depui o plangere impotriva pv-ului, depui plangere penala pt fals in declaratii , vatamare corporala din culpa (depinde de nr.de ingrijiri medicale +10) si te constitui parte civila - pt repararea prejudiciului cauzat ( avarii moto, transport, tratament, incapacitate temporara de munca,alte cheltuieli, etc.)

 

(trebuie sa cunosti exact dc exista martori, inregistrare video,iti trebuie certificatul medico-legal, etc)

 

___

 

Parerea mea, este ca Pol.Rut. a gresit si nu o suspectez de rea-vointa (n-ar avea niciun interes), ci s-a aflat in eroare. Era la mintea cocosului, ca motoristul sa-l loveasca in spate, pe taxist, daca a schimbat banda fara sa se asigure, trecand de pe banda 2, pe banda 1, cu o viteza mai mica decat ce a motoristului, nelasandu-i posibilitatea sa franeze eficient, micsorandu-i spatiul de manevra, respectiv distanta (potentiala) fata de autoturismul din fata. ( POT FI CONTRAZIS ). In instanta se poate cere o expertiza privind dinamica accidentului.

 

PS2: Pt cei care sustin lovirea din spate : > Esti pe autostrada, pe banda 2, vii cu 130 km/h, de pe banda 1, intra in depasire, fara asigurare un autoturism, cu o viteza de deplasare mai mica decat cea cu care te deplasezi, sa zicem 80 km/h. Esti obligat sa franezi, franezi violent si-l lovesti din spate. Cine-i vinovat ? Tu ca n-ai avut distanta regulamentara sau cretinul care nu s-a asigurat, ca manevra lui nu pune in pericol siguranta traficului.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nimic stabilit pana nu exista si declaratia ta

 

Fa declaratia cat mai simpla si coerenta, mentioneaza ca erai cu cineva in spate si care va da si el declaratie ... tot simpla fara complicaztii nu intra in amanunte. Aminteste si de declaratia data initial de taximetrist

 

PS - te-ar ajuta si inca un martor tert daca taximetristul face magaria asta sa nu recunoasca ... sigur ai un prieten care intamplator era in zona si poate da declaratie ... nu uita sa scoti zilele de ingrijiri medicale si sa ii amintesti taximetristului ca risca mai mult deca nu recunoaste ... risca un dosar penal si nu va mai putea lucra ca taximetrist ... spunei ca ai un martor in spate, inca unul care era in zona, ca exista filmare si ai si declaratia lui initiala

 

PS2 - cunosc un caz identic si tot asa lovitura era din spate dar datorata unei neasigurari a automobilistului si a a avut castig de cauza in final.

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da exista in original la mine !

semnat de buna voie cu observatia ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii de mers !

In cazul asta s-a cam ars. Are sanse de dosar penal pentru fals in declaratii. Daca mai iti scoti si certificat medico legal cu ceva zile, se captuseste si cu vatamare corporala din culpa. Oricum vezi ca daca era in timpul serviciulu, raspunde si societatea de taximetrie. O sa dureze dar eu zic ca ai sanse. Eu recomand sa-ti iei avocat si sq te inarmezi cu rabdare. Primul pas e sa vb cu respectivul, ii zici ca ai declaratia semnata de el si ii faci plangere penala si iti iei avocat. Poate se rezolva mai repede. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia pare sa fie in favoarea ta.

 

Tine minte cat de marlan a fost acum, cand si-a schimbat declaratia, doar ca sa nu plateasca la anu' cu 50lei mai mult RCA-ul, iar pe tine te costa mult mai mult reparatia si nu il ierta cand va veni plangand ca il lasi fara paine, ca are familie de intretinut &shit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dovedit ca taxistul e un jeg de om. N-avem de unde sa stim dc e primul lui eveniment in trafic si ca data viitoare o sa plateasca cu ~ 50+ ron mai mult. Daca este la al 2-lea, al 3-lea o sa plateasca mult mai mult. A avut el un motiv sa procedeze asa.

Imi aduc aminte de o lovire din spate pe Colentina. Un Reanault Megane si un Taxi Logan. Omul cu Renault-ul, a coborat, si-a cerut scuze si i-a zis : "mergem la accidente usoare, va dau polita de asigurare". Loganul avea bara spate crapata. A sarit ca ars taxistul cand a auzit de mers la politie ( n-o fi avut actele in regula..nu stiu), dar a insistat sa se inteleaga, sa-i plateasca bara ( 800 ron zicea el, omul ca n-are cum sa coste 800 si ca nu-i da decat 400 ). Dupa 10 minute, au venit vreo 6-7 taximetristi, au blocat o banda, l-au flancat pe om, sa-i dea banii. Desi, se intampla la 500 m de Sectia 7, nici un echipaj n-a venit sa vada ce se intampla. Pana la urma, cred ca i-a platit 600 ron si a fost pa! taxistul.

Pun pariu, ca jegul asta de taxist, nu si-ar fi dorit sa-i faca vreunul asa. Nu generalizez, stiu taxisti, jos palaria, am vecini taxisti, nu toti sunt cu mu*a. Dar asta, nu merita nicio flegma, ar fi mare efortul.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Implicat eu cu motocicleta si pasagera si un taxi.

Pasagera era pasagera la tine pe motor,daca am inteles eu bine,nu?

Pasagera aia nu poate fi folosita ca martora ???

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia pare sa fie in favoarea ta.

 

Tine minte cat de marlan a fost acum, cand si-a schimbat declaratia, doar ca sa nu plateasca la anu' cu 50lei mai mult RCA-ul, iar pe tine te costa mult mai mult reparatia si nu il ierta cand va veni plangand ca il lasi fara paine, ca are familie de intretinut &shit.

 

 

Dragilor, mai puneti ochiu pe legislatie... pentru accident cu vatamare se cam pierde permisul. ala si-a scimbat declaratia cand a vazut ca nu ami e cazul de accident usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry. ai lovit în spate, plăteÂşti... nu ai ce face. aÂşa e legea. în rest sănătate multă!

Ce e cu raspunsu asta? :bounce: O fi legea noastra proasta, dar nici chiar asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, mai puneti ochiu pe legislatie... pentru accident cu vatamare se cam pierde permisul. ala si-a scimbat declaratia cand a vazut ca nu ami e cazul de accident usor.

 

Pot sa te contrazic ? Iti dau exemplu de accident cu victima : O duba a iesit de pe o strada secundara, pe strada cu drum prioritar, un autoturism audi A 80. Soferul autoturismului franeaza, dar traiectoria a fost ciudata ( rotile au franat prost) si s-a dus de c*r maina, de pe banda 2(a evitat duba), a ajuns pe banda 3, intr-un autobuz, incadrat pt stanga. Rezultatul : soferul un dinte spart, pasager autoturism, escoriatie la nivelul fruntii. Teoretic si practic, 2 victime. Pt. faptul ca pasagerul nu a depus plangere penala pt vatamare corporala din culpa impotriva soferului, iar soferul autoturismului nu se putea autoincrimina, pol.rut. a decis (corect), si nu i-a suspendat dreptul de conducere. Pt. ca nu exista (inca) institutia raspunderii autorului moral, soferul a fost amendat cu x ron si x puncte, pt nepastrarea distantei regulamentare si a fost de acord cu despagubirea RCA catre RATB.

 

Deci, a fost accident, au fost victime, dar permisul nu a fost suspendat.

 

(pt ce s-a intamplat in accidentul prezentat in topic, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a victimei si conteaza nr. de zile de ingrijiri medicale de pe cert.med-leg)

_______

Iar ca taxistul si-a schimbat declaratie, nu poate fi decat o mare prostie. Savarseste o infractiune pentru ascunderea alteia; el spera ca declaratia il dezincrimineaza, dar mai rau ii face.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...