Sari la conținut

accident 22.04.2011


gogO.
 Share

Postări Recomandate

wow!!! Nu-mi vine sa cred!!! Ce Dzeu se intampla in zona aia???

Sanatate fetei si sper sa nu fie nimic grav!

 

P.S. Cred totusi cu nu era vorba despre frane, mai sus, pt ca din cate stiu eu, franele (atat cea pe spate, cat si cea pe fata), sunt pe dreapta.Cred ca mai degraba pedala de la schimbatorul de viteze si maneta de ambreiaj erau avariate.

 

da, ai dreptate, era vb de schimbator si ambreiaj. am postat in graba si am incurcat stanga cu dreapta ca un copil de clasa a doua. mea culpa :blbl:

cat despre fata, a postat mai sus, username Dihania. Din fericire e in regula :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toți o puneți imediat în Âşa. dar nu i-a zis nimeni să învețe să frâneze. țțțțț.

 

Neaaaah! Mai bine la cratita, unde este locul unuei femei, si sa se apuce de facut copii. Motocicletele sunt doar pentru barbati adevarati! :blbl:

Mesaj completat

 

PS: Cred ca cel mai bine inveti sa franezi din mers, experimentand... nu stand pe langa motocicleta si pangandu-ti de mila.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intai scoti certificat medico-legal , depui plangere si pe urma daca omu se tine de cuvant iti retragi plangerea.. simplu

 

( e bine sa faci asa ca sa il ai la mana intr-un fel , sa nu zica pe urma ca nu iti platesc dauna si nu te cunosc ..)

 

Mai bine faci cum zice gabi. In romani si franele de dacie sa n-ai incredere.

Omul cand se vede scapat uita si de tine si de datorii...ca asa e rromanul, mai bine sa-l ai la mana.

Sunt curios cum o rezolvi. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In femei si in franele de dacie era vorba :P.Si franele de dacie nu m-au lasat la greu pana acum,dar femeile... :blbl:

Dar sunt si eu de acord cu danny_nt,nu te baza pe vorbele care ii ies aluia din gura,scoate-ti certificat si vorbeste cu certificatul in mana cu el.Plangere parca poti sa faci in 30 de zile.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut si cauciuc model de Raba ( compozitie f f tare ) pe moto.........si cu presiune in el de 2.5 ( se pune 2.1 pe fata) adica aderenta 0 in caz de urgenta... toate acestea au dus la picaj, bine ca esti bine fata.

Chiar ce cauciuc ai pe fatza?

Eu cred ca nu este off topic, sa invatam din greselile altora. Gen, cauciucul prost + presiune mare + frana peste nivelul cauciucului = poc; presiunea mare e valabila la orice cauciuc. Nu il lasa sa se incalzeasca, si e si suprafata de contact mica....

Mult succes de acum incolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg pentru ce ati reinviat topicul. A zis si ea f clar ca era pietris si praf pe jos datorita lucrarilor de prin zona, asta fiind si motivul accidentului. Putea sa aiba si mama lui de cauciuc moale ca tot era degeaba. A fost o intamplare nefericita si atat, gata, a trecut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg pentru ce ati reinviat topicul. A zis si ea f clar ca era pietris si praf pe jos datorita lucrarilor de prin zona, asta fiind si motivul accidentului. Putea sa aiba si mama lui de cauciuc moale ca tot era degeaba. A fost o intamplare nefericita si atat, gata, a trecut...

Apropos de poza ta, ca, oricum, nici unul de aici nu se pricepe la accidente si doar emite pareri gratuite, ia uite ce a facut asta:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut si cauciuc model de Raba ( compozitie f f tare ) pe moto.........si cu presiune in el de 2.5 ( se pune 2.1 pe fata) adica aderenta 0 in caz de urgenta... toate acestea au dus la picaj, bine ca esti bine fata.

Chiar ce cauciuc ai pe fatza?

Eu cred ca nu este off topic, sa invatam din greselile altora. Gen, cauciucul prost + presiune mare + frana peste nivelul cauciucului = poc; presiunea mare e valabila la orice cauciuc. Nu il lasa sa se incalzeasca, si e si suprafata de contact mica....

Mult succes de acum incolo!

 

pe fata am un metzeler m3 2009 presiune 2.1 si pe spate un dunlop sportmax qualifier 2010 presiune 2.3 parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut si cauciuc model de Raba ( compozitie f f tare ) pe moto.........si cu presiune in el de 2.5 ( se pune 2.1 pe fata) adica aderenta 0 in caz de urgenta... toate acestea au dus la picaj, bine ca esti bine fata.

Chiar ce cauciuc ai pe fatza?

Eu cred ca nu este off topic, sa invatam din greselile altora. Gen, cauciucul prost + presiune mare + frana peste nivelul cauciucului = poc; presiunea mare e valabila la orice cauciuc. Nu il lasa sa se incalzeasca, si e si suprafata de contact mica....

Mult succes de acum incolo!

 

pe fata am un metzeler m3 2009 presiune 2.1 si pe spate un dunlop sportmax qualifier 2010 presiune 2.3 parca.

repet...aveam cauciucurile neincalzire, lucrez la 2 strazi distanta de locul accidentului, pe jos era nisip, nu aveam viteza .

va tin la curent cu despagubirile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate-ti certificat medical pe cateva zile macar de la spital. Apoi cu el in brate si cu proprietarul de mana fie dati declaratie la politie tu ca esti victima de accident el ca e vinovat, fie declari tu accidentul la politie si cine a fost vinovatul si aici o sa inceapa distractia. Daca omul e de treaba, o sa vina cu tine la politie si o sa-si ia o mica suspendare de 30 de zile pentru neacordare de prioritate. Cu copia dupa buletinul lui, asigurarea lui, PV-ul de la politie si dovada de daune in original te duci la firma lui de asigurari si deschizi dosarul de daune. Poti cere sa se deplaseze un inspector de la ei sa iti faca poze. Sa ai copii dupa buletin, carnet de conducere si talon la tine cand vine gigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut si cauciuc model de Raba ( compozitie f f tare ) pe moto.........si cu presiune in el de 2.5 ( se pune 2.1 pe fata) adica aderenta 0 in caz de urgenta... toate acestea au dus la picaj, bine ca esti bine fata.

Chiar ce cauciuc ai pe fatza?

Eu cred ca nu este off topic, sa invatam din greselile altora. Gen, cauciucul prost + presiune mare + frana peste nivelul cauciucului = poc; presiunea mare e valabila la orice cauciuc. Nu il lasa sa se incalzeasca, si e si suprafata de contact mica....

Mult succes de acum incolo!

 

 

Ce inseamna frana peste nivelul cauciucului?

O franare brusca, o blocare a rotii, care cauciucul n`o poate suporta, tinand cont de compozita si presiunea acestuia.

Nu mai fa pe istetul, la urma urmei e fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O franare brusca, o blocare a rotii, care cauciucul n`o poate suporta, tinand cont de compozita si presiunea acestuia.

Nu mai fa pe istetul, la urma urmei e fata.

 

wtf???la urma urmei e fata? si ce daca? uite hai intr-o zi pe amc sa va dati amandoi .. eu pariez pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am zis ca va tin la curent cu despagubirile... ieri m-am intalnit cu omuletul cu masima si mi-a dat suma de bani care acopera repararea motorului si achizitia unei noi casti, in schimb eu nu depun plangere impotriva lui. dosarul de dauna la asigurari este gata, saptamana viitoare intra la analizat si sper sa am un raspuns de la ei cu privire la suma pe care mi-o dau.

 

ps. nu mai subestimati fetele care conduc motoare. in marea lor majoritate nu sunt niste gospodine evadate de la coada cratitei.(sau cel putin cele pe care le cunosc eu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am zis ca va tin la curent cu despagubirile... ieri m-am intalnit cu omuletul cu masima si mi-a dat suma de bani care acopera repararea motorului si achizitia unei noi casti, in schimb eu nu depun plangere impotriva lui. dosarul de dauna la asigurari este gata, saptamana viitoare intra la analizat si sper sa am un raspuns de la ei cu privire la suma pe care mi-o dau.

 

ps. nu mai subestimati fetele care conduc motoare. in marea lor majoritate nu sunt niste gospodine evadate de la coada cratitei.(sau cel putin cele pe care le cunosc eu)

 

 

didi .. unde ai deschis dosarul de dauna? la ce firma de asigurari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

didi .. unde ai deschis dosarul de dauna? la ce firma de asigurari?

Io nu inteleg o chestie: cum deschizi dosar de dauna daca nu exista PV de la politie? Sau exista si s-a stabilit ca soferul e vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg o chestie: cum deschizi dosar de dauna daca nu exista PV de la politie? Sau exista si s-a stabilit ca soferul e vinovat?

 

exista pv la udristei, sofer vinovat pentru neacordare de prioritate.

 

roxy ...la astra am dosarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca poti cere unui inspector de daune sa se deplaseze la tine daca motorul e nedeplasabil. Nu-i lasa sa te vrajeasca ca tre sa te duci tu la ei.

Sa ai la tine cand vine gigi copii dupa buletin, carnet, talon, asigurarea vinovatului, buletinul vinovatului, adeverinta de daune de la politie in original si PV-ul in original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...