Sari la conținut

Marcaje Alunecoase


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca este locul aici si penru accidentele care puteau sa fie, dar cred ca e bine preventiv. Azi franam la un semafor in timp ce schimbam banda de mers. Mentionez ca nu a fost o frana salbatica, doar ceva mai ferma, pentru ca eram destul de aproape de semafor. In momentul cand am trecut peste dunga alba, roata din fata a patinat. Cum nu aveam viteza, am reusit sa ma redresez cu piciorul. Asa ca se poate adauga si vopseaua de marcaj la petele de ulei, de apa sau la praf ca pericole in momentul franarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Si ca sa fie traeba si mai naspa au aparut marcaje de pietoni vopsite complet adica trecerea de pietoni

este toata o banda de vopsea...Un pic umezita, ca nu mai zic de ploaie, o pui de un balet in cel mai fericit caz, daca nu chiar de o cazatura pe cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Si ca sa fie traeba si mai naspa au aparut marcaje de pietoni vopsite complet adica trecerea de pietoni

este toata o banda de vopsea...Un pic umezita, ca nu mai zic de ploaie, o pui de un balet in cel mai fericit caz, daca nu chiar de o cazatura pe cinste.

 

Nu stiu cum e la voi la braila, dar in Buc trecerile de pietoni vopsite complet sunt date cu o substanta beton, un fel de cauciuc, chiar inainte de trecere, acolo te opresti ca in zid, nu aluneca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce Bucuresti traiesti tu, dar mie mi-a fugit spatele fiind aplecat putin pe o trecere de pietoni in timp ce faceam dreapta. Nu franam, poate o idee gaz ca incepeam sa ma indrept, da in nici un caz brutal.

E vorba de una din trecerile de pietoni e pe strada aia din fata palatului parlamentului , refacute nou de cand cu francofonia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si la trecerile de pietoni turnate in piatra cubica/pavaj. Se stie ca cel mai mare inamic al motocicletei pe sosea cand vine vorba de aderenta este piatra cubica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce Bucuresti traiesti tu, dar mie mi-a fugit spatele fiind aplecat putin pe o trecere de pietoni in timp ce faceam dreapta. Nu franam, poate o idee gaz ca incepeam sa ma indrept, da in nici un caz brutal.

E vorba de una din trecerile de pietoni e pe strada aia din fata palatului parlamentului , refacute nou de cand cu francofonia .

 

Ma refer la trecerile alea portocalii. Nu sunt prea multe, cica e scump materialul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nou se pun pe langa scoli maclavaisurile astea care sincer in afara de o aderenta mai buna nu folosesc la nimic parca mai bune erau traversele alea care daca nu incetineai era groasa, astea in afara sa mascheze asfaltul imbatranit si eventual ceva gauri nu fac prea mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cazut nasol cu o faza din asta, doar ca era pe marcajul de linie continua. Am pus frana fata violent ca mi-a intrat unul in fata si am fost pe jos intr-o fractiune de secunda.Noroc ca nu aveam mare viteza si nu a dat nici o masina peste mine!

De evitat marcajele!Lumea stie dar uita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce veti citi aici s-ar putea sa va salveze ass-ul la un moment dat. Fiti foarte atenti si incercati sa retineti pe viitor, unde sunt trecerile de pietoni nemarcate cu zebra ci doar cu semne pe marginea drumului. Semnele alea pot fi acoperite de masini , autobuze, copaci, boscheti , si mai stiu eu ce. Fiti foarte foarte atenti, pietonii vad semnul si cred ca pot sa traverseze in liniste dar tu cu ochii bulbucati in asfalt dupa gropile care apar de sub ala din fata ta este foarte posibil sa nu remarci semnul care pe partea ta e acoperit, ceasul rau, de un autobuz. Asa ca mai putina viteza ca sa aveti timp sa scanati si marginea din stanga a drumului mai cu atentie. In plus a venit anotimpul rece , aderenta e scazuta la maxim chit ca drumul este uscat, comparabil cu cea pe ploaie. Lasati-va spatiu de reactie. Si scanati incontinuu.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce veti citi aici s-ar putea sa va salveze ass-ul la un moment dat. Fiti foarte atenti si incercati sa retineti pe viitor, unde sunt trecerile de pietoni nemarcate cu zebra ci doar cu semne pe marginea drumului. Semnele alea pot fi acoperite de masini , autobuze, copaci, boscheti , si mai stiu eu ce. Fiti foarte foarte atenti, pietonii vad semnul si cred ca pot sa traverseze in liniste dar tu cu ochii bulbucati in asfalt dupa gropile care apar de sub ala din fata ta este foarte posibil sa nu remarci semnul care pe partea ta e acoperit, ceasul rau, de un autobuz. Asa ca mai putina viteza ca sa aveti timp sa scanati si marginea din stanga a drumului mai cu atentie. In plus a venit anotimpul rece , aderenta e scazuta la maxim chit ca drumul este uscat, comparabil cu cea pe ploaie. Lasati-va spatiu de reactie. Si scanati incontinuu.

:) :angry:

Era sa iau si eu un pieton in coarne din cauze asemanatoare... indicator trecere mascat de camion, de dupa camion apare bovina fara sa se uite nici in stanga nici in dreapta... Picam de fraier rau daca daramam bovina. :ok: Norocul meu ca mergeam incet si am putut evita o situatie nedorita.

 

ONTOPIC: Cu marcajul de linie continua era sa ma dau de pamant, cad am intrat in depasirea unui Golan care se credea la curse, Am ciupit putin de tot linia continua si am simtit cum pierd aderenta pe spate.Am redus imediat gazul si am reusit sa raman calare pe situatie (si pe motor...) da' nu a lipsit mult pana sa ma intind pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele mai nasoale marcaje sunt alea aplicate....pe drumurile refacute acum au revenit iarasi cu tampeniile astea...sunt extrem de aluneacoase, chiar si cand treci peste ele le simti. cat despre franat pe ele, am avut o experienta recenta... :angry: :ok:. mare grija :)

Editat de odhin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marcaje ca marcaje, dar sunt un soi acu care este aplicat in beton...nu ma refer de cele rosii sau limitatoarele de viteza...exact pe trecere de pietoni se observa ca nu sunt la nivelul asfaltului...sunt iesite in afara putin si stau albe mai tot timpul. Pe astea am avut eu probleme...in rest inca nu am dat cu curu de pamant pe astfel de zone indiferent de situatie : franare brusca, trecut peste ele, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea in relief sunt chiar nasoale, cand trec peste ele pe marginea lor mi se inclina putin, si la frana chiar aluneca... dar arata mai bine si tin mai mult, oricum e mai bine decat sa nu fie deloc cum sunt pe multe strazi din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...