Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

n-am mai donat niciodata sange pana acum :angry: asa ca am si eu cateva intrebari:

 

1. cam pe la ce ora ar trebui sa ma duc ca sa ajung la 9 la munca (piata unirii) ..nu pot sa intarzii..adica se intarzie mult pe-acolo pana te-nteapa?

2. dupa ce donezi apar ameteli sau chestii de genul asta? ca totusi vreau sa ajung si intreg la munca tinand cont de trafic si ora.

3. inteleg ca nu conteaza ce grupa sanguina ai; atata timp cat mentionezi pentru cine donezi, el va primi sange "in schimbul sangelui tau". (asta suna foarte egoist stiu..cu toate acestea...vreau sa stiu ca ajunge si la el)

numai bine...adi.

 

Vezi ca o ora dupa ce ai donat nu ai voie sa conduci. Citeste posturile de mai sus si ai sa vezi conditiile ca sa poti dona. Azi, de exemplu, pe la ora 9.30 cam era coada si primii intrau donatorii veterani, cu patalama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

n-am mai donat niciodata sange pana acum :angry: asa ca am si eu cateva intrebari:

 

1. cam pe la ce ora ar trebui sa ma duc ca sa ajung la 9 la munca (piata unirii) ..nu pot sa intarzii..adica se intarzie mult pe-acolo pana te-nteapa?

2. dupa ce donezi apar ameteli sau chestii de genul asta? ca totusi vreau sa ajung si intreg la munca tinand cont de trafic si ora.

3. inteleg ca nu conteaza ce grupa sanguina ai; atata timp cat mentionezi pentru cine donezi, el va primi sange "in schimbul sangelui tau". (asta suna foarte egoist stiu..cu toate acestea...vreau sa stiu ca ajunge si la el)

numai bine...adi.

 

Legal ai o zi libera de la munca in ziua donarii. Deci nu mai trebuie sa mai ajungi la munca, mai ales daca ai sef un om cu care sa te intelegi.

 

De obicei nu apar ameteli, desi e indicat sa mananci ceva dimineata, NU CARNE, NU GRASIMI, NU PROTEINE ANIMALE. Paine, ceai, fructe, legume, toate astea se accepta. Poti sa bei cafea sau cola atata timp cat nu ai tensiune mare de obicei. FARA ALCOOL 24 de ore inainte de donare SAU TUTUN in seara de dinainte si dimineata donarii. E un gest prin care intentionezi sa dai un sange cat mai curat, nu?

 

Daca ajungi la inceputul programului, ar trebui sa te retina cam 1 ora pt formalitati si 1/2 h pt donarea efectiva cu tot cu 10 minute dupa sa te odihnesti. Deci daca mergi la 7 (nu m-am uitat pe programul de la Floreasca sa stiu cand incepe, doar speculez, la Institutul de Hematologie incepe la 7) ajungi la 9 la munca fara probleme. Oricum, ti se da adeverinta daca intarzii si insisti sa mergi la munca in ziua donarii.

 

Daca specifici ca donezi pentru Sisoe Daniel Vladimir, vei primi un biletel de confirmare. Sigur ajunge la el, iar apoi, daca ramane dupa ce se face bine, cum a fost cazul anul trecut la Dan Sovu, cand s-a mobilizat extraordinar comunitatea, el poate decide sa doneze cantitatea ramasa pentru altcineva care are nevoie.

 

Sangele este perisabil, sa nu va ganditi ca sangele donat de X astazi va ajunge efectiv la Daniel. Este tinut in evidenta ca s-au donat pentru el un numar de unitati de sange si cand are nevoie, de acum pana peste un an, i se vor face transfuzii din sangele care exista in banca de sange. Am mentionat asta in speranta ca se va clarifica un pic procedura. Chiar ma gandesc de fapt sa scriu un articol despre CUM, UNDE si IN CE FEL se doneaza sange si de ce este important, nu numai pentru altii, dar si pentru donator insusi acest lucru.

 

Donatorii de sange beneficiaza gratuit de un set foarte mare de analize gratuite la cerere si de un set de analize din oficiu. Acestea includ:

-test HIV/SIDA

-test Hepatita B

-test Hepatita C

-test Sifilis

-inca un test pentru ceva legat de ficat, imi scapa acum denumirea exact, voi reveni.

Donarea de sange este BENEFICA pentru organism din punct de vedere medical. Cantitatea de sange donata se reface in 24 de h din punct de vedere cantitativ si cam in 40 de zile din punct de vedere calitativ.

 

O sa detaliez mai tarziu, acum cred ca am punctat doar esentialul din punct de vedere medical.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba o sa citeasca. Si cel mai bine am inteles ca ar fi sa fie pus in CC, alaturi de cristina.marcu@libertatea.ro si redactorul sef: adi@libertatea.ro Macar sa stim ca citeste si un superior al ei. Exact asta incurajez: mesaje politicoase, dar care sa contina idei ferme. Bine spus Zoli! :)

 

Ry.

 

Eu am sunat-o ca doar a pus poza facuta de mine fara acord. Stiti ce a zis? Ca forumul e public.

 

Dupa aia ma intreaba de unde am numarul? Si eu ii zic, de pe forum doar e public :angry: :ok:

 

Apoi a zis ca nu mai scrie despre motociclisti niciodata. Si eu am zis: foarte bine ca scrieti numai prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum problema noastra si subiectul caruia trebuie sa ii acordam importanta este Daniel. Tin sa mentionez ca mai este un motociclist la urgenta, nu stiu detalii despre el, mi s-a parut ca am vazut o cizma de motociclist in piciorul unui pacient internat alaturi de Daniel la "urgente majore" Duminica seara, si mi s-a confirmat astazi de catre sotia lui Daniel ca intr-adevar mai este un baiat, in jur de 26-30 de ani, internat si el in stare destul de grava. Nu cunosc insa alte amanunte. O sa incerc sa aflu mai multe.

Ry.

Asa este, mai exista un motociclist internat la reanimare. Cel putin acolo era ieri, cand am fost la Floreasca sa intreb de Daniel. Dupa ce m-au trimis de la informatii la neurochirurgie si de acolo la reanimare, am aflat de la gardianul de acolo ca exista un singur motociclist in toata sectia de reanimare, si ca mai sunt cateva persoane care asteapta informatii despre starea lui (si mi-a aratat cativa tineri care stateau pe niste trepte acolo). M-am dus sa-i intreb in ce stare e (gandindu-ma ca vorbim despre aceeasi persoana). Dupa un dialog de genul:

"cum se simte?",

"aa... e mai bine, ne aude, misca picioarele... e ok, o sa-si revina",

si dupa cateva informatii contradictorii mi-am dat seama ca nu vorbim de acelasi motociclist. Despre al lor mi-au spus ca a intrat cu motorul intr-un copac. :ok: Apoi am simtit dintr-o data nevoia sa dispar, pentru ca deja incepusera cu texte de genul: "lasa-ne numarul tau de telefon, ca o sa ne interesam si de motociclistul vostru si te tinem la curent! :) " ... :) Plus ca erau manelisti. CLAR erau manelisti... :angry: (poate o sa fiu acuzata pt cuvintele astea, dar nu m-am putut abtine. Si stiu, e off-topic :) ).

Asta e tot ce stiu despre celalalt motociclist. Nu stiu unde s-a intamplat, nu stiu ce motor si ce viteza avea cand a intrat in copacul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai are nimeni informatii despre cum se simte? Eu nu am reusit sa dau de nimeni care sa mai fie pe acolo din colegii mei, au schimbat stagiile si sunt pe la alte spitale. Dar mai incerc si maine cu prietenii prietenilor.

 

Haideti sa ne vedem maine 18.10.2006 dupa ora 18:30 la Arc cu Hellryder sa strangem niste bani. Ii sunt mai mult decat necesari fiindca toti stiu cam care este situatia prin spitale :ok: Imi pare rau ca propunerea vine de la un medic dar asta este crudul adevar din Romania. :angry:

 

Sper sa-si revina cat mai curand!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca devine tot mai oportuna consultarea unui avocat. Banuiesc ca exista si avocati motociclisti.

Si daca nu exista , oricum cred ca putem strange bani sa angajam unul.Asta si pentru protejarea intereselor lui Daniel (sa nu ajunga din victima vinovat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca devine tot mai oportuna consultarea unui avocat. Banuiesc ca exista si avocati motociclisti.

Si daca nu exista , oricum cred ca putem strange bani sa angajam unul.Asta si pentru protejarea intereselor lui Daniel (sa nu ajunga din victima vinovat)

 

 

La ce te referi?

La ce speculatii s-au facut???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

posibil sa fie nevoie de 2-3 donatori de sange pentru ca hemoragia era destul de puternica.

 

eu sunt in bacau si nu pot pleca,dar dak pot dona sange si de aici,zi-i cum sa fac si te ajut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca devine tot mai oportuna consultarea unui avocat. Banuiesc ca exista si avocati motociclisti.

Si daca nu exista , oricum cred ca putem strange bani sa angajam unul.Asta si pentru protejarea intereselor lui Daniel (sa nu ajunga din victima vinovat)

avocat motociclist, nu cunosc .. procuror, da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel a fost detubat azi, ceea ce e un semn bun. Doctorii au spus ca are 7 vieti, si ca e o minune ca a fost posibila detubarea lui atat de repede. Orice nu e de rau, in momentul de fata e de bine. Totusi e inca prea devreme sa se pronunte sau sa se faca speculatii. Starea lui este in continuare critica inca 36 de ore.

 

Nu putem decat sa fim alaturi de el, macar cu gandul.

 

Ry.

 

 

Asta este un semn bun ; mai asteptam si altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este un semn bun ; mai asteptam si altele

 

Daniel a inceput sa se miste, a fost scos de sub sedative deja, are o masca de oxigen si atat. Nu este constient inca, miscarile sunt necontrolate. Este inca prea devreme sa se poata formula o parere clara. Inca este in stadiul in care se lupta pentru viata.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel a inceput sa se miste, a fost scos de sub sedative deja, are o masca de oxigen si atat. Nu este constient inca, miscarile sunt necontrolate. Este inca prea devreme sa se poata formula o parere clara. Inca este in stadiul in care se lupta pentru viata.

 

Ry.

 

 

La cum s-a luptat pana acum, sunt sigur ca o va face si mai bine in continuare

Dumnezeu Sa-l protejeze Sa-i dea putere de lupta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, de-ar fi numai vesti bune de acum incolo... Ce bine ar fi!

 

Eu inca mai stresez lumea sa se duca sa doneze. Deh, daca eu nu pot... :ok: Sa speram ca vor fi destui donatori. Hai, Daniel, lupta in continuare! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rh +e cea universala rh- e mai rara

 

 

 

Scuze pentru confuzie nu ma prea pricep la RH-uri. :angry: Ai dreptate RH+ este universala si asta am eu. Dar e mai putin important. Acum importanta este sanatatea lui Daniel. Sper sa nu se complice situatia lui.

Am fost azi pe la 12 sa donez sange si era sa mor de inima. Dupa ce mi-au facut consultul la plamani restul trebuia sa mearga bine eu fiind donator cu carnet in termen si cu analizele la zi. Ma urca fata (asistenta) pe pat si suna la institutul de hematologie sa se confirme starea mea.Si imi spune sa cobor din pat ca nu pot dona.

Ca nu stie care e problema ca e confidentiala si ca trebe sa ma duc la institut ca acolo e fisa mea si sa vad care e problema. Ies pe hol ii salut din fuga pe Ranga si gasca ce asteptau sa doneze si fug la institut.

Stau in ambuteiaj cam o jumatate de ora, timp in care imi trec prin cap toate bolile care incep cu "SI" si toate modurile in care pot fi contactate. Ajung la institut intreb din usa in usa cum pot sa ajung la fisa mea o gasesc si intreb care e problema? De ce nu pot dona sange? Mi se raspunde ca nu e nici o problema si ca probabil au incurcat fisa. Am rasuflat usurat si am uiat sa fac scandal. Asa ca m-am dus la recoltari cu fisa in brate si am donat cat au vrut ei pe numele lui Daniel.

Am fost bucuros si mandru de faptul ca sunt motociclist in clipa in care asistentele mi-au povestit cat de frumosi erau motociclistii care eu donat sange in cadrul unei campanii mai vechi si cat de frumoase le erau motocicletele ce umpusera curtea institutului.

O alta asistenta mi-a povestit cum tatal ei la 60 si ceva de ani si-a cumparat scuter ca nu se mai poate sui pe motocicleta. Zicea ca prietenii tatului ei isi cumpara locuri de veci si alte chestii pt inmormantate iar el isi cumpara scuter. In afara de faptul ca inca ma mai doare locul unde au bagat acul ma-m simtit bine azi. Am facut o fapta buna si am cunoscut oameni simpatici. Le recomand si altora sa doneze nu e asa de rau.

Sper din tot sufletul ca Daniel sa fie bine si tare mult imi doresc sa il cunosc dupa ce se reface.

 

 

In privinta celor de la libertatea nu pot spune decat ca fac de ras ziaristii din tara asta. Nu inteleg cum pot sa scrie fara sa verifice stirea. Cat de dobitoc poti fi sa publici o stire neverificata. Vina o poarta sistemul juridic ce poate fi ocolit lejer daca ai destui bani si relatii.

In ceea ce priveste imaginile publicate fara drepturi e posibil sa nu poata fi atacati pentru ca imaginea nu este intreaga. Nu sunt sigur dar parca e ceva in legatura cu asta. Dar datorita faptului ca in poza apare Radu fara sa i se ceara acordul se poate pune de o instanta. Nici de asta nu sunt sigur. Sper sa se poata face ceva. Nici eu nu am chef sa apar in ziare si poate se invata minte.

Baiazide ai fost tare la faza cu ziarista.

Stres poti dona de oriunde din tara important este sa specifici pentru cine donezi.

 

Sanatate maxima tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sunat-o ca doar a pus poza facuta de mine fara acord. Stiti ce a zis? Ca forumul e public.

 

Dupa aia ma intreaba de unde am numarul? Si eu ii zic, de pe forum doar e public :ok: :)

 

Apoi a zis ca nu mai scrie despre motociclisti niciodata. Si eu am zis: foarte bine ca scrieti numai prostii.

 

 

Bine Otomane :)...in stilul tau caracteristic :angry:

 

Tin pumnii pentru Dani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa auzim numai de bine in continuare!!!! Sper sa-l cunosc cat de curand !!! Abia astept sa vina ai mei sa stea cu fata poate reusesc sa ma duc si eu sa donez vineri. Sper sa-i pacalesc eu cumva cu greutatea.

 

Daniel iti tin pumnii!!! si ma rog pentru tine.

 

 

In alta ordine de idei... ce drac tot au astia cu motociclistii? Ca daca nu ar fi niste soferi tembeli pe strazi si am avea niste sosele decente si semnalizate cum trebuie 99% din accidente nu s-ar produce. Nu am vazut nicaieri in Europa o idiotenie de strada cum este Bucuresti -Buzau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...