Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

hmmm

intentia de a dona sange este laudabila, dar cred ca implica o responsabilitate destul de mare avand in vedere ca de el depind unii oameni.

daca donatorul a fost plecat intr-o tara tropicala (sa zicem) si este purtatorul unei boli fara ca aceasta sa se manifeste (deci omul nu stie) ?

sigur, se fac teste, analize ale sangelui, dar poate nu se fac analize pt TOATE bolile posibile. cum zice si radu, ar trebui mentionat faptul ca ai fost plecat, pt ca oamenii aia sa stie ce analize sa faca

 

Corect! Eu nu am zis sa nu se faca testele.Chiar am specificat ca analizele sunt importante, nu viza din pasaport.Mi se pare normal sa ti se faca niste teste suplimentare, dar nu mi se pare normal sa fii impiedicat sa donezi, doar pe motiv ca ai fost plecat.Asta am vrut sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stau cu forumul deschis numai pe topicul asta...

 

De cate ori dau refresh si vad un post nou, ma rog sa fie o veste buna... Pls, daca nu va suparati, sa incercam sa pastram topicul "curat", adica sa punem pe el numai informatii folositoare. Parerile.. stiti voi... :angry:

 

S-au adunat multe posturi si e greu de urmarit pt cineva care intra si citeste. Daca nu gasesc informatiile pe care le cauta din prima incercare, solicita un rezumat, care inseamna tot niste posturi in plus... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie avut grija cu fractura de bazin.Poate duce la insuficienta renala iar complicatiile chiar la amputare de picior/e.Cunosc caz!

Sa auzim de bine!

Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie avut grija cu fractura de bazin.Poate duce la insuficienta renala iar complicatiile chiar la amputare de picior/e.Cunosc caz!

Sa auzim de bine!

Doamne ajuta!

:angry: :ok: :) :) musca-ti limba!!!

 

Hai sa auzim numai de bine, Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara a fost operat la antebrat pentru ca i s-a agravat fractura de la miscarile haotice ale bratelor din ziua respectiva. Din cate stiu operatia a decurs bine, i s-a pus o tija metalica la antebratul cu pricina. Asta este tot ce stiu acum.

 

Banii stransi aseara de la arc au ajuns deja la sotia lui Daniel care este impresionata de sprijinul comunitatii motociclistilor si tine sa va multumeasca din nou pentru gestul facut. O va face probabil personal, dar acum tocmai i s-a stricat computerul.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu 2 intrebari :

1. cat sange iti recolteaza ? :angry:

2. de ala cu dacia ce se mai aude ? :ok:

 

 

Daca nu ai mai donat deloc pana acuma si esti mai "firav" din fire o sa-ti ia mai putin 200-250. Asa mi-au luat mie prima oara, dar am 63kg, :). Daca nu 400. Citeste atent lista si vezi daca e totul ok si sa ai grija si cu restrictiile la fumat, mancat, etc., sa nu mergi degeaba.

post-9878-1161266230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar se tine cont de treaba aia cu 58 de kg? Nu se face nici o exceptie? ce Dumnezeu, io n-am sange, sau cum?

 

Ideea e in felul urmator: nu e vorba ca tu nu ai sange :ok: , insa cantitatea donata (400 ml) se reface calitativ in aproximativ 40 de zile iar daca mai esti si slabuta si mai pierzi sange si cu alte ocazii (fata fiind) :) risti o anemie feripriva (cauzata de lipsa brusca de fier din organism :angry: ). De aia este conditia cu minim 58 de kile..

Insa nu e batuta in cuie. Eu am fost azi si cantarita cu tot cu haine si 2 kile de apa baute acasa inainte de a pleca (sa atarn mai greu :) ) abia am ajuns la 57...iar pana la urma m-au lasat sa donez, pt. ca i-am spus ca e important si e pt. un prieten..asa ca oricine poate incerca, bineinteles daca se indeplinesc celelalte conditii privitoare la bolile de care ai suferit sau suferi.

Iar in ceea ce priveste starea fizica de dupa, nu e chiar asa de speriat...esti doar putin ametit. Eu am condus la doar 5 minute dupa aceea. Asa ca..faceti un bine...duceti-va si donati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau cu forumul deschis numai pe topicul asta...

 

De cate ori dau refresh si vad un post nou, ma rog sa fie o veste buna... Pls, daca nu va suparati, sa incercam sa pastram topicul "curat", adica sa punem pe el numai informatii folositoare. Parerile.. stiti voi... :)

 

S-au adunat multe posturi si e greu de urmarit pt cineva care intra si citeste. Daca nu gasesc informatiile pe care le cauta din prima incercare, solicita un rezumat, care inseamna tot niste posturi in plus... :)

:ok:

let's keep it clean :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stau cu topicul deschis non stop si de fiecare data cand vad un post nou stau cu sufletul la gura poate-poate e o veste buna, dar ma bucura la fel de mult cand vad ca cineva se mai intereseaza de el sau a mai reusit cineva sa doneze sange,etc. Datul cu parerea reprezinta o forma de interes in ceea ce priveste o problema, nu cred ca se poate interzice asa ceva.

Nu vreau sa deschid o disputa si sper sa nu mi se raspunda sa-mi vad de treaba, dar legatura dintre oameni, informatiile, ideiile, ajutorul in general vine discutand. Cred ca asta e si ideea forumului: sa se vada ca oamenilor le pasa unii de altii, intreaba si raspund, isi exprima bucuria sau isi povestesc necazul, vin cu idei noi si initiative.

 

Daca vreti doar informatii :

 

Spitalul Clinic Floreasca, Calea Floreasca, nr 8, sector 1

tel 021/ 317.01.21

 

 

CRED CA CEL MAI IMPORTANT ESTE SA FACEM TOT CE PUTEM SA-L AJUTAM PE DANIEL NU SA NE PLANGEM CA AM CITIT UN POST IN PLUS!!!

 

Sorry, dar asta este parerea mea :ok: :) Sper sa nu patesc asa: :angry: :)

 

 

 

Am vorbit acum la spital, au spus ca maine il mai opereaza o data pentru fractura de radius- la antebrat. Nu a stiut sa-mi explice prea bine doamna care a raspuns. A zis ca e ceva in legatura cu tija pe care i-au pus-o. Mai multe informatii maine dupa ora 8.

Editat de carla_ro_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu au ce si cum, nici eu nu am putut sa obtin o info calumea. Nici nu se stie daca i-au pus tija sau atela gipsata, nu am vb decat cu incompetenti pana acum, nu am gasit nici o parere avizata, de la un chirurg sau ortoped... O sa insist totusi...

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa dau de tipul care lucreaza acolo. Maine seara vin ai mei si imi las copilul cu ei si ma duc la spital sa vb cu docturul de garda. De obicei conteaza cand spui ca esti medic.

 

Nu stiu cum sa fac sa donez si sange. Cred ca rad aia de mine cand ma vor cantari si imi dau si o portie de mancare. Dar poate... conteaza ca sunt medic :ok: si le explic cum e cu indicele ponderal si cantitatea de sange :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am vorbit acum la spital, au spus ca maine il mai opereaza o data pentru fractura de radius- la antebrat. Nu a stiut sa-mi explice prea bine doamna care a raspuns. A zis ca e ceva in legatura cu tija pe care i-au pus-o. Mai multe informatii maine dupa ora 8.

 

 

Din moment ce au hotarat sa-l bage iar in operatie probabil s-a stabilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce au hotarat sa-l bage iar in operatie probabil s-a stabilizat.

 

 

Pana la urma nu ai gasit nici un coleg care sa te inf corect cu privire la situatia lui Daniel?

Din cate imi aduc aminte ai spus ca esti dr, nu?

 

Seful sectiei de chirurgie nu este Prof.Dr. Lascar???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este pe chirurgie. Noi suntem rezidenti si in timpul rezidentiatului stagiile se fac prin rotatie in mai multe spitale de aceea nu mai am nici un coleg care sa fie momentan in spital. Singurul stagiu in facultate pe care l-am facut la floreasca a fost ortopedie si persoana pe care o cunosc acolo nu reusesc sa o contactez.

 

 

Din cate stiu eu Prof. dr. Ioan Lascar este seful sectiei Chirurgie Plastica si Microchirurgie Reconstructiva din Spitalul de Urgenta si stiu ca mai este un prof Lascar la Filantropia

Sper sa nu spun prostii

 

Pe chirurgie mare nu stiu pe nimeni cu acest nume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

Daca nu ai mai donat deloc pana acuma si esti mai "firav" din fire o sa-ti ia mai putin 200-250. Asa mi-au luat mie prima oara, dar am 63kg, :ok:. Daca nu 400. Citeste atent lista si vezi daca e totul ok si sa ai grija si cu restrictiile la fumat, mancat, etc., sa nu mergi degeaba.

post-9878-1161266230_thumb.jpg

 

nu sunt firav..am 90 si ceva Kg si vreo 1.86....cu ala cu dacia ? ce s-a intamplat ? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca l-au operat e mai bine. Sper sa aflam cat mai curand vesti bune.

Si eu sunt de parere ca cine vrea sa scrie sa o faca. Eu sa fiu in situatia lui Daniel tare mi-ar face placere sa citesc cateva ganduri de la motociclisti. Poate ca si lui ii va face placere sa stie ca nu este singur doar cu suferinta ca si noi suferim alaturi de el. Si eu si Dara asteptam cu nerabdare o veste buna sau un gand bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmmmm, observ ca nu se mai termina povestea cu accidentele si astea de ani de zile nu de ieri.

Eu conduc mai mult masina si nu prea am timp de moto. Offtopic: Este in Cluj un "motociclist" pe care era sa-l calc de 2 ori intro saptamana si sunt convins ca daca NU era un motociclist la volan il lua din plin.

 

Observ zilnic cat de periculos este cu masina ce sa mai zic de moto :angry:, fiecare trage, intoarce,depaseste unde vrea .

In Italia Germania prietenii mei, nebuni dupa moto se dau numai pe piste, au renuntat demult la mersul pe strada, tocmai din cauza kamikazelor.

 

INSANATOSIRE GRABNICA VLADIMIR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu operatia a fost ca Ivan cu Volga: "De fapt nu era o masina Volga, mare, frumoasa, spatioasa, cu 6 locuri, ci o bicicleta, si nu i s-a dat ci i s-a luat..."

 

De fapt nu era o operatie si nu i s-a pus o tija ci o atela gipsata. Si asta pentru ca si-a facut zob nu mana ci ghipsul... :angry:

 

Asistentele habar nu au ce vorbesc, dar din exces de zel iti spun si ce nu se intampla ca sa vezi ca se preocupa. E POSIBIL sa fie operat si sa i se puna o tija la antebrat (radius parca se cheama osul... nu retin eu exact termenii), dar nu inca.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...