Sari la conținut

accident grav dn1 in apropiere de ploiesti


pebbles_ohp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si nu uitati un lucru.. in accident sunt implicate 2 (doua) masini!!!

Pot fi implicate si 842 de masini + 3 carute, in momentul in care ai lovit din spate te faci vinovat pentru nerespectarea distantei regulamentare intre vehicule. Daca mergi cu 200 inseamna ca trebuie sa ai o distanta mult mai mare fata de cel din fata ta , decat in cazul in care ai fi mers cu 90. Ala cu pejo putea sa franeze sa se scarpine le "oo", nu se face vinovat de nimic.

 

Faptul ca acul s-a blocat la 140 ne lasa reci pe marea majoritate, singurul lucru care il demonstreaza este ca motocicleta nu statea pe loc, pentru ca se poate bolca la 140 si atunci cand mergi cu 240 si atunci cand mergi doar cu 40.

 

Toata lumea alearga...Unii trec printre masini mentinand dar unii in momentul in care le apare un obstacol reduc viteza, asta presupune condusul preventiv. Faptul ca mergea pe un drum national nu te scuteste sa mergi cu 30 km/h daca ai ceva in fata.

 

Odihneasca-se in pace dar a murit pe barba lui, din vina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limita e 110 acolo. Si nu m-as lua dupa ochiometru unui forumist in stabilirea vitezei. Daca Pejo statea pe loc si el avea 130, Pejo era taiat in doua.

 

pfff... tu n-ai disparut inca? sa nu ne luam dupa ochiu unui forumist care poate nu are bias-ul clasic in aprecierea vitezei supersonice ci dupa un... alt forumist arhicunoscut pentru moralitatea lui vecina cu ridicolul care are CATIA in fund-al si calculeaza... din anushvara... pe neve... cum se deformeaza orice obiect in orice impact.

 

pentru incultura ta generala nici o masina nu a fost taiata in doua pe lungime cind s-a izbit frontal de un stilp. asta pentru ca e imposibil fizic.

 

mai lasa-ne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa arata o mobra dupa un impact frontal la 140km/h atunci inseamna ca si masina mergea cu...135km/h in acelasi sens binenteles! Bai asta cu acu blocat este o mega tampenie dar asa ne place sa dam vina pe viteza, chiar si intre noi motociclistii. Ma repet, am vazut cu ochii mei un accident similar la viteza foarte mica, dintre o mobra facand stoppie si o conserva hatchback, s-a facut masina varza in spate ca nu este decat un parbriz si plafonul metalic, alte elemente de rezistenta nu sunt. Repede cu toata vina pe motociclist - daca i-a intrat brusc in fata si a ramas pe banda 2 un ghertzoi de la Baicoi (uite ca si rimeaza!) cu 10km/h cand traficul era cu 110km/h ce sa mai zici?!?! Pacat ca nu anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine, weeman...

 

am spus ca sunt implicate in accident 2 masini ca pentru ca s-a facut presupunerea ca cel cu peugeotul a iesit dinspre baicoi si a facut stanga catre ploiesti, iar cel cu motorul n-a mai avut timp.... cu siguranta nu asa s-a-ntamplat...

acum oricum nu mai are rost..

important e sa-nvatam ceva din asta... si ar fi frumos sa fim prezenti cu totii la inmormantarea lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut aseara cu aproximativ 3 ore inainte de producerea accidentului.Am vazut link-ul cu street view de la locul accidentului.Trec odata la 2 sap pe acolo, se merge tare, cu totii stim,pe banda 2 se tine 110 - 120 constant, omul nu avea viteza supersonica.Din pacate, 2 roti franeaza mai greu ca 4 roti...nu mai aruncati vina in spinarea motociclistului (chiar daca dpdv rutier este) pentru ca ni se poate intampla si noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai asta cu acu blocat este o mega tampenie dar asa ne place sa dam vina pe viteza, chiar si intre noi motociclistii.

Cum adica e o mega tampenie? Indicatorul de viteza blocat alaturi de cel de turatie (daca acesta indica ceva) sunt probe pentru cercetarea si dinamica accidentului.

E drept ca tampiti sunt destui cu conserve, nu ne surprinde nimic si atunci nu mai bine ne protejam pe noi cat putem? 10km/h in plus te fac sa ajungi la destinatie cu 10-15 minute in avans sau.....nu Drumul era destul de aglomerat iar cineva a scris mai sus ca facea S-uri printre masini. cum sa mergi cu 140 cand stii ca un motor franeaza mai greu, ca prostii intorc unde vor ca idiotii pun frana ca sa se uite la campul de rapita sau fiindca le-a cazut cheesburgerul prin masina??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stanga, nu dreapta.

Asta a spus-o cine ? e o presupunere ? putea la fel de bine sa mearga pe banda 2-a de mult timp. fie nu am citit eu atent sa vad ca ala cu masina a intrat pe dn dinspre baicoi, fie faci presupuneri tu.

Indicatorul de viteza blocat alaturi de cel de turatie (daca acesta indica ceva) sunt probe pentru cercetarea si dinamica accidentului.

Stii gresit. Nu are nicio legatura acul blocat cu stabilirea dinamici accidentelor. Asta cu acul e pentru presa si pentru a dramatiza cauzele. Am spus mai devreme care este lucrul pe care il demonstraza acul si nici ala nu e 100% daca te iei dupa ac blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era simpla ,daca cineva stia numarul de inmatriculare si motocicleta sa anunte un prieten sau familia ....sa stie cineva din cei apropiati lui ca a avut un accident destul de grav .

Acum, ca facea slalom ca avea viteza ca nu avea , chestiile astea nu-si au rostul . Poate a avut un moment de neatentie in care a observat prea tarziu ca cel din fata a franat .Nu cred ca cineva vrea sa-si faca rau singur ,in schimb un moment de neatentie de costa prea mult pe motocicleta unde esti expus direct . Daca tot continuati cu "inflamari" inutile ,nu sunteti mai prejos de umflatul din tucson care claxona si ne arata degetul cu fata plina de ura .

 

Haideti sa asteptam si sa nu ne lansam in acuzatii sau presupuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VA SCRIU CU CAPS: MOTORUL AVEA 140KM/H LA IMPACT Avea kilometrajul blocat la 140 km/h.

 

Indicatorul de viteza blocat alaturi de cel de turatie (daca acesta indica ceva) sunt probe pentru cercetarea si dinamica accidentului.

 

NE SCRII DEGEABA!

Bai baiatule de unde le scoti? Unde ai auzit tu asa aberatie? Acele alea sar in orice pozitie la un impact! e aleator, treziti-va-n plm nu mai mancati tot cacaatul pe care vi-l pune presa pe tava ca d-aiae tara asta asa cum e. Auzi, probe... si daca am bord digital ce probe mai are ma? daca se 'opreste' bordu' digital la 888 KMH cand ai impactul ce viteza avea mobra domn' detectiv la cercetari? 888 km/h?

 

Va dati cu parerea de parca sunteti cel putin stranepoti din Einstein+Newton.

 

A fost un accident, si atat!

 

Mie imi pare rau pt el, nu merita asa ceva!

 

AVETI GRIJA DE VOI CA ALTCINEVA N-ARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica e o mega tampenie?

Da..acul vitezometrului blocat, in urma unui accident e fix pix. Nu spune nimic, ci doar lasa loc de supozitii, fara fond.

_______

 

Obiective la care poate răspunde expertiza criminalistică a accidentelor de trafic rutier:

1. Determinarea dinamicii accidentului;

2. Stabilirea vitezei de deplasare a autovehiculului;

3. Direcția sau direcțiile de deplasare ale autovehiculelor, vehiculelor sau pietonilor;

4. Stabilirea locului impactului;

5. Stabilirea poziției autovehiculului (autovehiculelor Âşi/sau vehiculelor) sau a victimei in momentul impactului;

6. Stabilirea momentului apariției stării de pericol;

7. Stabilirea spațiului parcurs de victimă respectiv autovehicul sau vehicul din momentul apariției stării de pericol pană in cel al coliziunii;

8. Stabilirea relațiilor de timp in care s-au derulat anumite secvențe ale accidentului;

9. Stabilirea posibilităților de evitare a accidentului;

10. Examinarea pneurilor Âşi jantelor deteriorate;

11. Examinarea criminalistică a diferitelor repere din sistemele de siguranță ale autovehiculului purtătoare de urme;

_________________

Deci, nu era necesar sa fi avut 140km/h, putea la fel de bine sa aiba 140 inaintea impactului, iar la impact viteza sa fi fost de 100 km/h. Poate a actionat pret de 1/2 secunde frana (n-avem de unde sti). Acul poate sari, se poate bloca, bobina poate genera un impuls..etc. N-are nicio relevanta, la dosar. ( Parerea mea)

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa Weeman, ai spus-o tu inainte. marea tampenie cu "kilometrajul blocat" la nu stiu ce viteza nu demonstreaza deloc ca accidentul a avut loc la viteza respectiva. mergand pe aceeasi logica "beton", o mobra facuta zob si cu acul vitezometrului la 0km/h demonstreaza, clar, ca mobra era...parcata regulamentar?!?

 

Cert este ca avea o viteza mult prea mare pentru o zona de risc ridicat (de intalnit babuini de Baicoi!) si nu a mai putut frana la timp cand i-a intrat in fata, pe banda 2, direct si probabil cu 5km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa unIi de aici ar trebui sa ne dam in desert sau doar pe amkart

dupa altii ar fi bine sa nu depasim 50 si sa stam pe mijlocul benzii fara a "croseta"

iar dupa altii dinamica accidentului e data de experianta din fata monitorului

 

TUTUROR care pilotam o motocicleta / orice fel de motocicleta, ni se intampla asa ceva

 

SUNT O MULTIME DE CONSERVARI CARE TRAG DE VOLAN FARA SA SE ASIGURE SAU FARA SA DEA SEMNAL

 

NU AM AUZIT NICI UN MOTOCICLIST SA MOARA DIN "CROSETAT"

DECAT DACA IDIOTUL DE LA VOLAN LA ACROSAT SAU I.A LUAT FATA

 

CE O SA SPUNETI DE ACCIDENTUL DE PE PODUL OTOPENI CAND MASINA DE PE CONTRASENS A SARIT 3 BENZI????????

 

VITEZA MARE .........A FOST VREUNUL DINTRE VOI PE MOTORUL ALA LA MOM IMPACTULUI?

 

EU EUNUL SUNT MULT MAI CONCENTRAT CAND "CROSESTEZ" DECAT CAND MERG LEGAL PE DN1 LA 70 LA ORA

 

PUR SI SIMPLU A AVUT GHINION

 

CE SA INVATAM:

- SA NU MERGEM CU VITEZA..................FITI SERIOSI

- SA NU CROSETAM............A , NU , VOM MERGE IN SPATELE DACIILOR CU 70 LA ORA ...LEGAL

- SA NU MAI MERGEM PE STRADA...............PAI DE CE IMI MAI IAU MOTOR

 

CE PUTEM PREVENI..............CIRCULATIA IN LOCURILE AGLOMERATE NASTE........ACCIDENTE

 

ROMANII BAUTI DE LA PADURE LASA NEVESTELE CARE CONDUC DOAR IN ORAS SA MEARGA PE DN CU 120 KM /H

DACA TRECE O CIOARA PE DEASUPRA MASINII EA SE SPERIE SI CALACA FRANA

 

PACAT DE BAIAT

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o ipoteza, daca tot e de dat cu parerea. Cred ca Ibiza aia a intrat cumva (total sau partial) in calea peugeotului - poate chiar ibizia o fi cea care a iesit in dn, Peugeotul a franat cumva brusc, poate a si evitat cu o "fandare" spre axul drumului, dar a atins coltul din stanga spate al ibizei (un vehicul oricum nu ajunge in 0.0001 secunde la 0kmh la un impact) si asa o fi intrat in fundu' lui baiatul motorul care mergea -mai mult sau mai putin (n-am fost acolo, NU stiu) - regulamentar pe banda lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a spus-o cine ? e o presupunere ? putea la fel de bine sa mearga pe banda 2-a de mult timp. fie nu am citit eu atent sa vad ca ala cu masina a intrat pe dn dinspre baicoi, fie faci presupuneri tu.

Presupunerea nu o fac eu, a spus cineva pe pagina 4 (cred) ca un localnic a vazut accidentul si a povestit ca asa s-a intamplat. Eu l-am corectat ca a virat stanga, nu dreapta (bineinteles, daca persoana care a povestit a spus adevarul).

 

Eu eram la cateva sute de metri de accident cand s-a intamplat, am vazut doar cum se imprastiau tot felul de lucruri in toate directiile. Si am ajuns in cateva zeci de secunde la locul accidentului. Eu am presupus, din lichidele care se aflau pe sosea chiar in spatele masinii, ca masina era oprita pe banda 2 in momentul impactului. Daca masina era in miscare, lichidele respective erau la distanta mai mare de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...