Sari la conținut

accident grav dn1 in apropiere de ploiesti


pebbles_ohp
 Share

Postări Recomandate

Odihneasca-se in pace !

 

 

off topic sau nu: am vazut la semnatura cuiva o motocicleta intrata intr-o masina (care probabil nu a acordat prioritate), nu este peugeot ?

 

feriti-va de pejo !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Odihneasca-se in pace !

 

 

off topic sau nu: am vazut la semnatura cuiva o motocicleta intrata intr-o masina (care probabil nu a acordat prioritate), nu este peugeot ?

 

feriti-va de pejo !!!

 

Sa nu generalizam ... pejoul nu se conduce singur.

Mesaj completat

Odihneasca-se in pace !

 

 

off topic sau nu: am vazut la semnatura cuiva o motocicleta intrata intr-o masina (care probabil nu a acordat prioritate), nu este peugeot ?

 

feriti-va de pejo !!!

 

Sa nu aberam ... pejoul nu se conduce singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea crosetatul n-are nici o legatura cu accidentul, motociclistul s-a facut poster pentru ca boul cu Pejo s-a infipt in frane si a tras de volan.....

 

Legal motociclistul va fi scos vinovat pentru ca legea e de rahat. Practic pejoarul si seatarul nu aveau de ce opri brusc pe un drum national unde se merge legal cu 100 Km/h, pentru ca daca le tragi o remorca de pe banda de accelerare fix in fata lor, o sa o mierleasca si ei perfect vinovati conform aceleasi legi de rahat care-l scoate vinovat mereu pe cel ce loveste din spate.

 

Legal, eu nu vad motociclistul vinovat : Peugeot-ul nu a respectat distanta in mers, a intrat in coliziune cu Seatul si a patruns pe banda 2 fara sa se asigure. Impactul dintre cele doua autoturisme a fost usor asa ca nu justifica devierea necontrolabila a masinii. Daca vrei sa eviti o tamponare si faci o manevra (fara asigurare) care omoara pe altcineva esti vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,e un 206.Asta nu inseamna ca posesorii de pejo sunt toti periculosi.Nu mai fiti rasisti :P

Sa nu aberam ... pejoul nu se conduce singur.

:blbl:

 

@ sorin 666 :

Banuiesc ca presupui ca s-a intamplat asa.Doar cei care au fost martori la accident pot spune cu adevarat cum a fost.Chiar daca ar fi fost asa,a scris cineva tot aici : mai conteaza din vina cui mori???

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit ce s-a discutat aici. Pot insa sa clarific cum s-a intamplat accidentul. Frate-miu venea de la Baicoi si era chiar in intersectia cu DN1 asigurandu-se sa intre spre Ploiesti. Au trecut in viteva prin fata lui doua motoare pe banda 2, care era libera si la cateva sute de metri s-a produs tragedia. Din relatarile martorilor oculari si a celor din masini implicati, soferita din Peugeot a fost surprinsa de franarea relativ brusca a masinii din fata ei si pt a evita un contact frontal a virat brusc dreapta, a acrosat usor masina din fata ei si s-a oprit in fata motociclistului care, repet, venea destul de tare. Mi-a spus de duminica ca sansele de supravietuire sunt minime pt ca fiarele aratau groaznic, iar motociclistul desi respira si avea puls era lovit rau. Condoleante familiei si ochii cat cepele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit ce s-a discutat aici. Pot insa sa clarific cum s-a intamplat accidentul. Frate-miu venea de la Baicoi si era chiar in intersectia cu DN1 asigurandu-se sa intre spre Ploiesti. Au trecut in viteva prin fata lui doua motoare pe banda 2, care era libera si la cateva sute de metri s-a produs tragedia. Din relatarile martorilor oculari si a celor din masini implicati, soferita din Peugeot a fost surprinsa de franarea relativ brusca a masinii din fata ei si pt a evita un contact frontal a virat brusc dreapta, a acrosat usor masina din fata ei si s-a oprit in fata motociclistului care, repet, venea destul de tare. Mi-a spus de duminica ca sansele de supravietuire sunt minime pt ca fiarele aratau groaznic, iar motociclistul desi respira si avea puls era lovit rau. Condoleante familiei si ochii cat cepele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal, eu nu vad motociclistul vinovat : Peugeot-ul nu a respectat distanta in mers, a intrat in coliziune cu Seatul si a patruns pe banda 2 fara sa se asigure. Impactul dintre cele doua autoturisme a fost usor asa ca nu justifica devierea necontrolabila a masinii. Daca vrei sa eviti o tamponare si faci o manevra (fara asigurare) care omoara pe altcineva esti vinovat.

Logic tu ai dreptate, dar legal, 99.99% motociclistul o sa fie incadrat la nepastrarea distantei regulamentare, Pejoul o sa spuna ca a tras de volan pentru a evita un accident mai grav iar Seatul a franat sa lase un extraterestru sa traverseze.

 

off topic sau nu: am vazut la semnatura cuiva o motocicleta intrata intr-o masina (care probabil nu a acordat prioritate), nu este peugeot ?

Nu e singura... Baciu

 

 

Cheia

 

 

Calea Mosilor, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deci nu pot sa cred....din ce in ce mai multe accidente decat anii precedenti...ce se intampla?....lasati caterinca si comentariile proaste unul asupra celuilalt si sa incercam sa fim uniti si sa facem ceva ca deja nu se mai poate.....R.I.P motociclistului si condoleante familiei! :( :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa Weeman, ai spus-o tu inainte. marea tampenie cu "kilometrajul blocat" la nu stiu ce viteza nu demonstreaza deloc ca accidentul a avut loc la viteza respectiva. mergand pe aceeasi logica "beton", o mobra facuta zob si cu acul vitezometrului la 0km/h demonstreaza, clar, ca mobra era...parcata regulamentar?!?

 

Cert este ca avea o viteza mult prea mare pentru o zona de risc ridicat (de intalnit babuini de Baicoi!) si nu a mai putut frana la timp cand i-a intrat in fata, pe banda 2, direct si probabil cu 5km/h.

 

 

Adevar graiesti,babuinul de Baicoi,cu mashina de la mami sau tati a luat permisu' pe spaga la SC Politia asa ca sa nu va mai mire nimic,urmariti prahova tv si vedeti ce legume traiesc si conduc conserve in acea zona.Mie imi e rusine pt ca de acolo sunt si eu si stiu cum e de fapt,iar politia si descarcerarea iti iau si tigarile din usa daca ai crapat in accident...Trist pentru mobrist asa ca okii mari cand circulati in PRAHOVA!!! Toate bune'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar graiesti,babuinul de Baicoi,cu mashina de la mami sau tati a luat permisu' pe spaga la SC Politia asa ca sa nu va mai mire nimic,urmariti prahova tv si vedeti ce legume traiesc si conduc conserve in acea zona.Mie imi e rusine pt ca de acolo sunt si eu si stiu cum e de fapt,iar politia si descarcerarea iti iau si tigarile din usa daca ai crapat in accident...Trist pentru mobrist asa ca okii mari cand circulati in PRAHOVA!!! Toate bune'

Nu vreau sa-i bag pe toti intr-o oala,ca sunt probabil si oameni foarte ok,dar dupa parerea si experienta mea personala,cei mai prosti soferi sunt in Prahova,de departe.Locul 2 Constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei mai prosti soferi sunt in Prahova,de departe

 

Si cei mai buni pa une ar fi? (daca tot ai un clasament). Sa nu ma intelegi gresit. Nu zic ca nu ai dreptate, dar impartaseste esperienta pana la capat.

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai vaga idee.

Probabil la cat e traficul de aglomerat si prin urmare la cat de multe "greutati" trebuie sa faca fata as zice Bucuresti.Nu pt ca ar fi ei mai cu mot decat altii,dar sunt mai incercati.Normal ca si in Buc sunt fel si fel de fenomene,sunt probabil f multe fenomene,dar sunt si ff multe masini.

Inca odata,parere personala,nu vreau sa supar pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai vaga idee.

Probabil la cat e traficul de aglomerat si prin urmare la cat de multe "greutati" trebuie sa faca fata as zice Bucuresti.Nu pt ca ar fi ei mai cu mot decat altii,dar sunt mai incercati.Normal ca si in Buc sunt fel si fel de fenomene,sunt probabil f multe fenomene,dar sunt si ff multe masini.

Inca odata,parere personala,nu vreau sa supar pe nimeni.

1.Nu-i vorba de suparare. Asta e si ideea unei discutii civilizate. Chiar daca avem pareri diferite. Pana la urma d'aia perdem vremea p'aci. :friends:

2.Nu cred ca poti sa categorisesti soferii in buni/prosti dupa domiciliu, nationalitate, sex etc. Sau cum spun unii tot p'aci dupa masina (pejo, dacie sa). Daca s-ar putea face o astfel de diferenta (buni sau nu) cred ca ar trebui facuta dupa civilizatie, pentru ca in trafic, dupa parerea mea, asta e aspectu' cel mai important (nu skilu', nu experienta, nu alte alea).Pentru sustinere iti aduc la cunostinta ca ai mai cu skill din Bucuresti (taximetristii) fac cele mai multe victime. Eee... civilizatie inseamna sa stii ce NU SE FACE si in cazu asta poti fi un bun sofer, chiar si incepator. Si in cazu' asta nu cred ca-i Prahova pe primul loc. Parerea mea.

3. Is prahovean da' nu d'asta te contrazic. Puteai sa zici doar de Constanta ca avem aceeasi parere. :grinbandit:

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,corect.Eu insa am avut niste experiente cu soferii de PH care ma fac sa-i ocolesc si sa-i evit de fiecare data.Maybe it's just me :P

Ai zis de taximetristii din Buc,e adevarat,au probabil cele mai multe incidente la activ,dar gandeste-te si cat kilometraj au la activ si mai ales in ce conditii.Cand stai in trafic 10-12 ore/zi normal ca o sa conduci mai agresiv ca unul care merge pana la serviciu si acasa sau iese in oras.Si e adevarat,se baga aiurea,si mie mi-au taiat calea de n ori,dar niciodata in asa fel incat sa ma sperie sau sa nu mai pot frana,stiam ca se baga pt ca ajungi sa-i vezi instant,intentia e clara,si te fac sa franezi binisor si sa-i injuri,dar ii prefer unora indecisi (cei mai periculosi) sau neatenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,corect.Eu insa am avut niste experiente cu soferii de PH care ma fac sa-i ocolesc si sa-i evit de fiecare data.Maybe it's just me :P

Ai zis de taximetristii din Buc,e adevarat,au probabil cele mai multe incidente la activ,dar gandeste-te si cat kilometraj au la activ si mai ales in ce conditii.Cand stai in trafic 10-12 ore/zi normal ca o sa conduci mai agresiv ca unul care merge pana la serviciu si acasa sau iese in oras.Si e adevarat,se baga aiurea,si mie mi-au taiat calea de n ori,dar niciodata in asa fel incat sa ma sperie sau sa nu mai pot frana,stiam ca se baga pt ca ajungi sa-i vezi instant,intentia e clara,si te fac sa franezi binisor si sa-i injuri,dar ii prefer unora indecisi (cei mai periculosi) sau neatenti.

No bine ma, cum zici tu, da' io zic sa fii atent si la arges, dolj, gorj, botosani, vaslui sii.. restu' :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu-i vorba de suparare. Asta e si ideea unei discutii civilizate. Chiar daca avem pareri diferite. Pana la urma d'aia perdem vremea p'aci. :friends:

2.Nu cred ca poti sa categorisesti soferii in buni/prosti dupa domiciliu, nationalitate, sex etc. Sau cum spun unii tot p'aci dupa masina (pejo, dacie sa). Daca s-ar putea face o astfel de diferenta (buni sau nu) cred ca ar trebui facuta dupa civilizatie, pentru ca in trafic, dupa parerea mea, asta e aspectu' cel mai important (nu skilu', nu experienta, nu alte alea).Pentru sustinere iti aduc la cunostinta ca ai mai cu skill din Bucuresti (taximetristii) fac cele mai multe victime. Eee... civilizatie inseamna sa stii ce NU SE FACE si in cazu asta poti fi un bun sofer, chiar si incepator. Si in cazu' asta nu cred ca-i Prahova pe primul loc. Parerea mea.

3. Is prahovean da' nu d'asta te contrazic. Puteai sa zici doar de Constanta ca avem aceeasi parere. :grinbandit:

 

Ba da ..poti.Sunt localitati care au o sosea dreapta si trei ulite..Omul ala iese ,,in tara "poate o data pe an.Examenele sunt date in localitati unde ai trei stopuri si doua treceri de pietoni..Cum crezi ca se vor comporta oamenii aia cand ies pe sosele aglomerate,necunoscute ??

 

Corect : nu sunt prosti ci doar ,,soferi prosti".Si in Bucuresti gandeste-te ca tot ,,prahoveni"..,,teleormaneni"..argeseni ...sunt .Bucurestenii get beget au cam disparut..Spui de taximetristi..pai oamenii aia in mare parte au fost strungari sau bagatori de seama in uzinele patriei ..Ce au unii dintre ei in plus ? Au experienta data de un oras foarte aglomerat.Fara suparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are cu ce sa alerge, sa alerge. Si daca te crezi bazar ca poti sa faci fatza conditilor de trafic nu conteaza unde si cand. Multi motociclisti mor din greseli proprii. Dar uni mor din greseala altora si asta e cel mai dureros, sa-ti ia altu viata :( . Dar asta e viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Vizitator stress_L&P

Cum adica e o mega tampenie? Indicatorul de viteza blocat alaturi de cel de turatie (daca acesta indica ceva) sunt probe pentru cercetarea si dinamica accidentului.

E drept ca tampiti sunt destui cu conserve, nu ne surprinde nimic si atunci nu mai bine ne protejam pe noi cat putem? 10km/h in plus te fac sa ajungi la destinatie cu 10-15 minute in avans sau.....nu Drumul era destul de aglomerat iar cineva a scris mai sus ca facea S-uri printre masini. cum sa mergi cu 140 cand stii ca un motor franeaza mai greu, ca prostii intorc unde vor ca idiotii pun frana ca sa se uite la campul de rapita sau fiindca le-a cazut cheesburgerul prin masina??

 

 

pai este. acul ala se misca de la impact cum vrea el. poate sa arata mai mult sau mai putin dupa impact. si turometrul la fel. nici o instanta si nici un fel de legist nu se va lua dupa vitezometru si turometru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...