Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

Ba a dreacului treaba cu glezna asta.

 

Acu doua saptamani exact asta am patit si io... n-am vazut o groapa si am pus in pashtele masii picioru in ea. Rezultatul, vaca am lasat-o vrand-nevrand pe picior si m-a apasat cu scutu de mi l-a intors 120 de grade fata de pozitia anatomica. Am mai mers o laie vreo 3 - 4 zile. Nu puteam sa fac nimic. Am fost la radiografie, nimic rupt din punct de vedere al tesutului osos. Pe parte de ligamente cred ca eram muci. Acum la doua saptamani si vreo doua zile pot sa merg bine, pot sa pivotez (asta era criminal pt mine) dar nu pot sa alerg si sa fac chestii de dibacie.

 

Daca aveam cizme de enduro nu aveam treaba, in ma-sa pe gheatza... La doctor nu m-am dus ca mi-l punea degraba in ghips sau in atela ghipsata, asa ca mi-am luat o orteza de glezna de la ortopedica, am purtat-o vreo 3 - 4 zile si am mers pe jos obligat-fortzat. Daca nu sunt oase rupte, glezna se reface singurica.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am cazut acum 2 saptamani la Ciolpani in zona de antrenament pentru enduro , avand in pe mine genunchere EVS RS7 (300E perechea) si s-a rasucit genunchiul. Rezultatul LIA rupt, in rest ok. Ma recuperez destul de nrepede (pot sa fac alerg usor si bicicleta). In vreo 2 saptamani cred ca voi recupera 80-90% piciorul. In septembrie va urma operatia LIA cu ligament artificial si inca 2 luni de recuperare.

Ceea ce mi-a spus Raduta (era si el de fata) ca genuncherele relativ obisnuite inclusiv EVS WEB nu asigura stabilitatea genunchiului la rasucire. Solutia o reprezinta genuncherele profesionale tip CTI Custom sau OTS a caror pret incepe de la 1000Euro. Mi-am comandat deja CTI OTS, cu care sper sa nu mai am probleme pe viitor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................................avand in pe mine genunchere EVS RS7 (300E perechea) si s-a rasucit genunchiul. Rezultatul LIA rupt, in rest ok......................................

 

 

evs-ul nu are sistem antirasucire?

adica prindere de cizma care sa nu lase genunchiul sa se rasuceasca.

 

lia rupt, in rest ok????? :) pai mai rau de atat nu aveai ce pati.

 

iti doresc recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evs-ul nu are sistem antirasucire?

adica prindere de cizma care sa nu lase genunchiul sa se rasuceasca.

Cred ca nici alea mai scumpe de la ei, Web'urile, nu au asa ceva.

Parca Asterisk'urile au in schimb.

 

Solutia o reprezinta genuncherele profesionale tip CTI Custom sau OTS a caror pret incepe de la 1000Euro. Mi-am comandat deja CTI OTS, cu care sper sa nu mai am probleme pe viitor.

Poti sa dai ceva detalii de unde se comanda CTi in .ro?

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asterisk-urile au.

Da, Asterix-urile au. Dar aveti grija cum le comandati. Spun asta pt k eu mi-am luat marimea L, si erau mari. Si normal k mi s-a rasucit genunchiul de vreo 2 ori. Noroc k nu am patit nimik grav. Asa k masurati-va f bine inainte de a va lua. Oricum, sunt cele mai BUNE de pe piata! (parerea mea!), si FAC TOTI BANII !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut acum 2 saptamani la Ciolpani in zona de antrenament pentru enduro , avand in pe mine genunchere EVS RS7 (300E perechea) si s-a rasucit genunchiul. Rezultatul LIA rupt, in rest ok. Ma recuperez destul de nrepede (pot sa fac alerg usor si bicicleta). In vreo 2 saptamani cred ca voi recupera 80-90% piciorul. In septembrie va urma operatia LIA cu ligament artificial si inca 2 luni de recuperare.

Ceea ce mi-a spus Raduta (era si el de fata) ca genuncherele relativ obisnuite inclusiv EVS WEB nu asigura stabilitatea genunchiului la rasucire. Solutia o reprezinta genuncherele profesionale tip CTI Custom sau OTS a caror pret incepe de la 1000Euro. Mi-am comandat deja CTI OTS, cu care sper sa nu mai am probleme pe viitor .

Eu zic ca nu are rost sa amani operatia de LIA. De indata ce ti-ai recuperat mobilitatea la genunuchiul cu pricina, iti recomand sa mergi sa te operezi. Altfel risti sa-ti strici mai mult la o miscare neprogramata care-ti destabilizeaza genunchiul (menisc, ligamente colaterale etc).

Btw, recuperarea dureaza 6 luni si nu prea ai voie sa faci miscari care ti-ar solicita neprogramat ligamentul. In special in luniile 2-3 care sunt cele mai critice, cand ligamentul se "prinde" si e cel mai slab. Inclusiv fotbalistii, care probabil baga cei mai multi bani in recuperare, stau 6 luni pe tusa (vezi radoi, zicu.. etc)

Numa bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu are rost sa amani operatia de LIA. De indata ce ti-ai recuperat mobilitatea la genunuchiul cu pricina, iti recomand sa mergi sa te operezi. Altfel risti sa-ti strici mai mult la o miscare neprogramata care-ti destabilizeaza genunchiul (menisc, ligamente colaterale etc).

Btw, recuperarea dureaza 6 luni si nu prea ai voie sa faci miscari care ti-ar solicita neprogramat ligamentul. In special in luniile 2-3 care sunt cele mai critice, cand ligamentul se "prinde" si e cel mai slab. Inclusiv fotbalistii, care probabil baga cei mai multi bani in recuperare, stau 6 luni pe tusa (vezi radoi, zicu.. etc)

Numa bine! :)

 

Multumesc pentru recomandari. Doctorul mi-a spus ca mai repede de 2 luni de la accident nu este recomandat sa ma operez ca sa se refaca bine genunchiul, musculatura etc.. In ceeea ce priveste recuperarea din ceea ce m-am documentat, in cazul utilizatii unui ligament artificial (LARS) recuperarea este mult mai rapida de cca. 1.5 luni. Tehnica operatorie cu ligamente artificiale este destul de raspandita in Europa si nu necesita nici macar internare, vii de dimineata si pleci de dupamiaza. Operatia o voi face in proportie de 90% la Bruxel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru recomandari. Doctorul mi-a spus ca mai repede de 2 luni de la accident nu este recomandat sa ma operez ca sa se refaca bine genunchiul, musculatura etc.. In ceeea ce priveste recuperarea din ceea ce m-am documentat, in cazul utilizatii unui ligament artificial (LARS) recuperarea este mult mai rapida de cca. 1.5 luni. Tehnica operatorie cu ligamente artificiale este destul de raspandita in Europa si nu necesita nici macar internare, vii de dimineata si pleci de dupamiaza. Operatia o voi face in proportie de 90% la Bruxel.

Pare foarte interesant (LARS), mai ales cu recuperare asa de rapida. Eu m-am operat in austria cu double-bundle (gracilis & semitendinosus). Am stat doar 1 noapte in spital, dar abia dupa ~2sapt puteam sa merg fara carje.

Mi se pare totusi curios ca nu am prea gasit exemple de sportivi care sa se opereze cu LARS. Nu ai cumva un link mai detaliat, altul decat asta? M-ai facut foarte curios :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chestia cu LARS este interesanta.

Deasemenea sunt interesante si detaliile financiare ... acoperă (Âşi în ce proporție) o asigurare de viață (cu clauza de intervenție chirurgicală) /// asigurarea clasică de sănătate o asemenea intervenție, pe deasupra Âşi prin țări străine?

 

Asterisk-urile au.

Da, insa acest suport nu este "out-of-the-box-ready".

Trebuie date niÂşte găuri in pantalon Âşi cizmă, montat câte ceva, etc, scrie totul in manualul de utilizare, deci trebuie muncit puțin.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut acum 2 saptamani la Ciolpani in zona de antrenament pentru enduro , avand in pe mine genunchere EVS RS7 (300E perechea) si s-a rasucit genunchiul. Rezultatul LIA rupt, in rest ok. Ma recuperez destul de nrepede (pot sa fac alerg usor si bicicleta). In vreo 2 saptamani cred ca voi recupera 80-90% piciorul. In septembrie va urma operatia LIA cu ligament artificial si inca 2 luni de recuperare.

Ceea ce mi-a spus Raduta (era si el de fata) ca genuncherele relativ obisnuite inclusiv EVS WEB nu asigura stabilitatea genunchiului la rasucire. Solutia o reprezinta genuncherele profesionale tip CTI Custom sau OTS a caror pret incepe de la 1000Euro. Mi-am comandat deja CTI OTS, cu care sper sa nu mai am probleme pe viitor .

http://www.defender-test.co.uk/index.html .Te protejeaza si la rasucire.

Recuperare rapida!

:)

Editat de csocso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare foarte interesant (LARS), mai ales cu recuperare asa de rapida. Eu m-am operat in austria cu double-bundle (gracilis & semitendinosus). Am stat doar 1 noapte in spital, dar abia dupa ~2sapt puteam sa merg fara carje.

Mi se pare totusi curios ca nu am prea gasit exemple de sportivi care sa se opereze cu LARS. Nu ai cumva un link mai detaliat, altul decat asta? M-ai facut foarte curios :kali:

 

Mai gasesti si aici niste explicatii( http://www.discoveriesinmedicine.com/Apg-B...Ligaments.html). Mie mi-a sugerat operatia cu ligament artificial un var care face rezidentiatul la o clinica din Bruxel. Din cate am inteles acolo folosesc ligamente artificiale pe banda rulanta. Pretul unui ligament +suruburi de fixare este de 1000 Euro (700 ligamentul si 300 suruburile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
@grumpy... te-ai operat? cum sta treaba?

De obicei LIA se repara cu grefa preluata din tendonul rotulian si fixare cu suruburi, recuperare 6 luni... dar facuta ca lumea poti merge bine pe picioarele tale dupa 2 saptamani (fara pretentii de atlet) si chiar si cu motorul, usor asa pe asfalt.

 

M-am operat pe 1 iulie, exact prin metoda pe care ai detaliat-o tu acilea. Ce sa zic? Inca nu pot alerga (cel putin nu asa cum mi-as dori...), merg pe motor de pe 30 August (a fost o promisiune facuta prietenei mele :D) si de atunci am mai avut un accident (a intrat un dobi cu masina in mine din lateral) dar, de data asta, nu am mai patit nimic. Martea trecuta chiar am jucat fotbal (am stat in poarta si un pic fundas, dar fara sa bag dreptul la inaintare :))... In rest ce sa mai spun? Super doctori la clinica asta la care m-am operat (MedSport), au si o asistenta dragutza foc :D. Acuma astept termenul dat de doctor ( a zis ca in Ianuarie voi putea juca fotbal la capacitate maxima. De ce zic de fotbal? pt ca acolo se solicita cel mai mult genunchiul - schimbari de directie, incarcarea si descarcarea genunchiului in ritm rapid...) sa vad cum sta treaba. Pana atunci merg cu moto pe unde pot, cand pot si cum pot... Acuma mai usor cu iesirile din oras ca am discul de frana pe spate stramb si roata inclinata din cauza basculei un pic asa ---> "/" (urmarile ultimului accident) si am o oarecare teama.

Sa auzim de bine si aveti grija cu genunchii ca daca-i mai f*teti mult nici o cerere in casatorie nu o sa mai puteti face calumea :D

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai zis.singura protectie adevarata este la Doamne Doamne.sunt convins ca daca este sa cazi si sa sucesti piciorul il sucesti cu orice ai avea pe tine

 

Stii, exista o fabula cu niste pescari prinsi de furtuna pe mare care au aruncat vaslele si se rugau la Dumnezeu sa-i scape... Ca sa te scape, mai trebuie sa dai si tu din vasle, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii, exista o fabula cu niste pescari prinsi de furtuna pe mare care au aruncat vaslele si se rugau la Dumnezeu sa-i scape... Ca sa te scape, mai trebuie sa dai si tu din vasle, nu?

asa este numai ca eu nu sunt convins ca o protectie de genul asterisc sau defender nu te poate proteja mai mult decat una alpinestars sau ufo

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am probat diverse "rahaturi scumpe cu pretentii ca apara de orice, inclusiv de seceta" gen EVS, Asterisk, etc si nu am reusit sa inteleg cum protejaya la rasucire, iar protectia frontala la impact e mai slaba decat la o genunchera normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la rasucire asterisk-ul protejeaza doar daca este prins de cizma(are o breteluta cu care se leaga de cizma) sau nu se rasuceste el pe picior.

in loc sa se rasuceasca genunchiul se misca tot "ansamblul". stii cum e, scapa genunchiul si se buleste altceva mai sus....doamne fereste :)

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi maine ma duc sa probez o orteza medicala sa vad cat de bine tine sa nu se rasuceasca genunchiu. altfel, by-by enduro :)

astia care va dati fara orteze, nici nu va trece prin cap cat de usor se fute un genunchi, prin cele mai stupide metode. nu e chestie de atentie sau antrenament, ci doar de noroc...pana cand nu-l mai ai.

Reciteste primul post al acestui topic...se poate intampla oricui, chiar si tie.

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata, iti dau eu sa probezi ce orteza medicala vrei, am trei modele diferite, toate ajustabile.

nici una nu-ti va ajuta genunchiul contra rasucirii(mai ales in enduro), sunt prea de vara.

 

sa te poti da cu mobra ar trebui sa ai genunchiul recuperat intr-o oarecare masura si sa-ti pui o orteza gen asterisk care sa fie bine reglata(adica sa iti sustina bine articulatia genunchiului). eu pe a mea nu o pot regla pana nu pun pe sub ea o orteza din neopren si aici vorbesc numai de genunchiul bulit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi maine ma duc sa probez o orteza medicala sa vad cat de bine tine sa nu se rasuceasca genunchiu. altfel, by-by enduro :rock:

astia care va dati fara orteze, nici nu va trece prin cap cat de usor se fute un genunchi, prin cele mai stupide metode. nu e chestie de atentie sau antrenament, ci doar de noroc...pana cand nu-l mai ai.

Reciteste primul post al acestui topic...se poate intampla oricui, chiar si tie.

 

Salutare !

 

Daca vrei sa probezi un Asterisk M sau XL, da-mi un mesaj pe id mess ''crovalentin''.

 

Sunt in Bucuresti ambele perechi.

 

Cro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am probleme cu lig incrucisat...m-am operat si acum dupa operatie si fizioterapie e ok...dar intr-adevar la enduro...folositi orteze...ca is tare bune..da doar la enduro pentru ca folosirea ortezei pe timp imdelungat slabeste musculatura si da o laxitate cronica a genunciulu fapt care duce la entorse repetate.

so carari cu soare si noroi si aveti grija la genunchi :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata, iti dau eu sa probezi ce orteza medicala vrei, am trei modele diferite, toate ajustabile.

nici una nu-ti va ajuta genunchiul contra rasucirii(mai ales in enduro), sunt prea de vara.

 

sa te poti da cu mobra ar trebui sa ai genunchiul recuperat intr-o oarecare masura si sa-ti pui o orteza gen asterisk care sa fie bine reglata(adica sa iti sustina bine articulatia genunchiului). eu pe a mea nu o pot regla pana nu pun pe sub ea o orteza din neopren si aici vorbesc numai de genunchiul bulit.

 

 

Salutare !

 

Daca vrei sa probezi un Asterisk M sau XL, da-mi un mesaj pe id mess ''crovalentin''.

 

Sunt in Bucuresti ambele perechi.

 

Cro

 

multumiri amandurora, am probat, concluzia e ca cel mai bine tine Asterisk-ul. dintre cele medicale probate, un singur model tinea f. bine genunchiul dar doar pe partea bolnava. Modelul este Orliman. Are o tija metalica pe o parte si o punga cu aer care se umfla cu o pompitza pe sub tija.

post-143-1223552384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...