Sari la conținut

Cazaturi Pe Sina De Tramvai


Goe
 Share

Postări Recomandate

Am reusit o cazatura frumoasa pe sina de tramvai in timp ce faceam stanga de pe undeva pe Oltenitei.Cred ca aveam 5 km/h , dar m-am trezit pe jos.Intre timp a aparut si tramvaiul , se uita lumea ca la circ , bineinteles ca motorul (GSXR de 1100) l-am ridicat singur ca lumea era ocupata cu privitul.Daune nu au fost decat zgarieturi mici pe carena si un semnal spart . La nici o saptamana a cazut si un amic de al meu cu un cbr de 900 in conditii similare , numai ca daunele au fost mai mari :angry: In principiu nu-mi dau seama cum s-a intamplat (am senzatia ca a derapat roata din fata) Am patit-o sa derapeze cea din spate cand am bagat mana in gaz mai tare decat trebuia in momentul traversarii sinelor dar de data asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit o cazatura frumoasa pe sina de tramvai in timp ce faceam stanga de pe undeva pe Oltenitei.Cred ca aveam 5 km/h , dar m-am trezit pe jos.Intre timp a aparut si tramvaiul , se uita lumea ca la circ , bineinteles ca motorul (GSXR de 1100) l-am ridicat singur ca lumea era ocupata cu privitul.Daune nu au fost decat zgarieturi mici pe carena si un semnal spart . La nici o saptamana a cazut si un amic de al meu cu un cbr de 900 in conditii similare , numai ca daunele au fost mai mari :ok: In principiu nu-mi dau seama cum s-a intamplat (am senzatia ca a derapat roata din fata) Am patit-o sa derapeze cea din spate cand am bagat mana in gaz mai tare decat trebuia in momentul traversarii sinelor dar de data asta...

Cred ca toata lumea a patit-o sub o forma sau alta. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat o tranta pe sina de tramvai.Roata spate s-a infipt exact la imbinarea dintre sine.A fost de cacao.Cum era de asteptat lumea se uita la noi ( eu si prietena ) cum ne tavaleam si nici o mana de ajutor exceptie facand un TIGAN care m-a luat la el in curte sa ma spal de jeg si sange.Nu imi venea sa cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cazut,cu tot cu pasagera si bagaje la greu,era ud pe jos,stropise astia de la ROSAL,fata a trecut dar spatele m-a tradat,nu am avut timp sa reactionez,pagube minore la 70 km/h,cu 1150 GS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred k sunt campion la sina de tramvai. :) doua cazaturi si...jumate k sa zic asha. adik o data doar am pus-o jos k nu am reusit sa scot spatele. Prima a fost cea mai dura. O sina de tramvai cam 5 cm peste nivelul drumului, fatza a trecut, spatele nu a mai reusit... :) .a doua a fost tot cu hurt, da` pentru motor. cazatura la viteza mica, dar am prins sina exact pe capacul de la ambreiaj. capacul s-a indoit si s-a spart tamburul :angry: :ok:

Acu` ma feresc de linia de tramvai k de draq

 

Am reusit o cazatura frumoasa pe sina de tramvai in timp ce faceam stanga de pe undeva pe Oltenitei.Cred ca aveam 5 km/h , dar m-am trezit pe jos.Intre timp a aparut si tramvaiul , se uita lumea ca la circ , bineinteles ca motorul (GSXR de 1100) l-am ridicat singur ca lumea era ocupata cu privitul.Daune nu au fost decat zgarieturi mici pe carena si un semnal spart . La nici o saptamana a cazut si un amic de al meu cu un cbr de 900 in conditii similare , numai ca daunele au fost mai mari :) In principiu nu-mi dau seama cum s-a intamplat (am senzatia ca a derapat roata din fata) Am patit-o sa derapeze cea din spate cand am bagat mana in gaz mai tare decat trebuia in momentul traversarii sinelor dar de data asta...

 

de cele mai multe ori pierzi fata la linia de tramvai

Editat de odhin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia este simpla: high-side. Fara extraterestri.

Eu nu am cazut, dar mi-a fugit spatele mai bine de un metru in fata unui Matiz, al carui conducator s-a blocat si nu mai stia ce sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazatura a fost o combinatie a mai multor factori: ploaie torentiala, graba de a ajunge la adapost si un viraj pe mana stanga, oprisem sa cedez trecerea si sa ma incadrez pe o straduta in stanga, oprisem frumos si dau sa plec din graba sau neatentie dau prea mult gaz si imi patineaza roata pe sina, dupa o secunda cand a prins putina aderenta zboara motorul meu de parca era "concorde" ca rezultat: eu pe jos moto cu toba julita si oglinda julita putin, eu doar cu orgoliul ranit, zaceam in mijlocul strazi ud leoarca

cam asta a fost :angry:

Editat de ariman11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca moto nu cade pe partea care vrei tu deoarece inertia o impinge inainte, si ea fiind perpendiculara pe directia de mers arunca pasagerii in sus, ea se ridica si apoi cade pe cealalta parte.

Nu stiu daca sint foarte explicit, dar nu e clar continuam discutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o cazatura stupida :angry: , fix cand te astepti mai putin, eu am fost aruncat peste motor, aveam in jur de 30-40km/h, cred k mi-a prins roata sau a alunecat nu mai stiu exact :ok: , am picat in fata politistului care dirija circulatia, a fost de treaba :) si-a parasit "postu" m-a intrebat daca sunt ok, m-a ajutat, am dus motoru pe margine, pagube estetice minore(colant plus semnalizator).plus julitori la cot si genunchi partea stanga :) e naspa ca doar toti motoristii stiu ce periculoase sunt liniile de tramvai, pana la urma tre sa cazi o data ca sa fii si mai atent!

asfalt uscat si fara linii de tramvai! :)

Editat de WheelKat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strangeti ambreiajul la trecerea peste sine si ati rezolvat problema. E mai mult o chestie de bun simt decat de cine stie ce tehnica.

 

Sunt multi care merg des pe sina de tramvai si n-au cazut odata din acesta cauza.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, cum ar fi tramvaiele :angry:

 

Ai vazut? Ia exemblu...

 

Bravo Irina !

 

Bravo? Adica sa mai faca asa :) ?

 

chiar si alea mai cad. :ok:

 

si avioanele cad, AUTO-Cad, Cd, etc

 

vreti s-o dati in derizoriu, n-aveti decat.

 

Cu prima ocazie insa cand va mai apropiati de sinele de tramvai sper sa va aduceti aminte de ambreiaj, pentru binele vostru.

 

Hai noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aipimane, iara n'ai baut cafeaua.

ce are highside'ul cu o cazatura banala pe o sina de tramvai? tot ce se poate intampla e sa fuga fata sau spatele si vei pica ca natafleatza fix pe partea pe care esti aplecat.

daca nu esti aplecat, nu franezi sau nu accelerezi nu prea pici pe sina de tramvai..

 

ps: almost did it yesterday, m'am oprit pe sina ptr un viraj la stg. au trecut masinile care veneau din sens opus si cand sa plec spatele era fix pe sina cu condens pe ea.. a dat un zvac sa cada, dar inca eram cu picioarele pe jos si am proptit'o.. shit happens, bine ca la o asemenea cazatura nu prea avem noi de suferit mare lucru, mai mult bietul motor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...