Sari la conținut

Toba Sport Pe Minsk


csman
 Share

Postări Recomandate

am inceput acum cateva saptamani in urma sa imi fac o toba calculata , auzisem de la stressu de asta(sa nu se inteleaga ca am colaborat) si am zis sa o pun in practica ca nu am nimic de pierdut . am masurat mai multe lucruri pe la motor introdus date in program mi-au iesit dimensiunile , desfasurarea conurilor in autocad , scos pe hartie la scara 1/1 taiat tabla dupa hartie , indoit la presa si sudat in argon ... si asta e . Maine o voi monta sa vad ptr ce am muncit ... :angry:

atasez niste poze cu stagiile de proiectare

post-6196-1161194087_thumb.jpg deabia scoase la imprimata

post-6196-1161194203_thumb.jpg fasiile de tabla taiate

post-6196-1161194287_thumb.jpg produsul final

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

foarte frumos, ti-ai facut o camera de expansiune cum au acum toate motoarele in 2t, si care este indispensabila, dar nu cumva are un diametru prea mare la iesire? oricum daca ai calculat poate asa o fi mai bine, sunt f. curios daca sesizezi vreo diferenta. In principiu ar trebuie sa se tureze mai putin/mai greu, dar sa ai mai multa putere, mai ales la deal

Editat de styx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos, ti-ai facut o toba de expansiune cum au acum toate motoarele in 2t, si care este indispensabila, dar nu cumva are un diametru prea mare la iesire? oricum daca ai calculat poate asa o fi mai bine, sunt f. curios daca sesizezi vreo diferenta. In principiu ar trebuie sa se tureze mai putin/mai greu, dar sa ai mai multa putere, mai ales la deal

 

maine vad ptr ce am muncit , am emotii :angry:

 

 

mai atasez o animatie ptr cine nu intelege cum functioneaza toba asta ...

 

 

post-6196-1161195790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a masurat bine nu e placebo... am eu o vaga parere ca a gresit ceva dar sa vedem! :angry:

 

 

 

Ba!!! Vreau si eu!!! Daca vin sambata seara la zid, putem sa ne intalnim? Vreau sa vad minskul tau cu toba pusa. Si vreau sa-l vad si pe Stress.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

foarte frumos, ti-ai facut o camera de expansiune cum au acum toate motoarele in 2t, si care este indispensabila, dar nu cumva are un diametru prea mare la iesire? oricum daca ai calculat poate asa o fi mai bine, sunt f. curios daca sesizezi vreo diferenta. In principiu ar trebuie sa se tureze mai putin/mai greu, dar sa ai mai multa putere, mai ales la deal

 

 

partea din dreapta e iesirea! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am reusit sa o montez sa trag o fuga pana pe cartodrom si sa vad ce si cum , primul lucru pe care l-am observat e ca se tureaza mult mai repede ajungand la punctul in care nu ii mai da scateie , cea mai mare diferenta am simtit-o in deal fata de toba veche nici nu se compara nu mai e nevoie sa il turez ca sa urc dealul si sa dau o treapta inferioara .... per total se simte considerabil diferenta eu fiind multumit de rezultat :angry: , ar mai fii si un dezavantaj , zgomotul care il veti auzi si in filmuletul care il atasez si 2 poze , astept si alte intrebari din partea voastra

 

post-6196-1161280023_thumb.jpg

Video000.wmv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul ala este foarte normal pt. ca tu de fapt mergi cu ea fara toba acum :ok: aia e doar camera de expansiune, eu recomand sa-i pui un cot de 180grade la toba si sa cauti pe la dezmembrari o toba mai micutza sa ii pui, eu nu sunt un fan al tobelor galagioase :angry:

am atasat o poza ca sa vezi la ce ma refer

post-1001-1161289172_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vreau sa fac dar nu pot face peste noapte ... o sa mai dureze dar voi face

 

 

iti faci si tu un pustiu de bine si ne dai si noua intr'un pdf sau alt format sectiunile de tabla? :ok:

 

faina idee... si bine ca ai pus'o in aplicare. felicitari pentru tenacitate!! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tot resp pt munca ta omule...da,toba sport p minsk...c dreacu...urmeaza semighidoanele...carenele...shi tot un fier rusesc o sa fie...parerea mea e ca-s bani irositi aiurea...vrei ceva mai puternic...schimbi fieru mai ales la niv asta unde orice investitie e in van... :ok: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca n-avem bani de mai mult ce sa facem? sa merge pe principiul merge si-asa? cu rugina, nevopsite, nesegmentate, cu frane jalnice, cu cauciucuri din care ies sarmele?

Pe principiul Daciei: "E masina proasta dom-le n-are stabilitate( da arcurile si telescoapele au 20 de ani), frana tine la ultima pedala(O garnitura n-am schimbat dom-le in douj de ani de cand o am), fuge curu ( da din cauciucuri ies sarmele)... Da imi fac treaba cu ea, am adus vinu de la tara, am carat 10 saci de varza ca m-a rugat si nea mitica sa-i aduc si lui, ma duc acu de Craciun sa iau si doi porci... da e masina proasta dom-le...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cu tot resp pt munca ta omule...da,toba sport p minsk...c dreacu...urmeaza semighidoanele...carenele...shi tot un fier rusesc o sa fie...parerea mea e ca-s bani irositi aiurea...vrei ceva mai puternic...schimbi fieru mai ales la niv asta unde orice investitie e in van... :ok: :angry:

 

 

nu e in van deloc... cu putina munca poti sa si mergi cu minsku' cu 100 constant... evident, n-ai mai folosi ulei romanesc da'... :)

 

si sa stii si tu ca la 2t toba nu numai ca mareste performantele dar scade si consumu'! acum daca i-ar pune si o muzicutza ar fi tare de tot minskuletzu'! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tot resp pt munca ta omule...da,toba sport p minsk...c dreacu...urmeaza semighidoanele...carenele...shi tot un fier rusesc o sa fie...parerea mea e ca-s bani irositi aiurea...vrei ceva mai puternic...schimbi fieru mai ales la niv asta unde orice investitie e in van... :ok: :angry:

 

am luat in considerare si faptul asta inainte de a ma apuca , dar fiind satul de vorbele celorlalti care vorbeau despre tobe , am zis ia sa nu pierd vremea si sa ma apuc sa o fac , ce o iesi o iesi

 

 

 

 

nu e in van deloc... cu putina munca poti sa si mergi cu minsku' cu 100 constant... evident, n-ai mai folosi ulei romanesc da'... :)

 

si sa stii si tu ca la 2t toba nu numai ca mareste performantele dar scade si consumu'! acum daca i-ar pune si o muzicutza ar fi tare de tot minskuletzu'! :)

 

 

partea cu consumul ramane de vazut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa toba...si arata marfa...plus ca e eficienta :angry: ....ia sa nu mai lauzi chinezariile pe topicu ala, mai ales acum ca ai minsk smecher :) ...bv tie si daca mai ai idei dastea, posteaza :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic k faza cu toba sport e o prostie, luand incalcul k minsku nu este un motor de "Racing".

Lasal draku asa kum lau fakut rusii, k mare :hug: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...