Sari la conținut

Sincronizator Carburatoare


mihaip
 Share

Postări Recomandate

Cu lichid pare complicat, se poate si cu bile. Avantajele sunt dimensiunea redusa, precizia mare (data de calibrare) si pretul de ~9 lei :lol:. Iata mai jos o poza, mai multe detalii sunt aici si mai multe poze aici.

 

Atentie mare insa: sincronizarea nu e rezolvarea universala a tuturor problemelor legate de carburatoare. Un reglaj complet e destul de complex si cuprinde alegerea jet-urilor (jicloarelor), reglarea nivelului, a acului, a pilot screw-ului si in final a balansului, plus reglarea jocurilor supapelor si schimbarea bujiilor si a unor furtune in caz de nevoie. Detalii despre cum ar trebui facut un reglaj "normal" gasiti aici. Toata povestea asta pentru 4 carburatoare se face folosind scule specializate (gen senzori de gaze, EGT-uri, ColorTune-uri etc.) si cred poate sa dureze multe ore (si deci sa coste mult).

 

Daca stiti un service care face asa ceva (sau macar pe aproape) ziceti si voi...

 

post-9367-1164232571_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 937
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu lichid pare complicat, se poate si cu bile. Avantajele sunt dimensiunea redusa, precizia mare (data de calibrare) si pretul de ~9 lei :lol:. Iata mai jos o poza, mai multe detalii sunt aici si mai multe poze aici.

 

Atentie mare insa: sincronizarea nu e rezolvarea universala a tuturor problemelor legate de carburatoare. Un reglaj complet e destul de complex si cuprinde alegerea jet-urilor (jicloarelor), reglarea nivelului, a acului, a pilot screw-ului si in final a balansului, plus reglarea jocurilor supapelor si schimbarea bujiilor si a unor furtune in caz de nevoie. Detalii despre cum ar trebui facut un reglaj "normal" gasiti aici. Toata povestea asta pentru 4 carburatoare se face folosind scule specializate (gen senzori de gaze, EGT-uri, ColorTune-uri etc.) si cred poate sa dureze multe ore (si deci sa coste mult).

 

Daca stiti un service care face asa ceva (sau macar pe aproape) ziceti si voi...

 

post-9367-1164232571_thumb.jpg

 

 

sal! de unde ai gasit tubul prin care merg bilele?

si daca schimbi debitul sa un carburator (din valvula de reglaj) de unde sti ca le pui pe toate la acelasi debit?

 

sal! de unde ai gasit tubul prin care merg bilele?

si daca schimbi debitul sa un carburator (din valvula de reglaj) de unde sti ca le pui pe toate la acelasi debit?

 

aha... hai ca am vazut.. m-am uitat intai la poza cum face toata lumea:)

 

eu cred ca ar fi mai bine cu un distribuitor 4 in 1 si pui un singur furtun sa traga de toate bilele odata. ai elimina astfel o serie de erori care pot apare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu lichid pare complicat, se poate si cu bile. Avantajele sunt dimensiunea redusa, precizia mare (data de calibrare) si pretul de ~9 lei :lol:. Iata mai jos o poza, mai multe detalii sunt aici si mai multe poze aici.

 

Atentie mare insa: sincronizarea nu e rezolvarea universala a tuturor problemelor legate de carburatoare. Un reglaj complet e destul de complex si cuprinde alegerea jet-urilor (jicloarelor), reglarea nivelului, a acului, a pilot screw-ului si in final a balansului, plus reglarea jocurilor supapelor si schimbarea bujiilor si a unor furtune in caz de nevoie. Detalii despre cum ar trebui facut un reglaj "normal" gasiti aici. Toata povestea asta pentru 4 carburatoare se face folosind scule specializate (gen senzori de gaze, EGT-uri, ColorTune-uri etc.) si cred poate sa dureze multe ore (si deci sa coste mult).

 

Daca stiti un service care face asa ceva (sau macar pe aproape) ziceti si voi...

 

post-9367-1164232571_thumb.jpg

 

 

shit.. am uitat de postul asta... il citeam pe vremea cand nu aveam motor ;)

e mai tare cu bile :banana: si metoda de calibrare mi se pare super logica.

 

ps. a se citi postul initial

/index.php?...mp;#entry447857

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cat pricep eu, ca sa miste bilele trebuie sa treaca un debit de aer prin tuburi, si astfel se modifica debitul de aer la carburator, deci nu este aceeasi treaba ca prima varianta cu tuburi U cu lichid.

 

Asa este, practic trage putin aer fals pe la fiecare carburator, de aceea trebuie avut in vedere reglajul turatiei de relanti intre calibrare si balansarea propriu-zisa (vezi posturile initiale, cele cu procedurile de reglare).

Totusi cantitatea de aer fals tras prin asa ceva este neglijabila, cred ca e comparabila cu cantitatea trasa pe la imperfectiunile garniturilor si crapaturile furtunelor la majoritatea motoretelor vechi japoneze care circula pe la noi :burnout: E procedura standard din majoritatea manualelor de service japoneze.

 

si daca schimbi debitul sa un carburator (din valvula de reglaj) de unde sti ca le pui pe toate la acelasi debit?

 

Ca sa le calibrezi pe toate la acelasi debit urmezi punctul 3 din procedura de calibrare (click aici pentru aceasta procedura!). Apoi, pe parcursul balansarii, nu te mai atingi de acest reglaj.

 

Zi-mi daca nu poti sa ajungi la post-ul cu procedura. E destul de lunga ca sa o postam si aici, insa daca trebuie o facem si p-asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am sincronizat carburatoarele cu un tester de la Louis, 40 Euro, cu 2 ceasuri. A mers perfect, toate valorile exact ca la carte (depresiune, diferenta intre carburatoare). Eu zic ca, merita, in loc de improvizatii care nu sint nici precise nici nu ofera informatii despre depresiune. Un lucru e cert...fara sincronizare un motor merge varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut si eu o jucarie cu pixuri, dupa ce am explicat intregii firme ce-i cu pixurile cu bile si furtunase de acvariu, azi e o zi mai libera si ma ocup de sincronizare.

 

Sunt dupa prima repriza care a fost un esec, am lalait-o prea mult si s-a incins motorul. Mai astept ceva vreme si o iau de la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata am terminat de sincronizat. Prima imbunatatire... sta la ture mici de tot... adica cam pe la 00 nu moare motoru. Mersul in gol l-am reglat la 1100 cum scrie la carte.

Eu am umblat la sincronizare pt consuma mult rau, poate asa o mai potolesc, desi nu erau prea mari diferente intre depresiunile pe cilindrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata am terminat de sincronizat. Prima imbunatatire... sta la ture mici de tot... adica cam pe la 00 nu moare motoru. Mersul in gol l-am reglat la 1100 cum scrie la carte.

Eu am umblat la sincronizare pt consuma mult rau, poate asa o mai potolesc, desi nu erau prea mari diferente intre depresiunile pe cilindrii.

 

Salutare si bravo pentru sincronizare,

 

Te rog sa-mi spui daca s-a ameliorat si consumul de benzina dupa chestia asta. La mine nu a fost asa, imi consuma tot mult si a trebuit sa mai fac si alte reglaje pentru un consum normal (nivelul constant si suruburile de gaze).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bravo pentru sincronizare,

 

Te rog sa-mi spui daca s-a ameliorat si consumul de benzina dupa chestia asta. La mine nu a fost asa, imi consuma tot mult si a trebuit sa mai fac si alte reglaje pentru un consum normal (nivelul constant si suruburile de gaze).

 

nu are nici o treaba consumul cu sincronizarea. la "suruburile de gaze" (amestec) cum ai umblat? ai avut analizor? sau la ureche?

 

la nivelul constant este recomandat foarte tare sa nu se umble.. de fapt la carburatoatele de generatie mai noua nici nu se poate modifica nivelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nici o treaba consumul cu sincronizarea. la "suruburile de gaze" (amestec) cum ai umblat? ai avut analizor? sau la ureche?

 

la nivelul constant este recomandat foarte tare sa nu se umble.. de fapt la carburatoatele de generatie mai noua nici nu se poate modifica nivelul.

 

nici eu nu ma astept la o mare reducere a consumului. am vrut doar sa ma asigur ca nu-i o diferenta mare de depresiune intre carburtoare. Consumul se regleaza din suruburile de amestec AF. si dup-aia se face sincronizare.

Cred ca cel mai ortodox ar fi sa verific compresia, sa reglez jocul supapelor daca e cazul, apoi curatate carburatoarele, reglat amestecul si sincronizare. Intr-o lume ideala asa ar trebui sa se intample. Dar mai exista un job si o vreme destul de naspa de stat afara care ma incurca :peace:

 

Nu m-am uitat atent, dar in manual cica suruburile de amestec au un capac de metal, un fel de sigiliu ca sa nu poti umbla dupa ureche si sa poluezi frumusetze de orash. A scos cineva astfel de "doape" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu ma astept la o mare reducere a consumului. am vrut doar sa ma asigur ca nu-i o diferenta mare de depresiune intre carburtoare. Consumul se regleaza din suruburile de amestec AF. si dup-aia se face sincronizare.

Cred ca cel mai ortodox ar fi sa verific compresia, sa reglez jocul supapelor daca e cazul, apoi curatate carburatoarele, reglat amestecul si sincronizare. Intr-o lume ideala asa ar trebui sa se intample. Dar mai exista un job si o vreme destul de naspa de stat afara care ma incurca :peace:

 

Nu m-am uitat atent, dar in manual cica suruburile de amestec au un capac de metal, un fel de sigiliu ca sa nu poti umbla dupa ureche si sa poluezi frumusetze de orash. A scos cineva astfel de "doape" ?

 

 

si eu am suzuki, de ala care consuma mult, la fel ca si tine. nu la toate carburatoarele o sa gasesti dopuri puse de fabrica.

 

am redus consumul schimband pinionul spate cu unul mai mic. si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am suzuki, de ala care consuma mult, la fel ca si tine. nu la toate carburatoarele o sa gasesti dopuri puse de fabrica.

 

am redus consumul schimband pinionul spate cu unul mai mic. si gata.

:ok: mai putine ture la aceeasi viteza...stie asta ce zice! :peace: :wave:

salut Dinuleee!! SUZUKI RULES!

Editat de Manuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a-ti satisface o pasiune sau un Hobi e super misto sa te joci cu sisteme si sa descoperi tu ce si cum.Singura problema e sa nu strici...E marfa scula de pe prima pagina dar nu are nici o legatura cu masurarea carburatoarelor si implicit a volumului de amestec pe admisie.

 

Adica:

 

La 4 carburatoare, admisii injectie, motor cu 16 valve, de orice generatie, reglajul volumului de amestec se regleaza cu aceste aparate.

Ele masoara volumul in timp ce motorul intra in aspiratie si mai au menirea de a nu pierde prea mult din acest vacum pana pistonul in cauza intra din nou in punctul de admisie.

Defapt ceea ce reusesti sa faci cu aceste instrumente este reglarea clapetelor comandate de acceleratie pentru a obtine la turatii mici aceeasi putere pe toti 4 cilindrii.

 

Atat ceasurile inventate de catre tine cat si cele de la Louis sunt doar pentru Hobi. Ele nu au capacitatea de a masura volumul real.Daca adaugi spre exemplu la unul din vacumuri o bucatica de furtun 5 cm mai lung sau mai scurt vei avea un alt volum si indicatorul tau ca masura o alta valoare.

Poza de mai jos arata unitatea mea de vacum cu care reglez atat injectii cat si carburatii.Aceasta este testata si stantata pe o garantie de 2 ani (100 reglaje) dupa care trebuie sa o retrimit la fabricant sa mi-o recalibreze.

 

Imi bat capul sa va fac sa intelegeti ca greselile pe care le faceti uneori va costa mai mult decat un reglaj la un service de specialitate sau scule pe masura banilor.

 

Oricum salut spiritul inventiv al vostru si faptul ca va ajutati intre voi pentru acelasi tel.

 

Succes Baieti

post-11347-1165397967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi bat capul sa va fac sa intelegeti ca greselile pe care le faceti uneori va costa mai mult decat un reglaj la un service de specialitate sau scule pe masura banilor.

 

 

din pacate, tocmai din cauza unor service-uri se ajunge la asemenea discutii. cu siguranta ai citit si topicurile respective si stii despre ce este vorba.

oamenii incearca sa-si rezolve problemele singuri, pt ca s-au saturat sa dea bani pt probleme in plus (care apar dupa vizita la un service)

si cred ca trebuie incurajati si sfatuiti de cei cu experienta

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi bat capul sa va fac sa intelegeti ca greselile pe care le faceti uneori va costa mai mult decat un reglaj la un service de specialitate sau scule pe masura banilor.

 

Problema e ca sculele profesionale nu sunt suficiente! Mai trebuie stiinta, atat in manuirea sculelor cat si in ale reparatiilor, stiinta care se obtine prin multa munca, intelectuala prin studierea teoriei si fizica prin practica.Cum in Romania, cu cartea este hard, se lasa cu ameteli, transpiratii, migrene, stari bruste de somnolenta iar cu practica este aproape de 0, e simplu de intuit ca ducand mobra la service nu faci decat sa le pui la dispozitie asa zisilor mesteri material didactic si finantari.

 

PS. In scoala, la un examen grila de motoare, profu' s-a distrat cand a corectat: la intrebarea "care sunt timpii unui MAC in 4 timpi, la toate cele 4 variante de raspuns a pus cate 6 timpi (ex. admisie,compresie,aprindere,detenta,evacuare,baleiaj).Bineinteles ca foarte multi au muscat gutza si au pus cate una din variante, ba mai mult dupa examen se certau pe raspunsul corect: unu...era a)....altu era :peace:.Deci cam asta-i nivelul.Astia sunt "expertii".Mai bine o stric cu mana mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La 4 carburatoare, admisii injectie, motor cu 16 valve, de orice generatie, reglajul volumului de amestec se regleaza cu aceste aparate.

Ele masoara volumul in timp ce motorul intra in aspiratie si mai au menirea de a nu pierde prea mult din acest vacum pana pistonul in cauza intra din nou in punctul de admisie.

Defapt ceea ce reusesti sa faci cu aceste instrumente este reglarea clapetelor comandate de acceleratie pentru a obtine la turatii mici aceeasi putere pe toti 4 cilindrii.

 

Atat ceasurile inventate de catre tine cat si cele de la Louis sunt doar pentru Hobi. Ele nu au capacitatea de a masura volumul real.Daca adaugi spre exemplu la unul din vacumuri o bucatica de furtun 5 cm mai lung sau mai scurt vei avea un alt volum si indicatorul tau ca masura o alta valoare.

 

 

 

eu nu inteleg cum un mano-vacumetru al tau masoara volumul ? el nu masoara decat presiunea.. (vacumul)

 

lungimea furtunului nu cunteaza. presiunea este aceeasi. e o lege din clasa a 6-a de la fizica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cum un mano-vacumetru al tau masoara volumul ? el nu masoara decat presiunea.. (vacumul)

 

lungimea furtunului nu cunteaza. presiunea este aceeasi. e o lege din clasa a 6-a de la fizica

 

mai precis, masoara depresiunea (adica vacuumul)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai acum vedeti de mi-e mie greata ?

Da' mai bine o las balta. Si-asa nu merg la service pentru reparatii. Mai bine dau 40 E pe un sincrotester "naspa", "de incepatori" de la Louis (care, intre paranteze fie spus, si-a facut excelent treaba) si eventual cumpar toate sculele necesare cind am nevoie, decit sa fiu cobaiul unora mai slabi ca mine, si care culmea mai cer si bani ca sa-ti strice jumatatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cum un mano-vacumetru al tau masoara volumul ? el nu masoara decat presiunea.. (vacumul)

 

lungimea furtunului nu cunteaza. presiunea este aceeasi. e o lege din clasa a 6-a de la fizica

 

Masurarea volumului de aer aspirat de face in mod indirect.

In manualul ala de fizica de a 6-a sau unde o fi vei gasi un capitol de masurari si acolo scrie ce inseamna o masurare indirecta, adica nu masori direct marimea dorita , ci efectele ei asupra unei alte marimi care este mai usor de masurat iar apoi prin formule matematice care descriu relatiile dintre cele 2 marimi se afla valoarea marimii care ne intereseaza.

 

Pe scurt, in cazul nostru problema se rezolva in felul urmator:

Legea gazelor spune ca pvt=constanta -> masurand p si presupunand t-ul constant aflam v. V este viteza cu care intra aerul in cilindru.

Se cunoaste suprafata S sectiunii galeriei de admisie (carburator de fapt) in dreptul careia se masoara presiunea pentru a afla viteza. Inmultind v cu S aflam volumul.

 

Lungimea furtunului conteaza. In clasa a 6-a, de dragul simplificarii se considera gazul ideal , bla-bla si spunem ca nu conteaza ca sa poata intelege elevii principiile de baza. La liceu insa, prin clasa a 11-a sau a 12-a se predau legile gazelor si acolo se explica de ce conteaza si cat conteaza. Nu intru in detalii pt ca pe mine desi mi-a placut materia, capitolul asta m-a cam naucit si nu am retinut decat ca 'nu e chiar asa simplu ca-n clasa a 6-a :peace: '.

 

cristi-mic : ti-e greata de pomana in cazul asta.

SabinRace e de pe alta planeta si de multe ori ceea ce spune el depaseste nivelul multora de intelegere. Eu il cunosc personal pt ca mi-a facut niste reparatii la motoreta si chiar si tuning la supensie, ocazie cu care am sta de vorba cu el intrebandu-l diferite chestii pe care eu le aflasem/citisem de pe net. Nu stau sa fac 'testimonials' p-aici , dar va asigur ca omul este un profesionist adevarat care dispune atat de cele mai bune scule cat si de cunostinte aprofundate in domeniu.

 

P.S. Nu spun ca-n Romania nu e plin de mecanici prosti, dar nu asta e scopul acestui topic.

 

In concluzie :

Eu am prezentat o solutie amatoriceasca de sincronizat carburatoare, altii au venit cu alternative iar altii cu critici la solutiile de amatori. So far so good.

SabinRace ne-a explicat si care este scopul sincronizarii carburatoarelor si care este rezultatul urmarit : adica obtinerea unui volum de aer (aer + benzina = amestec) egal absorbit in toti cilindrii. Totodata el ne-a prezentat o scula profesionista care permite mai mult decat simpla egalizare si face si determinarea acestui volum de aer -> cu scula aia poti face tuning la motor pt a imbunatati performantele.

Deci postul lui SabinRace este un post foarte interesant nu un motiv de greata (poate ati ametit si vi s-a facut greata, dar aici e vina ingretosatilor, nu a altcuiva).

Intrebarea lui -DINU mi se pare ok, omul a cerut o explicatie. Si eu as face la fel cand nu inteleg ceva.

 

De aici incolo consider ca restul de posturi sunt garbage si nu aduc nimic folositor ci dimpotriva.

Daca mai aveti ceva de spus despre sincronizare de carburatoare bine, daca nu, va rog sa nu mai postati pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masurarea volumului de aer aspirat de face in mod indirect.

In manualul ala de fizica de a 6-a sau unde o fi vei gasi un capitol de masurari si acolo scrie ce inseamna o masurare indirecta, adica nu masori direct marimea dorita , ci efectele ei asupra unei alte marimi care este mai usor de masurat iar apoi prin formule matematice care descriu relatiile dintre cele 2 marimi se afla valoarea marimii care ne intereseaza.

 

Pe scurt, in cazul nostru problema se rezolva in felul urmator:

Legea gazelor spune ca pvt=constanta -> masurand p si presupunand t-ul constant aflam v. V este viteza cu care intra aerul in cilindru.

Se cunoaste suprafata S sectiunii galeriei de admisie (carburator de fapt) in dreptul careia se masoara presiunea pentru a afla viteza. Inmultind v cu S aflam volumul.

 

Lungimea furtunului conteaza. In clasa a 6-a, de dragul simplificarii se considera gazul ideal , bla-bla si spunem ca nu conteaza ca sa poata intelege elevii principiile de baza. La liceu insa, prin clasa a 11-a sau a 12-a se predau legile gazelor si acolo se explica de ce conteaza si cat conteaza. Nu intru in detalii pt ca pe mine desi mi-a placut materia, capitolul asta m-a cam naucit si nu am retinut decat ca 'nu e chiar asa simplu ca-n clasa a 6-a :peace: '.

 

cristi-mic : ti-e greata de pomana in cazul asta.

SabinRace e de pe alta planeta si de multe ori ceea ce spune el depaseste nivelul multora de intelegere. Eu il cunosc personal pt ca mi-a facut niste reparatii la motoreta si chiar si tuning la supensie, ocazie cu care am sta de vorba cu el intrebandu-l diferite chestii pe care eu le aflasem/citisem de pe net. Nu stau sa fac 'testimonials' p-aici , dar va asigur ca omul este un profesionist adevarat care dispune atat de cele mai bune scule cat si de cunostinte aprofundate in domeniu.

 

P.S. Nu spun ca-n Romania nu e plin de mecanici prosti, dar nu asta e scopul acestui topic.

 

In concluzie :

Eu am prezentat o solutie amatoriceasca de sincronizat carburatoare, altii au venit cu alternative iar altii cu critici la solutiile de amatori. So far so good.

SabinRace ne-a explicat si care este scopul sincronizarii carburatoarelor si care este rezultatul urmarit : adica obtinerea unui volum de aer (aer + benzina = amestec) egal absorbit in toti cilindrii. Totodata el ne-a prezentat o scula profesionista care permite mai mult decat simpla egalizare si face si determinarea acestui volum de aer -> cu scula aia poti face tuning la motor pt a imbunatati performantele.

Deci postul lui SabinRace este un post foarte interesant nu un motiv de greata (poate ati ametit si vi s-a facut greata, dar aici e vina ingretosatilor, nu a altcuiva).

Intrebarea lui -DINU mi se pare ok, omul a cerut o explicatie. Si eu as face la fel cand nu inteleg ceva.

 

De aici incolo consider ca restul de posturi sunt garbage si nu aduc nimic folositor ci dimpotriva.

Daca mai aveti ceva de spus despre sincronizare de carburatoare bine, daca nu, va rog sa nu mai postati pe acest topic.

 

omule esti habarnist total la fel ca si prietenul tau!!!

eu am subliniat gresala de exprimare. manometrul nu masoara volumul. PUNCT

si nici nu iti tre sa sti volumul la sincronizarea carburatoarelor.

 

si ia un furtun de 10 metri si pune la fiecare metru cate un manometru si bagi o presiune in furtun si o sa vezi uimirea vietii tale ca toate manometrele or sa arate aceiasi vaoare daca furtunul este inchis la capatul celalalt. (no flow)

 

 

si veniti aici ca voi sunteti jmekeri si toti ceilalti care discuta si se chinuie care cum poate (sa nu dea bani degeaba la ateliere care mai mult strica) sunt cei mai prosti si discuta degeaba.... bla bla

 

 

mi-e greata si mie sa dea dreaq

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinu, esti prietenul meu :peace:.

 

Si ca sa facem teorie, in continuare: depresiometrul masoara depresiunea, nu face nici un alt reglaj. Adica are grija ca toate carburatoarele sa se deschida egal, sa nu apara diferente de putere pe cilindri. Adica oricit ar fi de desincronizat un motor, reglajul amestecului pe fiecare carburator nu are nici o legatura cu asta. Of....ce dracu'-mi bat eu capul pe-aici... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace: Mortala faza! Poate SabinRace@ sa ma lamureasca si pe mine cam ce volum reprezinta cei 76 CmHg care sunt inscriptionati pe acometrele din poza postata de el? E mare? E mic? Intra intr-un PET de 2 litrii? Sau e vorba de un volum asemanator celui de la combina muzicala?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...