Sari la conținut

Legenda


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

misto topic.

a se nota ca ma doare la basca de BMW sau de alta marca. dar, citind-ul, nu pot sa trag alta concluzie decit ca motociclistul roman e blocat pe-a demonstra ca numai motorul lui e tare. daca are BMW sau Ducati, japonezarii sint niste labari. daca are japoneza, cei cu BMW si Ducati sint terminati.

cred ca unii au ramas cu niste traume din clasa a 5-a, ca nu le-a luat taticu' masinuta teleghidata ca lui Ionel de la etaju 4 si vor sa compenseze acum.

jenibil :cheers:

 

 

1 NU ERA IONEL DE LA 4

2 ERA MIHAITA DE LA GRUPA 2 DE GRADINITA

3 SI DREPT CA URMARE MI.AM LUAT MASINUTA CAND M.AM FACUT MARE

 

http://www.youtube.com/watch?v=wA-iHqSZYos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu nu. K1300R si S1000RR sint niste greseli, pt. ca nu sint niste "legende boxer". BMW le-a facut la betie si nu si le cumpara decit cei care nu inteleg ce inseamna traditia si legenda BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastrati discutiile astea pt la toamna, din noiembrie in colo.

 

 

la cum merg unii dintre noi ...noiembrie e foarte indepartat ...uneori chiar de neajuns la el....:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iote

 

post-22521-0-30393500-1337079346_thumb.jpg

 

si

 

post-22521-0-29123500-1337079458_thumb.jpg

 

Din ce vad eu R1200 are un cuplu f bun de 100-110Nm de la 3-8000 de ture, dar K-ul incepand cu 5000 de turatii are cuplu mai mare pana la final. Deci daca as incerca sa traduc diagramele astea as zice ca daca tii K-ul peste 5000 de rotatii trage mai tare decat R-ul.

 

N-am condus nici una din ele, dar am mers mult cu baieti care au K1200 si motoreta trage foarte bine.

 

R-ul asta pare a fi mai mult ca un V, cu cuplu bun de jos. E chestie de gust, mie imi place sa iasa mai bine de pe curba, dar cum pana la curbe sunt ceva km de parcurs prefer putere mai mare in ture mai mari. Pentru curbe consider ca sunt mai importante cauciucurile, suspensiile, cum sta motoreta pe viraj fata de o buna iesire pe acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tot un twin e si R-ul deci comportamentul e oarecum similar. Diferenta se vede in multe locuri, nici nu se pot compara mobrele astea decat asa, ca fapt divers. R-ul nu poate tine pasul cu un K in treapta superioara. K-ul nu poate tine pasul pe curbe cu acelasi rider (parerea mea) desi as zice ca S-ul fiind oleaca mai scurt ar putea sta cu un R12R. De la 5000 ture in sus deja nu mai exista comparatie iar daca ai un quickshifter pe K poti sa fumegi R12R de pe loc (unde cred ca R12R ar avea un avantaj initial). Sunt mobre diferite cu scopuri diferite. La fel cum nu poti compara o busa/ZZR cu K12S/K13S. Habar n-am in ce clasa as pune K12/13 pentru ca e ceva intre. R12R e in aceeasi liga cu Z1000-le (poate FZ8 si FZ1) insa CG mult mai jos il face muuult mai fun de condus.

 

A,si uitasem inca o chestie, paraleverul si duoleverul au comportamente total diferite. Trebuie sa te dai cu ele ca sa vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti si eu am fost impresionat de teorie, de aceea "visam" la K 1300 R dar in practica e frumos dar nu prea. Probabil ca si cutia de viteze(scurta) a boxerului + cuplu detinut te ajuta sa te catapultezi(pana in 150-180 ) cand accelerezi brusc.

 

Incercatile la BMW, atentie in cazul care o scapati va costa 550euro....... dar nu cred ca este cazul. Incercati si Husqvarna NUDA 900 ( jucarie 100% ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca si cutia de viteze(scurta) a boxerului + cuplu detinut te ajuta sa te catapultezi(pana in 150-180 ) cand accelerezi brusc.

 

 

 

Aici tind sa-ti dau dreptate. S-ar putea sa fie variabila pe care nu am luat-o in considerare. Mi s-a intamplat sa merg cu motocicliete asa-zise mai slabe ca specificatii care datorita unei cutii bine ganditre se comporta chiar mai bine decat ma asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai comparati r cu k si gs

toate merg pe 2 roti dar sunt gandite pentru lucruri diferite

 

lui duracell daca i dai k nu i place mie daca imi dai r nu mi place

so

gusturi, nevoi diferite

 

 

nu m.am dus sa iau gsa si am luat ss

sau nu am probat k si am luat gsa

 

cand am luat primul gsa nici macar nu i.am facut proba pe vremea aia nu erau la test

 

cand am luat k nici nu ma intersa sa l iau la test pe cel de demo

 

so

 

unele lucruri iti plac pur si simplu

altele te fac fericit cand le folosesti chiar daca comparandu le cu altele nu iti dau 100+

 

ca scriem ce noua ni se pare ok sau nu fata de ceea ce a testat /condus/folosit este FOARTE POZITIV

 

dar eu daca as avea acum bani sa.mi iau o moto doar 5% as tine cont de ce scriu unii

 

as proba eu si as vedea ce asteptari am de la jucarie si cum se comporta sub poponeata meu

 

cati merg ca duracell????

 

el este un fericit a gasit in r un moto care se muleaza pe stilul lui de mers

 

ca, curba de cuplude mai MICA SAU MAI mare ...fiti seriosi

cati dintre noi si umde dracu folosim MAXIM ...AM zis MAXIM.. o motocicleta la parametri de performanta

 

ne dam la cat gandim noi ca am putea sa ne intoarcem si intregi acasa

si sa apucam si o alta tura

 

"io trage de sus sau io trage de jos"

 

cu cine dracu te dai sa mai conteze daca trage de la 5000 sau dupa 8000

 

cand la prima curba ai ..nisip, gropi, vaci, betivi, carute

 

 

tind sa cred ca cifrele si satisticile au ajuns sa ne "excite " mai tare decat vantul in par

 

""""mi se ""scoala" mai tare cand vad cat scoate pe DINO decat cand vad peiosajele pe langa care trec""""

cam asa s.a ajuns

sa se faca ok afara si l scot pe duracell din colivie cu camerele montate sa tragem o liniuta intre r si k si povestim

 

asta ca m.a enervat cand a comparat k cu pegaso :crack:

 

eu am inchiiat intr o insula un pegaso si dupa primi km l.am dus inapoi si am luat un scuter ....m.am simtit mai in siguranta cu scuterul :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai comparati r cu k si gs

toate merg pe 2 roti dar sunt gandite pentru lucruri diferite

 

lui duracell daca i dai k nu i place mie daca imi dai r nu mi place

so

gusturi, nevoi diferite

 

 

nu m.am dus sa iau gsa si am luat ss

sau nu am probat k si am luat gsa

 

cand am luat primul gsa nici macar nu i.am facut proba pe vremea aia nu erau la test

 

cand am luat k nici nu ma intersa sa l iau la test pe cel de demo

 

so

 

unele lucruri iti plac pur si simplu

altele te fac fericit cand le folosesti chiar daca comparandu le cu altele nu iti dau 100+

 

ca scriem ce noua ni se pare ok sau nu fata de ceea ce a testat /condus/folosit este FOARTE POZITIV

 

dar eu daca as avea acum bani sa.mi iau o moto doar 5% as tine cont de ce scriu unii

 

as proba eu si as vedea ce asteptari am de la jucarie si cum se comporta sub poponeata meu

 

cati merg ca duracell????

 

el este un fericit a gasit in r un moto care se muleaza pe stilul lui de mers

 

ca, curba de cuplude mai MICA SAU MAI mare ...fiti seriosi

cati dintre noi si umde dracu folosim MAXIM ...AM zis MAXIM.. o motocicleta la parametri de performanta

 

ne dam la cat gandim noi ca am putea sa ne intoarcem si intregi acasa

si sa apucam si o alta tura

 

"io trage de sus sau io trage de jos"

 

cu cine dracu te dai sa mai conteze daca trage de la 5000 sau dupa 8000

 

cand la prima curba ai ..nisip, gropi, vaci, betivi, carute

 

 

tind sa cred ca cifrele si satisticile au ajuns sa ne "excite " mai tare decat vantul in par

 

""""mi se ""scoala" mai tare cand vad cat scoate pe DINO decat cand vad peiosajele pe langa care trec""""

cam asa s.a ajuns

sa se faca ok afara si l scot pe duracell din colivie cu camerele montate sa tragem o liniuta intre r si k si povestim

 

asta ca m.a enervat cand a comparat k cu pegaso :crack:

 

eu am inchiiat intr o insula un pegaso si dupa primi km l.am dus inapoi si am luat un scuter ....m.am simtit mai in siguranta cu scuterul :banana:

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim

de-acord 100%. fix la "bataliile" astea gen "a mea are cuplu mai mic la 8000 rpm da' iti da ceata la 3000 rpm" ma refeream.

BTW prea misto masinuta.

 

PS: de fapt Budd e singuru' care are dreptate, mai exact ca GSX1400 e cea mai tare :lol:

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura optiune ramasa, K 1300 R ramane sters din lista. Teoretic caracterul motor de pe asta e mai FUN. Pacat ca nu se fac teste cu ea.

 

R 12 R in orice caz e de tinut, e mai apropriat de firea mea decat credeam.

 

Fiind made in Japan, nu cred ca cedeaza :D

 

Este cineva pe forum care detine asa ceva? Daca da.......ce poate spune despre ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am v-max dar am testat si chiar am vrut sa iau modelul nou. de fapt intai am vrut sa iau si apoi am testat :)

e foarte puternica si pe viraje esti cu morcovul cu iepurele si chiar cu vanatorul bine infipt in C.U.R si nu te poti infige in acceleratie, pierde aderenta la fiecare miscare mai rapida de acceleratie.

facand o comparatie r1200r(cu care fac ride test in fiecare an) vs v-max1700 pot spune ca v-max nu bate decat la senzatii in linie dreapta si la orgoliu cand se opresc cunoscatorii sa o admire si cand spui ca are 200 hp. Pe viraje r12-ul e minunat si bate v-max fara drept de apel. Pozitia pe ea e ca pe naked si eu la 1.85 nu reuseam sa ajung la sol decat cu varul bocancului datorita seii late. Autonomie este de vreo 150 km daca mergi normal si daca te dai la ea cred ca nu ajungi la peco :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R 12 R in orice caz e de tinut, e mai apropriat de firea mea decat credeam.

 

Si atunci ce naiba mai cauti? Ai cu ce sa te dai pe curbe, ai cu ce sa faci touring... pt. restul ai alte moto.

Cheltuie banii pe plimbari si gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am v-max dar am testat si chiar am vrut sa iau modelul nou. de fapt intai am vrut sa iau si apoi am testat :)

e foarte puternica si pe viraje esti cu morcovul cu iepurele si chiar cu vanatorul bine infipt in C.U.R si nu te poti infige in acceleratie, pierde aderenta la fiecare miscare mai rapida de acceleratie.

 

Maxima descrierea :crack: :lol:

 

Am inteles ca se poate personaliza din suspensii. Nu stiu ce efect ar avea, dar in videoclip omul se misca bine cu VMAX-ul. Clar imi dau seama ca nu o sa fie la fel de intuitiv ca R 1200 R pe viraje, dar ma atrage explozia aia instanta de putere , adica nu trebuie sa ASTEPTI ca la K 13 R.

Mie imi place sa provoc R 12 R sa fuga de fund pe viraje , bine acum sunt obisnuit cu ea si o stiu pe de rost, stiu fiecare reactie pe care o poate avea. Cu 1-a si 2-a imi merge, daca sunt aplecat. Deci chestia cu derapajul pe viraje, ma incanta TEORETIC , practic nu stiu va trebui sa merg/ sa o testez undeva ca sa-mi dau seama.

 

Nu ma intereseaza daca stiu unii sau altii ca e VMAX sau ca e BMW ...... eu sa fiu fericit pe ea......asta e tot ce conteaza.

 

Banuiesc ca VMAX-ul iti ofera puterea instant ca 450-ul :blink:

 

Multam de review!

 

Si atunci ce naiba mai cauti? Ai cu ce sa te dai pe curbe, ai cu ce sa faci touring... pt. restul ai alte moto.

 

De asta zic ca trebuie pastrat R 12 R e bun de touring si de viraje sportive.

Pt celelalte ..........hmmmm.

 

Ia uite ce-am gasit pe Youtube

 

Gross Klockner

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DURACELL vine acasa dupa 2 dapt de vacanta pe moto

 

MAMA lui il intreaba:\

cum a fost baiatul mamei pe un de ai umblat???

 

DURACELL raspunde:

 

NU STIU MAMA ,

ASTEPT SA DESCARCE IANACHIM FILMULETELE PE NET SI.TI SPUN.....:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DURACELL vine acasa dupa 2 dapt de vacanta pe moto

 

MAMA lui il intreaba:\

cum a fost baiatul mamei pe un de ai umblat???

 

DURACELL raspunde:

 

NU STIU MAMA ,

ASTEPT SA DESCARCE IANACHIM FILMULETELE PE NET SI.TI SPUN.....:crack: :crack:

:crack: :crack: pai atunci e bun v-max-ul pentru el ;o sa-l țină ocupat sa-si salveze pielea sau sa nu rămână fără gaz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: bai cam asa a fost........eu eram ocupat acolo sa tocesc cauciucurile pe laterale cat mai mult. Totusi ma opream asa uneori sa mai fac o poza in locuri care chiar meritau :eek:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca senzatia de cuplu mai mare la R12R este cel mai mult data de etajarea diferita a transmisiei, ca motoarele au cuplu zdravan amandoua la toate turatiile. Dar K13R este etajat sa prinda 290, iar R12R sa prinda 230.

Si eu as prefera boxerul, ca poti sa mergi taricel fara sa te incordezi prea tare, plus pentru echilibru si agilitate la viteze mici. Plus consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...