Sari la conținut

Releu - wtf?!


Postări Recomandate

Ma duc si iau 4 relee, stiu ca macar unu e bun din ele. Cam asta e proportia, 1 din 4.

Ajung sa le testez. Unu clicaie, restu nu... Oare de ce? Hai sa desfac.

 

post-22404-0-07814700-1308230128_thumb.jpgpost-22404-0-63711600-1308230120_thumb.jpg

 

Ce plm e asta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie un tiristor,claxonul merge comandat cu tiristor pentru ca produce intreruperi in circuit. E nevoie de atentie la polaritati sau "pe incercate". Tiristorul cupleaza cand primeste comanda dar nu mai decupleaza pana nu apare o intrerupere in circuit deci nu merge la faruri,ventilatoare,etc.

Offtopic pentru cine intreaba ce este al cincilea contact al unor relee,contactul central este pentru repaus,poate pune la masa electroventilatorul si il franeaza ca sa evite uzura inutila a lagarelor.

 

Dane,la aparatul foto trebuie sa selectezi "macro"... :grinbandit:

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol

Am cumparat odata niste relee 'de dacie' la un magazin de piese. Pe afara scrie 40A, s-a stricat repede, si cand desfac capac, era inauntru un releu mic folisit in electronica cu 10A scris pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie un tiristor,claxonul merge comandat cu tiristor pentru ca produce intreruperi in circuit. E nevoie de atentie la polaritati sau "pe incercate". Tiristorul cupleaza cand primeste comanda dar nu mai decupleaza pana nu apare o intrerupere in circuit deci nu merge la faruri,ventilatoare,etc.

Offtopic pentru cine intreaba ce este al cincilea contact al unor relee,contactul central este pentru repaus,poate pune la masa electroventilatorul si il franeaza ca sa evite uzura inutila a lagarelor.

 

Dane,la aparatul foto trebuie sa selectezi "macro"... :grinbandit:

LOL :laugh:

 

E doar platbanda. Sarma. Atata :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bec"-ule, probabil critica adusa lui Falkenberg in ceea ce priveste gramatica limbii romane este exagerata. Daca te uiti bine sub poza de la avatarul lui scrie "cetatean strain". Oricum el se straduieste si chiar reuseste sa scrie mult mai corect decat o buna parte dintre noi.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

China extreme :)

 

Bai frate. Un asemenea device se vinde la BMW cu 20 de eur, e fix la fel, un jumper care in mai multe configuratii schimba ceva harta la calculator, in functie de ce vrei de la motor, sa consume putin, sa mearga rotund, toba goala, etc.

 

Ce nu inteleg eu e de ce ar vinde cineva asa ceva... Care ii scopu, sa te faca sa mai vii o data la magazin ca sa ti-l schimbe sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duc si iau 4 relee, stiu ca macar unu e bun din ele. Cam asta e proportia, 1 din 4.

Ajung sa le testez. Unu clicaie, restu nu... Oare de ce? Hai sa desfac.

 

post-22404-0-07814700-1308230128_thumb.jpgpost-22404-0-63711600-1308230120_thumb.jpg

 

Ce plm e asta??

Tare teapa asta. Zi-ne si noua de unde le-ai luat ca sa nu ne tepuim si noi.

Si du-te cu ele si baga-le alora pe gat. Sau prin alta parte. Indiferent cat au costat. Chiar, cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, dar o poza calumea nu faci, nu vad nimic acolo, daca nu ai macro la aparat nu mai fa poze de aproape vereee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare teapa asta. Zi-ne si noua de unde le-ai luat ca sa nu ne tepuim si noi.

Si du-te cu ele si baga-le alora pe gat. Sau prin alta parte. Indiferent cat au costat. Chiar, cat?

Din piata :) 4 lei bucata.

 

Ba, dar o poza calumea nu faci, nu vad nimic acolo, daca nu ai macro la aparat nu mai fa poze de aproape vereee!

Nu ma pricep la pozat si dealea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei iau relee de la piese auto dar piata imi era mai in drum. Acolo au si cu 25 cum zici tu da si cu 5. Alea cu 5 is ca astea din piata numa ca chiar au bobina si lamela in ele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe dinauntrul releului e o platbanda de metal de 4 mm de lata si 1 mm de groasa ce face legatura intre 2 cate 2 terminale de la releu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moama, da' ce piete smechere aveti voi pe la Cluj... Exact asta caut si eu acum, dar sub 25 de lei n-am gasit nimic prin Bucale.

Incearca maine sau poimaine in targul din autovit, gasesti tot asa pe la 5-10 roni ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duc si iau 4 relee, stiu ca macar unu e bun din ele. Cam asta e proportia, 1 din 4.

Ajung sa le testez. Unu clicaie, restu nu... Oare de ce? Hai sa desfac.

 

post-22404-0-07814700-1308230128_thumb.jpgpost-22404-0-63711600-1308230120_thumb.jpg

 

Ce plm e asta??

s-au imbatat "chinejii" la schimbu' 3 :crack: dar tot si-au facut norma

 

Moama, da' ce piete smechere aveti voi pe la Cluj... Exact asta caut si eu acum, dar sub 25 de lei n-am gasit nimic prin Bucale.

asa e in magazinele destinate snobilor :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...