Sari la conținut

Accident grav in zona Cotroceni B** GLW


AllyMcBeal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 765
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stii si tu ca nu violenta e raspunsul corect., chiar daca revolta din suflet e uriasa.

 

Un protest inedit tot am putea face ...

sa nu creada miss doctor who ca s-a uitat "incidentul"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma uimeste cum la 6 (sase) luni de la un accident soldat cu deces inca nu s-a deschis proces si inca nu au inceput sa se ia masuri!

Imi mentin parerea ca accidentul de circulatie la noi este crima perfecta. Ba mai mult decat perfecta: omori pe cineva, se stie ce ai facut, dar legal nu esti pedepsit!

 

Jalnic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@metal heart, cred ca toata lumea e de acord cu tine, dar situatia e mai grava de atat: s-a deschis proces si se iau masuri ca VICTIMA sa plateasca pagubele!!!

 

De obicei mortul e vinovat. Din pacate pentru ei eu eram amic cu Raducu asa ca cred ca nu era prea vinovat si sa inceapa revolutia!

 

Bine, acum e zapada mare, motocicletele vor circula doar peste1-2 luni dar oricum sa inceapa revolutia! Va rog sa-mi dati mesaje personale si atata timp cat voi mai fi moderator pe aici voi sustine revolutia. Adica sa susinem punctul de vedere al lui Raducu si a familiei lui impotriva unui sistem obtuz.

 

Il iubeam pe baiatul asta atat de mult incat as iesi sa protestez in numelelui chiar si fara motiv :) Pur si simplu era odata un tip brunet pe scuter/motocicleta cu care te intalneai uneori si te salutai cu el si eventual stateai un pic la povesti si dupa aia te simteai bine... Si proasta aia ni l-a rapit.

 

Ca sa numai pomenesc de faptul ca toate fentele legate de AMR au fost legate tot impul de faptul ca el n-a vrut sa fie sef AMR, desi era tot timpul

 

cum se spune seful informal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci fiind pe un bulevard cu 2 benzi pe sens trebuie sa acorzi prioritate unuia ce iese de pe o straduta dintre case, pentru ca TU nu ai niciun semn de prioritate iar EL nu are indicator pe colt (e furat, ascuns de alta masina, de zapada, de o creanga, etc.) ? Cat de dobi' sa fie un politist care ar scrie un PV in sensul asta ?

Din pacate cam asa se petrec lucrurile, am citit pe Softpedia un caz in aceleasi circumstante (ciocnire intre masini insa) si vinovat a fost considerat cel ce venea de pe drumul pe care stia ca are prioritate, dar in ziua respectiva disparuse semnul ... si trebuia sa aplice regula prioritatii de dreapta.

In cazul respectiv drumurile care se intersectau erau de aceeasi categorie.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Raducu, ca mult drag mi-a fost cu povestile lui din calatorii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai ca nu cred ca-i tocmai asa. Unde exista un semn de cedeaza trecerea ar trebui sa existe si un semn de drum cu prioritate. Deci, daca Radu circula pe un drum cu prioritate, trebuie sa existe undeva rombul galben iar inainte de straduta respectiva trebuia sa aibe semnul din atasament, nu?

post-20786-0-83542200-1329839078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cam asa se petrec lucrurile, am citit pe Softpedia un caz in aceleasi circumstante (ciocnire intre masini insa) si vinovat a fost considerat cel ce venea de pe drumul pe care stia ca are prioritate, dar in ziua respectiva disparuse semnul ... si trebuia sa aplice regula prioritatii de dreapta.

In cazul respectiv drumurile care se intersectau erau de aceeasi categorie.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Raducu, ca mult drag mi-a fost cu povestile lui din calatorii ...

 

Diferenta este ca Raducu venea peun Bulevard cu 2 benzi/sens iar soferita aia a iesit de pe o straduta dintre case.

Pentru cine nu stie locatia inca -> http://g.co/maps/d7eq2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este ca Raducu venea peun Bulevard cu 2 benzi/sens iar soferita aia a iesit de pe o straduta dintre case.

Pentru cine nu stie locatia inca -> http://g.co/maps/d7eq2

 

Daca va uitati pe strada Leonte Anastasievici se vede clar semnul de cedeaza trecerea.

 

http://maps.google.ro/maps?q=dr+marinescu&hl=ro&ie=UTF8&ll=44.435638,26.066818&spn=0.002141,0.004823&hq=dr+marinescu&hnear=Bucure%C8%99ti,+Bucure%C5%9Fti&t=h&z=18&layer=c&cbll=44.435555,26.06682&panoid=cxAnQ66HT8jT-rRmQKdI5Q&cbp=12,28.35,,0,7.51

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sistemul legislativ comunica greu sau nu comunica cu partile implicate si partile conexe legate de acest accident

si iata cum somnul lor naste monstruozitati de genul celei de mai sus!

 

Urmaresc etapele cazului de mult si ma minunez de ineptiile si aberatiile emise ,de incompetenta unor institutii pe care NOI LE DUCEM IN SPATE prin taxe si impozite si care nu-si fac treaba!

 

Port in suflet si pe vesta un doliu care nu ar trebui sa fie acolo si-mi simt inima grea cand imi aduc aminte de tandemurile pe care le faceam cu Raducu si alti prieteni ,de veselia si zambetul lui,de paharele baute impreuna,povestile si planurile pe care le facea pentru noul sau camin,de faptul nu a mai reusit sa plece in vacanta din cauza acestui accident!!!!

 

nu am mai postat de mult aici si nici nu voi mai posta prea devreme (motive personale) dar tare mi-as dori sa putem realiza un mare protest legat de acest caz si sa putem reabilita si corecta nedreptatile facute sa creem si sa facem din amintirea lui Raducu o imagine a motociclistului pasionat de acest lucru si nu ceea ce se crede despre fenomenul moto...

 

 

Poate nu m-am exprimat in cel mai inteligent mod dar inca mai am lacrimi in ochi din cauza acestui tragic moment!

 

In orice moment contati pe mine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu RATB-ul treaba e mai simpla. Titlul executoriu se obtine numai in instanta. Ca sa ajunga in instanta ar fi trebuit sa plateasca taxa de timbru judiciar si alte mizerii de taxe. Dupa ce plateau asta, se venea cu certificatul de deces si dosarul accidentului si cazul ramanea deschis pina la solutionarea celuilalt caz. Dupa care se inchidea si se redeschidea catre vinovat. Ramaneau cu banii dati sau ii recuperau de la soferita (in cazul in care era declarata vinovata)

Treaba cu semnul disparut misterios si cu martorul ocular, mi se par mie mult mai grave! Obstructionarea justitiei, poate fi o chestie serioasa daca se poate dovedi. N-a facut nimeni poze atunci in care sa se vada semnul?

(eu am mai auzit de treceri de pietoni mutate a doua zi dupa accidentul fatal....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul este deschis, durerea persista, ploaia din sufletele noastre refuza sa se opreasca si cu atat mai mult ne dorim dreptatea. Pana ploaia nu va inceta....RADUCU nu va avea liniste, steaua lui nu va rasarii pe cer.

 

Dreptatea nu inseamna violenta.

 

Putem protesta, putem face public cazul, astfel se vor deschide mai mult ochii pe acest caz stupid.

La cat de plin de viata era Raducu si cat de mult ii placea sa traiasca la maxim viata....asa de stupid si brusc s-a oprit ceasul pentru el.

 

Dreptatea o sa fie de partea noastra.

 

Sa asteptam veniea caldurii si inceperea sezonului...apoi vom organiza un mars la un mare nivel, pe plan national, toti in aceeasi zi la aceeasi ora....

sa aiba impact.

 

toate astea trebuiesc mediatizate ca sa pregatim conservarii de noul sezon moto....

 

insa asta este alt subiect.

 

ma intorc in lumea mea sa ascult.....

 

My link

 

Pitic, placa s-a zgariat pe melodiile astea.... de la Predeal din 2009 si 2010.....si asta doar pentru ca m-ai rugat sa mai stam un pic.

ti pup mah.....de acolo de sus, sa veghezi la noi.....vom lupta ca steaua ta sa rasara.

 

:(:(:(:(

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet , in ziua producerii accidentului, nu exista niciun semn in acel loc.

Am asistat la masuratori, am ajuns la cca 1h de la producerea accidentului , chiar m-am uitat dupa seme de circulatie, si categoric nu existau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo a existat un semn de cedeaza trecerea iar din motive care tin de firma care facuse lucrari de reabilitare a carosabilului acesta a disparut; din punctul meu de vedere firma de constructii ar trebui trimisa in judecata. Faptul ca semnul a fost mutat/distrus de catre ei a generat repercursiuni grave, moartea unui om.

Intr-un fel sau altul cineva trebuie sa raspunda cu capul.. Un proces de genul asta in America ar fi lasat in curu` gol si fara autorizatii firma de constructii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din motive care tin de firma care facuse lucrari de reabilitare a carosabilului acesta a disparut

Daca treaba asta poate fi documentata, firma respectiva e responsabila pina in pinzele albe pentru nenorocirea intimplata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de vorbe, facem ceva ?

 

Doare sufletul, in fiece zi a vietii cat va daDomnu' n o sa uit cum/cand/ am primit tragica veste. In memoria asta macar, in afara de " era semnu' " , facem ceva?

 

Am propus sa mergem peste cretinu' lu peste de sef de ratb, n a zis nimeni nimic,

 

vreti pe PM sa ne adunam sa dam cu oua ?

 

Cand vad topicul , imi sangera inima..mai mult de un chat suntem in stare ?

nu sunt bun la " condus" dar la implementat da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca privesti in ansamblu vei constata ca ala de la RATB nu este decat o victima sistemului de (cuvant urat) si a birocratiei. Au emis o hartie la rece "automat din calculator" fara sa cunoasca detaliile.

Clar si oamenii sunt de vina iar vina mai vine si din pricina sistemului...In fine. A nu se intelege ca-l iau eu in brate pe boul ala de director RATB.

De 2000 de ani romanii nu au dovedit niciodata ca sunt combativi ci mai degraba impasibili si indiferenti chiar si la lucrulile care ii afecteaza direct... Crezi ca se va schimba chestia asta acum?

Ne-am obsinuit sa fim calcati in picioare si sa nu reactionam. Vom face ce am facut si pana acum, sa ne balacarim pe net iar cand va veni vorba de aactiune ne vom ascude care incotro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In afara de RIP sau de comentarii nu e nimeni care sa zica ceva.

azi am iesit in soare, zeci de motociclete.

 

daca 1 minut ne-am aduna cat mai multi si am pastra un moment de reculegere ar fi macar un omagiu pentru ca suntem oameni. pentru ca existam si suntem un pic mai buni.

 

si asa am mai adaugat un post.

 

Un singur PM n-am primit. comentariile sunt de prisos.

 

Mi-e rusine acum de rusinea tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...