Sari la conținut

Accident Raliul Sibiului


Rhynn
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

* Preparat masina pentru curse - comandat piese/consumabile, platiti curieri, platiti mecanici, platite facturi pe service.

* Deplasat toata echipa la cursa. O logistica de speriat si care include cheltuieli f. mari pentru mecanici, soferi, etc.

Benzina pentru cel putin 2-3 masini, remorci, mese, hoteluri, achizitionat stoc de piese/consumabile de rezerva.

* Punctajul in clasamente. Poate cel mai important lucru pentru un pilot. De ele depind macar sponsorizarile viitoare. Am cunoscut piloti capabili de gesturi mai mult decat deplasate pentru cateva secunde pierdute la curse de rally-raid, la care timpi se masoara de la ore in sus. Oamenii astia cheltuie (cel putin) zeci de mii de de euro pentru pasiunea lor.

 

Cum se cheama cand cineva anuleaza instant toate cele de mai sus?

 

Ideea e urmatoarea : bun, omul a gresit, nu zice nimeni ca e vina pilotului de raliu doar pentru a lua apararea motociclistului, problema este cu cei de la ProTv care pun problema FOARTE gresit de fiecare data cand prezinta stiri cu si despre motociclisti.

Nu inteleg de ce trebuie sa ne puna intr-o lumina proasta de fiecare data. Sa nu mai zic de faptul ca doar 1/10 stiri cu motoristi este despre vreun motociclist omorat sau ranit de un sofer neatent...desi ASTFEL de stiri ar trebui mediatizate!

Televiziunea lu papuc...

P.S. : sunt curios ce vor avea de zis despre marsul moto de maine seara.

 

Cand o sa pierzi si tu intr-o fractiune de secunda minim 10.000 de euro din cauza unui impaiat, atunci sa o arzi milostiv.

ProTv este de vina. Noi suntem sfintisori cu dintisori. De-asta ne-am si luat motociclete.

Ce va mai place sa o ardeti costumati in curve virtuoase.

 

P.s. - Marsurile moto sunt manifestari pentru homosexualii lumii moto care se bucura de ele fiindca sunt singurele ocazii unde se pot intalni cu alti rataciti in univers, ca si ei.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Preparat masina pentru curse - comandat piese/consumabile, platiti curieri, platiti mecanici, platite facturi pe service.

* Deplasat toata echipa la cursa. O logistica de speriat si care include cheltuieli f. mari pentru mecanici, soferi, etc.

Benzina pentru cel putin 2-3 masini, remorci, mese, hoteluri, achizitionat stoc de piese/consumabile de rezerva.

* Punctajul in clasamente. Poate cel mai important lucru pentru un pilot. De ele depind macar sponsorizarile viitoare. Am cunoscut piloti capabili de gesturi mai mult decat deplasate pentru cateva secunde pierdute la curse de rally-raid, la care timpi se masoara de la ore in sus. Oamenii astia cheltuie (cel putin) zeci de mii de de euro pentru pasiunea lor.

 

Cum se cheama cand cineva anuleaza instant toate cele de mai sus?

 

 

 

Cand o sa pierzi si tu intr-o fractiune de secunda minim 10.000 de euro din cauza unui impaiat, atunci sa o arzi milostiv.

ProTv este de vina. Noi suntem sfintisori cu dintisori. De-asta ne-am si luat motociclete.

Ce va mai place sa o ardeti costumati in curve virtuoase.

 

P.s. - Marsurile moto sunt manifestari pentru homosexualii lumii moto care se bucura de ele fiindca sunt singurele manifestari unde se pot intalni cu alti rataciti in univers, ca si ei.

 

Aia cu homosexualii lumii moto e de nota 10 :ok: . Cand am spus ca stirile sunt prezentate gresit nu m-am referit DOAR la incidentul de acum cu masina de raliu(unde clar pagubele materiale sunt FOARTE mari pentu pilot) ci la toate de pana acum.

 

Cat despre epitetul ce mi l-ai atribuit, curva virtuoasa, nu pot decat sa-ti multumesc :finger:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Aia cu homosexualii lumii moto e de nota 10 :ok: . Cand am spus ca stirile sunt prezentate gresit nu m-am referit DOAR la incidentul de acum cu masina de raliu(unde clar pagubele materiale sunt FOARTE mari pentu pilot) ci la toate de pana acum.

Cat despre epitetul ce mi l-ai atribuit, curva virtuoasa, nu pot decat sa-ti multumesc :finger:

 

Cu placere!

Nu dau 2 lei pe ProTv, cum nu dau 2 lei nici pe victimosii ce defileaza la parade toata ziua, tam-nisam, Joi moto, etc.

Din cauza continutului stirilor ProTv nu poti tu sa dormi noaptea.

De-asta si faceti campanii moto, credeti in comunitati si le luati apararea la tot felul de dubiosi, pe criteriul "E de-al nostru, frate!". O sa iti treaca. Nu te supara, dar pentru mine au trecut anii astia.

Pentru pilot, pagubele materiale sunt, probabil, problema nr. 2. Pe mine m-ar deranja pozitia in clasament si punctele pierdute.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

Nu dau 2 lei pe ProTv, cum nu dau 2 lei nici pe victimosii ce defileaza la parade toata ziua, tam-nisam, Joi moto, etc.

Din cauza continutului stirilor ProTv nu poti tu sa dormi noaptea.

De-asta si faceti campanii moto, credeti in comunitati si le luati apararea la tot felul de dubiosi, pe criteriul "E de-al nostru, frate!". O sa iti treaca. Nu te supara, dar pentru mine au trecut anii astia.

Pentru pilot, pagubele materiale sunt, probabil, problema nr. 2. Pe mine m-ar deranja pozitia in clasament si punctele pierdute.

 

OK, tu nu dai 2 lei pe ProTv, nici eu, problema e ca altii dau mai mult de 2 lei, pentru multi stirile de la Protv, Antena1, Realitatea,etc... reprezinta formatori de opinie. Am auzit de prea multe ori expresii de genul : "hai ba da-i dreq de motocilisti! Nu vezi la stiri ca numa tampenii fac ? " ..iar aceasta atitudine se reflecata in soferul care iti taie tie calea sau se pune in fata ta in coloana la semafor (sa astepti si tu ca el) sau te vede ca vii dar nu mai franeaza pentru tine, pentru ca esti doar "unul din nebunii aia" de i-a vazut el la stiri .

 

Inca o data, eu nu disculpam catusi de putin motociclistul in situatia de fata.

 

Cat despre marsurile moto,intotdeauna au fost pareri impartite...e normal sa fie asa.

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam dintr-o bucata le zice Raul, dar cam sunt de acord cu el.

iar de protv....sa fim seriosi, exista vreo televiziune romaneasca la care te poti uita?

Vali Porcisteanu e pe primul loc la general - asta apropo de puncte pierdute.

http://www.autorally.ro/index.cfm/page/cnr/subpage/clasamente/clasament_cnr.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daune la masina lui Vali aproximativ 10.000 euro + cam tot atit celelalte costuri aferente etapei de raliu(asta de la stirile PRO TV)

 

post-222-0-45702800-1310674101_thumb.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=5kYA-4u-N38

 

Nu cred ca exista un posesor de motocicleta,indiferent de tipul acesteia,sa nu fi facut ceva traznai de cind circula pe doua roti motorizate,dar unii sint chiar inconstienti.

 

Domnule RAUL,de unde sti ca marsurile moto sunt manifestari pentru homosexualii lumii moto ? Ai fost "prins pe la spate" in timpul unui asemenea mars,esti incapabil de a socializa cu ceilalti "mobristi",sau ai baut vreo 2 beri in plus cind ai scrisasa ceva ? Vad ca ai 2475 de posturi pe acest forum,asa ca sper ca a fost berea de vina.Nu arunca cu rahat acolo unde nu e cazul,ca e posibil sa aluneci pe el si sa cazi cu fata in altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

Nu dau 2 lei pe ProTv, cum nu dau 2 lei nici pe victimosii ce defileaza la parade toata ziua, tam-nisam, Joi moto, etc.

Din cauza continutului stirilor ProTv nu poti tu sa dormi noaptea.

De-asta si faceti campanii moto, credeti in comunitati si le luati apararea la tot felul de dubiosi, pe criteriul "E de-al nostru, frate!". O sa iti treaca. Nu te supara, dar pentru mine au trecut anii astia.

Pentru pilot, pagubele materiale sunt, probabil, problema nr. 2. Pe mine m-ar deranja pozitia in clasament si punctele pierdute.

:agree: :lol:

lasa-i ma sa creda ca,comunitatea asta ii ajuta in trafic sau cand coboara 1 la ei :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Domnule RAUL,de unde sti ca marsurile moto sunt manifestari pentru homosexualii lumii moto ? Ai fost "prins pe la spate" in timpul unui asemenea mars,esti incapabil de a socializa cu ceilalti "mobristi",sau ai baut vreo 2 beri in plus cind ai scrisasa ceva ? Vad ca ai 2475 de posturi pe acest forum,asa ca sper ca a fost berea de vina.Nu arunca cu rahat acolo unde nu e cazul,ca e posibil sa aluneci pe el si sa cazi cu fata in altul.

 

Rezistenta la ipocrizia altora si calmul de sine au limitele lor.

Mi-au trebuit 3-4 marsuri ca sa imi dau seama de comportamentul de haita si de motivatia solida a celor implicati.

De 2 ani de zile nu mai socializez cu grupuri de motociclisti ci doar cu o bisericuta de prieteni foarte restransa. Dincolo de 2000 si ceva de posturi, uita-te la ce topicuri am scris pe forumul asta si de cati ani sunt pe aici.

Imi asum raspunderea celor scrise si iti pot argumenta oricand ceea ce scriu/cred. Nu arunc cu rahat si nu reactionez dubios la alcool. Imi exprim mai franc decat altii ideile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa discreditez pe nimeni, si nici sa mut vina in alta parte, dar am o curiozitate. Imbecilii de la prosttv afirma sus si tare ca motociclistul a intrat in vederea procurorilor pentru ca nu avea permis si motorul nu era inmatriculat. Acu', din cate stiu eu, permis si inmatriculare iti trebuie doar daca te dai pe drumuri publice. In padure pe coclauri, pe drumuri care sunt private sau nu sunt in grija administratiei rutiere, nu ai nevoie de permis si inmatriculare. Ca o analogie, daca un motociclist participa la un raliu pe sectorul ala de drum, nu avea nevoie de inmatriculare, permis, sau omologare rar. Zic prostii? Sau chiar stiu reporterii ce vorbesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile forestiere sunt inchise circulatiei. Faptu ca aia au fost idioti e fix problema lor. Sper sa nu fi avut RCA la motor si sa fie nevoie sa plateasca despagubiri pilotilor pt masina si descalificarea cauzata. Daca esti prost, macar sa te doara, nu?

Adica cum????????????? Asta ar insemna ca de cand ma dau pe forestiere am fost in ilegalitate? Nu am avut voie sa ma dau pe acolo? Ma faci sa rad.... Sunt drumuri publice, ai nevie de permis pe acolo si bla bla.... Da sunt si forestiere inchise dar acelea sunt prevazute cu bariere. Nu e cazul drumului pe care s-a petrecut tarasenia. Este cat se poate de clar ca motociclistii respectivi sunt idioti. Nu ai cum sa nu stii de raliul respectiv iar daca au fost avertizati de un jandarm si totusi au intrat in traseu ce sa mai zic?

Editat de Petronius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile forestiere sunt practic drumuri de exploatare sau de acces in padure - pe multe din ele nu ai avea ce sa cauti, de aceea cei ce organizeaza evenimente gen offroad trebuie sa obtina permisiunea Romsilva sau echivalent. Pe de alta parte exista si foarte multe zone private de padure sau pasuni alpine, dar controlul, atat al proprietatilor de stat cat si a celor private nu este asigurat riguros - legal, in cazul unei proprietati nemarcate printr-o imprejmuire adecvata nu poate fi acuzat nimeni de "trespassing". Aplicarea insa a regullor de circulatie in astfel de zone este insa exclusa. A fost o discutie intreaga pe un forum de 4x4 despre o firma din Germania care furniza contra cost trasee GPS in cadrul unui insolit concurs ofrroad in RO pentru cetateni interesati - oamenii veneau in RO ca "turisti", parcurgeau traseul, isi inregistrau "performanta" si la intoarcere descarcau datele si se stabilea castigatorul. Total neoficial, fara nici o aprobare, fara asigurare, un fel de "piraterie" a concursurilor offroad. Concurentii erau instruiti sa declare ca sunt turisti si ca s-au ratacit daca erau opriti de jandarmi, padurari, whoever... Schema functioneaza si in momentul de fata. Trust me, daca se intampla ceva, cu o spagulita si/sau un avocat mediocru se scapa lejer cam de orice, numai braconaj dovedit sa nu fie...

 

Nu erau probleme pana acum cativa ani; au aparut de cand a aparut moda asta cu offroad-ul si de cand majoritataea tarilor europene, in special cele germanofone au cam interzis turismul offroad. In Romania pe de -o parte a fost semnalata o crestere a agresivitatii si proastei cresteri a unor "weekend-warriors" de genul asta - chiar turisti straini, din pacate, care se defuleaza in tari mai putin restrictive in acest sens - si in plus, au aparut organizatii de tipul federatiei romane de offroad care, evident, in stilul dambovitean, incearca sa traga spuza pe turta lor instituind diverse taxe si monopoluri si care au constatat ca sunt o gramada de cazuri pe care inca nu le pot controla si nu pot face bani din ele.

 

Oamenii respectivi din intamplarea de la raliu nu s-au dat nici macar pe drumul forestier ci pe carari sau de-a dreptul prin padure. N-a fost in intentia lor sa iasa pe drumul cu raliul - problema e ca tipul era incepator, a luat-o la un moment dat inainte si nu s-a prins ca e pe traseu. Pana l-a ajuns din urma primul coleg facuse deja accidentul. PRO-TV-ul spune multe inexactitati - normal ca procuratura cereceteaza cazul, dar va da NUP, cel mai probabil, avand in vedere ca sunt doar pagube materiale si circumstante extrem de discutabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali Porcisteanu: Este prima data cand ma intalnesc cu asa ceva pe o proba speciala (inchisa circulatiei publice) si sincer, consider ca Raliul Sibiului a avut probleme serioase de securitate, incepand de la lipsa forlighterilor, dar mai ales lipsa oamenilor de ordine si a benzilor de marcatie laterala. Federatia ne-a demonstrat inca o data ca ce s-a intamplat nu este chiar atat de grav, poate fi considerat foarte usor un simplu incident de cursa (de aceeasi parere fiind si organizatorul) si au hotatrat sa-l sanctioneze pe organizator doar cu un avertisment! Chiar ar trebui sa moara cineva sa se poata face “ceva” in acest sport?

 

Sursa: motorsportnews

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acceasi chestie a fost si anul trecut,la VTM la Rasnov 2 tipi cu enduro au venit de pe drumul forestier si au vrut sa intre pe traseu,insa jandarmul s-a impotrivit,a vrut sa dea peste el si pana la urma au chemat intariri ca sa ii potoleasca.Unii nu vor sa inteleaga anumite chestii,asta e Romania,ai tupeu incerci sa iesi deasupra tuturor.

 

nici aia nici astia nu au vrut sa intre pe traseu.

au vrut sa treaca dincolo: sa-l traverseze si sa intre in padure pe partea ailalta.

 

logica e ca masinile nu vin una dupa alta, ca vagoanele de tren. ai timp suficient in alea 1-2 minute sa traversezi. totul e sa casti ochii...

 

ce dreaqu sa faci cu o enduroaica pe macadam?! :unsure:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...