Sari la conținut

zgomot motociclete noaptea - continut reclamatie politie


filipok
 Share

Postări Recomandate

offtopic:

 

stiti care este problema romanilor? nu pot accepta diveritatea. si aici nu ma refer la tobe.

daca cei din jur nu sunt ca noi, sunt cocalari, retarzi, descreierati

 

unii avem tobe aftermarket, altii stock, unii au franjuri din piele la capetele de ghidon, altii leduri la capacelele de ventil sau crasta pe casca, unii merg in maneca scuta pe motocicleta in timp ce altii sunt echipati pana-n dinti, unii simt placere cand merg cu 70 iar altii cand pun genunchiul jos....astea inseamna ca sunt cocalari, retardati :scratch: la dracu, nu

inseamna doar ca suntem diferiti, lumea ar fi un loc al dracului de plictisitor daca am fi toti trasi la indigo. invatati sa acceptati diversitatea.

 

si aia cu imaginea motociclismului iar alta tampenie, vai astia afecteaza imaginea motociclismului....care imagine ma fratilor cand fiecare vede motociclismul intr-un alt mod

 

eu zic sa nu mai fim asa invcisivi si sa incercam sa privim lucrurile si dintr-o alt perspectiva :cheers:

Editat de delete636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

colegu delete636 daca cumva mie mi te adresai afla ca am evacuare "not for road use" chiar 2 finale si mai merg si in maneca scurta cand e cald dar macar nu sunt ipocrit si recunosc ca imi place asa pt sunetul produs in sine nu ca mi-ar salva viata incercand pe cat posibil sa nu deranjez mai ales la ore nepotrivite.

 

nu e vorba de acceptarea diversitatii ci despre bunul simt cand te afli calare pe 2 roti, mai dezvoltat la unii sau lipsind cu desavarsire la altii.

 

cum face cineva apel la bun simt - pac - apar repede oamenii care arata cu degetu: huooo, comunistule, pensionarule ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diversitate? :crack:

 

Diversitate e alegerea intre naked si carenata, intre offroad si stradala, intre casca flip-up si full face, intre piele si textil.

 

Ala care isi pune tobe galagioase doar pentru ca ii place lui cum suma, ignorand total ca trezeste angajati in miezul nopti, bolnavi in miezul zilei din spitale si copii din gradinite, ala e un cocalar cu nimic diferit de cocalarul care-si pune subwoofer de sute de wati pe un bmw 1970 toamna la al 15-lea proprietar, nu e cu nimic diferit de cocalarul care-si face nevoile in liftul lui, de cocalarul care isi arunca mizeria direct pe strada. Toate scursurile astea au in comun acelasi lucru: fac doar ce le place desi pe ceilalti membri ai comunitatii ii deranjeaza. Isi fac nevoile pe ea de comunitate. Ei se cred buricul pamantului si deranjarea celorlalti e modul lor de a o arata. Cocalari.

 

Da, motociclismul sufera din cauza lor, pentru ca manelociclistii astia minoritari sunt sigurii observati (si injurati) si e posibil ca din cauza lor toti motociclistii sa aiba de tras. S-a discutat deja de interzicerea motocicletelor in oras noaptea. Prima data am scapat. A doua oara s-ar putea sa nu mai scapam. Si atunci din cauza manelociclistilor va trebui sa ne intoarcem doar pe lumina din excursii sau sa campam langa oras pana rasare soarele... Situatie in care ma apuc personal de aruncat cu borcane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi plac tobele zgomotoase (alea ca lumea, nu orice burlan), am avut si o sa mai am. Am mers mult si cu tobe stock. Diferenta se vede, la modul ca pietoni care voiau sa treaca strada se razgandesc, sau cate unul care blocheaza drumul degeaba se da la o parte. Dar nu cred ca iti salveaza viata. Sau, mai bine spus, cred ca situatiile cand chiar te apara tobele de vreun accident sunt foarte putin probabil sa se intample. Adica plusul de siguranta pe care ti-l dau nu e un motiv serios sa-ti pui tobe. Plus ca, daca ai un pic de bun-simt, cu tobele trebuie sa ai mai multa grija sa nu deranjezi.

Daca o sa imi mai pun evacuare "muzicala" (si probabil ca o sa-mi pun) va fi exclusiv pentru ca imi place cum suna si voi avea grija sa deranjez cat mai putin lumea din jur. Ca nu sunt toti obligati sa suporte baraiala motoretei mele pentru ca sunt eu nesigur pe mine. Cred ca, daca stii sa mergi bine pe motocicleta si mergi cu cap, nu ar trebui sa ai nevoie de ajutoare de genul tobe urlatoare, proiectoare care orbesc lumea, sirene si alte alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca si anul acesta,la inceperea sezonului pe 2 roti pulitia rutiera impreuna cu rar-ul isi vor relua activitatea de vanatoare a tobelor galagioase in Bucuresti.

 

Desi mie imi place extrem de mult toba sport incepand de anul acesta voi recurge la toba stoc pentru oras si toba sport pentru plimbari afara,nu dureaza decat 2 minute sa o schimb. Ma vad obligat sa fac lucrul acesta pentru a evita plata vreunei amenzi catre stat ,nu vreau sa cotizez inutil la bunul trai al guvernului.

Sunt totusi constient ca in unele cazuri m-ar fi ajutat toba sport in oras prefer sa renunt,dar va rog nu va mai contraziceti asupra zgomotului,poate nu salveaza vieti dar in traficul infernal sigur te ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca macar cu frica de amenda se mai schimba lumea... Dar tot nu inteleg de ce o pui "afara". Nu e suficient zgomotul vantului in casca?

parca pe serpentine nu are farmec fara zgomot :D ,o sa trezesc ursii din somn si o sa faca si astia reclamatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Eu nu vreau să interzic tranzitul cu motorete în zonă, cred că ar fi exagerat şi abuziv.

Aş dori doar ca nivelul de zgomot să se încadreze în nişte parametri rezonabili. S-ar părea că zgomotele cele mai puternice provin de la unele motociclete care accelerează la intrarea pe pod de pe Titulescu. Dacă această sursă de zgomot ar dispărea, cred că locuitorii din zonă ar fi mulţumiţi.

 

E cel mai recent topic pe marginea subiectului, asa ca o sa postez aici. (Ca fapt divers, initiasem un topic similar in 2008: /index.php?/topic/217084-fara-site-fara-tobe/page__p__1218550__hl__tobe__fromsearch__1#entry1218550)

 

Locuiesc in zona de mult timp. De prin 2008 a inceput sa se intensifice putin traficul, dar dezastrul a venit, dupa cum era de asteptat, odata cu deschiderea circulatiei pe noul pasaj. Si intr-adevar, asta e, daca locuiesti la strada mai ales intr-un oras aglomerat nu poti sa ai cine stie ce asteptari. Dar asta nu inseamna ca e normal ca altii sa se cace in linistea ta, gratuit si cu indiferenta maxima.

Insa problema de fond e mult mai apasatoare, sunt atatea bulevarde cu probleme, atatea cartiere, atatea orase... ma indoiesc ca si atatea tari. Sunt doi parametrii care trebuie sa limiteze problema zgomotului:

 

1. legea si aplicarea ei

2. bunul simt

 

Incepand cu punctul 2, doar vazand cati colegi de forum au manifestat pe acest topic o atitutine de cocalar pe 2 roti si imi dau seama ca suntem pierduti... la punctul 2 se ajunge in timp, cu educatie si cu ajutorul punctului 1.

 

Aici ar fi mai multe de zis. Probabil nu intamplator cel care a deschis subiectul a facut-o aici, la "Legislatie, acte, vama". Ideea e ca intr-un fel sau altul intr-o tara normala, legea se aplica. Se trezeau pe primele pagini cativa ametiti facand aluzie la drepturi si principii democratice. Habar n-au despre ce vorbesc... Pai in primul rand dreptul tau se opreste cand incepi sa te pisi pe dreptul celuilalt. Iar referitor la principii democratice, nu m-ar mira daca in scurt timp o sa facem un mars de protest prin Bucuresti ca s-a hotarat ca motocicletele sa nu mai circule noaptea. Pana la urma majoritatea locuitorilor acestui oras doreste sa poata sa doarma, nu sa-i auda pe cativa cocliti cantand la tobe racing in jdemii de ture, sau - o noua specie se pare - chopperisti cu tobe goale, de-ti vibreaza peretii cu totul cand trec ratatii astia.

 

Cel care a initiat topicul sper ca va dati seama ca nu e singurul care face ceva pentru a mobiliza autoritatile. Anul trecut si am inteles ca si anul acesta s-au facut filtre RAR pe Banu Manta si s-au saltat destule taloane. Insuficient insa si nici eu nu-mi explic de unde dezinteresul asta, in special din partea RAR-ului.

 

Si inca ceva foarte important, revenind la punctul 2. Pana la urma ok, ai toba pe care o ai, ca de, sunt si tobe legale destul de zgomotoase... gandeste-te la ore tarzii, inainte sa tragi ca nesatulul de gaz, ca pentru tine pe-acolo e autostrada, dar pentru sute sau mii de oameni, acolo e casa lor. O motocicleta care accelereaza pe un bulevard se poate auzi de la sute de metrii distanta.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar nu mai etichetati lumea aiurea,ca nu oricine are tobe aftermarket e cocalar.

 

Ba oricine are tobe zgomotoase e un cocalar cu foarte multa liniste in creier si care se ascunde in spatele dictonului: tevile goale salveaza de la moarte oamenii cu creiere goale.

Cand nu stii sa mergi cu motorul iti trebuie protectie suplimentara. :blbl:

 

Ziua nu cred ca s-a plans nimeni vreodata ca suna prea tare un moto.

 

Copii mici dorm si ziua. Bolnavii din spitale dorm si ziua. Copii din scoli invata ziua. Pensionarii dorm ziua. Oamenii care lucreaza noaptea dorm ziua.

Chiar merita sa chinui atata lume doar fiindca tie iti place cum suna o bucata de teava de la evacuarea gazelor unui motor?

 

offtopic:

stiti care este problema romanilor? nu pot accepta diveritatea. si aici nu ma refer la tobe.

daca cei din jur nu sunt ca noi, sunt cocalari, retarzi, descreierati

 

Diversitatea inseamna un tatuaj unic, o vestimentatie unica, un mod unic de a gandi.

Cand tu ai o evacuare zgomotoasa asa cum au mii de cocalari in Romania unde e diversitatea ta?

 

,poate nu salveaza vieti dar in traficul infernal sigur te ajuta.

 

Te ajuta si mai mult daca inveti sa mergi cu motorul in trafic. Poate ca esti tu pilotul pilotilor. Poate ca esti cel mai tare pe circuit ori pe Cheia. Dar poti fi o varza in trafic si atunci mai bine inveti sa mergi in trafic. In felul asta nu va mai trebui sa te bazezi pe zgomot, faruri,xenoane nesimtite etc.

 

Spunea cineva ca sare pietonul inpoi pe trotuar cand il aude, se evapora masinile din intersectie si toata lumea se da din calea lui.

De ce?

De ce trebuie sa se intample toate astea? Fiindca vine el cu viteza si nu e in stare sa opreasca mobra?

Un sofer ori un pilot bun trebuie sa fie capabil sa faca fata oricarei situatii in trafic. Daca are nevoie de ajutor suplimentar pentru a se delpasa in siguranta mai bine ar sta acasa.

 

Cei care se simt zmei cand se da lumea la o parte din calea lor au probleme psihice grave. Daca numai asa se simt si ei importanti sunt niste oameni mici, mici de tot.

Imi e mila de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de regula in trafic fac tot posibilul sa fac loc motociclistilor cand sunt cu masina.

o sa aplic alta lege de acum.

o sa blochez pe cei nesimtiti cu tobe zgomotoase.

poate atitudinea asta extinsa o sa-i faca sa treaca la standard, sau sa stea la coada cu masinile.

ma gandesc si la abtipilde cu indemnul asta pe masina:

"blochez la semafor motociclete zgomotoase, ceilalti, drum bun"

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tu omiti ceva, ai calculat-o gresit, iti spun de la inceput.

 

Exemplu : eu te ajut pe tine acum sa faci reclamatia aia, maine seara la 23:50 trece Gheorghe cu sportiva lui cu toba cat burlanul. poimaine dimineata tu faci reclamatie la politie si in consecinta poimaine seara va fi un filtru in aceeasi zona, prin care de data asta voi trece eu, cu o toba mult mai putin galagioasa, dar tot voi fi oprit si tot mi se va cauta nod in papura pana mi se va gasi.

 

Mai pe scurt tu vrei sa-mi tai eu mie craca de sub picioare...hai ca e distractiv :lol:

 

Eu am fost oprit cu toba stock, pentru ca ii opreau pe toti. Nu mi s-a cautat nod in papura.

Mi-au dat si hartie ca sunt in regula, valabila inca o luna, daca ma mai opresc si altii sa le arat drect hartia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de regula in trafic fac tot posibilul sa fac loc motociclistilor cand sunt cu masina.

o sa aplic alta lege de acum.

o sa blochez pe cei nesimtiti cu tobe zgomotoase.

poate atitudinea asta extinsa o sa-i faca sa treaca la standard, sau sa stea la coada cu masinile.

ma gandesc si la abtipilde cu indemnul asta pe masina:

"blochez la semafor motociclete zgomotoase, ceilalti, drum bun"

O idee interesanta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de regula in trafic fac tot posibilul sa fac loc motociclistilor cand sunt cu masina.

o sa aplic alta lege de acum.

o sa blochez pe cei nesimtiti cu tobe zgomotoase.

poate atitudinea asta extinsa o sa-i faca sa treaca la standard, sau sa stea la coada cu masinile.

ma gandesc si la abtipilde cu indemnul asta pe masina:

"blochez la semafor motociclete zgomotoase, ceilalti, drum bun"

 

si daca-ti zic ca stateam in dreptul masinii, in oglinda soferului cu toba stock si nu isi dadea seama ca sunt acolo ce zici? dupa ce mi-am pus un mivv nici nu trebuie sa spritez gazul, si nici nu am o toba zgomotoasa.

logica ta deci este usor gresita, nu ca ar trebui sa crezi tu ca poti judeca oamenii dupa tobe. poate cand iti iei o mobra noua nu are dbkiller pe toba.. ce faci? nu mai iesi in trafic ca ti se pune tsunami de-a latu? o tii in fata blocului pana o faci silentioasa? prostii. gandire de roman justitiar, el mai corect ca toti. ca si ii poti tine pe loc, nici nu e loc pe banda de langa, pe contrasens.. da chiar, cum te-ai simti sa vezi ca l-ai blocat pe unu si ala o ia pe alta banda si-i deschide unu usa in fata.. te simti prost ca l-ai facut pe om sa cada pentru "valorile" tale? hai sa mai introspectam si noi, ca nu toti cu tobe aftermarket sunt niste cocalari descreierati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice motociclist mai experimentat putin il bufneste rasul cand o aude p-aia cu loud pipes save lifes.

 

 

se aplica si la cei neexperimentati care au ceva materie cenusie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate cand iti iei o mobra noua nu are dbkiller pe toba.. ce faci?[...] o tii in fata blocului pana o faci silentioasa? prostii. gandire de roman justitiar, el mai corect ca toti.

Prostii, huh? Pai hai sa-ti zic ceva despre cazul tau ipotetic... In mod normal, fara dbkiller te trimit la plimbare aia la RAR cand te duci sa-i faci autentificarea inainte sa o inmatriculezi pe numele tau. Asta daca nu faci ca baietii si te apuci sa bagi bureti de vase de-aia metalici pe tobe pana "treci testul". Vrei sa zici ca e greu sa faci rost de un amortizor de-ala de toba? Si eu am avut MIVV (Oval Alu), insa aveau silencere si erau omologate. Faceau destul de tare daca dadeai in ele, insa nu iti spargeau ferestrele si incercam nici sa nu fortez nota, mai ales la ore tarzii.

 

hai sa mai introspectam si noi, ca nu toti cu tobe aftermarket sunt niste cocalari descreierati.

Pentru acestia care nu sunt "cocalari descreierati" (dar care nu sunt constienti poate de raul pe care-l fac) cred ca purtam discutiile astea, pentru ca pe-aia care sunt nu-i schimbam decat cu amenda si talonul luat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la autentificare baietii iti verifica seriile, la ITP iti verifica zgomotul. cazul ramane in picioare deci.

eu cand merg noaptea tin ambreiajul strans cand sunt pe stradute sau intre blocuri si in mers caut turatia la care zgomotul e cel mai putin deranjant. ziua dau in rev limiter doar cand vad un pieton adormit pe mijlocul benzii(nu pe trecere) sau se urca o masina peste mine. e cel mai simplu si majoritatea de pe aici banuiesc ca o fac.

 

pe mine de exemplu ma deranjeaza infinit mai mult retardatii care claxoneaza la 11 noaptea ca s-a pus verde la semaforul din bulevard.. cu aia ce facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la autentificare baietii iti verifica seriile, la ITP iti verifica zgomotul. cazul ramane in picioare deci.

Nu, nu ramane. Cel putin daca vorbim de RAR-ul din Voluntari, nu treci acolo de autentificare daca ai xenoane aftermarket, tobe necorespunzatoare, anvelope pe alta dimensiune, ceva care aduce modificari serioase vehiculului (un atas de ex.) etc. N-are nici o treaba cu definitia "autentificarii", pur si simplu asta e practica. Ca n-or avea temei legal sa faca treaba asta, e alta discutie; nu stiu cati ar sta sa se judece cu ei pentru asa ceva. Asa ca hai sa nu mai vorbim de ipoteze fanteziste.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...