Sari la conținut

Reconditionare plastice


Postări Recomandate

Se dau cateva bucati de plastic de pe moto, negru nevopsit, care de la atata amar de vreme de la fabricatie (15 ani) s-au decolorat. Nu sunt rupte, zgariate sau altfel avariate - doar vechi.

 

As vrea sa le reconditionez. Stiu de varianta vopsit (fie cu spray, fie cu pensula, fie cu aerograf) cu sau fara primer, dar ma gandeam ca - fiind vorba de plastic ordinar - exista metode mai eficiente si mai ieftine de reconditionare.

 

A mai facut cineva asa ceva? Cum a procedat? Ceva idei, ponturi, sfaturi?

 

Multumesc! :cheers:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

eu am reconditionat totul la a mea

aveam carene crapate , zgariate , am astupat gaurile de la semnalizari,............

cum am facut : le-am dat la un lucrator in fibra si plastic

si cu ceva scule si materiale profesionale a facut-o ca noua

dupa le-am dus la vopsit

carene , jenti , rezervor , codita , parbriz

total cu materiale plus manopera : 650 ron

PS : reconditionarea nu a constat numai in lipit si vopsit , dar atat te intereseaza pe tine

numai bine

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor, chiar daca nu te-ai obosit sa citesti ce am scris mai sus. :cheers:

 

Nu e vorba de carene. Stiu sa imi fac/repar carenele cu fibra. Nici vopsitoria nu ma intereseaza.

 

Vreau sa reconditionez plastic ordinar, nevopsit, care la origine e negru mat dar cu timpul arata a camuflaj de iarna, intr-un degradeu de la gri inchis la gri deschis.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor, chiar daca nu te-ai obosit sa citesti ce am scris mai sus. :cheers:

 

Nu e vorba de carene. Stiu sa imi fac/repar carenele cu fibra. Nici vopsitoria nu ma intereseaza.

 

Vreau sa reconditionez plastic ordinar, nevopsit, care la origine e negru mat dar cu timpul arata a camuflaj de iarna, intr-un degradeu de la gri inchis la gri deschis.

 

Folie neagra peste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca este un spray foarte bun pentru asa ceva,am luat eu unul din Selgros sau Metro, nu mai stiu sigur, cand ies afara o sa ma uit in portbagaj la masina sa vad exact cum se numeste, este pe baza de gaz sau ceva de genul, lucesc dupa de zici k acum a iesit din fabrica, si chiar se mentin, este de ajuns sa dai cu el dupa fiecare spalare.Alta solutie nu exista,am cautat de mi-a venit acru pe gat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca este un spray foarte bun pentru asa ceva,am luat eu unul din Selgros sau Metro, nu mai stiu sigur, cand ies afara o sa ma uit in portbagaj la masina sa vad exact cum se numeste, este pe baza de gaz sau ceva de genul, lucesc dupa de zici k acum a iesit din fabrica, si chiar se mentin, este de ajuns sa dai cu el dupa fiecare spalare.Alta solutie nu exista,am cautat de mi-a venit acru pe gat!

E vorba cred despre silicon de bord ce se da la masini. e foarte bun la asa ceva am incercat asta la cateva motoare si chiar a iesit treaba super. Deci recomand. Cauta la billa silicon de bord Maxi, e la tub de sprei mare si e vreo 18 lei. De acolo iti junge sa dai de cateva ori bine de tot. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deaccord cu goodkat

 

poti incerca cu incredere un sandpaper de granulatie mare , peste 1000 , apoi cu niste polish 3m iese ca si noua . tratamentul asta l-am aplicat si eu , si l-am aplicat cu success pe faruri la un e classe , ale carui faruri erau matuite si acum sunt ca noi .

 

face minuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vezi ca este un spray foarte bun pentru asa ceva,am luat eu unul din Selgros sau Metro, nu mai stiu sigur, cand ies afara o sa ma uit in portbagaj la masina sa vad exact cum se numeste, este pe baza de gaz sau ceva de genul, lucesc dupa de zici k acum a iesit din fabrica, si chiar se mentin, este de ajuns sa dai cu el dupa fiecare spalare.Alta solutie nu exista,am cautat de mi-a venit acru pe gat!

 

 

Sefu'! Hai cu sprey-ul, ca te asteptam!

 

bmw gummi pflege

 

face minuni ;)

 

 

Sa inteleg ca ai de vanzare? Daca da, cat costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Mie mi se pare metoda cu feonul foarte buna, fiindca se topeste un strat subtire de la suprafata

Am mai auzit de metoda asta la reconditionat panoul de usa de plastic de la FORD (se zgaraie foarte usor chiar si cu unghia).

Ca punct negativ - este posibil ca suprafata de plastic sa devina grunjoasa..

 

Spray special am vazut prin hypermarketuri pentru reconditionat bara de la masina... (plastic negru care devine gri...)

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea, ramane de vazut in timp daca se mentine efectul sau se face mai rau. Pt initiator este tarziu, dar plasticele negre se mentin foarte bine daca inca de noi se dau de 2-3 ori pe an cu Armorol sau similar. Spre deosebire de silicon nu atrage praful excesiv si mentine efectul si dupa cateva spalari. Pt plasticele usor afectate are deasemenea efect, dar pt cele foarte deteriorate, scorojite, nu cred. Eu am folosit regulat la toate motoarele pt plasticele negre si dupa multi ani arata ca noi. Totul este sa dai regulat sa nu inceapa sa se albeasca. Daca reusesti ceva sa pui poze sa vedem si noi o metoda verificata.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...