Sari la conținut

ACCident DN3 Ostrov - Constanta


Simpson_
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Sambata 6.08.2011 in jurul orei 15 am fost implicat intr-un accident pe DN3 imdediat dupa Ostrov spre Constanta.In momentul in care eram in depasirea unei masini care se deplasa cu viteza destul de mica(aproximatov 40Km/H),m-am trezit cu o alta masina in stanca (pe scurt a triplat),care a iesit putin in afara drumului si a pierdut controlu,venind direct peste mine si impinganduma in masina care o depaseam in acel moment.Am cazut pe partea stanga. Eu am scapat cu cateva jullituri mai zdravane, dar pasagera mea a fost mai rau accidentata(in acest moment e in stare buna, nu a avut nevoie de internare in spital). Motocicleta (o HONDA DOMNINATOR) a fost tavalita putin da cu ajutorul unor localnici, dupa ce a fost pozata de catre politia rutiera venita la locul accidentului, am reusit sa o facem cat decat folosibila, ca sa nu o las in camp si am ajuns cu ea in Constanta(unde a trebuit sa ajung la politie pentru declarati si sa-mi recuperez pasagerul de la spital). Acum rugamintea mea la voi este urmatoarea care poate sa ma ajute sa aduc motocicleta din Constanta in Bucuresti.

Va multumesc.

Asfalt uscat. si feritiva de oameni cu numere de bulgaria!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca se poate pune la tren...si sa vii cu acelasi tren...altfel eu nu stiu pe nimeni...

Of, ce intamplare!...bine ca ati scapat fara accidentare majora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: ce masina avea ala de a avut demaraj mai bun decat motocicleta ta? Sigur nu te-ai bagat peste el cand era in depasirea ta, facandu-l sa iasa in afara drumului? Nu acuz, te intreb, fiindca nu imi explic cum sa il depasesti pe unul care merge cu 40 la ora, tu cu motorul accelerezi si te trezesti in stanga ta cu o masina care va depasea pe amandoi. Sunt 2 posibilitati: ori ala a accelerat mai tare decat tine de a reusit sa vina in stanga ta in timp ce tu depaseai, ori el venea deja tare din spate insa tu nu l-ai vazut si ai intrat in depasire. Astept sa ne spui si noua exact ce s-a intamplat acolo ;)

 

Repet, nu te acuz de ceva ce nu cunosc, tocmai de aceea iti cer sa ne spui mai multe detalii, sa incercam sa evitam pe viitor, sa nu fim si noi in situatia ta.

 

Bafta si sper sa rezolvi toate problemele cu bine ;) Ma bucur ca nu ati fost loviti mai rau!

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: ce masina avea ala de a avut demaraj mai bun decat motocicleta ta? Sigur nu te-ai bagat peste el cand era in depasirea ta, facandu-l sa iasa in afara drumului? Nu acuz, te intreb, fiindca nu imi explic cum sa il depasesti pe unul care merge cu 40 la ora, tu cu motorul accelerezi si te trezesti in stanga ta cu o masina care va depasea pe amandoi. Sunt 2 posibilitati: ori ala a accelerat mai tare decat tine de a reusit sa vina in stanga ta in timp ce tu depaseai, ori el venea deja tare din spate insa tu nu l-ai vazut si ai intrat in depasire. Astept sa ne spui si noua exact ce s-a intamplat acolo ;)

 

Repet, nu te acuz de ceva ce nu cunosc, tocmai de aceea iti cer sa ne spui mai multe detalii, sa incercam sa evitam pe viitor, sa nu fim si noi in situatia ta.

 

 

Pai:

1.ala pe care il depaseam abea iesise de pe un drum de acces de la o ferma cred(nu mai stiu ce era exact acolo, oricum si eu incetinisem saca nu stiam prea bine drumu si vroiam sa ma asigur ca nu pierd intrarea spre Limanu) mersese vreo 80-100m de la iesire cand am inceput sa depasesc.

2. soseaua era libera nimeni din fata si in spate era o masina care era destul de departe sau asa parea( nu sunt zeu sa imi dau seama cat de repede venea ala din spate si credeam ca e si el destul de inteligent sa astepte 5-10 sec cat depasesc dand semnal destul de lung.

3. dupa cate stiu nu e bine sa depasesti cu 200km/h mai ales pe o sosea cu o singura banda pe sens.

3. am un enduro cad de repede crezi ca pot demara cu pasager si incarcat cu bagaje(a da ma duceam in concediu), si aveam in jur de 60km/h la inceputu depasiri.

4. cel pe care vroiam sa depasesc, ma vazut ca am inceput sa depasesc, da pe inteligenu din stanga mea la vazut cand sa urcat pe mine si in momentu ala a incercat sa nu ma ia sub roti. a si el inclusiv cei care mai erau in masina au zis ca m-au vzut ca am dat sa depasesc si ala era destul de inspate dar se apropia cu viteza mare.

5. pareare tuturor partilor mai putin a celui care a provocat accidentu a fost ca are loc sa tripleze ca sunt cu motoru si are loc pe langa mine da uite rezultatu.

 

asa masina pe care o depaseam era hyundai si cel care ma "depasit" e un volvo s60

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta are furca putin afectata da cel mai rau ghidonul care e stramb destul de rau.dupa ca a plecat politia rutiera am mers ~120 hm pana in medgidia unde era pasagera dusa de ambulanta sa vad cum se simpte si de acolo am mers in fata unui mitsubishi (care a venit special din bucuresti sa ne ajute, mai ales sa transporte pasagera la un spital serios ca cei din medgidia nu au facut aproape nimic sa o ajute) pana in Constanta la politie, si pana la locul unde am lasat motoru. si de acol m-am intors in bucuresti cu respectiva masina.

schimbatoru si scarita de pe stanga au fost indreptate la locul acccidentului cu ajutoru unei chei inalare de 20-24cm de catre un scuterist care a trecut prin zona si avea asa ceva la el.motoru merge da e greu de controlat si pe A2 nu ma risc sa merg si nici ca sunt prea apt sa conduc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Cum era de asteptat.. s-a intamplat exact cum trebuia sa se intample.. romanul atotstiutor is da cu parerea , cere informatii despre ce hartie igienica a folosit pilotul ultima data, cu ce viteza circula, cat de tare a tras frana de mana.. etc, etc. sunt multe de insirat... dar putini vad ca in esenta topicului omul nu cere decat ajutor... halal comunitate.. daca se poate numi asa.

Editat de Painkill3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era de asteptat.. s-a intamplat exact cum trebuia sa se intample.. romanul atotstiutor is da cu parerea , cere informatii despre ce hartie igienica a folosit pilotul ultima data, cu ce viteza circula, cat de tare a tras frana de mana.. etc, etc. sunt multe de insirat... dar putini vad ca in esenta topicului omul nu cere decat ajutor... halal comunitate.. daca se poate numi asa.

 

 

Orice discutie are o anumita ..."divergenta" ca sa zic asa. Inevitabil, se deviaza de la subiect. Totusi, din cate am vazut eu, bogdan_gba nu a avut un ton acuzator sau zeflemitor. Pur si simplu omul a fost interesat de detaliile accidentului. Nu vad nimic rau in asta. Daca deschid topic in care spun ca mi-am rupt piciorul si am nevoie de un baston iar altul ma intreaba cum mi l-am rupt, ti se pare deplasat? Pana mea...suntem oameni, e un forum de discutii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era de asteptat.. s-a intamplat exact cum trebuia sa se intample.. romanul atotstiutor is da cu parerea , cere informatii despre ce hartie igienica a folosit pilotul ultima data, cu ce viteza circula, cat de tare a tras frana de mana.. etc, etc. sunt multe de insirat... dar putini vad ca in esenta topicului omul nu cere decat ajutor... halal comunitate.. daca se poate numi asa.

Mai bine taci decat sa bati campii. Subtitlul rubricii de accidente e "Sa invatam din greselile altora", nu "Caut servicii de transport", asa ca cei care cer informatii nu au gresit cu nimic, in schimb sari tu din fundul curtii sa explici "esenta topicului". Citeste cu atentie, intelege ce citesti si trage concluziile singur.

 

Ontopic, din ce stiu despre Domi si din descrierea accidentului motocicleta a iesit in depasire cand deja masina depasea; Domi e cam puturoasa cu pasager, iar faptul ca pui semnal de depasire nu inseamna ca nu trebuie sa te uiti daca e cineva deja intrat in depasire si e in stanga-spate, caz in care nu ai voie sa intri si tu. Mi s-a intamplat si mie sa fiu in depasire si tipul pe care tocmai il depaseam sa inceapa si el o depasire, am avut acelasi reflex de a trage stanga cat s-a putut si am prins ceva praf care m-a dezechilibrat, dar am revenit pe sosea fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Mai bine taci decat sa bati campii. Subtitlul rubricii de accidente e "Sa invatam din greselile altora", nu "Caut servicii de transport", asa ca cei care cer informatii nu au gresit cu nimic, in schimb sari tu din fundul curtii sa explici "esenta topicului". Citeste cu atentie, intelege ce citesti si trage concluziile singur.

 

Ontopic, din ce stiu despre Domi si din descrierea accidentului motocicleta a iesit in depasire cand deja masina depasea; Domi e cam puturoasa cu pasager, iar faptul ca pui semnal de depasire nu inseamna ca nu trebuie sa te uiti daca e cineva deja intrat in depasire si e in stanga-spate, caz in care nu ai voie sa intri si tu. Mi s-a intamplat si mie sa fiu in depasire si tipul pe care tocmai il depaseam sa inceapa si el o depasire, am avut acelasi reflex de a trage stanga cat s-a putut si am prins ceva praf care m-a dezechilibrat, dar am revenit pe sosea fara incidente.

Tocmai aici vroiam sa ajung.. astia ca tine reprezinta comunitatea moto? ... citeste tu cu atentie.. vezi subtitlu.. "Daca se poate un ajutor" .. asa ca ai voie sa taci.. stai jos ......... 4.

Editat de Painkill3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci spui ca omul a postat in locul gresit sau toti ceilalti care au luat-o drept accident si au comentat pe marginea lui au gresit? Rubrica "servicii" e mult mai jos decat cea de "Accidente", asa ca atata timp cat e la accidente si nu a rugat un moderator sa o mute scopul e sa se discute accidentul, nu doar transportul. De-aia avem rubrici pe forum, ca sa fie respectate, asa ca lasa comunitatea in pace ca nu are nici o vina comunitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Deci spui ca omul a postat in locul gresit sau toti ceilalti care au luat-o drept accident si au comentat pe marginea lui au gresit? Rubrica "servicii" e mult mai jos decat cea de "Accidente", asa ca atata timp cat e la accidente si nu a rugat un moderator sa o mute scopul e sa se discute accidentul, nu doar transportul. De-aia avem rubrici pe forum, ca sa fie respectate, asa ca lasa comunitatea in pace ca nu are nici o vina comunitatea.

Deci.. tu ori esti prost ori esti tampit.. ma fuck in rubrica si regulile tale..incerci sa te ascunzi dupa deget cand tu nu esti decat un mare rahat.... chiar nu pot intelege ce nu iti este clar.. cand omu striga dupa ajutor .. tu il bombardezi cu regulile forumului.. kkmas pe ele... sa te fereasca sfantu sa patesti ceva.. sa ceri ajutor si cineva sa vina sa iti rada in nas .. ca nu ai respectat nu stiu ce reguli inventate de "voi".

Poate ne vedem vreodata sa-ti spun povestea cu Prostia Omeneasca ..

Hai Norok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era de asteptat.. s-a intamplat exact cum trebuia sa se intample.. romanul atotstiutor is da cu parerea , cere informatii despre ce hartie igienica a folosit pilotul ultima data, cu ce viteza circula, cat de tare a tras frana de mana.. etc, etc. sunt multe de insirat... dar putini vad ca in esenta topicului omul nu cere decat ajutor... halal comunitate.. daca se poate numi asa.

 

Daca as fi putut sa il ajut, l-as fi ajutat cu cea mai mare placere.

 

Da, mi se pare corect sa cer detalii pt ca pe mine astea ma intereseaza. As fi putut sa intreb din start pe cine a gasit politia vinovat pt producerea accidentului, dar nu ma incalzea cu nimic. In schimb, asa am aflat anumite chestii importante pentru mine. Nu de putine ori mi s-a intamplat si mie sa stau in spatele unuia care circula incet (camioane in special) si cu semnalizarea pusa cand intentionam sa depasesc, sa ma trezesc ca ala din spatele meu s-a gandit sa ma depaseasca si pe mine. Si uite asa trebuia sa astept sa treaca el ca sa nu ii ies in fata, si abia apoi sa ma bag si eu in depasire... iar in timpul manevrei stateam dupa el sa prinda viteza sa treaca in fata tir-ului, ca sa ma duc si eu mai departe si sa imi vad de drumul meu. In concluzie, am aflat ce ma interesa cu privire la acest accident si ii multumesc inca o data lui simspon pt raspunsuri. Daca voi ati crezut ca mi-am dat cu parerea sau am facut pe desteptul, imi cer scuze ca s-a inteles asa, insa nu asta a fost intentia mea.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum o da un diverse un topic... ce-i asa greu? Omul a patit-o si nu pare sa poata sa se intoarca pe 2 roti, din cate inteleg si varianta cu platforma platita probabil depaseste costul motoretei asa ca cere ajutor, deci... cine are el sau cunostinta cu duba / camion / remorca ceva in care sau pe care se poate baga / pune pe motoreta, e prin zona si are drum spre bucuresti sa-i puna in legatura... in rest e can can...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Cum o da un diverse un topic... ce-i asa greu? Omul a patit-o si nu pare sa poata sa se intoarca pe 2 roti, din cate inteleg si varianta cu platforma platita probabil depaseste costul motoretei asa ca cere ajutor, deci... cine are el sau cunostinta cu duba / camion / remorca ceva in care sau pe care se poate baga / pune pe motoreta, e prin zona si are drum spre bucuresti sa-i puna in legatura... in rest e can can...

Doamnee.. in sfarsit cineva isi da seama ... si totusi.. mai existam si noi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa invatam din greselile altora: Nu mai umblati cu persoanele iubite pe moto. E al nspelea caz cind se lasa cu accidentarea consoartei. Chiar nu le iubiti deloc? Sigur, toata lumea merge pe ideea ca lui nu i se intimpla.Daca era singur, dadea un telefon iubitei si aceasta ar fi alergat urgent sa-l ajute. Nu mai zic de cazurile in care amindoi sint accidentati serios la sute de km de casa.

Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e.

Cine a avut picioare, miini, sholduri rupte, stie cit de greu e sa stai cu ghips. Inchipuitiva cum ar fi fost ca si iubita sa fie in aceeasi situatie, amindoi sa locuiti vrind nevrind sub acelasi acoperis si parintii sa nu fie cu voi sa va ajute. Stan si Bran.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iubesti persoana de langa tine, demonteaza scaritele spate.

Cumpara-i o masina,asfel veti fi amandoi fericiti la sosire.

Daca te pot ajuta cu ceva, suna-ma la 0741697000, Sim

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Sa invatam din greselile altora: Nu mai umblati cu persoanele iubite pe moto. E al nspelea caz cind se lasa cu accidentarea consoartei. Chiar nu le iubiti deloc? Sigur, toata lumea merge pe ideea ca lui nu i se intimpla.Daca era singur, dadea un telefon iubitei si aceasta ar fi alergat urgent sa-l ajute. Nu mai zic de cazurile in care amindoi sint accidentati serios la sute de km de casa.

Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e.

Cine a avut picioare, miini, sholduri rupte, stie cit de greu e sa stai cu ghips. Inchipuitiva cum ar fi fost ca si iubita sa fie in aceeasi situatie, amindoi sa locuiti vrind nevrind sub acelasi acoperis si parintii sa nu fie cu voi sa va ajute. Stan si Bran.

Deci nu pot sa cred. chiar toata lumea e tampita in seara asta?.. sau ati fumat prea mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa invatam din greselile altora: Nu mai umblati cu persoanele iubite pe moto. E al nspelea caz cind se lasa cu accidentarea consoartei. Chiar nu le iubiti deloc? Sigur, toata lumea merge pe ideea ca lui nu i se intimpla.Daca era singur, dadea un telefon iubitei si aceasta ar fi alergat urgent sa-l ajute. Nu mai zic de cazurile in care amindoi sint accidentati serios la sute de km de casa.

Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e.

Cine a avut picioare, miini, sholduri rupte, stie cit de greu e sa stai cu ghips. Inchipuitiva cum ar fi fost ca si iubita sa fie in aceeasi situatie, amindoi sa locuiti vrind nevrind sub acelasi acoperis si parintii sa nu fie cu voi sa va ajute. Stan si Bran.

[/quote

Dar poti sa stii ca nu a vrut sa scape de ea? :crack:

Se pot intampla multe, mai ales ca participanti la trafic sa se uite si la intentiile celorlalti sunt foarte putini.

Daca vrei te pot ajuta cu transportul in schimbul achitarii combustibilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inca un lucru mai spun pe topicul asta si am incheiat... va promit ca de acum inainte nu mai postez la rubrica accidente decat mesaje on-topic: "RIP", "Sanatate motociclistului -> fierul se repara", "recuperare rapida." fara sa mai "degenerez" cum am facut aici.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar poti sa stii ca nu a vrut sa scape de ea? :crack:

Se pot intampla multe, mai ales ca participanti la trafic sa se uite si la intentiile celorlalti sunt foarte putini.

Daca vrei te pot ajuta cu transportul in schimbul achitarii combustibilului.

Asta mai lipsea, sa insinuez ca a vrut sa scape de ea! Ce rea e lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, de ce ne obligati la o viata solitara? Eu merg in afara orasului in 90% din cazuri cu pasager; suntem impreuna, ne asumam si riscurile tot impreuna; legat de depasire, de multe ori mi s-a intamplat exact la fel ca in situatia de fata, doar ca am franat si am renuntat la manevra; sau, mai rau, mergeam in eforie sud pe prima banda, ala din fata franeaza din scurt, nu mai aveam timp sa opresc in spatele lui, dau semnal stanga si cretinul din spate ma depaseste cand eram cu juma' de motor pe banda 2, noroc ca am franat; sunt multi bolnavi psihic pe sosele, asta e singura explicatie; nu poti veni lansat ca boul cand vezi ca ala din fata semnalizeaza; pt accidentat: din pacate nu cunosc concret pe nimeni care sa te ajute, dar sunt motociclisti in constanta, pe unii ii stiu si eu, care cred ca pot da o mana de ajutor; daca nu rezolvi nimic da-mi un pm si iti dau niste numere de tel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...