Sari la conținut

Accident Pitesti


steelwing_cj
 Share

Postări Recomandate

Pana acum, daca schimbai permisul inainte sa expire, nu trebuia sa faci alte analize. Poate schimba si ei asta. Pe mine nu m-a lovit unul de vreo 70 de ani cu ditamai 'gipul' pe motiv ca 'nu m-a vazut'(intrase pe rosu din dreapta, direct pe banda a 3-a) si eram cu ditamai masina alba.

 

Sanatate mobristului si mai mult noroc pe viitor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

82 de ani la volan!!!??? :o ,ce dracu frate ca la varsta aia de abia isi tinea b a s i n i l e dar... volanul...!!!Sanatate si recuperare grabnica mobristului!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bunici , si stiu ca o sa imbatranesc si eu odata ..

dar bunicii mei sunt mai responsabili

nu ar fi normal ca odata cu varsta sa fii tot mai responsabil ?

ce dracu cauta ametitu ala pe strada ? Ca dupa cum vad , nu era bun nici de mers pe jos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment... recuperare usoara motociclistului!

 

Ma intreb in cat timp presa il v-a scoate vinovat pe motociclist... oare rezista pana diseara paragraful ala pe hotnews??

 

"Din primele cercetari a reiesit ca vina pentru producerea accidentului ii apartine conducatorului auto, care a efectuat un viraj la stanga, peste linia continua, intrand in coliziune cu motocicleta care circula regulamentar din sens opus"

 

Oricum, insasi prezenta in presa a cuvintelor de mai sus este un eveniment! Mai greu gasesti in presa cuvantul motocicleta urmat de circula regulamentar...

bine... am descris hot-news ca fiind "presa" :rusinica: ... ma scuzati, e de la cele 8 ore de calculator pana acum... nu se va mai intampla!

 

Cat despre ce se v-a intampla dupa... va spun eu: nu se v-a intampla nika. Asta-i tara in care traim.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

82 sau 100 sau 40 sau 21 de ani. Oare varsta l-a impins sa greseasca, sau ca era miserupist, si la fel de miserupist a fost si cand era mai tanar, iar varsta nu conteaza?

 

Parerea mea: nu exista justitie - nu exista teama de pedeapsa. Politia pe de o parte are mainile legate, pe de o parte i se rupe, pe de alta parte targetul lor nu e scaderea nr de accidente si target de amenzi. Si asa, fara teama ca ar pati cev inafara de cate o amenda pt viteza sau linie sau centura, li se rupe. Indiferent de varsta.

 

- examen periodic la sala odata la 3 sau 5 ani. Nu ai permisul inapoi pana nu iei sala. Asta ar imbunatati cunoasterea legii. Nu e examen 5 pe un loc, iar cei care tremura la gandul ca s-ar putea intampla asa ceva, e clar ca au lacune.

 

- examen medical la expirarea permisului, dar nu cu "comisie" ca acum care te intreaba daca esti nebun sau te pune sa faci chestii unele irelevante, ci un examen rapid si automat intr-un simulator care sa iti testeze reactiile, timpul de raspuns si alte chestii relevante. 2 pedale, 2 butoane, 2 difuzoare stanga-dreapta si 3 becuri colorate in fata, ceva de genul asta deja este implementat.

Comisie medicala adevarata daca nu treci de simulator, si ceri comisie.

 

Si fiindca degeaba vezi, auzi, ai reflexe si stii legea daca ti se falfaie si ai mindset de "careless driver" consider obligatoriu un examen psihologic macar odata la luaea primei categorii, sa detecteze posibilii soferi periculosi dpdv al comportamentului nativ si sa ii testeze mai cu atentie.

 

 

Sunt convins ca ce am spus nu va fi niciodata, asa ca trebuie sa tinem minte ca doar pilotii F1 de pe circuit sunt inconjurati de cei mai buni piloti/soferi din lume, noi suntem inconjurati de unii mai prosti, dupa cum i-a selectat sistemul si mama natura. La sistem s-ar mai putea imbunatati, dar cum alesii se uita doar la voturi, nu o sa actioneze in favoarea unei imbunatatiri deranjante, ca in fond nici lor nu le pasa de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar sub main title:

autor: Pro TV | acum 2 ani 8 luni

 

Normal ca ancheta a fost finalizata: li s-a dat NUP :-L

 

Nu mai traiti sub iluzia justitiei romane. Dauneaza grav realitatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a intalnit in trafic cu doamna din imagine: :unsure:

 

Sanatate motociclistului!

 

 

..la inceput am zis ca nu-i adevarat ce vad...apoi am ras cu nevasta-mea de ne-am spart!!! cred c'a durat 2 minute sa-si aranjeze scaunul... :blink:

..'zdai seama ce bine se asigura in mers..ce reflexe...

..daca face vreo tamponare, o trece de testul 13 din 15??? :blink:

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar usa a tras'o tare dupa ea, ca in rest totul din jurul ei se misca in slow-motionlaugh.gif

Pai si daca vii ca racheta pe langa asa ceva nu e normal sa ti-o furi?

Filmul e extraordinar, dar legea nu zice cumva ca pe la intersectii si treceri de pietoni sa mergi cu 50 in afara si 30 inauntru? Cine PLM respecta chestia asta macar cand suntem in sat si cand sunt pe acolo pietoni gramada? Eu unul am vazut ca astia cu masinile cam 50% nu si de motociclete vitezane nu mai vorbesc, astea in general au o tendinta spre 100% sa considere ca trecerea de pietoni e pista de MotoGP. Am vazut asta si azi dimineata, asa ca va rog sa nu ma contaziceti fara rost (vitezana gonind cu macar 60km/h si speriind pietonii printre altele cu toba ilegal de zgomotoasa fix pe trecerea de pietoni). Da, bosorogii de peste 80 de ani se taraie cam greu si evident nu se sincronizeaza bine cu tinereii de 20 de ani care o ard pe vitezana in localitate cu 130km/h eventual fara permis de conducere, asta se numeste mai nou conflict intre generatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

sint Marius din Oradea, eu am fost ieri la locul nepotrivit in momentul nepotrivit ,sint OK cu durerile de rigoare: umar, ceafa, torace,abdomen,dar intreg.Toata stima pentru motociclistii din Pitesti si in special pentru Marius de la Mercedes,Adi si baietii de la ShowRoom Moto de linga reprezentanta care m-au adus cu trailerul pe mine si iubita mea avariata acasa .Inca o data respectul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cine reactioneaza la o masina care intoarce in scurt si nu apuci nici macar sa vezi !! Eu ma rog sa nu fiu la locul nepotrivit... este aproape imposibil sa te feresti si ma refer la viteza legala 50km h,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

sint Marius din Oradea, eu am fost ieri la locul nepotrivit in momentul nepotrivit ,sint OK cu durerile de rigoare: umar, ceafa, torace,abdomen,dar intreg.Toata stima pentru motociclistii din Pitesti si in special pentru Marius de la Mercedes,Adi si baietii de la ShowRoom Moto de linga reprezentanta care m-au adus cu trailerul pe mine si iubita mea avariata acasa .Inca o data respectul meu.

 

Pfiu... ma bucur sa aud vesti bune. De obicei in astfel de accidente se lasa mult mai rau. Multa bafta in continuare !!

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar legea nu zice cumva ca pe la intersectii si treceri de pietoni sa mergi cu 50 in afara si 30 inauntru?

Nu! Ai voie sa strabati orice intersectie cu viteza maxima admisa de lege pe orice sector de drum.

Si cu 100 poti sa treci p-acolo daca asta-i limita.

Ca (personal) mi se pare lipsa de instinct de autoconservarre sa intri in oras (sau in afara) intr-o intersectie goala, chiar si pe verde/drum cu prioritate fara sa pui o frana inainte si sa arunci macar o priviere stanga-dreapta - asta e partea a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...