Sari la conținut

Cateva zile in Viena


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Salutare :)

 

Doresc sa fac o plimbare pana la Viena,scopul meu este vizitarea a doua muzee.

Muzeul tehnic si muzeul de istorie militara din orasul mentionat anterior.

http://www.tmw.at/default.asp?id=17&cid=17&al=englisch

 

http://www.hgm.or.at/

 

 

Ma adresez tuturor,indiferent de motocicleta(nu si cilindree),daca doreste cineva sa ma insoteasca pe drum,nu neaparat si in muzee,este binevenit,eu am vazut orasul asta de mai multe ori,dar am ratat aceste muzee.

 

Planuiesc sa plec dupa data de 10 septembrie 2011,in prima saptamana din septembrie voi fi ocupat.

 

Momentan data plecarii nu este batuta in cuie,depinde si de ce feedback voi primi pe acest topic,de la eventualii companioni.

Planuiesc sa stau 2 zile , 1 zi dedicata fiecarui muzeu,asta inseamna 3 nopti de cazare. Eu folosesc booking.com , de aici imi aleg hoteluri,in functie de feedback-ul si nota pe care le primesc.

 

Drumul Bucuresti-Viena poate fi facut intr-o zi(daca se pleaca de dimineata),sunt 1055km,in Romania este mai greu,in rest odata intrat pe autostrada recuperezi timp rapid.

 

Ca stil de mers sunt genul care pleaca din punctul A si ajunge in punctul B,nu stau sa ma opresc in 1000 de puncte adiacente(pe care le pot revedea oricand),ma opresc numai pt benzina,mancare si chemarea naturii.

 

In Romania sunt aproximativ 600km,in Ungaria 385km , iar in Austria 75km pana in Viena.

 

Referitor la drum,in functie si de eventualii doritori,putem "negocia" traseul. Dar daca pleci la ora 6 din Bucuresti,la ora 18 esti in Viena,ai timp sa te cazezi,sa iesi la un suc si apoi sa faci "nani".

Cu masina in decembrie am facut 14 ore Bucuresti - Viena,cu stat la cozi,zapada pe drum etc,in Ro.

Pe timp de vara/toamna sigur drumul se poate face in 12 ore cu motocicleta,fara mari probleme.

 

Astept sa vad,ce parere aveti,sa vad daca vine cineva,de aceea am pus acest anunt cu 25-30 zile inainte,de plecare.

Think about it !

Eu unul oricum plec.

 

Numai bine :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant.Daca reusesc sa inscriu BMW'ul pana atunci ma bag si eu.. :rolleyes: cu Suzuki nu merg ca papa cam multisor.

 

 

Sunt bucuros sa "aud" asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am facut drumul asta weekendul trecut. Am plecat pe transalpina si mai departe spre granita si am ajuns in Viena. Dar eram cu masina, pe hornet nu rezist atatia km intr-o zi. Numai cei 600 de km din Romania fac de 2 ori in stres, dupa granita a fost o relaxare totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot aman o tura la viena, nu apuc sa plec din diverse motive, ba plec altundeva, ba am treaba. si eu am fost de zeci de ori. pe mine traseul ala ma darama, asa ca prefer sa merg pana inainte de budapesta, la un motel, venusz ii zice. faci 10-12 ore. pana la viena nu ajungi in 12 ore, am facut si drumul dintr-o bucata dar am ajuns capiu. romania prin arad-nadlac ma omoara. pe afara pot merege non stop zi lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti :wave: ,

 

In primul rand va multumesc pentru interesul si sfaturile acordate.

Din pacate pentru moment aceasta excursie,se amana pe un termen necunoscut inca,din motive tehnice.

A inceput sa imi clancane (chiar sa duduie acum) amreiajul(cred ca e rulmentul),cand sunt la relanti,cum trag ambreiajul numai scoate nici un zgomot. Initial am zis ca e vorba de clasica bataie la relanti,a unui ambreiaj de motocicleta,dar zgomotul este mai puternic,nu se compara.

Am fost la BMW si motocicleta intra in service luni 29.08.2011,urmeaza sa fie desfacuta motocicleta,umblat la cutie/ambreiaj ,facute verificari etc...... deci pierdere de timp. Ei mi-au zis deobicei ca la 60.000-70.000km,apare acest simptom.

 

Sincer imi pare rau :( dar asta e, propabil trebuia sa raman fidel japonezelor(care faceau fata la stilul meu de mers),care nu aveau probleme la 24.000km,si care costau mai putin.

Tinand cont ca lucrarea se face in garantie............cred ca o sa am ceva de asteptat.

Teoretic as putea sa plec si asa cu motocicleta la drum,pentru ca de mers merge ca atunci cand am cumparat-o(nu patineaza deloc ambreiajul),singurul repros pe care l-as avea e ca in opinia mea numai trage(asa de tare),sau m-am obisnuit eu cu ea.

Totusi nu vreau sa risc si sa plec cu ea clancanind.

 

Referitor la drum,sunt constient ca drumul Bucuresti - Viena este destul de greu,defapt stresant in RO datorita pericolelor de pe sosele,in rest, parfum,dar eu imi mentin momentan ideea de a-l face intr-o singura zi,datorita motocicletei,care are o ergonomoie de vis :ok: + ESA :smoke: .

 

Numai bine :wavey:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ergonomia la rr mai pe nas, numai daca ai umblat pe vitezane. pe mine ma incomoda rau ghidonul si am comandat unul custom facut dupa dimensiunile mele dintr-un renthal. asa am rezolvat problema. de fapt, venea cam in fata si manerele aveau un unghi nenatural. in plus, vibra in draci. ma rog, ce ai tu pare rulmentul de presiune. eu am sa plec la viena, nu stiu cand. nu inteleg de ce nu o bagi la facut acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ergonomia la rr mai pe nas, numai daca ai umblat pe vitezane. pe mine ma incomoda rau ghidonul si am comandat unul custom facut dupa dimensiunile mele dintr-un renthal. asa am rezolvat problema. de fapt, venea cam in fata si manerele aveau un unghi nenatural. in plus, vibra in draci. ma rog, ce ai tu pare rulmentul de presiune. eu am sa plec la viena, nu stiu cand. nu inteleg de ce nu o bagi la facut acum.

 

Pentru mine e cat se poate de buna pozitia,acum depinde de gust si statura,eu am 1,87 m si 85kg si ma simt excelent pe ea,vibratii da exista dar nu mi se par deranjante(fata de cele ale unui enduro).

Logic ca vreau sa o repare cat mai rapid :burnout: am fost luni la ei si m-au amanat pe lunea viitoare pe motiv ca au prea multe motociclete de reparat si un mecanic in concediu.

Decat sa stea la ei in garaj degeaba,mai bine sta la mine in garaj.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face drumul intr-o zi, l-am facut eu acum o luna. Cel mai obosit am fost in Ungaria dar a trecut repede. Am avut timp sa si ies seara "in oras" :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut omule,

Imi place ideea ta insa e kamikaze sa mergem pana in Vienna intr-o zi, fiindca Romania te consuma cel mai mult. Din Bucuresti pana in Arad, dormim in Arad, apoi dimineata facem un dus ca asa e bine, cafelutza, mic dejun - Szeged, Budapesta, Vienna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut omule,

Imi place ideea ta insa e kamikaze sa mergem pana in Vienna intr-o zi, fiindca Romania te consuma cel mai mult. Din Bucuresti pana in Arad, dormim in Arad, apoi dimineata facem un dus ca asa e bine, cafelutza, mic dejun - Szeged, Budapesta, Vienna!

 

pierzi juma' de zi. la budapesta trebuie dormit, esti dimineata in viena, faci 2-3h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca vreau sa o repare cat mai rapid :burnout: am fost luni la ei si m-au amanat pe lunea viitoare pe motiv ca au prea multe motociclete de reparat si un mecanic in concediu.

 

Sa inteleg ca imi fac alte planuri pt. weekendul ala? :unsure:

 

Si cum, exista si al doilea mecanic acolo? Nu mai e doar Tibi?

 

Si regreti japonezele pt. ca o fi cedat un rulment, tocmai la ambreiaj? Duraceeeeeell :kick:

 

Razvan (@Bungee) a venit in fiecare an la Tura in Alpi dintr-o bucata pana la Viena si nu parea "mort", nici macar nu intarzia la masa de seara. ;)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca imi fac alte planuri pt. weekendul ala? :unsure:

 

Si cum, exista si al doilea mecanic acolo? Nu mai e doar Tibi?

 

Si regreti japonezele pt. ca o fi cedat un rulment, tocmai la ambreiaj? Duraceeeeeell :kick:

 

Razvan (@Bungee) a venit in fiecare an la Tura in Alpi dintr-o bucata pana la Viena si nu parea "mort", nici macar nu intarzia la masa de seara. ;)

 

hai bre !

de noi ai uitat anul trecut ?

eu am venit Ploiesti-Viena iar DanC a venit Bacau-Brasov-Viena,..tot dintro bucata.

 

nu ca m-as omara dupa 14 ore de mers calare,..dar seara aveam chef de prostii...

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Pana la Arad e mai cu problema, apoi ca mergi pana la Budapesta sau Viena pentru mine e tot aia. Prefer sa merg direct pana in Viena pentru ca mai iesi noapte in oras.

 

Daca organizati ceva, as merge si eu o fuga. Insa nu mai mult de 2-3 zile in Viena pentru ca ma plictisesc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfoot... tenere e italiana ca si xt-ul mic, husky la fel... de unde fiabilitate japoneza?

 

Stiu ca 660 e fabricat de Minarelli(ca sa iasa mai IEFTIN),dar e proiectat de japonezi. Indiferent de tara de fabricatie,am facut 35.000km (luat de nou),in BLANA MAXIMA :shootingsmilie: fara mila,mers pe o roata,sarit cu el la Ciolpani si nu numai,am mers cu ea pana la Royan(la ocean),top speed 198km/h etc,abuz maxim cu motorul ala. I-am respectat toate intervalele de service si n-a avut nici pe :baubau: . Foarte OK pt un motor de 7000euro.

Toate astea nu te fac sa te gandesti la FIABILITATE ?

Mai ales cand dai dublu pe alt motor,pe care il folosesti numai pe asfalt si se ***e prematur.

 

ON Topic : Sper sa fie gata motocicleta pana pe 6 septembrie sau macar pana la mijlocul lunii. Doamne ajuta!

 

Salut omule,

Imi place ideea ta insa e kamikaze sa mergem pana in Vienna intr-o zi, fiindca Romania te consuma cel mai mult. Din Bucuresti pana in Arad, dormim in Arad, apoi dimineata facem un dus ca asa e bine, cafelutza, mic dejun - Szeged, Budapesta, Vienna!

 

Salut,

 

Momentan din partea mea totul e incert,datorita motocicletei.

Pana la urma da e OK si asa dormit o zi pe undeva,dar parca mai mare e satisfactia si motivatia cand sti ca ai de facut drumul asta intr-o zi. Pentru mine e foarte OK,dar tu avand motor de viteza s-ar putea sa fi mai jenat de pozitia pe care o ai pe moto.

:cheers:

 

Sa inteleg ca imi fac alte planuri pt. weekendul ala? :unsure:

 

Si cum, exista si al doilea mecanic acolo? Nu mai e doar Tibi?

 

 

 

Totul depinde de baietii(3mecanici) de la BMW acum si implicit de motocicleta.

:wave:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar incepeti teoria p----ii cu fiabilitatea la bmw. n-am auzit pe nimeni sa-si ia bmw ca e fiabil. oamenii iau bmw pt tot restul. se mai strica una-alta dar nu poti nega evidenta ca bmw-uri si de 20 de ani sunt pe strazi in timp ce altele nici fier vechi nu mai sunt. la fel, dupa un nr de ani nu prea mare 5 sa zicem, arata ca noi in timp ce altele sunt deja prabusite. am mers pe tot felul, numai pe bmw imi place, pe restul ma ia somnul. se strica? n-are decat! o fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la BMW sa-mi iau motocicleta,pe motiv ca NU au scule ca sa regleze JOCUL aparut la cutia de viteze(mai exact axul primar) zic cei de la service.

Povestea e in felul urmator: ori astept sa primeasca BMW RO scule ori astept sa se plimbe cutia mea prin Europa,deci...........adio vacanta moto :baldy: .

 

Ei zic ca pot merge cu ea si asa,o fi........adevarat..........dar la felul in care clancane si troncane,eu nu m-as incumeta sa ies din tara + ca mi se rupe sufletul cand o aud cum face si sunt constient ca un rulaj in plus reprezinta o uzura in plus care poate sa aibe consecinte grave in viitor. Daca la 24.000km face asa........la 27.000km cum o sa faca? :( Si asa de la 23.500 la 24.000km zgomotul a crescut.

 

Asta e....... ce pot sa zic .......materiale proaste sau asamblare proasta...................pe o motocicleta scumpa(si noua).................... :finger: B M W . Ghinionul meu.

 

Imi pare foarte rau,dar pentru mine aceasta excursie se incheie inainte de a incepe.

Am parcat deja BMW-ul intr-un colt din garaj,il mai scot cand il duc la service.

Probabil ca excursia la muzee o voi face cu masina.

 

:wavey:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da aici ai dreptate Doru. 3 luni nu as astepta,maxim 3 saptamani as astepta,legea spune ca daca esti unic importator,esti obligat sa iti achiti atributiile in maxim 2 saptamani.

 

In final BMW RO pierde,nu eu,poate ca altii citesc si invata din intamplarile altora.In final am alta motocicleta,pot sa ma plimb cu ea prin oras si eventual sa fac un drum de 1 zi pana la Brasov si inapoi.

 

Urmatoarea motocicleta,nu va mai fi de la BMW 1din cauza managementului care mai trebuie sa evolueze,si 2datorita gusturilor si convingerilor personale,formate in timp. Ma gandeam la K 1300 R ..........dar lasa ca e bun si V MAX-ul si sigur mai fiabil,in opinia mea.

 

Daca voi o sa va adunati si o sa plecati catre Viena, va urez drum bun.

:cheers:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar incepeti teoria p----ii cu fiabilitatea la bmw. n-am auzit pe nimeni sa-si ia bmw ca e fiabil. oamenii iau bmw pt tot restul. se mai strica una-alta dar nu poti nega evidenta ca bmw-uri si de 20 de ani sunt pe strazi in timp ce altele nici fier vechi nu mai sunt. la fel, dupa un nr de ani nu prea mare 5 sa zicem, arata ca noi in timp ce altele sunt deja prabusite.

 

normal sa arate ca noua daca nu poti merge cu ea, :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile alea sunt ca toyota vs. mai stiu eu ce marca de lux europeana. toyota e o caruta simpla si proasta, nu are nici un sfert din mecanica/electronica celorlalte, normal ca rata statistica de defect e mai mica. cred ca cel mai indreptatit sa emita astfel de aprecieri e unul care a avut multe bmw-uri. eu am avut. da, se mai strica, lucruri stupide, pe care le stie o lume intreaga, usor remediabile. unele au fost reproiectate altele nu. cateva exemple: bobina de la contact, senzorul de nivel benzina, actuator relanti la k-uri.....ma rog, cam prostii. uneori mai cade prematur rulmentul de la cardan din spate, am patit-o si eu. oricum fata de ce iti ofera e nimic si toate discutiile astea nu au rost, vad ca toata lumea isi doreste un bmw, nu o honda. altfel nu sunt fan al marcii, maine cumpar orice altceva daca e competitiv. nu-mi place aroganta bmw, sercice-ul aici nu-l mai comentez ca se vede fara luneta de pe marte cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile alea sunt ca toyota vs. mai stiu eu ce marca de lux europeana. toyota e o caruta simpla si proasta, nu are nici un sfert din mecanica/electronica celorlalte, normal ca rata statistica de defect e mai mica. cred ca cel mai indreptatit sa emita astfel de aprecieri e unul care a avut multe bmw-uri. eu am avut. da, se mai strica, lucruri stupide, pe care le stie o lume intreaga, usor remediabile. unele au fost reproiectate altele nu. cateva exemple: bobina de la contact, senzorul de nivel benzina, actuator relanti la k-uri.....ma rog, cam prostii. uneori mai cade prematur rulmentul de la cardan din spate, am patit-o si eu. oricum fata de ce iti ofera e nimic si toate discutiile astea nu au rost, vad ca toata lumea isi doreste un bmw, nu o honda. altfel nu sunt fan al marcii, maine cumpar orice altceva daca e competitiv. nu-mi place aroganta bmw, sercice-ul aici nu-l mai comentez ca se vede fara luneta de pe marte cel putin.

 

hai nu te supara acuma..

a fost chiar misto ca figura de stil, trei sa recunosti.

 

si apropo de toyota, mai difera ceva esential fata de celelalte marci. sistemul de calitate. ceea ce gen ereaza un produs fiabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...