Sari la conținut

Bec pentru bord


dbrian
 Share

Postări Recomandate

Stiti cumva unde as putea gasi bec de 12V/1.7W asemanator, ca dimensiuni, cu cel de semnal (imi trebuie pentru un GPZ 500 din '96)?

 

Pana acum am cautat pe la vreo 6 magazine de auto (dintre care 3 erau din astea de cartier) si 7 magazine moto (unele aveau si service).

 

 

 

Cam asa arata:

post-65160-0-66775100-1314095101_thumb.jpg

Editat de dbrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva unde as putea gasi bec de 12V/1.7W asemanator, ca dimensiuni, cu cel de semnal (imi trebuie pentru un GPZ 500 din '96)?

 

Pana acum am cautat pe la vreo 6 magazine de auto (dintre care 3 erau din astea de cartier) si 7 magazine moto (unele aveau si service).

 

 

 

Cam asa arata:

post-65160-0-66775100-1314095101_thumb.jpg

 

 

Incearca la benzinarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva unde as putea gasi bec de 12V/1.7W asemanator, ca dimensiuni, cu cel de semnal (imi trebuie pentru un GPZ 500 din '96)?

 

Pana acum am cautat pe la vreo 6 magazine de auto (dintre care 3 erau din astea de cartier) si 7 magazine moto (unele aveau si service).

 

 

 

Cam asa arata:

post-65160-0-66775100-1314095101_thumb.jpg

In ciuda "aparentelor" un astfel de bec nu vei gasi usor. Vei gasi "la orice benzinarie" bec de 1,5W sau 2W care are 95% aceleasi dimensiuni. Alege una din variantele astea.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda "aparentelor" un astfel de bec nu vei gasi usor. Vei gasi "la orice benzinarie" bec de 1,5W sau 2W care are 95% aceleasi dimensiuni. Alege una din variantele astea.

 

Ok o sa incep sa caut unul din cele 2 poate am mai mult noroc.

 

 

e w5w...

 

Din cate am gasit pe net, becurile W5W au 5W, iar mie imi trebuie ceva in jur de 1.7W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ia-ti pe led. sunt cu soclul ala. eu am asa bec la pozitie. 5 lei perechea. sunt diferite culori, eu mi-am luat albe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,2w, gasesti la norauto in militari (langa carfur)

 

am fost dar sunt prea mici alea.

 

De bord e T5, nu cred ca iti incape in bord W5W. Probabil poza din primul post e mai mult informativa sau e chiar a becului care ti s-a ars ?

 

Poza e luata de pe un site, dar becul arata la fel ca cel din poza

Editat de dbrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti din Bucuresti.

My Moto din Cortoceni au tot soiul de becuri de moto, cam scumpe pentru gustul meu, dar cel putin eu am gasit tot ce am cautat.

Tot in zona, la 100m mai incolo, langa podul Cotroceni, in spatele benzinariei Petrom e un magazin auto ce are mai multe tipuri de becuri la preturi mai mici.

Dar cea mai mare gama de becuri am vazut-o la Al Padrino, pe Magheru, peste drum de Inter: cred ca au 30 tipuri de becuri si beculete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becuri de genul dar pe led am vazut aseara intr-un cora intre 5 si 10 lei perechea(soclul identic). Eu caut W3W sau W5W si nu mi-am luat din alea.

Prin carrefour am inteles ca s-ar gasi, le iau diseara la cautat.

Ca o curiozitate astea pe led lumineaza la fel?

 

Mi-am luat mai devreme din Auchan, era si pe rosu si clar. Ceva pina la 5 lei perechea.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becuri de genul dar pe led am vazut aseara intr-un cora intre 5 si 10 lei perechea(soclul identic). Eu caut W3W sau W5W si nu mi-am luat din alea.

Prin carrefour am inteles ca s-ar gasi, le iau diseara la cautat.

Ca o curiozitate astea pe led lumineaza la fel?

 

Mi-am luat mai devreme din Auchan, era si pe rosu si clar. Ceva pina la 5 lei perechea.

unele lumineaza mai bine, altele mai prost.

LED-uri de calitate gasesti la zexstar.ro. citeste oleaca pe net cum e cu intensitatea (unghiul de dispersie, fluxul luminos etc) ca sa-ti dai seama ce parametri trebuie sa cauti. ca idee, eu am pe motor un bord aftermarket cu martori de genul asta (cred ca W5W) si ziua nu se observau deloc. am luat niste leduri cu soclu T5, am schimbat LED-urile cu Nichia de mare intensitate si acum se vad perfect ziua-n amiaza mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...