Sari la conținut

Accident "grav"


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Asa cum era de asteptat, nu puteam scapa nici eu de sectiunea asta. Am scris "grav" in titlu pentru ca asa l-au categorisit vajnicii oameni ai legii. Eu i-as spune minor. Din fericire pot sa povestesc chiar eu ce si cum.

 

Aseara pe la 6 jumate veneam pe Ion Nedeleanu, o straduta de prin Rahova. Ies in 13 Septembrie, opresc la cedeaza, nu venea nimic. Virez dreapta pe 13 Septembrie spre Sebastian. Imediat dupa viraj, la 5 m, banda intai ocupata de o masina stationata (dublare, doooh). Dau sa trec pe banda a doua cand... m-am trezit pe burta. Nici n-am inteles ce mi s-a intamplat. Ma ridic, constat daune fizice la ambii genunchi si ambele coate, genunchiul drept mai rau. Ridic mobra, care ramasese in mijlocul drumului, o scot pe margine si constat la ea pedala frana indoita rau, semnal dreapta fata spart.

Ma uit in jur nedumerit si descopar banda a doua complet raschetata (decopertata) cu o adancime de aproximativ 10 cm. Nici urma de semnalizare a lucrarii sau alte asemenea. Vad urma de guma exact pe muchia decopertarii. Ma uit de-a lungul bulevardului si vad ca decoperatrea tine de la Drmu Sarii pana la Sebastian, nefiind semnalizata decat pe o portiune de vreo 10 m., undeva in dreptul stradutei de pe care iesisem, unde era un ditamai gropanu langa bordura scuarului cu sina de tramvai. Atat. Vazusem si eu groapa aia cand iesisem in intersectie, dar in rest nu se vedea nimic care sa indice faptul ca lucrarea era mai ampla. Niciun muncitor, niciun utilaj, niciun semn, nimic.

Genunchiul drept ma durea destul de tare asa ca, suspectand o fractura ma gandesc sa ma duc la spital sau sa chem ambulanta. Ambulanta n-am chemat-o, fiind capabil sa merg pana la un spital si gandindu-ma ca poate altcineva e pe moarte in momentul ala si n-ar fi OK sa ocup eu o ambulanta aiurea.

Despre mersul la spital...m-am gandit de doua ori, stiind ca asta va presupune politie. M-am gandit, m-am razgandit, am fumat o tigara si pana la urma am zis "WTF?!, n-o sa raman cu picioru' aiurea din cauza procedurilor idioate ale Polutiei Romane. Fie ce-o fi, execut lucrurile ca la carte".

Ma sui pe mobra si o tai spre Municipal, ca era cel mai aproape. Pe drum am constatat si o descentrare a furcii fata, probabil din prinderi, ca nu se vedeau urme.

 

La Municipal sunt luat rapid in primire de un medic, despre care nu stiu decat ca se numeste Cristi, dar pentru care am numai multumiri si cuvinte de lauda. Cu toate ca eu tot ziceam ca singurul lucru care ma doare e genunchiul drept, nu m-a lasat pana nu mi-a facut toate testele din lume privitor la eventuale probleme la cap si coloana, radioscopie toracica, ecografie abdominala, si, evident, radiografie la genunchiul drept. Nu au fost evidentiate niciun fel de fracturi sau alte leziuni serioase, asa ca m-au trimis acasa. Multumesc inca o data lui Cristi, medicul care mi-a dat impresia a fi mobrist sau cel putin simpatizant. Respectele mele, man!

 

Intre timp au aparut si oamenii legii. Etilotest, acte, etc, etc. Si, dupa terminarea investigatiilor medicale a urmat deplasarea la locul "groaznicului" accident pentru masuratori, sedinta foto & stuff. Acolo am ajuns la doua ore de la accident. Si, cum ma si asteptam, locul era acum impanzit de utilaje si muncitori, de semne si alte d-astea. Ba chiar si topografia raschetarii se schimbase, ea fiind extinsa intre timp. Noroc ca apucasem sa fac cateva poze in momentul acccidentului in care se vede clar ca la vremea aia nu lucra nimeni si nu exista niciun fel de semnalizare pe portiunea unde am venit in nas. Politistii mi-au explicat ca ei scriu in hartiile lor ce au gasit cand au ajuns ei, ca declaratia mea in care voi sustine ca nu erau semnalizari o voi da la politie si va fi parte din dosar. Whatever!

Am executat poze si masuratori si am fost convocat la Udriste, la accidente grave. M-a bufnit rasu'.

 

La Udriste am ajuns pe la 9 jumate. Moment in care atitudinea politistilor, care pana atunci avusesera un aer neutru si absolut normal, s-a schimbat brusc. Se vedea clar ca, gata, acolo sunt pe terenul lor si ei sunt stapani. De la faze gen "Noi nu suntem librarie sa va dam pixuri ca sa scrieti declaratia", trecand prin "Va rog sa iesiti afara si sa asteptati sa va chem eu!" spusa pe un ton ridicat si de mahala si ajungand pana la "E dosaru' dumneavoastra, e interesu' dumneavoastra si mai sunteti si autor al accidentului!" am fost trecut prin toata gama de reactii politienesco-mosieresti cu care eram obisnui din ultimii 30 de ani de viata din orice contact cu Pulitia Romana. Am reusit sa-mi pastrez calmul, cu toate ca ma si mir cum, sa le servesc cate un "Daca nu-mi dati pix eu ma duc acasa sa imi iau unu'", cate un "Dosarul e al dumneavoastra, eu n-am nevoie de nicio cercetare", "Va rog sa-mi vorbiti pe un ton mai scazut ca nu sunt inca cu catuse la maini", "Ori exeutam ce e de executat, ori eu ma duc acasa, ca nu m-ati anuntat cum ca as fi retinut" si alte asemenea, care le mai taiau din elanul tupeistic caracteristic.

Una peste alta am dat declaratie despre ce si cum, despre accident si cele de dupa, despre starea carosabilului, lucrare, lipsa semnalizarii, etc, etc. Toata paranghelia a durat pana pe la ora 1 noaptea. La un moment dat m-au trimis sa fac copii dupa actele mele. Le-am zis ca n-am niciun ban. Au zis ca, bine, o lasam pe maine dimineata, ca oricum tre' sa ma duc iar ca sa iau actele pe care trebuie sa le semneze comandantul. Le-am replicat ca de azi pana maine n-am sa fac rost de bani de copii. Au ramas tablou. Pana la urma m-am carat acasa cu convocare pentru azi dimineata la 7.

 

Acasa pana m-am igienizat si tratat pe la julituri s-a facut de 3. Asa ca azi dimineata nu m-a putut destepta decat telefonul de la politistul care se ocupa de dosar si care ma astepta ca sa poata pleca acasa. Am profitat si eu de ocazie ca sa il tin pe la munca inca vreo ora peste program, sa imi iau revansa pentru seara precedenta. Cand in sfarsit a fost disponibil si "Sefu'" si mi-au scos toate hartoagele, mi-a fost adus la cunostinta ceea ce stiam deja din experientele oamenilor de pe forumul asta si a altora: se retine permisu' la dosar pentru cercetari, sunt cercetat pentru autovatamare, fiind si victima si autor in acelasi timp, voi circula cu dovada, dreptul de a conduce nefiindu-mi suspendat pe durata cercetarilor, dar va trebui sa fac niste drumuri pe la Parchet, Udriste, etc. ca sa-mi rezolv hartiile. Le-am spus "Multumesc" pe gura si "Baga-mi-as...#@&%%$#@!" in gand si m-am carat la munca.

Acum tre' sa vad ce si cum cu firma care executa lucrarea, cu Primaria, etc, etc. Pentru ca, desi sunt constient ca n-am fata de proces dus pana la capat si de obtinere de daune & stuff, nu vreau sa-i las fara macar ceva reclamatii pe peste tot pe unde se poate. Dar asta va fi alta discutie.

 

A, amuzant a fost cand gaborul mi-a dat sa citesc dosarul si am vazut bifat la starea cauciucurilor "medie" (sau asa ceva) in loc de "uzura scazuta", care era cea mai buna varianta. Am sarit ca ars, gumele mele neavand decat vreo luna si vreo 1000 km. I-am spus, "Bre, cauciucurile mele sunt NOI, nici nu li s-au dus moatele alea de pe ele!" Nu m-a crezut si a iesit cu mine la mobra sa verifice. Sunt curios ce facea daca mobra era lovita mai rau si ramanea la locul accidenrtului... Cand a vazut gumele a zis ca am dreptate si s-a scuzat ca era noapte si n-a vazut bine. Noapte my ass, era plina zi cand au facut ei poze la mobra si au constatat avariile. Bineinteles ca bifase uzura medie fara ca macar sa se uite la gume.

 

 

Cam asta a fost activitatea mea de aseara. Pentru cine va spune ca mi-am batut singur cuie in talpa declarand accidentul: am facut-o din doua motive: unu - suspectam fractura la piciorul accidentat si doi - vreau sa-i foot macar un pic pe aia cu lucrearea lor nesemnalizata. Daca KLE-ul a cazut in secunda zero cand a dat in gropile alea la 20 la ora, o vitezana venind cu 60 avea mari sanse de a se face bucati, nemaivorbind de cat de grav se putea accidenta mobristul cazand in fata vreunei masini sau venind cu capu' in bordura de vreo 25 cm care limiteaza scuarul. Mi-am asumat, deci, tot tambalaul cu dosarul de cercetare, statul pe la politie & stuff gandindu-ma si la alti mobristi si avand speranta ca daca fac un pic de tambalau, daca aia de la firma care lucreaza acolo o sa fie macar un picut luati la intrebari (voi face tot ce pot in sensul asta) alta data vor semnaliza draqului orice sant pe care-l vor sapa si alti mobristi vor fi astfel scutiti de surprize.

 

Bafta va doresc pe strazile Romaniei. Avem cu totii nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

inteleg si sunt de acord cu punctul 2 al motivului pt care te-ai dus la politie.

 

cat despre punctul 1, daca te duceai la spital si declarai ca ai cazut cu bicicleta in parc mai era implicata politia? mi se pare tembela rau treaba cu autovatamarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, trebuia sa te duci frumusel acasa, te schimbai si te duceai la Spital, ziceai ca ai cazut cu bicla-n parc si scapai de tot balamucul asta cu politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sansele de daune cred ca-s minime, pentru ca sunt 99% sanse sa fie firma lu Baselu' & Udrea, Euroconstructu 98. Ei schimba in perioada asta asfalt impecabil cu unul mai prost prin Drumul Taberei. Iar Base e Base, Udrea are cabinet de avocatura cu o armata de avocati. Ai putea merge pana la capat, cu proces & stuff sa recuperezi banii pe reparatia motorului si echipamentul (daca e cazul) dar vei avea enorm de alergat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg si sunt de acord cu punctul 2 al motivului pt care te-ai dus la politie.

 

cat despre punctul 1, daca te duceai la spital si declarai ca ai cazut cu bicicleta in parc mai era implicata politia? mi se pare tembela rau treaba cu autovatamarea...

 

 

:friends: been there! da n-am picat!

Da, baieti, stiu ca era de evitat declararea accidentului. Dar mi-am asumat tot bairamul ca sa merg strict ca la carte. Acu... ce o fi om mai vedea si om mai povesti.

 

Ranga, pe mine m-a prins inclinat in fandare si cu acceleratia deschisa, ca de-abia plecasem de pe loc. Ghinion. De fapt nu, idioti aia care n-au semnalizat lucrarea. Nu se vedeam absolut nimic, cum ziceam, am descoperit ce si cum dupa ce m-am repus pe picioare. A si idiotul care dublase parcarea. Din nefericire a plecat intr-un minut, timp in care eu eram cu adrenalina full si incercam sa ma dumiresc, asa ca n-am fost pe faza sa-i iau numaru si nici n-am apucat sa-l prind si pe el in poza. Bine, oricum ar fi fost degeaba...

 

Adam: firma este Strabag. Oricum nu-mi fac iluzii de recuperat daune, n-am nici nervi, nici bani, nici timp.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta speedy dar nu esti sanatos cu capu'. Pai tu pe picioarele tale si nesilit de nimeni te duci si declari ca ai dat cu pifometru de griblura nesemnalizata ? Sperand la ce? Ca politia Romana sesizeaza Procuratura care la randul ei prin intermediul Primariei Municipiului opreste lucrarile de decopertare pentru nesemnalizarea corespunzatoare ca mai tarzu sa-i amendeze si sa ii interzica firmei respective sa se mai inscrie la licitatii ?

Ahamm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Da, baieti, stiu ca era de evitat declararea accidentului. Dar mi-am asumat tot bairamul ca sa merg strict ca la carte.

 

 

Omu' cat traieste invata :D :unsure:

 

Bine ca esti bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy, imi pare rau de cazatura ta. Sa te faci bine repede si fierul se face, da-l in ma-sa. Bine ca n-ai tu nimic.

 

Bafta multa.

 

Merci. Din fericire nici fieru' n-are mare lucru.

 

 

Imi pare rau de patania ta speedy dar nu esti sanatos cu capu'. Pai tu pe picioarele tale si nesilit de nimeni te duci si declari ca ai dat cu pifometru de griblura nesemnalizata ? Sperand la ce? Ca politia Romana sesizeaza Procuratura care la randul ei prin intermediul Primariei Municipiului opreste lucrarile de decopertare pentru nesemnalizarea corespunzatoare ca mai tarzu sa-i amendeze si sa ii interzica firmei respective sa se mai inscrie la licitatii ?

Ahamm..

Da, man, stiu ca sunt cu capu'. Nu-mi fac sperante ca se vor petrece faptele asa cum descrii tu, dar ce frumos ar fi, nu?

 

Omu' cat traieste invata :D :unsure:

 

Bine ca esti bine :cheers:

 

Iti dai seama ca daca eram la al doilea eveniment de acest gen ma duceam acasa si-mi luam rolele dupa care ma duceam pe ele la spital...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, ai putea sa dai in judecata primaria respectiva, in calitate de administrator al drumului, pentru nesemnalizarea corespunzatoare a lucrarilor. scris si in oug si in regulament. poti cere daune atit pentru vatatmarile suferite cit si pentru mobra.

nu am inteles pentru ce ti-au ridicat permisul si ti-au dat dovada... caz penal care sa implice parchetul in cazul; tau nu e. numai daca formulezi tu plingere penala impotriva cuiva, de ex. administratorului drumului.

in rest traiesti, traim in romanica, tara de hoti, cu legi pentru hoti, facute de hoti, asaca ce te astepti ...?

sanatate multa !

 

ps: eu unul sint pur si simplu terorizat de sensurile giratorii de pe la periferii (nu ca cele din orase ar fi mai grozave) unde 5% din incarcatura de balastru la basculante este imprastiata pe jos si unde risti sa aluneci fara sa-ti dai sema, cam cum ai patit tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta speedy dar nu esti sanatos cu capu'. Pai tu pe picioarele tale si nesilit de nimeni te duci si declari ca ai dat cu pifometru de griblura nesemnalizata ? Sperand la ce? Ca politia Romana sesizeaza Procuratura care la randul ei prin intermediul Primariei Municipiului opreste lucrarile de decopertare pentru nesemnalizarea corespunzatoare ca mai tarzu sa-i amendeze si sa ii interzica firmei respective sa se mai inscrie la licitatii ?

Ahamm..

 

adevarat zis... da pana la urma vb lui speedy... macar sa ramana acolo niste reclamatii. aia or sa zica ca s-a autoaccidentat, el o sa zica ca e din culpa alora cu decopertarea nesemnalizata. macar niste unii din aia mai mici sa isi ia fie si o avertizare si tot e bine. poate data viitoare macar o sa puna o creanga acolo pe drum unde rascheteaza. ca daca nu zice nimeni nimic e ca si cum nu s-ar fi intamplat si nu e vina nimanui. si de fapt s-a intamplat, si din vina cuiva, nu a cazut cu bicla in parc.

 

hai ba speedy, rivanol si trece, ete ca altii sunt mai badass ca tine http://cryptoworld.co.uk/what-the-soviet-surgeon-remove-his-own-appendix/ :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, autovatamare. Cica eu sunt autorul accidentului dar sunt si victima. Idiotenii de legi. Imi fac dosar de cercetare penala care ajunge la procuror si ala o sa dea probabil NUP. Pana la NUP circul cu dovada. Ce nu inteleg eu e la ce le trebuie lor plasticu'... Adica...la ce le trebuie sa-l aiba fizic la dosar? Nu e suficient ca au toate datele? Ca oricum dreptul de a conduce nu-mi este suspendat pe durata cercetarilor. I-am intrebat pe gabori si mi-au bagat textul arhicunoscut "Asa e procedura". Cu ei n-aveam de ce sa ma cert pe tema asta, sunt convins ca ei executa ce scrie la ei in carte.

Imi venea aseara sa-i intreb daca pot sa depun o plangere impotriva mea, dar eram prea obosit si prea nasolit la genunchi si singurul lucru pe care-l vedeam in fata ochilor era o punga de gheata si un pat.

 

Da, Thorald, exact aia e ideea pentru care m-am apucat de toata tarasenia.

Si nu rivanol, ci betadina. Mama dezinfectantelor.

 

Tactil, sa nu uitam: asfalt uscat, va salut cu farul si moarte conservarilor.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca logica retinerii permisului "by default" e pana la lamurirea circumstantelor in care ai facut-o. Ai fost beat? Drogat? Nu te-ai testat medical la timp? Esti chior, surd? Aveai o jena la degete? ITP-ul era valabil? Ai circulat fara frane, becuri etc? Au fost toate astea perfecte si altii de vina? Politia nu stie. E de bun simt ca pana la lamurirea primelor, sa circuli cu dovada. Oricum, nu-i cine stie ce bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca logica retinerii permisului "by default" e pana la lamurirea circumstantelor in care ai facut-o. Ai fost beat? Drogat? Nu te-ai testat medical la timp? Esti chior, surd? Aveai o jena la degete? ITP-ul era valabil? Ai circulat fara frane, becuri etc? Au fost toate astea perfecte si altii de vina? Politia nu stie. E de bun simt ca pana la lamurirea primelor, sa circuli cu dovada. Oricum, nu-i cine stie ce bai.

 

Pai si pentru asta e nevoie de permisul in sine? De ce? daca au plasticu in mana...ce? Care e diferenta intre a circula cu dovada si a circula cu permisu' in buzunar?

 

 

Ma bucur ca n-ai patit nimic grav. :clap:

Multumesc.

 

Cateva poze:... Ce dreaqu ma, nu imi apare meniul de incarcat imagini. De ce oare?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si pentru asta e nevoie de permisul in sine? De ce? daca au plasticu in mana...ce? Care e diferenta intre a circula cu dovada si a circula cu permisu' in buzunar?

 

Procedura.

 

 

Ar fi culmea sa i se dea plasticul la loc unuia care a baut si s-a autoaccidentat, nu? Asta, coroborat cu faptul ca "s-a intamplat ceva rau" (in speta accidentarea ta) si faptul ca aici se deschide automat dosar, deci cineva trebuie sa se uite pe el, sa considere probele si sa decida ce si cum, duce la situatia de fata.

 

Oricum, multe din proceduri sunt relativ ilogice, contra bunului simt si anti-omenesti. Dar pe asta nu o gasesc asa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Ce nu inteleg eu e la ce le trebuie lor plasticu'....

Pentru ca de exemplu nu poti sa te duci in strainatate cu dovada de circulatie.

Daca fugi in alta tara si te autovatamezi si acolo (acum ca esti recidivist)? Iti dai seama ce consecinte grave ar avea?

Ei se gandesc la binele tau/nostru, acum ca ai plasticul luat o sa te gandesti de doua ori inainte sa te autovatamezi data viitoare :)

 

Spor la recuperarea genunchilor, la mine a durat cam 10-14 zile pana s-a refacut complet julitura si a trecut inflamatia. Cel mai naspa e a doua si a teria zi, dupa asta e ok.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procedura.

 

 

Ar fi culmea sa i se dea plasticul la loc unuia care a baut si s-a autoaccidentat, nu? Asta, coroborat cu faptul ca "s-a intamplat ceva rau" (in speta accidentarea ta) si faptul ca aici se deschide automat dosar, deci cineva trebuie sa se uite pe el, sa considere probele si sa decida ce si cum, duce la situatia de fata.

 

Oricum, multe din proceduri sunt relativ ilogice, contra bunului simt si anti-omenesti. Dar pe asta nu o gasesc asa.

Ce legatura are bautura? Alcoolemia mea a fost zero barat, oricum.

 

Pentru ca de exemplu nu poti sa te duci in strainatate cu dovada de circulatie.

Daca fugi in alta tara si te autovatamezi si acolo (acum ca esti recidivist)? Iti dai seama ce consecinte grave ar avea?

Ei se gandesc la binele tau/nostru, acum ca ai plasticul luat o sa te gandesti de doua ori inainte sa te autovatamezi data viitoare :)

 

Spor la recuperarea genunchilor, la mine a durat cam 10-14 zile pana s-a refacut complet julitura si a trecut inflamatia. Cel mai naspa e a doua si a teria zi, dupa asta e ok.

Aha, asta cu iesitul din tara nu o stiam. Dar pot sa-ti spun altceva: cand iesi din tara spre UE nu-ti cere nimeni permisu'.

 

Juliturile le simt destul de naspa. O sa vad ce si cum pot sa le fac ca sa grabesc vindecarea.

 

PS, Tot nu inteleg ce dreaqu se intampla de nu-mi apare meniul de bagat poze... Ca va delectam cu niste jenunchi sexy...

E, asta e, le puteti vedea aici: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/84329-accident-grav/page__p__439302__fromsearch__1#entry439302 :)

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are bautura? Alcoolemia mea a fost zero barat, oricum.

 

 

Aha, asta cu iesitul din tara nu o stiam. Dar pot sa-ti spun altceva: cand iesi din tara spre UE nu-ti cere nimeni permisu'.

 

Juliturile le simt destul de naspa. O sa vad ce si cum pot sa le fac ca sa grabesc vindecarea.

 

PS, Tot nu inteleg ce dreaqu se intampla de nu-mi apare meniul de bagat poze... Ca va delectam cu niste jenunchi sexy...

E, asta e, le puteti vedea aici: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/84329-accident-grav/page__p__439302__fromsearch__1#entry439302 :)

 

bai nu zice... am trecut sambata cu bacul la silistra si ne-a cerut si plasticu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva asemanator am patit si eu acum o luna. Ma intorceam de la mare, eram pe un drum undeva langa Constanta, care dadea in autostrada. Drumul proaspat asfaltat, curat, era o placere sa mergi pe acolo. Aveam in jur de 50-60/h pt ca mergeam cu o masina in fata cam la 50 m, cand la un moment dat vad ca ii fuge spatele masinii. Pana sa ma prind despre ce e vorba vad ca incepe o portiune in care in loc de asfalt erau pietre mari in genul celor dintre sinele de tren. Motorul cum a calcat pe pietre s-a intors instantaneu spre stanga si cazut pe dreapta. Carena rupta, rezorvor atins putin, toba noua - zgariata urat de tot, pasagera speriata, eu nervos. Portiunea fiind nesemnalizata sub nicio forma, mi-e frica sa ma gandesc daca rulam cu un 90-100 ce se intampla...

Editat de Pride
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar vai, cate casete cu coca-cola ai :banana: :banana:

Genunchiul tau e mai grav decat cum era la mine, desi eu am cazut pe la 40km/h. Ma mir ca ai cazut cu KLE-ul, cred ca ai luat-o prea oblic, ca altfel ar fi trebuit sa sari nitel si atat. Ieri am iesit cu un LC4 640, si am mers cu 60-70km/h prin ruinele de la gara de nord (asa arata zone de acolo).

 

Cu acceleratul recuperarii, nu poti sa faci mare lucru, decat sa incerci sa misti cat mai putin genunchii (sa nu ii flexezi cand mergi, sa eviti sa ridici sau sa cobori scari, etc.) eu umblam cu genuncherul moto legat cu vreo 2 tricouri (eram in vacanta, nu imi permiteam mai mult, tu poti sa iti permiti luxul sa te bandajezi cu tifon). Genuncherul nu permitea flexarea genunchiului, ceea ce m-a ajutat la o recuperare mai rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are bautura? Alcoolemia mea a fost zero barat, oricum.

Iti dadeam un exemplu generic, fara legatura cu cazul de fata. E un exemplu de "circumstanta nelamurita" pentru cel ce instrumenteaza dosarul. Or mai fi si altele (tot fara legatura). Este EVIDENT ca vei primi NUP, dar pana la decizia aia... Politia merge conform procedurilor.

 

 

Oricum, iti doresc sanatate si recuperare rapida.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nu zice... am trecut sambata cu bacul la silistra si ne-a cerut si plasticu

 

Haoleu, au inebunit si aia?!

 

Dar vai, cate casete cu coca-cola ai :banana: :banana:

Genunchiul tau e mai grav decat cum era la mine, desi eu am cazut pe la 40km/h. Ma mir ca ai cazut cu KLE-ul, cred ca ai luat-o prea oblic, ca altfel ar fi trebuit sa sari nitel si atat. Ieri am iesit cu un LC4 640, si am mers cu 60-70km/h prin ruinele de la gara de nord (asa arata zone de acolo).

 

Cu acceleratul recuperarii, nu poti sa faci mare lucru, decat sa incerci sa misti cat mai putin genunchii (sa nu ii flexezi cand mergi, sa eviti sa ridici sau sa cobori scari, etc.) eu umblam cu genuncherul moto legat cu vreo 2 tricouri (eram in vacanta, nu imi permiteam mai mult, tu poti sa iti permiti luxul sa te bandajezi cu tifon). Genuncherul nu permitea flexarea genunchiului, ceea ce m-a ajutat la o recuperare mai rapida.

 

Da, poze din birou...

Si eu m-am mirat de cazatura. Explicatia a fost ca rotile au nimerit pe muchia decopertarii care avea vreo 10 cm adancime exact cand eram inclinat pe fandare pentru a il ocoli pe ala oprit pe banda intai. Se vedeau si urmele de la gume pe muchia aia. Ca in rest mobreta sta bine mersi pe orice santier de pe strazile patriei. de-aia ma gandeam la o vitezana care ar fi fost in locul meu.

 

Iti dadeam un exemplu generic, fara legatura cu cazul de fata. E un exemplu de "circumstanta nelamurita" pentru cel ce instrumenteaza dosarul. Or mai fi si altele (tot fara legatura). Este EVIDENT ca vei primi NUP, dar pana la decizia aia... Politia merge conform procedurilor.

 

 

Oricum, iti doresc sanatate si recuperare rapida.

Am inteles, credeam ca te referi concret la cazul meu.

Multumesc si de urari.

 

 

Apropos: ce de politisti motociclisti in civilie lucreaza la Udriste! Si nu sufla niciunu' nicio vorba... :wink:

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...