Sari la conținut

Accident pe Splai


DragosKTM
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Avand in vedere ca am vazut des pe podul ala motociclete si chiar masini in perioada in care era inchis podul de la Grozavesti, se poate trece fara probleme cu bicicleta.

 

Cam greu sa vezi masini, sunt niste morcovi pe acolo - cu altceva se poate, se poate, scapi de 3 semafoare daca vrei sa ajungi la IDM :P

 

Sunt unul din cei care au trecut peste podetele alea cu scuterul si motorul

 

Autodenunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Din barfe: se pare ca unul dintre ei nu a respectat culoarea rosie a semaforului de pietoni de la podul pietonal Regie. Biciclistul a coborat de pe pod, cu intentia sa traverseze si sa intre in campusul Politehnica si... mai departe se vede.

Nu am trecut pe-acolo recent, asa ca nu stiu: pe langa trecerea de pietoni e marcata vreo pista de biciclete pentru traversarea strazii? Daca nu este atunci e interzis sa traversezi strada pe bicicleta, mai ales pe trecerea de pietoni, e echivalentul schimbarii tuturor benzilor fara sa te asiguri peste o trecere de pietoni. Cand circula pe strada bicicletele au acelasi regim cu masinile, mai putin obligatia bicicletelor de a circula doar pe partea dreapta (banda 1).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este semafor acolo, si din cate tin minte are semafor dedicat si de biciclete. Ideea e ca daca esti pe verde pe trecerea asta de pietoni, nu cred ca e normal sa te calce o masina (sa zicem) doar pt ca tu treci pe bicicleta. Asta ca principiu, asa, nu discutam de cazul de-acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu se stie cu exactitate ce s-a intamplat? sper ca nu e nimic grav... e aiurea cu biciclistii oricum, ca nu se uita niciodata pe unde merg. de exemplu eu era sa iau doi biciclisti acum cateva zile. mergeau pe marginea drumului si FIX intr-o curba, cand eram aproape paralel cu ei, s-au trezit sa schimbe banda si mi-au sarit in fata, fara sa se uite, fara nimic, norocul meu a fost ca banda 2 era libera si am putut sa ii evit pe acolo... in conditiile in care pe trotuar era loc SUFICIENT pe unde sa se plimbe cu bicicleta, nefiind o zona prea circulata de pietoni, respectiv curba de la ambasada chineza, pe sensul de mers spre podul baneasa.

 

si mai era sa iau un biciclist acum cateva luni, pe la hotel erbasu, de data asta eram cu masina. omul a vrut sa ocoleasca un canal si mi-a sarit efectiv in fata fara sa semnalizeze intentia de a ocoli respectivul canal, nimic. si apoi tot el ma injura, ca am pus frana brusca si l-am claxonat. trist e faptul ca apar din ce in ce mai multi d'astia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este semafor acolo, si din cate tin minte are semafor dedicat si de biciclete. Ideea e ca daca esti pe verde pe trecerea asta de pietoni, nu cred ca e normal sa te calce o masina (sa zicem) doar pt ca tu treci pe bicicleta. Asta ca principiu, asa, nu discutam de cazul de-acum.

Semaforul dedicat pentru biciclete nu are nici un sens fara marcaj de pista de biciclete; astia de la administratia strazilor au pus intai semafoarele si urma sa faca marcajele ulterior, cand au primit cateva sesizari au oprit semafoarele pana s-au facut marcaje, dar inca nu sunt puse peste tot. Ca principiu e normal sa risti sa te calce o masina daca mergi cu bicicleta, motocicleta sau masina de-a curmezisul drumului - dupa cum spuneam, biciclistii nu sunt pietoni si trecerea nu le confera nici un drept, doar interdictii.

 

In cazul de fata e culpa comuna daca motociclistul a trecut pe rosu si biciclistul pe trecerea de pietoni fara pista, amandoi aveau interdictie de a face asta si ambele sunt contraventii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei s-o luam pe panta cu legislatia, specifica si care este contraventia pentru trecutul pe rosu a unei masini/mobre si care este contraventia la trecutul pe bicicleta pe trecerea de pietoni pe culoarea verde (nici nu punem in discutie pista).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unul din cei care au trecut peste podetele alea cu scuterul si motorul

si eu aseara....si am ajuns demult la concluzia ca bicicleta nu e recomandata in bucuresti....personal ma simt mai insigurata pe r6 decat pe bicicleta in traficul asta...

Editat de jhn05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg rar cu bicicleta, insa NU pe pista "speciala" pentru biciclete(facuta in dorul lelii).

De ce nu? Pai e simplu: masini parcate fix pe pista, borduri de-o juma' de metru, pietoni care au fantezii cu pista, mamici care imping caruciorul tot pe pista, restaurante care pun jardiniere cu flori(ati ghicit,tot pe pista),statii aglomerate in care trebuie sa faci slalom printre oamenii care asteapta cuminti autobuzul, etc.

Am incercat sa fiu corect, dar am ajuns la concluzia ca e mai bine pe sosea(si mai rapid).

Daca aveam piste ca in Germania sau Austria as fi inteles(cel putin in Berlin sunt piste pentru biciclisti pe care ar putea circula lejer si o masina, pot merge 4 biciclete in paralel), ale noastre sunt facute doar ca sa justifice niste cheltuieli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marÂş cocalare Âşi dă-te tu cu pârțâitoarea pe trotuar. ce crezi, că dacă eÂşti motopârțar strada e numai a ta?

 

ma scuzi ca am exagerata pretentie ca biciclistii sa isi semnalizeze intentiile in trafic, sau macar sa se asigure inainte sa faca ceva. asa sunt eu, idealist... mii de scuze si plecaciuni.

daca tu folosesti bicicleta pentru a te deplasa prin oras, felicitari! daca te mai si uiti in jurul tau cand esti in trafic, cu atat mai bine. eu spuneam doar ce am patit cu biciclistii. nu e nevoie sa fii asa sensibil. cat despre faptul ca as fi cocalar, imi pare rau dar nu ne cunoastem, asa ca ai putea sa te abtii de la astfel de remarci jignitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa mearga pe trotuar, dar acolo in curba aceea trotuarul e NEFOLOSIT, e maricel, e mai sigur. daca as merge cu bicicleta eu l-as folosi, datorita instinctului de autoconservare. cine stie curba aia stie ca au fost acolo f multe accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e voie cu bicicleta pe trotuar..

Ba e voie si cu bicicleta si mopedul si motocicleta ba chiar si cu masina daca mergi in regim de zona pietonala (5km/h si dat prioritate la pietoni), zici acolo din scurt ca incercai sa parchezi pe trotuar. Legea din 2006 zicea ca de regula nu parchezi pe trotuar, dar daca totusi o faci sa lasi 1.5 metri pentru pietoni. A fost amendata astfel incat acum nu mai trebuie sa lasi decat 1 metru pentru pietoni (astfel incat sa nu mai incapa un carucior cu gemeni). Acuma nu vreau sa spun ca aia care au facut legea au fost extraordinar de inteligenti, dar e voie daca nu sunt tarusi din aia sa te opreasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba e voie si cu bicicleta si mopedul si motocicleta ba chiar si cu masina daca mergi in regim de zona pietonala (5km/h si dat prioritate la pietoni)

 

Se poate interpreta si asa dar o sa te contrazici cu nenea Garcea asupra articolului asta:

 

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

 

Deci sa nu confundam:

4. zona pietonala - perimetrul care cuprinde una sau mai multe strazi rezervate circulatiei pietonilor, unde accesul vehiculelor este supus unor reguli speciale de circulatie, având intrarile si iesirile semnalizate ca atare;

 

11. trotuar - spatiul din partea laterala a drumului, separat în mod vizibil de partea carosabila prin diferenta sau fara diferenta de nivel, destinat circulatiei pietonilor;

 

Eu as interpreta altfel ce zici tu. La acelasi articol 161 mai exista 1 punct care zice asa:

 

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;

 

Deci "trotuarul" cum e definit in Codul Rutier poate fi asemuit cu "cale laterala", nu ? :)

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varza esti tu, mai citeste Codul Rutier:

 

Reguli pentru alti participanti la trafic

1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor

Art. 160. + (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

 

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

 

Deci dupa lege nici macar cu scuterul nu ai voie acolo daca ai pista de biciclete.

si se sanctioneaza cu...(?)o salata de varza rosie (sau alba, dupa preferinta) daca nu se sanctioneaza e recomandare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate interpreta si asa dar o sa te contrazici cu nenea Garcea asupra articolului asta:

 

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

 

Deci sa nu confundam:

4. zona pietonala - perimetrul care cuprinde una sau mai multe strazi rezervate circulatiei pietonilor, unde accesul vehiculelor este supus unor reguli speciale de circulatie, având intrarile si iesirile semnalizate ca atare;

 

11. trotuar - spatiul din partea laterala a drumului, separat în mod vizibil de partea carosabila prin diferenta sau fara diferenta de nivel, destinat circulatiei pietonilor;

 

Eu as interpreta altfel ce zici tu. La acelasi articol 161 mai exista 1 punct care zice asa:

 

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;

 

Deci "trotuarul" cum e definit in Codul Rutier poate fi asemuit cu "cale laterala", nu ? :)

Eu ii spun lui nenea politistul ca vroiam sa parchez acolo si cautam loc de parcare. Te rog sa ma crezi ca daca mergi cu 5km/h si nu sperii pietonii nu te ameneaza nimeni, mai ales daca mergi pe bicileta sau moped dar si pe motocicleta merge.

De exemplu poti sa fentezi finalul strazii Traian, adica bucata de la strada cu tigani (nu mai stiu cum ii spune) pana la Bulevardul Unirii. Urci pe trotuarul ala, mergi tiptil sa nu calci lumea, si te infigi in fata la semafor. Invatasera smecheria asta si unii cu masinile asa ca le-au pus stapuleti, dar astia nu sunt probleme pentru moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si se sanctioneaza cu...(?)o salata de varza rosie (sau alba, dupa preferinta) daca nu se sanctioneaza e recomandare.

Se sanctioneaza cu amenda, 160 de lei parca. Tre' sa vezi lumea tare ciudat ca sa intelegi din textul "sunt obligati" ca e doar o recomandare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se sanctioneaza cu amenda, 160 de lei parca. Tre' sa vezi lumea tare ciudat ca sa intelegi din textul "sunt obligati" ca e doar o recomandare.

Tati, "parca" ala nu-si are locul. Nu se amendeaza. La fel cum nu se amendeaza pilotarea unei motocilete de 1000 cmc la mai putin de doi ani de cand ai luat permisul. Cum ziea cinva mai sus chiar daca exista pista de bicilete nimeni si nimic nu-ti da dreptul sa te urci peste el cu mobra pe el, chiar daca e pe carosabil si exista pista de bicileta undeva pe un trotuar. Lasand la o parte ca acele asa-zise piste sunt complet impracticabile si facute la misto de primarie, ca sa respecte o recomandare UE, nu esti cu nimic mai breaz decat un conservar care se urca pe un motociclist. Ma deranjeaza aceasta atitudine a unor asa-zisi motociclisti, care atunci cand sunt pusi exact in aceeasi situatie dar de cealalta parte a baricadei se poarta exact precum conservarii. Este aceeasi poveste cu ocaua mica si ocaua mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...