Sari la conținut

accident in lant auto - moto - bicicleta


vAli.
 Share

Postări Recomandate

Sunt ceva detalii care nu se leaga:

1. La 50-60 km/h masina nu se putea opri pe trotuar imediat dupa impact. In poze vad totusi masina pe carosabil, sau mi se pare? A fost mutata apoi? Inainte sau dupa ce a venit Politia?

2. Dar Politia a venit pana la urma la fata locului? Daca da, atunci cum se poate ca retardul ala de sofer beat sa spuna ca iti da asigurarea si du-te in lume cu ea, dar numai dupa ce platesti parbrizul lui mai intai?! Lasa doi oameni lati pe trotuar si are atata tupeu?! Bagaaaaaa-mi-as....!!!

 

Spune-ne te rog care e situatia acum, din punct de vedere legal.

 

Care e starea ta fizica, care e diagnosticul si cate zile de ingrijiri medicale estimezi ca vei primi?

 

Sanatate maxima dascale, nu e razbunare sa-l arzi pe nesimtit, e rasplata dreapta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt ceva detalii care nu se leaga:

1. La 50-60 km/h masina nu se putea opri pe trotuar imediat dupa impact. In poze vad totusi masina pe carosabil, sau mi se pare? A fost mutata apoi? Inainte sau dupa ce a venit Politia?

2. Dar Politia a venit pana la urma la fata locului? Daca da, atunci cum se poate ca retardul ala de sofer beat sa spuna ca iti da asigurarea si du-te in lume cu ea, dar numai dupa ce platesti parbrizul lui mai intai?! Lasa doi oameni lati pe trotuar si are atata tupeu?! Bagaaaaaa-mi-as....!!!

 

Spune-ne te rog care e situatia acum, din punct de vedere legal.

 

Care e starea ta fizica, care e diagnosticul si cate zile de ingrijiri medicale estimezi ca vei primi?

 

Sanatate maxima dascale, nu e razbunare sa-l arzi pe nesimtit, e rasplata dreapta!

 

poza cu masina e facuta a doua zi in fata politiei.

La accident a venit ambulanta,ne-a transportat la spital,unde am fost primiti cu o foarte mare indiferenta si respingere. Eu abia mergeam,eram ametit,ma dureau coastele ,gatul , genunchii,soldul si picioarele, primind doar o simpla ecografie ca investigatie. Dupa ecografie gata liberi acasa..fara sa primesc macar o reteta.... Astazi abia mam ridicat din pat ma dureau toate, capul f tare ,ameteli.etc.... si am revenit la urgenta ca sa ma internez pt investigatii amanuntite. La urgenta ''nu ma mai gaseau in condica lor de evidente cu accident'' si miau zis ca nu a fost nici un accident ca nu apar nicaieri inregistrat etc....Enervat am inceput sa fac galagie pe acolo si am amenintat ca chem televiziunea ...hopa imediat ma gasit: ''da,,,ne scuza ti ,erati inregistrat in subsolul paginii si nu vam observat...'' (soferul a intervenit sa nu ne interneze si sa ne trimita acasa ....are experienta ca nu e prima data cand face probleme.)

Acum sunt internat in spital pentru investigatii mai amanutite ca sa nu ma trezesc cu alte complicatii mai tarziu doamne fereste, abia merg, durere , ameteli etc... Si ''soferasul vesel'' imi spune ieri ''ca masina lui cine o repara???? ''

Editat de donys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donys - sanatate tie. Cat despre sofer, o sa stea mult timp pe bara si o sa aiba vreme suficienta sa-si repare singur parbrizul, pe cheltuiala lui. Pasul urmator e sa gasesti un avocat specializat in drept penal, care sa te reprezinte in instanta. Mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donys - sanatate tie. Cat despre sofer, o sa stea mult timp pe bara si o sa aiba vreme suficienta sa-si repare singur parbrizul, pe cheltuiala lui. Pasul urmator e sa gasesti un avocat specializat in drept penal, care sa te reprezinte in instanta. Mult noroc.

 

Multumesc......acum am primti niste informatii cum ca tatal lui ar fi director pe la TERMON,,,,sau ceva de genul ,dar nu sunt sigur,si ca a intervenit pentru el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc......acum am primti niste informatii cum ca tatal lui ar fi director pe la TERMON,,,,sau ceva de genul ,dar nu sunt sigur,si ca a intervenit pentru el...

Auzi, nu ar fi primul caz pe la noi prin oras. Anul trecut mi s-a recomandat, chiar de cel care a preluat cazul, sa imi retrag plangerea si sa trec cu vederea intamplarea, tipul fiind tot fiu de bani gata si, desigur, beat clampa. Desigur ca nu am facut asta, pana la urma fiind nevoiti sa ii dea minimul de pedeapsa(am primit amenintari ca ma rupe, ca cine sunt eu sa il duc pe el la politie, etc.).

Asa ca iti recomand sa mergi inainte cu tot ce se poate. Daca ai posibilitati, ia si un avocat, strange hartii, verifica tot ce se scrie in declaratii si procese verbale, cere nr. de inregistrare la orice depui la ei( la mine imi spunea ba ca nu am nevoie de nr de inregistrare, ba ca nu e nimeni la secretariat, in final, dupa o jumatate de ora, nu au avut cum face si mi-au dat; va dati seama ca fara nr de inregistrare radeau de mine dupa).

Deasemeni, nu stiu ce tip de om e ala cu bicicleta, dar e posibil sa poata fi mituit usor, asa ca fi atent la asta, sa nu ai incredere totala in oameni.

Peste toate, cel mai important e sa te asiguri ca faci tot ce se poate pt sanatatea ta.

Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas ar fi de văzut dacă cei de la spital au raportat la poliție evenimentul , dacă polițiÂştii l-au înregistrat Âşi dacă au făcut măsurătorile ,dosarul,etc apoi speriați nițel cu presa dacă nu Âşi-au făcut datoria.

 

Exemplu:poze Âşi poveste la martorocular@realitatea.net

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas ar fi de văzut dacă cei de la spital au raportat la poliție evenimentul , dacă polițiÂştii l-au înregistrat Âşi dacă au făcut măsurătorile ,dosarul,etc apoi speriați nițel cu presa dacă nu Âşi-au făcut datoria.

 

Exemplu:poze Âşi poveste la martorocular@realitatea.net

Politia a venit la accident acolo odata cu ambulanta... De la politie nu am primit nici o hartie nimic. Am lasat declaratia dupa accident si atat... Ce tre sa fac cum sa procedez...Astept sfaturi va rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia a venit la accident acolo odata cu ambulanta... De la politie nu am primit nici o hartie nimic. Am lasat declaratia dupa accident si atat... Ce tre sa fac cum sa procedez...Astept sfaturi va rog...

 

salut, am trecut prin asa ceva,gunoiu de sofer poate sa conteste in instanta procesul verbal si nu-ti iei nici banii de la asigurarea lui.Cand te externezi obligatoriu cere fisa de la spital cu diagnostic si zile de spitalizare,dar cel mai important cum ai iesit din spital te duci la MEDICINA LEGALA si scoti certificat medico-legal.Ar fi bine sa nu spui la prea multa lume si nici la medicina legala cine este inculpatul (daca este mahar) sa nu intervina.Cei de la medicina legala sunt obligati sa-ti dea un raport scris cu traumele si zilele de ingrijiri medicale ,document pe baza caruia mergi la un avocat si faci plingere penala de vatamare corporala.S-ar putea sa te sune de la politie sa te convinga sa renunti( sa va inpacati),politaiul care se va ocupa de dosar dar nu ceda.Eu am cerut in instanta daune materiale( deviz reparatii motocicleta cu piese noi= vreo 5.000 eur,daune materiale ca nu am putut sa-mi desfasor activitatea 4 saptamani la firma =2.000 eur si daune morale =2000 eur.Mare grija la avocat daca tipul este influent.

Din saracie la final dupa un an de judecata ne-am retras plingerile simultan si am luat banii de asigurare care in 2009 au depasit daunele.Ai grija in August am avut accidentul la Pitesti cu mosul de 82 de ani,si asigurarea lui de la Omniasig pe Kawa zx9r din 1998 care valoreaza aprox.200 eur imi da 1.100 eur.deci teapa.

Insanatosire grabnica si mare atentie cum o rezolvi cu bulangiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Pai si de ce nu ai tu informatiile? Erai in tramvai ca pasager si nu ai putut opri?

Baiete cred ca e cazul sa consulti un medic de specialitate.... ca de fiecare data ne confirmi ca ai nevoie de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiete cred ca e cazul sa consulti un medic de specialitate.... ca de fiecare data ne confirmi ca ai nevoie de asta.

 

Haideti sa discutam strict pe subiect va rog, si lasati rautatile.....Am nevoie de sfaturi....Sanatate si numai bine tuturor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Haideti sa discutam strict pe subiect va rog, si lasati rautatile.....Am nevoie de sfaturi....Sanatate si numai bine tuturor....

Da man sunt de acord cu tine.. dar rahatul asta cu ochi atotstiutor nu face altceva decat sa isi creasca numarul de posturi si baga bete in roate la toata lumea.... a se vedea istoricul posturilor lui!

 

Iti doresc sanatate si .. cat mai putini idioti in calea ta !!!!

Editat de Painkill3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da man sunt de acord cu tine.. dar rahatul asta cu ochi atotstiutor nu face altceva decat sa isi creasca numarul de posturi si baga bete in roate la toata lumea.... a se vedea istoricul posturilor lui!

 

Iti doresc sanatate si .. cat mai putini idioti in calea ta !!!!

 

Nu doresc nimanui sa fie luat pe capota de vreu idiot beat si dupa... tot soferul sa ceara repararea masinii de catre victima...

 

Cert este faptul ca eu sunt in spital , nu pot dormi noaptea de durere si abia ma misc....Astept in continuare sfaturie voastre cum sa procedez....Sanatate tuturor si numai bine...

Editat de donys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiete cred ca e cazul sa consulti un medic de specialitate.... ca de fiecare data ne confirmi ca ai nevoie de asta.

platesc eu consultatia

Offtopic: Baieti cred ca ar trebui sa va lamuriti cum functioneaza forumul asta si ca eu am acolo un titlu cu verde de 2-3 ani. Daca nu, pot sa va dau pauza la postat 1-2 luni sa aveti timp sa aprofundati problema.

 

schimbati titlul ca sa se faca dreptate si loganistului beat manga, adevaratul si singurul autor (ca Mama Omida)

Ontopic: S-a rezolvat cu titlul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc......acum am primti niste informatii cum ca tatal lui ar fi director pe la TERMON,,,,sau ceva de genul ,dar nu sunt sigur,si ca a intervenit pentru el...

 

da un telefon la sediul firmei. La Bacau. Sunt baiet de traba. Explica iei ce se intemplat si comportamentul angajatul. Noroc. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un telefon la sediul firmei. La Bacau. Sunt baiet de traba. Explica iei ce se intemplat si comportamentul angajatul. Noroc. :banana:

 

Nu cred ca ii intereseaza prea mult. Mai mult decat sa l dea afara nu au cei face....Insa la sofer nu e prima ''GRESEALA'', a mai fci lacut ''DISTRACTII'' de acest gen si cred ca in continuare va mai face...Cred ca e distractiv..stai, bei, chefuiesti dupa te urci la volan si te apuci de luat oameni pe capota ,iar daca ai ghinionul sa nimeresti vreunul cu''CAPUL MAI TARE'' asa cum lam avut eu ...iti mai sparge si parbrizul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de toate , chiar daca omul este influent si te ameninta , aceste amenintari se pot inregistra cu un telefon mobil sau reportofon , si pot constitui proba in instanta

 

daca te ameninta cu bataia stai linistit ca nimeni nu o va face , o simpla palma , si in conditiile tale dupa accident poate insemna mult , poti de exemplu sa ai pierderi de memorie , , etc , aste te invata un avocat bun

 

indiferent daca are sau nu pile , este vorba de vatamare corporala , dosar care intra imediat pe rol intr-o instanta , omul a consumat bauturi alcholice , daca politia nu si-a facut treaba si nu a luat probe soferului e pierderea lor , se traduce in neindeplinirea corecta a sarcinilor de serviciu , poate a luat spaga , poate a fost amenintat , de aici o dam in ultraj , si lucrurile se complica

 

la fel cum au zis baietii mai sus , mergi si fa-ti certificat medico legal , cantareste mult in fata unei instante

 

incearca si gaseste un avocat bun , exiplca-i care-i treaba , si va di foarte fericit sa te ajute , pentru ca se cam castiga sigur , poti cere daune materiale , morale si fizice , o suma frumusica , pe care binenteles nu o vei primii , dar daca ceri de exemplu 20 de mii de euro , stai calm ca cel putin jumatate vei primii

 

tine-te tare si sa te doara undeva ca te ameninta , desi incet , sa sti ca justitia isi face datoria , si daca vor sa musamalizeze , explica-le ca deja ai 2 sau 3 reporteri care s-au interesat de caz si vor sa ii ti la curent , dar fara nume , fara nimic

 

success , si tine-te tare ai de castigat , nu neaparat material , ci moral , ca poate cineva il va infunda pe otetarul ala

 

l.e : pastreaza toate bonurile , chitantele tot tot tot , si de taxiu si de tot , si le pui la dosar ;)

Editat de CatalinC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasul 1: Fa rost de un avocat bun specializat pe accidente.

Pasul 2: Pastreaza ABSOLUT TOATE chitantele pentru chestii facute dupa accident. Chitante de la taxi, bilete de autobuz, chitante de la farmacie, tot. Du-te la o clinica privata pentru investigatii amanuntite si pastreaza chitanta si de la aia.

Pasul 3: Scoate-ti certificat medico-legal de la IML pentru cel putin 20 de zile.

Pasul 4: Vorbeste tot timpul cu avocatul. Nu vorbi nimic cu nemernicul inainte si dupa ce l-ai dat in judecata. Nu ii spune nimic, nu reactiona la nimic, nu ai nimic de impartit cu el. Nu iti trimite prieteni "peste el".

 

Daca omul e recidivist, cazul va fi usor pentru judecator. Daca ai toate chitantele si un avocat bun, poti scoate niste bani frumosi de la smecher, o sa vezi cand incepe sa enumere avocatul tipurile de daune nu se mai opreste. Daca te sicaneaza si te ameninta, ii poti depune plangere pentru amenintare si santaj, care se va judeca separat. Totul e sa ai niste martori in preajma care sa ateste cum te-a amenintat. Nu incerca sa inregistrezi convorbiri ca am o vaga impresie ca nu e voie/nu se iau in considerare. Cand te ameninta, cheama un om (un cunoscut, nu familie sau prieten), da-l pe speaker si lasa-l sa vorbeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce termini cu partea penala a incidentului , treci pe partea civila si cu un avocat bun , iti recuperezi toate costurile : reparatia motoretei , investigatii , proces ... tot tot tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai noroc..... Scriu in numele pagubitului... " Era pe trotuar, pe langa parcarea de la Kaufland, biciclistul a opris sa admire mobra, Dorin ( pagubitu) si-a pus casca in cap .. asa din senis... si nici in 30 sec o masina de pe strada la luat pe capota ... a urcat pe trotuar la agatat pe el si pe mobra si bicicleta. De la forta impactului s-a spart barbrizul, sa strambat capota, casca riderului e varza, scarite si putin zgariata mobra.

Soferul cand sa dat jos din masina a aruncat urmatoare replica : " Da ce am baut si eu 2 beri , asta inseamna ca nu pot sa conduc" ?.

Dorin... baiat cuminte cum e si atent a zis ... Bai Stef parca ma pus Dumnezeu sa imi pun casca in cap pe trotuar acolo... parca ma luminat ... Dorin e dascal viitor Popă biker.

 

Acu insanatosire grabnica si succes cu asigurarile.

 

 

Hai cu vara!!!

 

Paza buna fereste primejdia rea!

 

 

Popa destept ca si-a pus casca in cap! No need to invoke the DIVINITY!

 

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat vb cu un avocat. Din cate stiu eu asigurarea nu-i valabila daca :drink:

Eu stiu ca RCA e valabila in toate conditiile si daca :drink: societatea de asigurari il beleste in proces civil pe asigurat ca sa-si scoata paguba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...