Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am sa inteleg niciodata cum sa pui 10W30 in conditiile in care prin iulie -august stai in trafic la 35-40grd, si mai ai si tupeul sa-i dai blana la acceleratie, adica putere maxima. Va dati seama ce temperatura atinge chiulasa?Temperatura aerului, 40grd la juma de metru deasupra asfaltului este inca mica, se pot depasi lejer 45grd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 4 ani mie imi arata temperatura exterioara 48 de grade, august pe Iuliu Maniu pe la ora 6 dupa-amiaza in trafic intens.

 

In alta ordine de idei stiu cativa baeti care schimba uleiul 300V inainte sa goleasca un plin de benzina si baga numa' OMV 100 la un mers stradal :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

In alta ordine de idei stiu cativa baeti care schimba uleiul 300V inainte sa goleasca un plin de benzina si baga numa' OMV 100 la un mers stradal :rolleyes:

 

Ma ofer sa le colectez uleiul uzat gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pareri personale, folosiri personale anuale (in ordinea folosirii) pe acelasi CBR 954, regim de mers oras alergat, curse de ciclism (20km/h cu apa >100 grade mult timp, combinat cu forje de >200km/h, cam 6-8h/zi - 10-12 zile/an) + forje de autostrada:

Motorex PowerSynt 10w50 - fara zgomote ciudate, aproape fara consum intre schimburi. Dezavantajul e ca e scumput (la vremea respectiva a fost pretul bun pentru schimbul meu)

LIQUI MOLY Racing 4T Synth 10W-50 - un pic zgomotos motorul, am completat in 1 an de folosire cam 10% din cantitate (avantaj ca e la bidon de 5L si am avut la indemana). Pret bun la momentul respectiv.

MOL DYNAMIC MOTO 4T RACING 10W-50 - BEST PRICE! in continuare isi pastreaza pretul chit ca este la flacon de 1L, mobra comportat foarte bine, am completat cam 8-10% din cantitatea de ulei dupa mijlocul sezonului. As fi pus si anul asta insa tot lauda lumea urmatoarea alegere si am zis ca de ce nu ->

ENEOS Ultra Racing 15W-50 - sezonul asta, inca nu am o parere concreta. Ma asteptam sa fie mai zgomotos la rece (5 grade) insa nu. Pret moderat spre crescut, din cauza ca nu au flacoane de 4L.

Update dupa primii ~2000km cu Eneos Ultra Racing 15W-50:

- sesizat zgomot metalic in primele 3-5 minute de functionare (nu stiu daca o fi intamplare fix acum, o sa vad dupa schimbul de ulei cum o sa fie)

- agregatul se incinge mult mai repede in oras (ajunge la 100+ grade si imi intra ventilatorul mult mai des si mai rapid) in conditiile in care vremea o vedeti cum este. Imi e teama de cum va fi la vara cand vor fi 40+ grade la nivelul asfaltului

- schimbatul vitezelor este ok, nimic deosebit

- nu a fost nevoie de completare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update dupa primii ~2000km cu Eneos Ultra Racing 15W-50:

- sesizat zgomot metalic in primele 3-5 minute de functionare (nu stiu daca o fi intamplare fix acum, o sa vad dupa schimbul de ulei cum o sa fie)

- agregatul se incinge mult mai repede in oras (ajunge la 100+ grade si imi intra ventilatorul mult mai des si mai rapid) in conditiile in care vremea o vedeti cum este. Imi e teama de cum va fi la vara cand vor fi 40+ grade la nivelul asfaltului

- schimbatul vitezelor este ok, nimic deosebit

- nu a fost nevoie de completare

n-o sa inteleg niciodata ce va impinge sa bagati rahat de dinozaur in motociclete . ala de mai sus baga 15w50 pe frig in loc de 10w30 recomandat ... incredibil, probabil ca nu aude cum ii bate dimineata toaca .....

 

 

in rest zgomotul metalic e bun inseamna ca mai are ce sa se frece pe acolo ... sau asta se aplica la altceva? hmmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

As dori sa adresez comunitatii urmatoarea intrebare:

Uleiul din imagine are cam 3,5 ani de cand a fost cumparat si folosit (250ml din el). A venit timpul sa fac din nou schimbul la grupul final. Il mai pot folosi sau trebuie sa il arunc si sa cumpar altul? Ma refer la pierdere de proprietati stand in bidonul sau.

 

Va multumesc pentru raspunsuri

 

Cu stima

Andrei

post-74965-0-33005000-1494935904_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update dupa primii ~2000km cu Eneos Ultra Racing 15W-50:

- sesizat zgomot metalic in primele 3-5 minute de functionare (nu stiu daca o fi intamplare fix acum, o sa vad dupa schimbul de ulei cum o sa fie)

- agregatul se incinge mult mai repede in oras (ajunge la 100+ grade si imi intra ventilatorul mult mai des si mai rapid) in conditiile in care vremea o vedeti cum este. Imi e teama de cum va fi la vara cand vor fi 40+ grade la nivelul asfaltului

- schimbatul vitezelor este ok, nimic deosebit

- nu a fost nevoie de completare

mergi la cineva sa iti faca o diagnosticare sa iti asculte motorul

Ce zici acolo pare cuzinetii si ambielajul

Poti trece pe la Cesar pe la garaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-o sa inteleg niciodata ce va impinge sa bagati rahat de dinozaur in motociclete . ala de mai sus baga 15w50 pe frig in loc de 10w30 recomandat ... incredibil, probabil ca nu aude cum ii bate dimineata toaca .....

 

 

in rest zgomotul metalic e bun inseamna ca mai are ce sa se frece pe acolo ... sau asta se aplica la altceva? hmmm

hmm, ai inteles fix pe dos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-o sa inteleg niciodata ce va impinge sa bagati rahat de dinozaur in motociclete . ala de mai sus baga 15w50 pe frig in loc de 10w30 recomandat ... incredibil, probabil ca nu aude cum ii bate dimineata toaca .....

 

 

in rest zgomotul metalic e bun inseamna ca mai are ce sa se frece pe acolo ... sau asta se aplica la altceva? hmmm

Nu vrei tu sa canti la alta masa?

In caz ca nu te-ai prins, am bagat mai multe tipuri de uleiuri RECOMANDATE de producator, in caz ca e curios careva de cum se comporta uleiul X sau Y.

Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuchs Silkone Pro4 10w60, Agip Eni I-Ride Moto GP 10w60, elf moto race 10w60, motul 7100 4t 10w60, Liqui Moly 4T Synth 10w60, motorex power synt 10w60, Bardahl xt-4 c60 racing 10w60, Motul 300v 4r factory line off road 15w60, motul 300v factory synthetic 10w60, Maxima Extra 4 100% Synthetic Motor Oil 10W60 sunt doar cateva exemple de uleiuri pe care le poti folosi.

Editat de lexu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update dupa primii ~2000km cu Eneos Ultra Racing 15W-50:

- sesizat zgomot metalic in primele 3-5 minute de functionare (nu stiu daca o fi intamplare fix acum, o sa vad dupa schimbul de ulei cum o sa fie)

- agregatul se incinge mult mai repede in oras (ajunge la 100+ grade si imi intra ventilatorul mult mai des si mai rapid) in conditiile in care vremea o vedeti cum este. Imi e teama de cum va fi la vara cand vor fi 40+ grade la nivelul asfaltului

- schimbatul vitezelor este ok, nimic deosebit

- nu a fost nevoie de completare

In calitate de "şef la rahatul de dinozaur" aici pe forum :P ma declar surprins de manifestarile pe care le ai. Chiar am monitorizat temperatura motorului, atat personal cat si cu sprijinul colegilor care s-au dat pe pista, si nu am inregistrat temperaturi mai ridicate la utilizarea uleiului ENEOS Ultra Racing 15W50. Cand au fost diferente fata de alte uleiuri acestea au fost in directia opusa, cateva ℃ in minus. Tare mi-e teama ca situatia e cauzata de o problema de alta natura. Chiar te rog sa ma ţii la curent cu desfasurarea evenimentelor. Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sef", ignora-l ;)

Feedback o sa mai dau dupa Turul Bihorului, o sa o abuzez vreo 2200km :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sef", ignora-l ;)

Feedback o sa mai dau dupa Turul Bihorului, o sa o abuzez vreo 2200km :)

lol

 

pe vremuri nu o ardeai asa obraznic..

 

normal ca e o problema de alta natura, poti baga si ulei de la lidl daca motorul merge(a) bine bossul o sa fie multumit ... nu ma crezi ??? mai fa un experiment

 

 

eneos astia produc ei uleiul sau cumpara baza si pachetul de aditivi (cum face mortul) de la un producator adevarat?

 

ma retrag, sa nu supar pe domniile voastre, adevarul deranjeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol

 

pe vremuri nu o ardeai asa obraznic..

 

normal ca e o problema de alta natura, poti baga si ulei de la lidl daca motorul merge(a) bine bossul o sa fie multumit ... nu ma crezi ??? mai fa un experiment

 

 

eneos astia produc ei uleiul sau cumpara baza si pachetul de aditivi (cum face mortul) de la un producator adevarat?

 

ma retrag, sa nu supar pe domniile voastre, adevarul deranjeaza

Pe aceleasi vremuri aveai alt ton si stiai sa discuti. Dupa cum se vede, s-au schimbat vremurile.

P.S. A mai fost unul care credea ca e in posesia adevarului absolut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sef", ignora-l ;)

Feedback o sa mai dau dupa Turul Bihorului, o sa o abuzez vreo 2200km :)

Daca treci prin Cluj,suna-ma sa ne vedem,poate ardem o tzara gazu' impreuna la Aprilici.:)

 

Apropos de uleiuri,io folosesc acum Ipone.E mai bun ca Motul,mai ales la cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In calitate de "şef la rahatul de dinozaur" aici pe forum :P ma declar surprins de manifestarile pe care le ai. Chiar am monitorizat temperatura motorului, atat personal cat si cu sprijinul colegilor care s-au dat pe pista, si nu am inregistrat temperaturi mai ridicate la utilizarea uleiului ENEOS Ultra Racing 15W50. Cand au fost diferente fata de alte uleiuri acestea au fost in directia opusa, cateva ℃ in minus. Tare mi-e teama ca situatia e cauzata de o problema de alta natura. Chiar te rog sa ma ţii la curent cu desfasurarea evenimentelor.

Cate grade si cu ce ai masurat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masurat cu termometru cu infrarosii pe carter, 2-3℃ in conditii pe cat posibil similare.

Eneos (Noeu JX Group) are de la extractie de petrol pana la retea de distributie (cel mai mare lant de benzinarii din Japonia), uzina din Olanda e a lor si nu doar cumpara si mixeaza. In alta ordine de idei stiu ca OPEC a facut o imparteala si toti producatorii de uleiuri din jurul Mediteranei primesc ulei baza Esso.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...