Sari la conținut

DUCATI 1199


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 809
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Treaba e destul de subiectiva, daca stam sa ne gandim..

 

Cunosc multa lume care nu si-ar lua un BMW,considerand ca singur argument faptul ca "au prea multi cocalari BMW". Pai frate, cand iti iei masina, iti iei in functie de ce au si ALTII? sau ti-o refuzi doar pt ca o au si alti prosti? adica asta inseamna sa fii un om slab care ia decizii in functie de deciziile altora. Daca-ti place un model de masina/mobra, ti-o iei pt ca-ti place, nu pt ca NU o mai are altul, sau nu o eviti pt ca O AU SI ALTII.

 

Pe de alta parte ,daca schimbam foaia, parca prea rar vad un om cu tinuta business (atat ca look/fizic, cat si ca ATITUDINE) conducand un S-class, A8 etc....decat cefe late cu geaca de fas si adidasi.

 

Nu zic neaparat ca tre sa umbli la costum cand mergi cu un A8,dar plm,totusi masina aia se vrea o limuzina, un saloon business, nu o masina in care te duci pe bulevard sa-ti iei shaworma..

 

Stiu ca traim intr-o lume moderna,lipsita de inhibitii si etichete. Incerc sa nu pun etichete,dar parca totusi la noi prea multe is distorsionate.

 

Pe de alta parte atunci cand, ca sofer, iti place un brand/model mai aparte, gen o Alfa 159, un Jaguar XJ, un Aston...si juisezi la ele pe strada......si vezi cum coboara din ea un meltean colorat burtos,cu urme de sos de shaorma pe la coltu gurii.....parca SIMTI ca ceva e nedrept:|

 

La fel si cu motoarele..........depinde mereu de PUNCTUL din care privesti.....

 

O poti da la modu' : da-i in plm de cacati cu bani,ce dracu' isi iau motoare scumpe si puternice daca nu fac nimic altceva decat sa puna gaz de 50 ron si sa se plimbe pe bulevard SAU,varianta 2:lasa-i frate, fiecare-si ia ce vrea, ce-i place, daca are bani,de ce sa nu-si ia? ce? e obligat sa fie pilot de curse sau sa aiba super talent ca sa se bucure de un motor misto,atata timp cat isi permite?

 

Exista putin adevar in fiecare din cele 2 ipoteze..

 

 

Nu cred ca puteam sa formulez mai bine, e prima oara cand dau quote :ok:

Editat de DucatiMeccanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai sa mori in chinuri groaznice pentru replica asta.

:rolleyes:

 

 

cauta ne pe forumu de la honda. ducati e o arta. indiferent ca ai 2011 sau 98. DUCATI cu cat e mai vechi cu atat e mai valoros. HONDa cu cat e mai veche cu atat e mai veche.

Valorosule! :D

 

 

 

ba, voi astia care va certati, stiti macar sa mergeti decent cu motoretele alea ale voastre ?

Da. :wink:

 

 

 

Apreciez mult modul in care scriu aici Method si Adrian B. :cheers:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o discutie (uneori in contradictoriu)...care in general e constructiva. e forum,nu e pista aici.

 

Fiecare se da dupa cum stie el de cuviinta si dupa cum poate..pana la urma nu e mai motociclist ala care sa de pe Amkart decat ala care da o tura prin europa pe motor de 20.000 km...

 

Eventual ne poti explica tu cum sa ne dam cu mobrele, in loc sa ne apostrofezi asa la misto;)

 

my point exactly, ma bucur ca ai prins nuanta din postul meu sarcastic. ideea e: hai sa ne bucuram si sa apreciem de fiecare motoreta pt ceea ce ofera diferit de celelalte fie ca-i design, inovatie tehnica sau performanta(ultimele doua nu sunt intotdeauna sinonime). in loc de asta ne comportam ca niste romani de cartier(asta e pleonasm), hai mai bine o bere sa ciocnim :cheers: ca oricum n-o sa vedem prea multe 1199 pe la noi cum nici 1098/1198-uri nu sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca oricum n-o sa vedem prea multe 1199 pe la noi cum nici 1098/1198-uri nu sunt.

pai asta e datorita fenomenului: Ducati=stricacioase si scumpe.......... ca asa e romanu, in loc de surub leaga sarma din gard, si in loc de cheie pt desfacut, foloseste ciocanu.

si toate astea u la baza pretul.... la orice e Ducati.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta e datorita fenomenului: Ducati=stricacioase si scumpe.......... ca asa e romanu, in loc de surub leaga sarma din gard, si in loc de cheie pt desfacut, foloseste ciocanu.

si toate astea u la baza pretul.... la orice e Ducati.

 

sunt mai multe motive, asta cum ca Ducati ar fi stricacioase/pretentioase la intretinere (ceea ce nu e neaparat fals si stiu ce vorbesc ca am avut 4 pana acum) e in josul listei cu motive. primul si cel mai important motiv este pretul de nou cat si pretul de revanzare foarte mari. Merita banii un Ducati ? Depinde cine intreaba. Exista o piata pt orice model ca altfel ar disparea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o si tu jos acuma cu cliseele vis a vis de Ducati, ca faza cu surubu' si sarma o aplica romanii la orice mobra. Crezi ca daca un roman e prost, va fi mai mult sau mai putin prost daca are un Ducati sau o Yamaha...sau o Honda? daca e sa fie meltean,va fi pana la capat,indiferent de ce mobra are...

 

spuneam pt ca de asta m-am lovit eu inainte sa imi iau, dar si dupa.

 

sunt mai multe motive, asta cum ca Ducati ar fi stricacioase/pretentioase la intretinere (ceea ce nu e neaparat fals si stiu ce vorbesc ca am avut 4 pana acum) e in josul listei cu motive. primul si cel mai important motiv este pretul de nou cat si pretul de revanzare foarte mari. Merita banii un Ducati ? Depinde cine intreaba. Exista o piata pt orice model ca altfel ar disparea.

exact ce ziceam/ multi inainte sa imi iau asta mi s-a replicat: is scumpe, se strica repede si o vinzi greu daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mai bine o bere sa ciocnim :cheers: ca oricum n-o sa vedem prea multe 1199 pe la noi cum nici 1098/1198-uri nu sunt.

 

Pacat ca la noi nu pot fi folosite decat ca inlocuitor de laptic la vreo cafenea de fitze. Pentru ce-au fost ele proiectate, ne trebuie pista iar la acest capitol nu suntem decat la nivelul "causes" prin faisbuc.

 

A aparut 1199 Replica pentru WSBK. :welcome:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca la noi nu pot fi folosite decat ca inlocuitor de laptic la vreo cafenea de fitze. Pentru ce-au fost ele proiectate, ne trebuie pista iar la acest capitol nu suntem decat la nivelul "causes" prin faisbuc.

 

A aparut 1199 Replica pentru WSBK. :welcome:

bine punctat. dar cica la anu vom avea si noi propria arla, dar acuma nush ce sa mai cred ca de vreo 2 anitot se proiecteaza si se aproba. acuma ....... cica ar fi pe bune.

 

dar defapt cam de fiecare data a fost pe bune.

 

Interesant este ca nimeni nu face vreun "Rossi replica". Simoncelli n-a fost pilot Honda, de unde si pana unde Ducati Simoncelli replica? :crack:

 

Astept cu interes Panigale Repsol replica :crack:

eee, e ceva nationalist. Simonceli=Italia=Ducati.

 

acu ca s-au miscat ei si bla bla bla....... poate cei de la ducati au aprobarea familiei de a folosi imaginea lui pe motoare.

 

dar totusi intradevar ma asteptam de la 'Onda sa arunce un ier ier Simo replica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cateva elemente misto jantele fata spatele dar per total este varza ca si design nu mai are legatura cu ducati parerea mea ...cat despre motor jos palaria este un pas mare in lumea motorsprtului la fel si electronica acum nu mai ramane decat sa asteptam sa vedem cum se va comporta in SBK.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine punctat. dar cica la anu vom avea si noi propria arla, dar acuma nush ce sa mai cred ca de vreo 2 anitot se proiecteaza si se aproba. acuma ....... cica ar fi pe bune.

 

dar defapt cam de fiecare data a fost pe bune.

 

 

eee, e ceva nationalist. Simonceli=Italia=Ducati.

 

acu ca s-au miscat ei si bla bla bla....... poate cei de la ducati au aprobarea familiei de a folosi imaginea lui pe motoare.

 

dar totusi intradevar ma asteptam de la 'Onda sa arunce un ier ier Simo replica.

 

Pe criteriul asta asteptam un Vatican replica, sau mult cautatul Belrusconi replica ! Totusi, pana nu vedem un Stoner/Repsol replica, tot degeaba.

De ce ma agit? Pentru ca au un multiplu campion mondial pe statul de plata iar ei fac replici dupa tot ce au altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe criteriul asta asteptam un Vatican replica, sau mult cautatul Belrusconi replica ! Totusi, pana nu vedem un Stoner/Repsol replica, tot degeaba.

De ce ma agit? Pentru ca au un multiplu campion mondial pe statul de plata iar ei fac replici dupa tot ce au altii.

aici ai mare dreptate. cum am zis si eu, ma asteptam un Rossi replica. dar totusi poate ca asteapta sa se vada ceva de pe urma lui, nu doar sa ii faca o motoreta cu imaginea lui, dar fara un fler de ala de campion cu care sa se mandreasca gen: uite ba cu asta ai castigat acolo si iti facem o replica.

Onda banuiesc ca la anu vor scoate si un stoner replica, si ar avea succes cu ea. pt ca are o grafica super.

 

asta cu berlusconi replica ar fi tare. mai bine ar scoate una: bunga bunga berlo replica

 

uite wa gixu ca e si rossi replica.

post-59565-0-93179500-1323636411_thumb.jpg

post-59565-0-03989100-1323636616_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Troy Bayliss nu se retrage din motorsport si semneaza un nou contract cu Ducati. Poate pentru participarea cu Panigale in WSBK?!?!

 

Motocicleta asta mi-a facut praf visul de a avea un Porsche.

 

P.S : Draga Mos Craciun...

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indicatoarele-n bord is ca la masina :laugh:, dar..daca ne gandim ca are 1199cmc..si-a castigat dreptul asta!

 

interesante tevile de esapament, dar parca prea le-au ascuns.

 

rosul intra la 6000 RPM??? sau..am inteles eu prost poza aia. Ce naiba, doar nu e "dizal". :grinbandit:

 

 

daca o sa am MULTI bani viata asta, mi-as lua o jucarie de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Troy Bayliss nu se retrage din motorsport si semneaza un nou contract cu Ducati. Poate pentru participarea cu Panigale in WSBK?!?!

 

Motocicleta asta mi-a facut praf visul de a avea un Porsche.

 

P.S : Draga Mos Craciun...

a trecut ma, mai asteapta pana la iarna.

 

PS nu uita sa fii cuminte, sa te inchini seara, sa faci crucita, si....... sa nu spui prostii. ca mosu te vede.

 

iar de craciun o sa-ti puna mosul sub brad..........Macheta poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...