Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

IMO, piesele! Sunt mai greu de găsit decât la japoneze, poate și puțin mai scumpe (din același motiv). Sunt și mai sensibile, adică la astea chiar trebuie facute schimburile la timp, trebuie ingrijite... altfel nu merg bine. Recunosc, până să am Aprilia nici nu mă uitam la ele, atât de indusă era ignoranța de piață. Însă, once u have it...

» Post actualizat in 21 Oct 2014 07:24

Macai ai dat cui trebuie? :)))

 

Tocmai pt ca se vand greu, piesele sunt ieftine, chiar si in RO si gasesti cam ce ai nevoie (SH).

 

Sensibile nu sunt,e doar o idee preconceputa. Ce piese e sensibila? chiulasa? janta? :)) In rest, cel putin la motoarele Rotax, erau mai robuste decat multe japoneze...

 

Totul e plin de idei preconcepute alimentate de fraieri care au avut poate o Aprilia,careia nu i-au schimbat uleiul la timp de nu stiu cate miii si mii de km,si i-au dat pe o roata si asa mai departe, si dupa aia,daca in final crapa: "pai e italianca, ce sa-i ceri'... cam asa e pe la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sensibile nu sunt,e doar o idee preconceputa. Ce piese e sensibila? chiulasa? janta? :)) In rest, cel putin la motoarele Rotax, erau mai robuste decat multe japoneze...

 

Totul e plin de idei preconcepute alimentate de fraieri care au avut poate o Aprilia,careia nu i-au schimbat uleiul la timp de nu stiu cate miii si mii de km,si i-au dat pe o roata si asa mai departe, si dupa aia,daca in final crapa: "pai e italianca, ce sa-i ceri'... cam asa e pe la noi...

orice e SH si nu are garantie e potential sensibil pt. buzunar. Cunosti (cunoastem) pe proprie piele, asa-i? :) (tu cu rotaxu', eu cu tdm-ul, ambele recunoscute pt. fiabilitate)

 

Legat de al 2-lea paragraf: e clara treaba pt. cine gandeste logic. Cine nu... ia honda :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IMO, piesele! Sunt mai greu de găsit decât la japoneze, poate și puțin mai scumpe (din același motiv). Sunt și mai sensibile, adică la astea chiar trebuie facute schimburile la timp, trebuie ingrijite... altfel nu merg bine. Recunosc, până să am Aprilia nici nu mă uitam la ele, atât de indusă era ignoranța de piață. Însă, once u have it...

» Post actualizat in 21 Oct 2014 07:24

Macai ai dat cui trebuie? :)))

cred ca da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tocmai pt ca se vand greu, piesele sunt ieftine, chiar si in RO si gasesti cam ce ai nevoie (SH).

 

Sensibile nu sunt,e doar o idee preconceputa. Ce piese e sensibila? chiulasa? janta? :)) In rest, cel putin la motoarele Rotax, erau mai robuste decat multe japoneze...

 

Totul e plin de idei preconcepute alimentate de fraieri care au avut poate o Aprilia,careia nu i-au schimbat uleiul la timp de nu stiu cate miii si mii de km,si i-au dat pe o roata si asa mai departe, si dupa aia,daca in final crapa: "pai e italianca, ce sa-i ceri'... cam asa e pe la noi...

 

Tie din ce motiv ti,a puscat motorul?

 

Presupun !!!! Ca nu faci parte din exemplele enumerate de tine mai sus ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Tie din ce motiv ti,a puscat motorul?

 

Presupun !!!! Ca nu faci parte din exemplele enumerate de tine mai sus ?

 

Pot presupune ca improper use by previous owner...

 

Ironia e ca eu nici nu-i dadeam in rosu, nu mergeam agresiv, chiar mergeam foarte decent. Iar in materie de mentenanta, i am schimbat uleiul la timp (Bine,doar un shcimb de ulei am apucat sa-i fac).

 

Il luasem in Iulie parca, si in Septembrie a facut bucuria... Dupa aia am schimbat motorul la el, si n am avut nici o problema...

 

Nu, nu fac parte. Uleiul il schimbam la timp (am folosit Belray 15W-50 EXP), placute de frana brembo, lichid de racire schimbat in fiecare an (pt ca si-asa e ieftin), lichid de frana si ambreiaj la fel, in fiecare an, ca-s ieftine. Urma sa servisez furca, anu asta, dar n am mai apucat :)))

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci poti sa ai grija ca tot pusca.

 

Daca erai golan cu motorul si pusca, asta era, doar pusca toate in cazul asta

 

Problema la italience e ca pusca din senin, pe cand la restu mai da cate un semnal inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Deci poti sa ai grija ca tot pusca.

 

Daca erai golan cu motorul si pusca, asta era, doar pusca toate in cazul asta

 

Problema la italience e ca pusca din senin, pe cand la restu mai da cate un semnal inainte.

 

 

N-ai treaba. N-a puscat din senin, o explicatie exista. Aveam un topic unde am descris exact problema.

 

Inainte sa-mi puste, am facut si eu o greseala. Am dat o inferioara aiurea. amexplicat eu acolo cu lux de-amanunte..

 

Oricum motoarele Rotax chiar is foarte robuste, si n au treaba cu italienii. Is facute de austrieci. Daca -mi pica electrica sau altceva, mai ziceam...

 

Multe piese de pe motocicleta sunt si japoneze (relee denso etc), deci vrajeala asta cu italiencele....e doar un slogan ..

 

Gandeste-te ca dupa ce mi-a puscat motorul,daca era sa plec urechile la gurile rele,as fi maritat motorul pe bucati/dezmembrat.

 

Dar am preferat sa cumpar cu totul,un motor nou, si n-am avut nici o problema ulterior...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

adi, ce inferioara aiurea ai dat? crezi ca aia a fost cauza?

» Post actualizat in 26 Oct 2014 15:30

adi, ce inferioara aiurea ai dat? crezi ca aia a fost cauza?

n-a avut nici o treaba inferioara. a fost blocaj hidraulic, o garnitura de chiulasa care a crapat. vezi si pozele cu motorul bulit, daca te pricepi macar un pic la mecanica iti dai seama imediat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

n-a avut nici o treaba inferioara. a fost blocaj hidraulic, o garnitura de chiulasa care a crapat. vezi si pozele cu motorul bulit, daca te pricepi macar un pic la mecanica iti dai seama imediat! :)

 

locul tau e la cratita, atat in materie de Aprilia cat si de altceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stresu' si-a tras clona noua,de data asta intr-o prezentare "trendy". Bv drace.

 

In alta ordine de idei,un Mille in mintile lui e cam 2500€,aici in Doiciland,cu carte service si multe lucruri noi ,schimbate.S-a dat una chiar si la 1700 eu,vu mici defecte.Cat ar trebui sa coste atunci una acasa?

» Post actualizat in 27 Oct 2014 10:00

http://suchen.mobile.de/motorrad-inserat/aprilia-rsv-mille-imsweiler/200610986.html?origin=PARK

 

Voila! Pretul cerut este negociabil,f negociabil.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi, sunt mai ieftine. Ce e drept, pana gasesti o mobra cum trebuie, arzi multa benzina. Toti le lauda ca fiind ''impecabile'' si cand mergi sa o vezi iti vine sa-l bati pe ala ca te-a pus pe drum pentru un cazan. Eu am cam avut noroc cu mobrele pana acum si ma mai si stiu cat de cat la ce sa ma uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...