Sari la conținut

Dnepr Solo MT19 come back


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

am dat KTM-ul pe un Nipru. Asta ---> post-4291-0-16966800-1330108105_thumb.jpg

 

Este original Nipru alb solo, asa numitul model MT19 cu roti pe 18.

I-a fost inlocuita furca, date jos crash-barurile si taiate suporturile de sus de crashbar.

Vreau sa-l aduc la starea originala, adica asta: post-4291-0-96469800-1330108190_thumb.jpg

 

Furca cu aripa am localizat, crashbaruri spune dany ca s-ar gasi, prinderile de sus o sa le copiez.

Imi lipsesc insa capacele astea laterale:

post-4291-0-21397000-1330108306_thumb.jpg

 

Stiti pe cineva sa-i prisoseasca? Aveti poze cu sistemul de prindere?

Multumesc anticipat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna ziua,

am dat KTM-ul pe un Nipru. Asta ---> post-4291-0-16966800-1330108105_thumb.jpg

 

Este original Nipru alb solo, asa numitul model MT19 cu roti pe 18.

I-a fost inlocuita furca, date jos crash-barurile si taiate suporturile de sus de crashbar.

Vreau sa-l aduc la starea originala, adica asta: post-4291-0-96469800-1330108190_thumb.jpg

 

Furca cu aripa am localizat, crashbaruri spune dany ca s-ar gasi, prinderile de sus o sa le copiez.

Imi lipsesc insa capacele astea laterale:

post-4291-0-21397000-1330108306_thumb.jpg

 

Stiti pe cineva sa-i prisoseasca? Aveti poze cu sistemul de prindere?

Multumesc anticipat.

 

da intadevar o raritate frumoasa achizitie dar nu am idee de capacele laterale cam greu de gasit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce s-a produs MT-19, pentru cine Âşi ce diferențe tehnologice Âşi calitative prezintă modelul față de MT-11, de pildă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dnepra mea a fost si ea candva modelul asta. Mai am crashbarurile daca te intereseaza.

ma intereseaza crashbarurile, toate crashbarurile sa vina la mini

Daca imi poti da si o poza detaliata cu sistemul de prindere ma bucuri si mai mult :D

 

@Lolo ID

multumesc

@AdrianS

nicio diferenta calitativa. Niprele s-au facut toate la fel de bine, singurele diferente apareau probabil cand era pe terminate sarma de sudura, se termian schimbul sau se decalibrau masinile unelte- dupa noroc. Sunt motociclete reusite- per total.

@darkwolf

Apar ele, au mai fost cateva Nipre solo pe-aici din 92. :unsure:

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza crashbarurile, toate crashbarurile sa vina la mini

Daca imi poti da si o poza detaliata cu sistemul de prindere ma bucuri si mai mult :D

 

@Lolo ID

multumesc

@AdrianS

nicio diferenta calitativa. Niprele s-au facut toate la fel de bine, singurele diferente apareau probabil cand era pe terminate sarma de sudura, se termian schimbul sau se decalibrau masinile unelte- dupa noroc. Sunt motociclete reusite- per total.

@darkwolf

Apar ele, au mai fost cateva Nipre solo pe-aici din 92. :unsure:

 

sper sa gasesti norocul fie cu tine.altfel arata nipru cu "plasticute"pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nipra mea e exact aÂşa... sau mai bine zis, era.

Diferențele dintre MT19 si MT11 sunt:

- furca

- sistemul de prindere la basculă

- aripa față

- rotile pe 18 inch (MT19)

- capace laterale (MT19)

 

Pun Âşi 2 poze cu Bombița, În momentul achiziției Âşi în momentul actual.

post-13243-0-46998700-1330174854_thumb.jpg

post-13243-0-73620500-1330174936_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, Andrei! Nu eram lămurit deloc. Capacele-alea de plastic sunt parcă un fel de n-ar mai fi :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce draci sa le faci, daca erau pe modelul original trebuie sa fie si pe asta alba a mea - pana la urma si la 55 Euro :rusinica: , doar ca nu inteleg cum vine prinderea.

@Zidu, la final de Glaznost, nea Gorbi s-o fi gandit sa dea Nipre solo la populatie. Asa a aparut Model 157 din revista pe care o atasez.

 

Hmm si nu vrea sa se ataseze. O luai cand am tot scotocit oppozit.ru.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce draci sa le faci, daca erau pe modelul original trebuie sa fie si pe asta alba a mea - pana la urma si la 55 Euro :rusinica: , doar ca nu inteleg cum vine prinderea.

@Zidu, la final de Glaznost, nea Gorbi s-o fi gandit sa dea Nipre solo la populatie. Asa a aparut Model 157 din revista pe care o atasez.

 

Hmm si nu vrea sa se ataseze. O luai cand am tot scotocit oppozit.ru.

 

incearca sa iei legatura cu dany_oldmoto inposibil sa nu stie ceva de "plasticutele"de mt 19

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticele alea au 2 fante in partea superioara, fante cu ajutorul cărora se agățau pe 2 fiare sudate pe cadru. În poza ataÂşată o să vezi un fier încercuit cu albastru iar cel de-al doilea fier e acolo unde am pus pătratul albastru. Apoi, la baza cutiilor de plastic se afla un inel cu care se agață un arc lung, ce le ține împreună. încercuit cu verde este suportul unui "ac" care se fixa în lăcaÂşul de pe verso capacelor. :cheers:

 

Mi-am permis să editez oleacă poza lui mihai...

post-13243-0-36592200-1330292249_thumb.jpg

post-13243-0-69042500-1330292854_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticele alea au 2 fante in partea superioara, fante cu ajutorul cărora se agățau pe 2 fiare sudate pe cadru. În poza ataÂşată o să vezi un fier încercuit cu albastru iar cel de-al doilea fier e acolo unde am pus pătratul albastru. Apoi, la baza cutiilor de plastic se afla un inel cu care se agață un arc lung, ce le ține împreună. încercuit cu verde este suportul unui "ac" care se fixa în lăcaÂşul de pe verso capacelor. :cheers:

 

Mi-am permis să editez oleacă poza lui mihai...

 

 

alecule fa rost acu de "plasticutze"ca sistemul de prindere ti la explicat magic4ce.bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca parca-mi tremura mana... 55 eurococo. Mai caut un pic si daca nu, decartez :scratch:

PS: @magic4ce tampit sistem de prindere, multuemsc de lamuriri.

Astept vesti bune de demontare :banana:

 

Tot weekendul m-am dat, are unele bube de ordin carburatoric sau de avans, dar o sa le reglez la finete mai incolo.

Maine fac seaua.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

am dat KTM-ul pe un Nipru. Asta ---> post-4291-0-16966800-1330108105_thumb.jpg

 

Este original Nipru alb solo, asa numitul model MT19 cu roti pe 18.

I-a fost inlocuita furca, date jos crash-barurile si taiate suporturile de sus de crashbar.

Vreau sa-l aduc la starea originala, adica asta: post-4291-0-96469800-1330108190_thumb.jpg

 

Furca cu aripa am localizat, crashbaruri spune dany ca s-ar gasi, prinderile de sus o sa le copiez.

Imi lipsesc insa capacele astea laterale:

post-4291-0-21397000-1330108306_thumb.jpg

 

Stiti pe cineva sa-i prisoseasca? Aveti poze cu sistemul de prindere?

Multumesc anticipat.

Sa o stapinesti sanatos Aleko!!!

tobele,cutia de viteze si filtrul,capacele de chiulasa si furca ar fi cam de alte modele...in rest ca si lipsuri...capacele laterale de plastic si crashbarul.

daca stiam ca vrei un mt19 la schimb te contactam! am chiar 2 nipre(mt19,mt11)

crashbaruri am dar la unul din ele e rupta prinderea pe suporti din cadru,se pot repara prin sudare polizare,e deja polizat putin cand am trantit eu usor:D daca te intereseaza ti le ofer trebuie doar sa vii sa le iei sau ne intalnim odata cand vin in Bucuresti. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
un inel cu care se agață un arc lung' date=' ce le ține împreună. [/quote']

 

...habar n-ai ce idee mi-ai dat, pentru care CHIAR meriți o cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapinesti sanatos Aleko!!!

tobele,cutia de viteze si filtrul,capacele de chiulasa si furca ar fi cam de alte modele...in rest ca si lipsuri...capacele laterale de plastic si crashbarul.

daca stiam ca vrei un mt19 la schimb te contactam! am chiar 2 nipre(mt19,mt11)

crashbaruri am dar la unul din ele e rupta prinderea pe suporti din cadru,se pot repara prin sudare polizare,e deja polizat putin cand am trantit eu usor:D daca te intereseaza ti le ofer trebuie doar sa vii sa le iei sau ne intalnim odata cand vin in Bucuresti. bafta!

multumesc frumos Lantz, o sa te sun pt crash-baruri.

Niprul asta i-l recomandasem unui prieten , si l-a luat, i-a placut, mi-a placut :D,el isi dorea KTM, si am facut schimbul - KTM-ul din toamna cand l-am oprit nu a mai vrut neam sa dea scanteie -bube electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca parca-mi tremura mana... 55 eurococo. Mai caut un pic si daca nu, decartez :scratch:

PS: @magic4ce tampit sistem de prindere, multuemsc de lamuriri.

Astept vesti bune de demontare :banana:

 

Tot weekendul m-am dat, are unele bube de ordin carburatoric sau de avans, dar o sa le reglez la finete mai incolo.

Maine fac seaua.

 

Gata demontarea... Ai PM, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În ce hal pot să pună lumea pe jar niÂşte plastice nenorocite :)! Cu tobele neoriginale de CZ Sport cum te-nțelegi? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@magic4ce, nu primii PM, poate o fi lag , poate nu s-o fi trimis. Te sun eu dupa 4.

@AdrianS, tobele inca se gasesc de cumparat, investesc in ele un pic mai incolo ca sa esalonez efortul financiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Niprul asta i-l recomandasem unui prieten , si l-a luat, i-a placut, mi-a placut :D,el isi dorea KTM, si am facut schimbul - KTM-ul din toamna cand l-am oprit nu a mai vrut neam sa dea scanteie -bube electrice.

 

aka @Lupu?

D-aia nu mai scrie nici pe topicul continuat de Adrian? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...