Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

A spălat vreunul din voi interiorul?

Am și eu un exo500 de 3 sezoane și încă nu am spalat-o. O port doar cu cagula, spăl cagula des, dar s-a cam împuțit de miros de motor, benzina etc. Știu ca se mai lasă de la spălat, dar se lasă mult? Bureții par "sănătoși" în continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A spălat vreunul din voi interiorul?

Am și eu un exo500 de 3 sezoane și încă nu am spalat-o. O port doar cu cagula, spăl cagula des, dar s-a cam împuțit de miros de motor, benzina etc. Știu ca se mai lasă de la spălat, dar se lasă mult? Bureții par "sănătoși" în continuare.

fix la exo 500 am spalat eu interiorul, inclusiv buretii de pe curelele de prindere (aici trebuie ceva mai multa grija/rabdare). Nu s-au lasat sau alte probleme. Am folosit sampon pentru par. De ce? De mere :) Clatesti bine, cand transpiri si dai casca jos sa nu fii samponat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

A incercat/reusit cineva sa regleze viziera in asa fel incat sa stea fixa pe cheder? Simt ca intra un mic curent de aer si nu e de la aerisiri, am pus banda adeziva peste ele sa fac proba si nu e de acolo... a ramas doar viziera. Ma gandesc sa incerc sa o trag putin mai spare spate, sa inchida etans, dar nu prea imi dau seama cum. Apa nu intra, dar aer da.

Casca e un exo500, dar banuiesc ca mecanismul vizierei e cam la fel si la alte modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e posibil sa fie de la cheder. A aparut si la mine fenomenul. Astept viziera noua si mai testez dupa. Oricum chederul ala stiu ca ar trebui uns din cand in cand cu ceva uleiuri pt a nu se intarii. In primele 2 sezoane nu am avut problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e primul sezon. Asta vara nu mai stiu daca intra sau nu aer, ca oricum mergeam mereu cu aerisirile deschise, de multe ori si viziera.

Dar acum, fiind frigul dracu', simt orice firicel de aer rece :D

Cu ulei (siliconic) nu i-as da acum, pt ca o port zilnic si s-ar duce uleiul ala si pe viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a inceput sa intre aer abia de pe la sfarsitul celui de-al doilea sezon, si dupa ce am si scapat casca pe jos de vreo 2-3 ori. Intra pe undeva pe jos, pe zona centrala a castii. Verifica si daca nu cumva s-a dezlipit chederul. La mine a cam inceput si parca fix aia e zona cu "brobleme".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți da liniștit cu uleiul ala...doar nu faci cartofi prăjiți...trebuie să ungi cauciucul cu o microfibră.

 

Am dat acum cu putin ulei siliconic, dupa ce am sters de praf chederul ala. Parca s-a mai inmuiat nitel cauciucul.

 

La mine a inceput sa intre aer abia de pe la sfarsitul celui de-al doilea sezon, si dupa ce am si scapat casca pe jos de vreo 2-3 ori. Intra pe undeva pe jos, pe zona centrala a castii. Verifica si daca nu cumva s-a dezlipit chederul. La mine a cam inceput si parca fix aia e zona cu "brobleme".

 

Nu e dezlipit, m-am uitat acum... in schimb, cu ocazia asta am vazut 3 mici zgarieturi pe viziera :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva Exo 2000 AIR? Costa 200 de euro(fara transport) pe fc-moto, in plus vine si cu viziera fumurie in acelasi pret.

Initial ma tenta sa cumpar Exo 710 dar diferenta de pret fata de Exo 2000 este de doar 20 de euro si parca e prea mica.

 

A avut cineva vreuna(Exo 2000 sau Exo 710)? Cineva mi-a spus ca marimile castilor Scorpion sunt decalate putin fata de ale celorlati producatori. E adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Am avut eu un R2000 pentru o zi până l-am trimis înapoi la FC Moto.

 

Casca este făcută pentru capuri foarte înguste și lungi. Nu e o exagerare.

 

Dacă nu ești un oval lung pe bune, adică dacă îți vin o grămadă de căști bine, sigur nu e pentru tine.

 

Pe mine mă deranja la tâmple. Am ajuns să mai iau un Shoei GT Air din cauza asta.

 

Am fost plăcut impresionat de R2000 în ce privește calitatea la cât costă.

 

Atenție, dacă vă luați un R2000 să nu vă așteptați să primiți un model făcut în ultimul an dacă costă vreo 200 de euro.

 

Graficele cu discount super mare îs căști făcute acu trei ani în urmă. Și, în doi ani trebuie alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca este făcută pentru capuri foarte înguste și lungi. Nu e o exagerare.

Dacă nu ești un oval lung pe bune, adică dacă îți vin o grămadă de căști bine, sigur nu e pentru tine.

Graficele cu discount super mare îs căști făcute acu trei ani în urmă. Și, în doi ani trebuie alta.

 

Nu ma deranjeaza sa fie facuta acum un an sau doi, daca e noua. Dar vreau ceva nou si mai bun decat HJC-ul IS 17 pe care il am acum.

Tu de ce ai returnat-o? Nu ti se potrivea marimea? Ai incercat sa folosesti pompa aia care umfla saculetii aia de aer de sub obraji?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu din tot ce am citit până acum pe site-uri de profil, R2000 este o cască pentru capuri foarte înguste. Mi-a fost confirmat acest lucru când am încercat-o și mă strângea deranjant la tâmple. Dar doar acolo. Capul meu cred că e un oval mediu spre lung. Am probleme în a găsi căști care să îmi vină cum trebuie. Doar două care să îmi placă am găsit până acum.

 

HJC IS 17 e o cască făcută pentru capuri mult mai rotunde. Dacă îți vine OK, R2000 nu o să îți vină bine deloc. Va fi mult prea lungă și mult prea îngustă. Eu zic că îs ca mere versus mango :). Caută altceva.

 

Dacă te bate gândul să comanzi de pe FC Moto, să știi că un retur prin Poștă sare de 120 de lei pentru cască, dacă rețin OK. Peste 100 sigur e.

 

Mărimea la R2000 este cea corectă. Dacă porți M atunci M îți trebuie, după dimensiunile lor. La un cap de 59 de cm eu am luat M, fiindcă atunci când ești intre mărimi e recomandat să iei mărimea mai mica. Venea cum trebuie, peste tot în afară de tâmple. Profilul capului nu se potrivea, însă mărimea era clar cea corectă.

 

Obrajii se umflau după cum se laudă ei, nimic de zis acolo. Avea și vizieră fumurie în cutie, și un pinlock sau două. Nu am încercat alea dacă am văzut că nu venea casca.

 

Eu când am zis că era veche, chiar era. Mai mult de doi ani și ceva nu o puteai folosi. Căștile se recomandă să se schimbe la 5 ani de la fabricare. Aia pe care o aveam eu era făcută in Aprilie 2013. Și se cunoștea. De cât timp a “stat pe raft", era zgâriat rău polistirenul/EPS-ul la frunte. Unde se prindea captușeala centrală arăta super nasol, de parcă a fost scoasă de zeci de ori de acolo. Clar a fost încercată în magazin în anii ăștia.

 

Deci, era nouă la fel cum îs noi niște blugi care stau de doi ani în magazin. Sau ca o motocicletă de test neînmatriculată încă :).

 

Mie singura cască, pe care am încercat-o pana acum, care îmi vine cum îmi place e Shoei GT Air. E și singura de la Shoei. E ideală pentru mine, mi se pare casca perfectă. Mai îmi vine și Arai Quantum ST, ovalul lung de la Arai, dar calitatea lasă de dorit prin comparație. Am încercat odată și un LS2, care fac iarăși căști pentru oval lung, dar era una pentru offroad și nu știu ce model era și dacă același "tipar" mai e folosit și la alte căști de-ale lor.

 

Am pierdut destui bani până acum cu retururi de căști, așa că nu recomand să cumperi ceva ce nu poți proba într-un magazin. Dacă îți vine, super. Dacă nu, pierzi prea mulți bani pe transport și retur și e păcat. Șansele îs slabe să nimerești ceva OK.

 

Eu am luat de pe FC Moto după ce m-am asigurat că îmi vine perfect ce vroiam. Dar, odată am luat o mărime mai mare la niște pantaloni, după tabelele lor, și s-a dovedit să fie cea buna. Mă rog, eu mi-am asumat riscul, dar am și cheltuit bani pe retururi.

 

Scorpion nu știu cine vinde la noi, sau cine are pe stoc.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti, Kronau are pe stoc sigur... dar nu stiu exact ce modele, trebuie mers acolo. La ei am probat exo500 si tot la ei am facut comanda pe Louis.de. In caz ca nu e ok, nu platesti returul/schimbul, se ocupa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mărimea la R2000 este cea corectă. Dacă porți M atunci M îți trebuie, după dimensiunile lor. La un cap de 59 de cm eu am luat M, fiindcă atunci când ești intre mărimi e recomandat să iei mărimea mai mica. Venea cum trebuie, peste tot în afară de tâmple. Profilul capului nu se potrivea, însă mărimea era clar cea corectă.

 

Eu când am zis că era veche, chiar era. Mai mult de doi ani și ceva nu o puteai folosi. Căștile se recomandă să se schimbe la 5 ani de la fabricare. Aia pe care o aveam eu era făcută in Aprilie 2013. Și se cunoștea. De cât timp a “stat pe raft", era zgâriat rău polistirenul/EPS-ul la frunte. Unde se prindea captușeala centrală arăta super nasol, de parcă a fost scoasă de zeci de ori de acolo. Clar a fost încercată în magazin în anii ăștia.

 

Esti sigur ca trebuia sa iti cumperi M pentru dimensiunea capului tau? M-am uitat pe FC-moto.de si pentru marimea L a castii scrie (59-60). Daca e corect ce spun astia pe FC-moto tu ar fi trebuit sa iti cumperi un L. Ca sa fii fost intre marimi trebuia sa ai circumferinta capului de 58,5 cm.

 

Daca era purtata asa cum ai spus tu inseamna ca ti-au dat o casca SH, nu noua. Mie mi se pare ca ti-au tras teapa cu casca asta. Cum se numea modelul grafic de EXO 2000 comandat de tine sau ce desen avea cea comandata de tine?

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M este cea corectă. Casca se lasă cu timpul, iar mai încolo ajunge un L să joace pe cap. Ghidul ăla de mărimi e înșelător dacă ești fix la limită. Pe oriunde vei citi despre căști ți se va recomanda mărimea mai mică, când ești intre mărimi. Dacă ești un 59.5 atunci da, merge L. Sau chiar și 61 :).

 

Dacă e bună casca ca și formă însă mărimea este prea mică ori nu o vei putea pune pe cap ori te va strânge mult prea tare peste tot.

 

Nu fă prostia de a lua o mărime mai mare, că dacă pici și dai cu capul de pământ s-ar putea să fie super nasol.

 

Eu nu am zis că a fost purtată, folosită. Asta ai înțeles tu, dar nu știu de unde.

 

Orice cască veche va fi probată de oameni într-un magazin. FC Moto au magazin. În doi ani și ceva au pus-o mulți pe cap, unii din ei au și încercat să dea jos căptușeala cel mai probabil. Ăștia nu vând chestii SH, nu e OLX.

 

Graficele alea la 200 de euro toate îs vechi. Îs primele apărute când s-a lansat casca, și nu s-au făcut în fiecare an după. E normal ca reducerea aia să fie din cauză că sunt vechi căștile.

 

La noi e aceeași poveste în orice magazin te duci. Poate la Moto Gear, prin eMag, nu, că nu au magazin de vânzare. Dar peste tot căștile se dau pentru probat. Crezi că în doi ani dacă au una pe stoc o aruncă? Se vinde, poate cu discount mare.

 

FC Moto, la fel ca oricare alt magazin, au chestii de generație veche pe care le vând ca și noi. Am luat de la ei recent o pereche de pantaloni din piele Spidi, un model care nu se mai face de multișor cred eu însă la un preț foarte OK. Nu tot ce vând e făcut ieri. Nu te poți aștepta la asta.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

 

 

 

Really?

Casca care a stat 5 ani in magazin pe raft sau in dulap trebuie aruncata? Si benzina din rezervor trebuie scoasa primavara si aruncata, pusa alta noua, uleiul la fel, desi l ai schimbat in toamna.

Mentalitate de nabab.

» Post actualizat in 04 Jan 2016 17:24

 

 

Graficele cu discount super mare îs căști făcute acu trei ani în urmă. Și, în doi ani trebuie alta.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile au perioada de valabilitate. Se recomanda schimbarea lor la fiecare cinci ani. Daca esti tu mai iluminat decat altii, inseamna ca intelegi mai multe decat o gramada de ingineri si chimisti.

Daca nu intelegi de ce se recomanda schimbarea, afla ca se folosesc ceva substante care nu isi pastreaza proprietatile dupa un anumit numar de ani. Este lipici in casti, plasticul ala nu mai e la fel ca la inceput.

Dar, ma rog, presupun ca tu si cauciucurile de cinci ani crezi ca is numai bune de folosit.

 

Nu inteleg cum de inca mai "merge asa" cand ai o gramada de informatii pe net legat de subiectul asta.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat cu capul cu una de 5 ani ca sa vezi daca tine la fel de bine ca si una de 1 an? :)

 

Cand vine vorba de creier, consider ca e bine sa nu aflu pe pielea mea ca nu au avut/au avut aia dreptate. Nu cred ca are sens sa discutam de marketing cand vorbim de inlocuire la 5 ani. Daca era anuala, suna a conspiratie. Asa, suna plauzibil.

 

Tu crezi ca ar trebui sa se dezlipeasca, dar e destul sa arate bine si sa cedeze foarte usor la un impact. Eu unul, nu vreau sa aflu cum e stai prin coma ca Schumacher (nu ca ar fi avut casca veche, dar ca idee) si sa fiu leguma din cauza unei casti vechi. Vorba americanului, just my two cents.

 

Apropo, acu am un Shoei GT-Air, care e facut in Octombrie 2014. Vandut ca si nou. Mai am una, tot GT-Air, facuta in Aprilie, daca nu ma insel. Iarasi vanduta ca noua. Ambele cumparate in 2015. Eu zic ca folosite pana in 2019 e rezonabil.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...