Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!...sunt pe cale sa imi iau o casca noua si mam gandit la un top 3 al meu .Prima data voi incepe cu AGV K3 , mi s-a parut foarte frumoasa(ca aspect) si totusi o casca destul de buna la pretul sau(am mers ceva cu ea pe cap) .Mentionez ca am cam 750 ron pentru casca! . A doua este scorpion exo-500 care doar am probato fara sa merg cu ea si m-am indragostit!.M-am gandit serios si la exo-1000 air, pe asta nu am probato dar am vazut multe rewiev-uri .Niste sfaturi intre cele 3 mai ales intre exo-500 si exo1000 ,puncte tari si puncte slabe ca aici sunt nelamurit care e mai apreciata. Mentionez ca urmatoarea mobra va fi hornet cu siguranta!!! Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre K3 pot doar sa ti spun, ca am: o casca frumoasa, aspectuoasa, finisata decent, dar care vajaie deranjant. In mod sigur depinde mult de pozitia pe moto, parca pe SV nu era asa de rau, ca stateam aplecat, dar pe Transalp e dezastru. Si pe Hornet vei sta cam drept, asa ca mai bine uita de ea.

Urmatoarea va fi si la mine Scorpion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Kevinn...alte pareri intre cele 2? exo-500 vs exo-1000?. Din ce am gasit personal pe internet in special pe youtube la review-uri tind sa aleg exo-1000, dar am inteles ca este mai 'mult' aersita decat exo-500 si versiunea noua de la modelul precedent(doar ca pe asta n-am probato) ,eu caut o casca nu doar pentru anotimpul cald . Dferenta de pret intre cele 2 este doar 10 euro pe louis.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am avut exo 500 timp de 2 sezoane, iar acum am cumparat un exo 1000 pentru ca am fost extrem de multumit de ea, pur si simplu m-am indragostit (poate subiectiv) de scorpion. Exo 1000 nu am apucat sa o incerc la drum, dar la prima vedere nu sunt foarte multe plusuri.

Intr-adevar, are mult mai multe aerisiri decat exo 500, are Double D, insa principalele optiuni sunt aceleasi (ochelari de soare, pinlock, viziera cu mai multe pozitii, sistemul de umflare a obrajilor, materialul absorbant). O diferenta majora este data de testele sharp, exo 500 are 4 stele pe cand exo 1000 are doar 3.

 

Aah, un mare plus la Scorpion este designul, sunt pur si simplu perfecte. Eu am avut exo 500 biometal si acum exo 1000 astral.

Mutumesc, pana la urma cred ca o sa raman si eu pe aceeasi parere adica scorpion exo-500!E pur si simplu completa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

În cazul căştilor Scorpion nu se respectă calapodul ? Am purtat o cască "nu ştiu ce model" cu sistem AirFit ( fără a avea umflate pernuţele ) mărimea L şi mi se aşeza mai degrabă ca un M "mic", cam fixă. Am purtat Shark, , Lazer, Probiker şi Nolan mărime M şi mi-au fost la fel de bune toate. Iar casca Scorpion nu era nouă, fusese purtată destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e fix aceiasi marime cum scrie pe ele. doar ca buretii interiori sint parca mai grosi. de aici si sezatia ca stringe rau si tr o marime mai mare. poarta casca si vz cum se face intr-o luna. se largeste ca dracu din cauza buretelui aluia. deci ca orce casca noua, se lasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

În cazul căştilor Scorpion nu se respectă calapodul ? Am purtat o cască "nu ştiu ce model" cu sistem AirFit ( fără a avea umflate pernuţele ) mărimea L şi mi se aşeza mai degrabă ca un M "mic", cam fixă. Am purtat Shark, , Lazer, Probiker şi Nolan mărime M şi mi-au fost la fel de bune toate. Iar casca Scorpion nu era nouă, fusese purtată destul.

Si eu am încercat ca tine. La toate căștile port M, am cumpărat scorpion exo 1000 si a trebuit sa iau L. Mărimea M nici nu o puteam baga pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la chestia cu marimea necorespunzatoare. Port M si un Exo 750 marimea M ma strangea cam tare; a trebuit sa o vand... cu regrete ca-mi placea casca.

Editat de Cooler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din ciclul "dai un ban, dar stai in fata". N-ai spus nimic de confortul la drum lung si la viteza mare (130+).

Am facut un drum pe ploaie si vant si . . . . am fost putin dezamagit de Exo 1000 . Fluira si suiera :( . Acum , ma gandesc ca nici casca nu este proiectata ptr enduro - touring . Poate fi si asta o cauza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

e una din castile silentioase. ai viziera deplasata de pe cheder, se poate regla.

Multumesc ptr informatie . Am sa vad ce pot regla si revin cu rezultatul :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

diferente ar fi , primul (rpm) este modelul vechi ..a doua varianta este modelul nou aparut prin 2011 (e11) mai usoare ,viziera vine cu pinlock ,putin diferite si constructiv.

Mai e posibil ca prima sa fie varianta pe SUA celalalt model E11 pentru Europa ,modelul nou pt SUA este denumit EXO1100

 

Recomandabil varianta a doua , pinlock-ul chiar merita

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum cei de la scorpion au viziere excelente care nu se aburesc (am inteles ca le fabrica o firma care fabrica si viziere pentru castile de hochei).

 

E clar ca si cu pinlock e si mai ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

da, le-am dat mail si mi-au raspuns.

mai am o singura problema, marimea...

din ce am citit aici inteleg ca ar trebui L, am 57cm si am M la casca mea hjc actuala si la tot ce am mai incercat.

sa merg pe L la scorpion?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...