Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

Pot sa ti dau eu. După un drum de 1200 de km certific ca este o casca OK care are aerisiri bune, e relativ silențioasă la vânt + am trecut printr o place grea si nu s a aburit si nici nu a intrat picătura de apa in casca. Eu am avut Arai înainte si pot spune ca e cel puțin la fel dacă nu peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Unde as putea gasit un Scorpion Exo 920 in Cluj sau Oradea? Din review-uri imi place, dar as vrea s-o si probez sa vad cum sta pe cap, daca-i confortabil si sa stiu ce marime imi trebuie. Am fost la Romimoto si nu au in stock, dar aduc pe comanda care ajunge abia in august, catre final.

Editat de godfather.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am o nelamurire.

M-am uitat de curand pe site-ul http://sharp.direct.gov.uk/

Am cautat rating-ul unor casti si nu inteleg cum fac astia de obtin 5 stele pentru anumite casti mai ieftine, iar altele mai scumpe si din materiale considerate mai bune au doar 3-4 stele.

 

De exemplu: Un HJC IS-17(casca care incepe de la 150 euro) cu carcasa din Policarbonat are 5 stele iar RPHA 10 Plus si RPHA 11(fabricate dintr-un mix de materiale) au doar 3 stele.

La fel Un Scorpion EXO 2000 sau 1200 au 3 stele desi par ca la testele in lateral rezista mai bine decat RPHA 10 sau RPHA 11 care au tot 3 stele.

Un Scorpion Exo 1000 are 4 stele, la fel ca si un Exo 500 iar Un Exo 2000 sau Exo 1200 au 3 stele.

La fel de ciudat mi se pare ca Suomy, Scorpion, Schubert nu au nicio casca de 5 stele pe cand Caberg are vreo 6-7, la fel si Nitro.

Cum fac oamenii astia rating-ul ala si le iese ca o casca de 150 de euro ofera protectie mult mai buna decat casti de peste 300 de euro cu carcase din materiale mai usoare si mai bune? Voi ce parere aveti?

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ca spaga exista pretutindeni. Am tot zis sa nu se mai bazeze lumea pe site-ul ala, pt ca am observat fix acelasi lucru ca si tine, casti dubioase cu multe stele, casti fff bune cu mai putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Are cineva un Scorpion exo 510 sau exo 1200?

M-ar interesa sa stiu cat cataresc si daca merita diferenta de bani de la 510 la 1200 in ceea ce priveste zgomotul, aerisirea(ventilarea in interior) si protectia impotriva cetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa apara si problemele la EXO 1000 . Ornamentul negru de plastic , de la baza castii s-a dezlipit de tot . Chederul de cauciuc de la viziera incepe si el sa incurce ochelarii de soare la coborare . Interesant este ca am doua exemplare , identice ca model dar diferite ca si coloristica si problema cu ornamentul de la baza castii a aparut la ambele . Una din ele a fost purtata zilnic ( modelul pe rosu ) si una ocazional ( modelul pe negru ) . Ambele au fost cumparate in aceeasi zi si conditiile de pastrare au fost total diferite , eu unul fiind cu mult mai putin grijuliu decat sora mea care isi pastra casca in husa , in dulap , etc .

 


» Post actualizat in 06 Sep 2016 09:26

P.S : eu le am de aproape 6 ani , cumparate de noi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai daca e acel decalaj la marimi ar fi un L,mie de ex nu mi intra pe cap L de la Scorpion si la Shoei port L.

Insa scorpion e pentru cap oval si nu e f confortabila pt mine.

Nu mai gasesti pe alt site exo 2000 sub 200 eur, chiar si xl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cumparat din uk de pe motobluz exo 1200 air chardonay cu 170£ marimea L.Binenteles ca marimea nu sa potrivit cu cat port eu 59 cm si a trebuit sa schimb cu XL luand totodata un alt model exo 1200 air hornet dar la alt pret 240£ nefiind la reducere ca prima, amandoua casti fiind din 2016 facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut,vreau si eu sa-mi comand o casca Scorpion EXO 2000 AIR SHIFTER,ma puteti ajuta va rog cu ceva pareri despre aceasta casca.Daca port marimea M de obicei,trebuie sa-mi comand L?.Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut...Unde gasesc si eu o casca EXO 510 de vanzare,prin Bucuresti...Intreb pentru ca am fost la Kronau si am probat L,dar abia intra pe cap cu toate ca eu masura L port (intre 59-61).Tanti de acolo mi-a zis sa fac comanda direct pentru XXL ca cica XL crede nu ar fi bun,fiind foarte mica diferenta intre masuri.

Dar as vrea sa probez undeva una si nu prea stiu ce magazin are pe stoc asa ceva....Ceva sfaturi??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut...Unde gasesc si eu o casca EXO 510 de vanzare,prin Bucuresti...Intreb pentru ca am fost la Kronau si am probat L,dar abia intra pe cap cu toate ca eu masura L port (intre 59-61).Tanti de acolo mi-a zis sa fac comanda direct pentru XXL ca cica XL crede nu ar fi bun,fiind foarte mica diferenta intre masuri.

Dar as vrea sa probez undeva una si nu prea stiu ce magazin are pe stoc asa ceva....Ceva sfaturi??

 

 

http://motodiscount.ro/ este distribuitor Scorpion in Bucuresti. Au pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre masuri e cea obisnuita, ca la toate castile. Diferenta e ca la Scorpion masurile sunt decalate... L-ul tau de fapt e XL. Dar da, cel mai bine e sa probezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi poate da cineva detalii despre casca Exo 510 Air Sync ? As dori sa cumpar o casca mai de Doamne ajuta (acum am un Hjc is-max bt ) pentru oras + plimbari mai lungi, si mi-a placut la descriere. Nu cred ca o sa depasesc 120km/h (nu stiu daca e relevant la alegerea castii sau nu, just saying ...). Am vazut ca are ochelari, pinlock, bujorii se pot umfla daca se mai lasa. Vreau sa stiu daca vajaie la viteza (70 km/h+), daca se abureste la temperaturi mai scazute (primavara/toamna dimineata la 10-15 grade, nu o sa merg iarna la < 5 grade). Vad ca pe motomotion au doar modele pe negru mat + o culoare. Imi ia capul foc vara, sau functioneaza cele 3-4 aerisiri astfel incat sa ma simt comfortabil chiar si la peste 35 grade ? Daca vreau sa atasez o camera gopro, am unde ? Nu stiu daca trebuie un sistem special la casca, sau e ceva separat care merge la orice casca ... Daca e cineva din Bucuresti care o detine si as putea sa o probez 5 minute (cu cagula bineinteles), ar fi super. Am vazut totusi ca as putea sa merg la Kronau moto (au un air de vanzare, dar doar marimile S, L si XL deci nu stiu daca o sa ma ajute).

 

Multumesc anticipat !

Editat de Vlad_rlpk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi poate da cineva detalii despre casca Exo 510 Air Sync ? As dori sa cumpar o casca mai de Doamne ajuta (acum am un Hjc is-max bt ) pentru oras + plimbari mai lungi, si mi-a placut la descriere. Nu cred ca o sa depasesc 120km/h (nu stiu daca e relevant la alegerea castii sau nu, just saying ...). Am vazut ca are ochelari, pinlock, bujorii se pot umfla daca se mai lasa. Vreau sa stiu daca vajaie la viteza (70 km/h+), daca se abureste la temperaturi mai scazute (primavara/toamna dimineata la 10-15 grade, nu o sa merg iarna la < 5 grade). Vad ca pe motomotion au doar modele pe negru mat + o culoare. Imi ia capul foc vara, sau functioneaza cele 3-4 aerisiri astfel incat sa ma simt comfortabil chiar si la peste 35 grade ? Daca vreau sa atasez o camera gopro, am unde ? Nu stiu daca trebuie un sistem special la casca, sau e ceva separat care merge la orice casca ... Daca e cineva din Bucuresti care o detine si as putea sa o probez 5 minute (cu cagula bineinteles), ar fi super. Am vazut totusi ca as putea sa merg la Kronau moto (au un air de vanzare, dar doar marimile S, L si XL deci nu stiu daca o sa ma ajute).

 

Multumesc anticipat !

 

http://motodiscount.ro/ este distribuitor Scorpion in Bucuresti. Au pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...