Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si eu care am dat 70 de euro pe o viziera noua si pinlock nou pt exo 500 .... si ma gandeam sa o scot la vanzare cu 400-450 de lei ... asta doar ca mi-am luat o alta casa inainte sa apuc sa montez noua viziera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut exo 500 timp de 2 sezoane, iar acum am cumparat un exo 1000 pentru ca am fost extrem de multumit de ea, pur si simplu m-am indragostit (poate subiectiv) de scorpion. Exo 1000 nu am apucat sa o incerc la drum, dar la prima vedere nu sunt foarte multe plusuri.

Intr-adevar, are mult mai multe aerisiri decat exo 500, are Double D, insa principalele optiuni sunt aceleasi (ochelari de soare, pinlock, viziera cu mai multe pozitii, sistemul de umflare a obrajilor, materialul absorbant). O diferenta majora este data de testele sharp, exo 500 are 4 stele pe cand exo 1000 are doar 3.

 

Aah, un mare plus la Scorpion este designul, sunt pur si simplu perfecte. Eu am avut exo 500 biometal si acum exo 1000 astral.

 

la exo 500 ce marime aveai ??? exo 1000 sa potrivit aceiasi marime ?? am opservat in momentul cand alegi marimea iti arata la modelele exo 500 L incepe de la 58 - 60

pe cand la exo 1000 L incepe de la 59-60

Editat de m0tans
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am EXO 500 de vreo 2 ani. Mie mi s-a parut cam zgomotoasa pe motorul meu. Iarna asta mi-am luat Shark Speed-R.

Ca si calitate constructiva, sincer si mie mi se pare Scorpion peste mult marci, poate mai renumite. Greutatea e mai mare fata de Speed-R (peste 300gr) dar eu nu am avut probleme cu asta, deoarece era echilibrata. Cu aerisirile nu am avut probleme...e destul de ventilata.

 

In genere Scorpion sunt mai mici. Adica daca in mod normal porti L, iti trebuie XL la Scorpion (cazul meu)

Aceeasi situatie la Exo 1000 si 2000. Le-am probat si pe astea.

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa aiba dreptate. Eu am EXO-500 de 2 ani de zile, iar acum mi-am cumparat EXO-1200, ambele masura L. Daca prima mi-a "rupt" urechile la inceput, pana s-au lasat buretii, asta noua a intrat lejer din prima. Mai mult decat atat, impreuna cu 1200-le am mai luat un 500 marimea XL pt altcineva, iar aia imi intra pe cap la fel ca 1200-le meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU AM VASUT O TREBA

 

 

LA EXO 500 ESTE ASA : S-XS M-L XXL

 

 

LA EXO 1000 ESTE ASA : XS-M, L-XXL

 

 

CE DRACU SA MAI INTELEG VREAU SA FAC COMANDA PE FC-MOTO SI MA GANDESC CA DACA NU NIMERESC COMANDA O SA STAU CU CASCA LA VANZARE .........

Editat de m0tans
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mărime porți la casca? Eu la toate port m, la EXO 1000 a trebuit sa cumpăr L. Deci e defazata cu o mărime. La exo500 nu știu.

 

Chestia cu diferența de marime am aflat din Review urile de pe net și online am comandat L și a fost ok.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde esti? Completeaza-ti profilul.

Iti zic ca am probat EXO 500, 1000 si 2000 si erau aprox fel ca si marime.

Ce casca ai avut pana acum? Sau e prima?

Vezi ca am pus un link mai sus la un magazin din Franta unde Exo500 era 100 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la cap am 58 adica M .. am fost la Kronaumoto si am ptobat un L exo 500 ca nu aveau alt model...... si i-am intrebat pentru 1000 se pastreaza la fel decalajul ?? au raspuns ca nu se portrivesc marimile dar mi-au spus ca daca comand pe net cand vine probez si daca nu imi vine nu o platesc.. dar pe louis nu mai au marimi deloc asa ca am gasit ceva ce imi place pe Fc-Moto si daca nu ma grabesc o sa ramana si aia fara marimi . Nu stiu politica la fc-moto daca si la ei poti proba cand primest coletul ///////////........../////////////

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am zis opinia legat de marimea L generala (sau XL la Scorpion). Din cate vad si la ceilalti s-a intamplat la fel. Eu as merge pe marimea L la EXO in locul tau.

Poti returna si la FC-Moto, dar banuiesc ca o sa platesti costurile postale (vreo 30-40 ron parca). Asta e politica de retur:

"When can I exchange or return goods? How do I do this?

 

Within a few minutes of making your order you will receive an order confirmation by e-mail. If you want to change or cancel something, tell us as quickly as possible by e-mail .

Once you receive the goods you have 14 days in which you can return them without having to give a reason. You must send notice of your intention to return goods within this period; you can send notice to us by post or e-mail. After this you should send the goods back to us.

For Returned & Exchange, please use our Return Document or Return Document PDF

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW, daca ai mai multa incredere in Louis spre exemplu, vezi ca au ceva ofera pentru userii inregistrati. Un voucher de 25 euro pentru cumparaturi mai mari de 99 euro.

Negru (mat si lucios) este la 179 euro din care scazi voucherul. Daca vrei neaparat vopsita, iesi mai ieftin la fc-moto, daca nu vrei din alte tari. :)

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ca e 237, tocmai vroiam sa zic ca ti-l dau pe al meu :)

Pe online e pana duminica.

Si FC-moto cel putin la livrare sunt ok. Retur nu am facut niciodata.

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur. Scorpion-ul il am la garaj, in apropierea Timisoarei.. Anunta-ma cu 1-2 zile inainte pe privat si le iau in masina. Si Shark-ul si Scorpion-ul sa ai o comparatie.

Lucrez pe Centura Timisoarei (stiu ca suna urat dar asta e:) ). O sa-ti fie usor sa dai de mine


» Post actualizat in 08 Mar 2015 15:52

EXO 500 Classico la oferta (84Euro) http://www.access-moto.com/casque-scorpion-exo-exo-500-air-classico-60952-p.html

Editat de alinpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de scorpion exo 2000? Am vazut ca preturile difera de la 200€ la 400€ care e shifter, air, gp air etc? Ce e asa diferit la ele de la unele difera pretul cu 200? Cine are exo 2000 sa ini spuna o parere daca e zgomotoasa la viteze mari, confort...etc Am gasit la reducere pe fc moto si ma intereseaza. Eu la shoei port M, la căpătâna am 58, deci la scorpion ar fi un L. Unu din modelele astea ma intereseaza.

post-82375-0-92850400-1425915755_thumb.jpg

post-82375-0-31084400-1425915767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de scorpion exo 2000? Am vazut ca preturile difera de la 200€ la 400€ care e shifter, air, gp air etc? Ce e asa diferit la ele de la unele difera pretul cu 200? Cine are exo 2000 sa ini spuna o parere daca e zgomotoasa la viteze mari, confort...etc Am gasit la reducere pe fc moto si ma intereseaza. Eu la shoei port M, la căpătâna am 58, deci la scorpion ar fi un L. Unu din modelele astea ma intereseaza.

Vezi la pagina 10 detalii despre diferente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...