Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

Salut! A comandat cineva de pe access moto.com? sunt interesat de o casca de pe site si sunt curios cat ajunge transportul pana in romania daca fac o comanda mai mare de 100 E; adica ma costa (cat?) sau e gratuit?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Revin si eu cu impresii dupa vreo 2-3 saptamani de mers zi de zi cu exo 500, inclusiv la drum lung.

Comoda pe cap, nu am avut probleme deloc, gen dureri sau sa ma deranjeze cumva. Materialul interior e fin si de calitate. Destul de bine aerisita, dar peste 80-100 km/h trebuie inchise toate 3 aerisirile, altfel vajaie urat, dar nu mi se pare nimic anormal aici. Ochelarii de soare excelenti, desi cred ca mergeau putin mai "afumati". Peste 100-120 km/h, in pozitie dreapta, incepe sa vajaie deranjant, dar nici aici nu vad nimic anormal. Nu intra curent aiurea in casca, nici macar cu aerisirile deschise nu se simte deranjant la fata sau la cap. Nu tremura pe cap la viteza (nici chiar pe la 140-160), e destul de ok. Pinlockul iar isi face toti banii, cu conditia sa nu intre apa pe interiorul vizierei (adica mers cu viziera deschisa pe ploaie). Nu se simte grea pe cap, desi cica are 1500 grame. Pometii nu i-am umflat, nu am avut nevoie, dar sistemul functioneaza, m-am jucat cu el.

Un minus, din punctul meu de vedere, este pozitia intredeschisa a vizierei, pt care trebuie sa actionezi tamuburusul din stanga si care nu cred ca o sa aiba viata lunga. Era mai ok daca pur si simplu statea singura, dar merge si asa. Sistemul "simplu" de montat/demontat viziera nu e chiar atat de simplu... ai nevoie de ambele maini si de o a 3a care sa traga viziera din lateral, la fel si la montaj, fiind destul de fix pe fix la potrivit viziera pe casca. Totusi faci asta extrem de rar (o singura data am desfacut-o ca sa pun pinlockul), deci nu e o mare problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma int si marimea. E decalata fata de shoei? Daca am la cap 58 merge M sau L? La shoei am M

Eu am 60 la dovleac si L ma strangea si la exo 1000 si la 2000 cand am probat in vara. Ma gandesc ca L ti-ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot am laudat-o mai devreme, in seara asta am ramas cu "maneta" aia de ridica si coboara ocelarii de soare in mana. Am vrut sa-i ridic ochelarii, a dat stramb si a iesit cu totul manetuta aia. Maine sun la kronau sa vad ce fac cu garantia.

 

Legat de masuri, da, trebuie luata +1, adica pt M cumparati L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Exo 500 nu am avut probleme cu acea "maneta" in mai bine de 2 ani de zile de utilizare. La Exo 1200 s-a rupt de la a doua utilizare. :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci ceva gresit :) tamburusul ala chiar are viata lunga, am testat pe o casca scorpion a mea destul de mult. Iar legat de viziera, mie mi se pare cel mai simplu sistem de a scoate viziera. Uite cam cum merge la mine

 

 

Probabil fiind noua, era mai fix pe fix. Nu ma agit, ca nu o scot zi de zi.

La Exo 500 nu am avut probleme cu acea "maneta" in mai bine de 2 ani de zile de utilizare. La Exo 1200 s-a rupt de la a doua utilizare. :-L

 

Te cred, dar uite ca la mine s-a intamplat. Am vorbit la kronau, o trimit inapoi pe garantie, problema mare e ca va dura o luna, o luna si ceva. Cand gasesc o casca de imprumut, o duc la ei.

Au zis ca au avut probleme doar cu o singura casca, anul trecut, tot la manetuta asta de la ochelari. S-a rezolvat pe garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta aceea m-a lăsat și pe mine anul trecut la sfârșitul sezonului, asta e al treilea an în care o port. Dădeam în gol sa zic asa, ochelarii nu se mai ridicau. Am desfăcut mecanismul care sta prins de casca și maneta respectiva este prinsa cu un surub care se desfăcuse de tot. E simpla operațiunea, asta dacă nu este rupt.

Cu ocazia aia i-am pus și pinklock-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai convins, o sa o desfac zilele astea sa-mi arunc un ochi la mecanism :) Eram in dubii pt ca nu sunt sigur daca s-a si rupt ceva (un piciorus mic, mic... ori e urma de la productie, ori s-a rupt) din ea sau nu.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja ma gândeam cum sa o lipesc, o merge sau nu, sa comand nu stiam dacă găsesc, eram deja cu gândul la alta casca :)))

Are un arc pe care trebuie sa îl scoți ca sa ajungi la șurubul desfăcut, l-am dat jos cu o șurubelnița micuța.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema acum, a durat cateva minute (+ vreo 10-15 minute de incercari, pt a ajunge la surubul ala idiot).

Se scoate viziera, rotita de scos viziera are 2 cleme si iese in sus, in spatele ei e surubul care trebuia strans la loc, era complet desfacut. L-am strans si pe cel de pe dreapta, totul e ok acum.

post-69984-0-16508100-1431372492_thumb.jpg

post-69984-0-33931900-1431372500_thumb.jpg

post-69984-0-36849500-1431372508_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Mi s-a rupt surubul de prindere a suportului de viziera. Stie cineva daca il pot schimba sau recomandati un adeziv profi care sa tina? N-as vrea sa schimb casca pentru un surub rupt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Stai ca-mi vine mie saptamina viitoare 1000-le... o sa-l compar cu 750-ul si daca are vreo relevanta cu un open face pe care-l port pe canicula :)


» Post actualizat in 20 Jul 2015 16:05

OK, a venit intr-un tirziu...

prima impresie: imi vine turnata pe bostan... ceeace nu-i putin lucru!

e mai usoara decit 750-ul si muuult mai silentioasa... cu aeristoarele superioare (care oricum par de fantezie puse) si dopuri indensate la Eustache drumul e o placere...

pare mai putin aerisita insa se ridica viziera si se rezolva problema...

aceeasi calitate de ansamblu, chedere moi care inchid bine, interior placut (insa eu port intotdeauna cagula)...

pe caldura de azi am cam transpirat insa probabil ca as fi transpirat in orice casca... ma rog, probabil nu si cu open face-ul cu care ma dau...

am montat pinlock-ul si astept sa vedem cit de eficient e...

ochelarii de soare interiori sunt foarte deschisi la culoare... probabil ca pe soare puternic nu-s tocmai suficienti... ramine de vazut...

 

una peste alta eu sunt incintat de ea... cum eu merg aproape exclusiv extraurban, imi cautam ceva touring si cred ca la banii astia nu poti lua ceva mai bun... sau poate da dar eu unul nu stiu...

pina oi sari la +400 iepuri pe casca sunt extrem de multumit de achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiti despre exo 1200.nu am vazut nici o parere.m-a intereseaza daca vajaie,fluiera etc din cauza formelor de ventilatie de sus cu multiple gauri(unele rev asa dadeau) marimea trebuie una mai mare M e nevoie de L?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vajaie mai rau ca Exo-500.

Ca si marime, eu am M la ambele. Daca 500-le intra cam fix de nou si imi presa bine de tot urechile, 1200-le s-a asezat mult mai bine de la inceput, deci cred ca e un pic mai larga.

Vizorul nu se inchide bine si imi picura apa pe interior daca merg mai mult timp prin ploaie. Am incercat tot felul de reglaje, insa fara vreun rezultat notabil.

Maneta de control a ochelarilor de soare s-a rupt la a doua utilizare.

Ca si avantaj, diferenta de greutate in minus fata de 500 e sesizabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut ! De o saptamana sunt si eu posesorul unei casti scorpion exo 500 , si ma gandeam ca poate prind bine niste Pareri .

Avantaje :

- la mine cel putin , se aseaza perfect pe cap

- ochelarii de soare si pinlockul sunt mana cereasca

- se aeriseste bine , nu am avut probleme cu caldura in casca , mai ales la drum lung

- nu vajaie tare , dar daca ar fi fost un pic mai silentioasa , nu ar fi stricat

- viziera se inchide foarte bine pe garnitura de cauciuc , etanseaza

 

Dezavantaje:

- ochelarii de soare au mecanismul de inchidere doar pe partea stanga , iar in partea dreapta a castii , cand ochelarii sunt ridicati , stau un pic mai coborati , intrand in campul vizual ( nu sunt total inauntru ca in partea stanga .

- prima treapta de deschidere a vizierei este pe la jumatate , deci nu poti sa o deschizi doar un pic , decat cu maneta de pe partea stanga , care o deschide foarte putin .

 

 

Am vrut sa intreb daca mai are careva problema care am mentionat-o legata de ochelarii de soare . Doar la mine este asa ? Nu este diferenta mare , sunt iesiti din locasul lor cam 0.5 cm pe partea dreapta , dar uneori este chiar enervant . Se poate oare sa nu fie montati bine / sa fie sariti de la locul lor pe partea respectiva ? Pot sa le fac ceva ?

Editat de nascavlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai jos cu tot cu rama sau doar sticla/plasticul? Ochelarul se poate regla pe rama laterala, mai sus sau mai jos.

Vezi mai sus si pozele de la mine cu sistemul de ochelari, desfa capacelul din dreapta si vezi daca e desfacut surubul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt mai jos cu tot cu rama sau doar sticla/plasticul? Ochelarul se poate regla pe rama laterala, mai sus sau mai jos.

Vezi mai sus si pozele de la mine cu sistemul de ochelari, desfa capacelul din dreapta si vezi daca e desfacut surubul.

Cu tot cu rama coboara mai jos , nu toar lentila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat acum 3 sezoane (din care unul am stat pe bara) un exo 750. Ce pot sa spun despre casta ca este fffffff.ok din toate punctele de vedere, in afara de vopseaua ce este extrem de subtire. De trei ori am scapat casca pe jos (max 1m) arata de parca as fi avut un frontal cu un tir.

Acum mi s-a pus pata pe un exo1000, cine isi doreste achizitia unui exo750 XL vintage negru lucios, sa mi dea un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La exo500 cred ca au remediat problema cu vopseaua... am scapat-o de 2 ori anul asta, de fiecare data s-a rostogolit de am zis ca am facut-o praf, si nu are absolut nimic. M-am tot holbat dupa zgarieturi... nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...