Sari la conținut

Accident Valea Seaca, Bacau


Mein Herz brennt
 Share

Postări Recomandate

Un motociclist de 57 de ani moare facand o greseala la Oradea!Se presupune ca avea experienta si nu era manat in lupta de hormonii tineretii!

Un baiat de 18 ani,cu minte putina si experienta de viata la fel de putina,face o greseala si moare!

Amandoi sunt morti,amandoi au gresit estimarea unei situatii!Finalul tragic pentru amandoi!Pretul platit este probabil cel mai mare posibil!

Pe cel batran i-l compatimim,iar pe cel tanar i-l injuram si ne bucuram ca a murit!

Si majoritatea celor care o fac sunt mai apropiati de varsta de cel mic decat de cel mare!

Miroase a comportament de cioclii sau mai bine zis de mancatori de starvuri!

Traia cumva in locul vostru copilul ala fara minte!Cu siguranta nu!

Credeti ca oricare dintre voi nu poate gresi fatal cand este pe mobra?Sau traiti cu impresia ca veti muri la 100 de ani cu mintea limpede,in somn avand alaturi doua bunaciuni care v-au supt toata noaptea?!

Multi au plecat dintre noi din vina altora ,dar sunt destui care au gresit si au platit cu viata!

Si toti meritau sa traiasca,pentru ca traiau viata lor si nu a altuia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist de 57 de ani moare facand o greseala la Oradea!Se presupune ca avea experienta si nu era manat in lupta de hormonii tineretii!

Un baiat de 18 ani,cu minte putina si experienta de viata la fel de putina,face o greseala si moare!

Amandoi sunt morti,amandoi au gresit estimarea unei situatii!Finalul tragic pentru amandoi!Pretul platit este probabil cel mai mare posibil!

Pe cel batran i-l compatimim,iar pe cel tanar i-l injuram si ne bucuram ca a murit!

Si majoritatea celor care o fac sunt mai apropiati de varsta de cel mic decat de cel mare!

Miroase a comportament de cioclii sau mai bine zis de mancatori de starvuri!

Traia cumva in locul vostru copilul ala fara minte!Cu siguranta nu!

Credeti ca oricare dintre voi nu poate gresi fatal cand este pe mobra?Sau traiti cu impresia ca veti muri la 100 de ani cu mintea limpede,in somn avand alaturi doua bunaciuni care v-au supt toata noaptea?!

Multi au plecat dintre noi din vina altora ,dar sunt destui care au gresit si au platit cu viata!

Si toti meritau sa traiasca,pentru ca traiau viata lor si nu a altuia!

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist de 57 de ani moare facand o greseala la Oradea!Se presupune ca avea experienta si nu era manat in lupta de hormonii tineretii!

Un baiat de 18 ani,cu minte putina si experienta de viata la fel de putina,face o greseala si moare!

Amandoi sunt morti,amandoi au gresit estimarea unei situatii!Finalul tragic pentru amandoi!Pretul platit este probabil cel mai mare posibil!

Pe cel batran i-l compatimim,iar pe cel tanar i-l injuram si ne bucuram ca a murit!

Si majoritatea celor care o fac sunt mai apropiati de varsta de cel mic decat de cel mare!

Miroase a comportament de cioclii sau mai bine zis de mancatori de starvuri!

Traia cumva in locul vostru copilul ala fara minte!Cu siguranta nu!

Credeti ca oricare dintre voi nu poate gresi fatal cand este pe mobra?Sau traiti cu impresia ca veti muri la 100 de ani cu mintea limpede,in somn avand alaturi doua bunaciuni care v-au supt toata noaptea?!

Multi au plecat dintre noi din vina altora ,dar sunt destui care au gresit si au platit cu viata!

Si toti meritau sa traiasca,pentru ca traiau viata lor si nu a altuia!

total de acord...as mai adauga ca mersul in picioare pe moto/scuter nu se pedepseste cu moartea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de presupus ce poti avea in cap la 18 ani. E sigur ca nu ai experienta de viata. Pacat insa ca se iroseste o viata total aiurea, pacat ca nu a avut pe cineva aproape care sa ii dea un sfat bun..Numai in pielea parintilor sa nu fii in astfel de momente. Cine stie, daca se osteneau mai mult cu educatia copilului lor poate nu se ajungea aici. Dar poate chiar s-au ostenit si teribilismul din el a fost mai "puternic". Greu de spus si de presupus, de teama sa nu gresim.

Pacat de el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul in picioare pe scuter pe drumurile publice, punand in pericol vietile participantilor la trafic, pe langa a ta ca deh, esti Rambo cu iz de Ponomareff, uneori se pedepseste cu moartea..

 

Si nu, nu ma bucur ca a murit, chiar daca a fost idiot. Dumnezeu sa il odihneasca pe pusti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist de 57 de ani moare facand o greseala la Oradea!Se presupune ca avea experienta si nu era manat in lupta de hormonii tineretii!

Un baiat de 18 ani,cu minte putina si experienta de viata la fel de putina,face o greseala si moare!

daca ai fi citit cu atentie cele doua topicuri ai fi constatat ca:

- nu, motociclistul de la oradea nu a facut nici o greseala, ci pur si simplu camoinul a trecut peste el. nu a facut nici o depasire, nici pe dreapta nici pe stanga

- pustiu nu a facut nici el nici o greseala. a ales sa faca o prostie, iar prostia este cu atat mai mare cu cat....avea exemplu pe fratisu.

de bucurat nu se bucura nimeni ca a murit un om, dar pana la urma parca e mai bine sa dispara o nulitate, parca e ok sa vezi ca functioneaza "supravietuirea celui mai puternic". si nu ma refer la cel mai puternic in muschi.

sunt (si cred ca-s multi ca mine) satul de nulitati care s-au aciuat pe langa unul sau altul si merg si ei mai departe in viata in turma. si nu face altceva decat sa ocupe locul unuia care merita. sunt satul de dastia. si ajung sa traiasca mult si bine fara sa faca nimic in viata....fara sa merite.

pe de alta parte sunt oameni deosebiti despre care ai citit aici (imi aduc aminte acum doar de Radu), care dau plus valoare nu doar vietii lor ci si a altora (si nu am zis eu, ci sunt pagini intregi cu oameni care-i apreciaza), iar intr-o zi dau pe strada de cei din prima categorie...si atunci "survival of the fittest" s-a redus la cine a pupat mai mult gaoz, si are fierul mai tare.

acum zi tu de ce ar trebui sa ii tratez cu alesi respect si consideratie pe amandoi? de ce ar trebui sa am vreun pic de consideratie pentru pulica franaru care la 18 ani nici instinctul de conservare cel mai de baza nu il are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi citit cu atentie cele doua topicuri ai fi constatat ca:

- nu, motociclistul de la oradea nu a facut nici o greseala, ci pur si simplu camoinul a trecut peste el. nu a facut nici o depasire, nici pe dreapta nici pe stanga

- pustiu nu a facut nici el nici o greseala. a ales sa faca o prostie, iar prostia este cu atat mai mare cu cat....avea exemplu pe fratisu.

de bucurat nu se bucura nimeni ca a murit un om, dar pana la urma parca e mai bine sa dispara o nulitate, parca e ok sa vezi ca functioneaza "supravietuirea celui mai puternic". si nu ma refer la cel mai puternic in muschi.

sunt (si cred ca-s multi ca mine) satul de nulitati care s-au aciuat pe langa unul sau altul si merg si ei mai departe in viata in turma. si nu face altceva decat sa ocupe locul unuia care merita. sunt satul de dastia. si ajung sa traiasca mult si bine fara sa faca nimic in viata....fara sa merite.

pe de alta parte sunt oameni deosebiti despre care ai citit aici (imi aduc aminte acum doar de Radu), care dau plus valoare nu doar vietii lor ci si a altora (si nu am zis eu, ci sunt pagini intregi cu oameni care-i apreciaza), iar intr-o zi dau pe strada de cei din prima categorie...si atunci "survival of the fittest" s-a redus la cine a pupat mai mult gaoz, si are fierul mai tare.

acum zi tu de ce ar trebui sa ii tratez cu alesi respect si consideratie pe amandoi? de ce ar trebui sa am vreun pic de consideratie pentru pulica franaru care la 18 ani nici instinctul de conservare cel mai de baza nu il are?

Ajung sa traiasca fara sa merite. Tu meriti? Eu merit? Cine judeca? Tu? Dupa principiile, valorile si educatia ta? Te crezi mai breaz decat pustiul ala? Raspuns: DA, pentru ca tu esti in viata si el e mort. Dar daca ar fi sa te intreb daca te crezi mai breaz decat Taz, Radu, Tiberiu Tudose, ce-ai mai spune? Toti au fost oameni, dupa fiecare plange cineva. Cine esti tu sa decizi cine ar mai fi avut dreptul sa traisca?

Plus valoarea de care vorbesti vine in 90% de cazuri din educatie, din locul si familia in care te nasti. Daca pustiul asta s-a nascut intr-un sat uitat de lume, nu l-a educat nimeni asa cum ar fi trebuit merita sa moara? Atunci sa omoram 40-60% din Romania, pentru ca pe medie sunt ca pustiul asta. Bine asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da judec.

nu iti convine asta e, dar asta presupune un forum. sa culeg informatii, sa imi aleg din ele pe cele care sa le si cred (pentru ca 99% din ce apare online e bullshit), dupa care sa trec prin filtrul gandirii si sa trag concluzii, invataminte.

imi dau seama ca faci parte din cei care stau dupa poponeata altuia (de care vorbeam mai sus) si avanseaza incet in societate, dar fara sa aibe vreun merit, iar in cazul asta, te deranjeaza opinia mea. muieti is posmagii?

vorbesti de educatie? eu tocmai ti-am exemplificat ca ala nu a avut neuronul care sa-i aduca aminte ce s-a intamplat cu fratisu. el nu a invatat nici macar din experiente anterioare. daca-i dadea Pavlov lu' asta de mancare se ducea dracu experimentul.

Cine esti tu sa decizi cine ar mai fi avut dreptul sa traisca?
mai citeste. nu am decis eu ca trebuie s amoara. am zis doar ca nu e pierderea asa mare. sau nu e pierdere de loc.

si pana la urma asta e parerea mea... nu iti convine treci mai departe ca faci tensiune, incepi sa vorbesti iar cu dumnezeul tau si zic astia ca esti schizofrenic.

 

PS - intre noi doi cine e mai ipocrit? eu ca spun ce gandesc, sau tu ca te dai religios dar te intitulezi "fiul lui dumnezeu"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiul Domnului, cam ce spui tu se aplica in cazul in care era un accident in care motociclistul ar fi mers regulamentar si il mierlea vreunul, atunci da.. dar asa, daca ti-o cauti sa mergi in picioare pe drum circulat cu alte masini, mai poti spune ca e vorba despre soarta, ghinion sau altceva? NU! Este vorba despre inconstienta si prostie care si-au spus cuvantul. Nu ma bucur ca a murit, Dumnezeu sa il ierte, dar parca unii exagerati cu plansul sinucigasilor.

 

Si daca ma intrebi pe mine, cei ca el sunt fix sinucigasi. Este exact ca si cum te duci si il plangi pe unul care s-a aruncat in fata trenului.. ca saracul, ca nu merita soarta asta, ca a avut ghinion, ca poate nu murea dupa ce a trecut trenul peste el si asa mai departe. Intelegi punctul meu de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mellow: :mellow:

 

cateodata raman uimit ce vad pe forumul asta! <_<

Asa suntem noi, uimitori...

 

Nimeni nu este cu adevarat destept. Se poate intampla oricui, oricum. Pana la urma nu mai conteaza cum mori.

Gresit! Mie nu mi se poate intampla sa merg in picioare pe scuter pe sosea si sa dau intr-un autobuz. Pentru ca nu mi-a dat niciodata prin cap sa merg in picioare pe scuter pe sosea.

Si eu nu m-am bucurat de moartea aluia. Pur si simplu imi e la fel de indiferenta ca orice sinucidere a unui necunoscut. Ca imi permit sa ma amuz colateral, e fix treaba mea. Ma amuz de ce vreau eu, nicio lege nu-mi interzice, iar pe morala...mictionez. Cui nu-i convine sa lase o plangere la secretara mea pe birou.

 

total de acord...as mai adauga ca mersul in picioare pe moto/scuter nu se pedepseste cu moartea!

Ba uite ca da. Cateodata, cel putin.

 

Concluzie: nu e meritul lui ca s-a nascut, nici vina lui ca s-a nascut prost. Dar e vina lui ca a murit ca un prost. Iar eu nu dau doi bani pe nimic din toate intamplarile astea.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasi gandire am auzit-o de la un zidar (conducea o dacie papuc) despre motociclisti.

Bine, ala era sarit de pe fix. Adica se lauda ca "vaneaza" motociclistii sa dea peste ei daca-l incurca in trafic.

 

Asa ca ceea ce citesc pe topicurile de accidente e floare la ureche, am auzit altele si mai si. :rusinica:

 

Nu te inteleg. Care este mentalitatea mea de zidar care vanez motociclisti? Ca sustin ca faptul de a merge in picioare este inconstienta si ti-o faci cu mana ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da judec.

nu iti convine asta e, dar asta presupune un forum. sa culeg informatii, sa imi aleg din ele pe cele care sa le si cred (pentru ca 99% din ce apare online e bullshit), dupa care sa trec prin filtrul gandirii si sa trag concluzii, invataminte.

imi dau seama ca faci parte din cei care stau dupa poponeata altuia (de care vorbeam mai sus) si avanseaza incet in societate, dar fara sa aibe vreun merit, iar in cazul asta, te deranjeaza opinia mea. muieti is posmagii?

vorbesti de educatie? eu tocmai ti-am exemplificat ca ala nu a avut neuronul care sa-i aduca aminte ce s-a intamplat cu fratisu. el nu a invatat nici macar din experiente anterioare. daca-i dadea Pavlov lu' asta de mancare se ducea dracu experimentul.

mai citeste. nu am decis eu ca trebuie s amoara. am zis doar ca nu e pierderea asa mare. sau nu e pierdere de loc.

si pana la urma asta e parerea mea... nu iti convine treci mai departe ca faci tensiune, incepi sa vorbesti iar cu dumnezeul tau si zic astia ca esti schizofrenic.

 

PS - intre noi doi cine e mai ipocrit? eu ca spun ce gandesc, sau tu ca te dai religios dar te intitulezi "fiul lui dumnezeu"?

Sa o luam pe rand:

1) trebuie sa judeci. Toti trebuie sa gandim, sa analizam, sa invatam, sa evoluam. Dar tu judeci individul, si nu fapta. Fapta e una prosteasca, imatura, grobiana. Ce incercam eu sa-ti spun e ca toti la un moment dat comitem o astfel de fapta: facem o gluma proasta, ne dam cocosi. Motivele pot fi multiple: de la o educatie precara la un dans dezlantuit al hormonilor in noi. Daca aceasta greseala se soldeaza cu moartea initiatorului, lumea devine brusc un loc mai bun? Pierderea nu e la fel de mare pentru familie?

2)Cand n-ai argumente, pentru ca mi-ai raspuns doar la o parte din mesajul initial, te legi de mine ca persoana. Frumos si civilizat este sa-mi combati argumentele, nu sa te legi de mine. Habar n-ai cat de schizofrenic sunt, pe cine am lins, pe unde si cat de profund. Influenteaza asta cu ceva discutia noastra? te simti tu mai bine cu tine? pari mai uman, mai bun? Din punctul meu de vedere, sunt doar cuvinte pe care le-ai insiruit, incearca pe viitor sa te concentrezi, sa vezi despre ce discutam, postezi la obiect, lasa-ma pe mine asa cum sunt.

3) Poate n-ai citit cu atentie, mesajul meu initial nu facea nicio referire la religie, nici la divinitate, doar la umanitate. Fiii domnului ( Dumnezeu, Allah, Natura, Lucifer, spune-i cum vrei) suntem cu totii. E doar un nick, nu extrapola dintr-o singura informatie pentru ca vei gresi.

fiul Domnului, cam ce spui tu se aplica in cazul in care era un accident in care motociclistul ar fi mers regulamentar si il mierlea vreunul, atunci da.. dar asa, daca ti-o cauti sa mergi in picioare pe drum circulat cu alte masini, mai poti spune ca e vorba despre soarta, ghinion sau altceva? NU! Este vorba despre inconstienta si prostie care si-au spus cuvantul. Nu ma bucur ca a murit, Dumnezeu sa il ierte, dar parca unii exagerati cu plansul sinucigasilor.

 

Si daca ma intrebi pe mine, cei ca el sunt fix sinucigasi. Este exact ca si cum te duci si il plangi pe unul care s-a aruncat in fata trenului.. ca saracul, ca nu merita soarta asta, ca a avut ghinion, ca poate nu murea dupa ce a trecut trenul peste el si asa mai departe. Intelegi punctul meu de vedere?

Dupa cum am spus mai sus, punctul meu de vedere e doar unul uman. Nu-l plang dar nici nu-i joc tontoroiul pe mormant. Spun doar ca putem fi mai indulgenti unii cu altii, ca nu s-a nascut inconstient, nici rau, poate doar un pic mai putin inteligent. Sau inteligent, dar n-a avut un mediu propice in care sa se dezvolte. Habar n-am. Simt mila pentru el si tineretea lui si o si mai mare mila pentru parinti (care au partea lor majora de responsabilitate). La fel si in cazul exemplului cu trenul. Crezi ca cine recurge la gestul asta, de bine o face? De fericire? Nu oare din disperare? N-ar trebui totusi sa-l compatimesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu judeci individul, si nu fapta.

dap. pentru ca foarte ciudat...sunt dependente una de alta. si vrei nu vrei sa recunosti, de fapt esti de aceeasi parere cu mine si te-ai dus si mai departe (si sutn de acord cu tine), cand ai facut referirea la parinti cu partea lor majora de vina.

lumea devine brusc un loc mai bun?

nu, pentru ca in marea de prostie, indolenta, ignoranta, rautate, etc de pe planeta asta, el era o cantitate neglijabila.

lasa-ma pe mine asa cum sunt.

nici nu era in intentia mea sa te schimb in vreun fel. poate chiar esti un om bun care iti pasa de cel de langa tine, poate doar porti discutiile astea sa pari un om mai bun decat esti. dar asta nu inseamna ca neaaparat ai si dreptate in tot ceea ce zici. cum sigur nu am nici eu.

Nu-l plang dar nici nu-i joc tontoroiul pe mormant.

same here.

iar la restul......incerci sa-i cauti scuze. imi pare rau, dar nu merge. nu la mine. avea 18 ani + o experienta similara foarte aproape de el. deci, nu...nu merge.

E doar un nick, nu extrapola dintr-o singura informatie pentru ca vei gresi.

stai linistit ca am citit si semnatura. de acolo si concluzia mea. iar la chestia cu "toti fii lui dumnezeu" - aici iti cauti tie scuze. nu e nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...