Sari la conținut

Accident Buzau


zts13
 Share

Postări Recomandate

Mie mi se pare ca erau acolo niste intrebari legitime. Un om care merge linistit la plimbare (touring ii zice pe rit nou) nu ar putea sa faca acident in primul rand pentru ca nu ar incerca sa depaseasca o coloana care se misca cu 60km/h

 

Ma indoiesc ca cineva isi ia miar ca sa mearga la plimbare cu max. 60 hm/h. Plus ca daca nici la viteza aia nu depasesti pe DN, atunci nu depasesti nimic in afara de carute si biciclisti. Ceea ce in opinia mea este mai periculos decat sa mergi mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma indoiesc ca cineva isi ia miar ca sa mearga la plimbare cu max. 60 hm/h. Plus ca daca nici la viteza aia nu depasesti pe DN, atunci nu depasesti nimic in afara de carute si biciclisti. Ceea ce in opinia mea este mai periculos decat sa mergi mai tare.

 

eu stiam ca ea are de 600..greseala mea :P

 

(PS: daca se intampla acum 1-2 ani, aveam ceva pile prin buzau.. pacat. In ziua de azi..)

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca erau acolo niste intrebari legitime. Un om care merge linistit la plimbare (touring ii zice pe rit nou) nu ar putea sa faca acident in primul rand pentru ca nu ar incerca sa depaseasca o coloana care se misca cu 60km/h, sau daca totusi comite o asemenea aroganta o face cat mai aproape de santul din stanga ca nu cumva un berbec sa sara pe el. Bine, asta e teorie, la practica stam toti mai prost...

Nu stiu cum mergi tu, da' io nu obisnuiesc 60 la ora cand limita legala e 100... Poate doar daca nu merge mobreta peste 70... Si cand 20 de masini merg cu 60 si eu cu 100 imi ia cam un minut sa le depasesc pe toate odata, daca din partea ailalta nu vine nimeni.

 

Ceea ce in opinia mea este mai periculos decat sa mergi mai tare.

Absolut corect. Asta spun si eu de ani de zile.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la intrebarea de mai sus legata de declaratii,nu inca nu am fost sa le dam.De ce? Pentru ca nenea politistul care a venit la fata locului la accident si care se ocupa de dosarul nostru,a intrat in concediu fix de a doua zi dupa accident si nu raspunde la telefon nici macar colegilor.Si noi si avocatul nostru am incercat sa dam de el insa fara succes deocamdata,mare minune daca nu l-o fi trimis iranianul in vacanta de fapt (nu vreau sa fiu rautacioasa,dar la noi se practica chestiile de genul).Asa ca inca asteptam sa vedem poate da un semn de viata nenea.

 

P.S. Moto este de Honda CBR 600 RR,am vazut ca existau cateva nedumeriri mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum mergi tu, da' io nu obisnuiesc 60 la ora cand limita legala e 100... Poate doar daca nu merge mobreta peste 70... Si cand 20 de masini merg cu 60 si eu cu 100 imi ia cam un minut sa le depasesc pe toate odata, daca din partea ailalta nu vine nimeni.

 

 

Absolut corect. Asta spun si eu de ani de zile.

 

 

Eu merg incetisor cand e periculos si merg mai tare cand se poate merge mai tare. Si singurul lucru pe care il ignor din Codul Rutier e viteza legala, adica chiar daca in localitate e limita de 50 eu merg fie cu 80 fie cu 30 in functie de vizibilitate si alte conditii de drum.

In rest e clar ca suntem in categorii diferite, aici e vorba de un SS de 600 si eu merg la touring cu lazi si cort si tot tacamul cu 250cc, adica eu concurez in categoria "Ride for fun!:rolleyes: ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg incetisor cand e periculos si merg mai tare cand se poate merge mai tare. Si singurul lucru pe care il ignor din Codul Rutier e viteza legala, adica chiar daca in localitate e limita de 50 eu merg fie cu 80 fie cu 30 in functie de vizibilitate si alte conditii de drum.

In rest e clar ca suntem in categorii diferite, aici e vorba de un SS de 600 si eu merg la touring cu lazi si cort si tot tacamul cu 250cc, adica eu concurez in categoria "Ride for fun!:rolleyes: ".

Si io unde ma incadrez? Nu-s nici supersport, nici choparas de 250... deci... Oricum, doar ideea de "fun" e alta. Ca periculos e intotdeauna.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io unde ma incadrez? Nu-s nici supersport, nici choparas de 250... deci... Oricum, doar ideea de "fun" e alta. Ca periculos e intotdeauna.

 

 

Eu sunt la 1/4, tu esti la 1/2, altii sunt la 1/1 posibilitati de a merge tare sau a accelera brusc, dar in mare ramane aceeasi idee ca esti in pericol daca nu esti atent si/sau daca unii dintre astia cu masinile nu se uita bine in intersectiii sau in oglinzi. Aici pe topicul asta de obicei vedem mai mult tampenii cu flacai care nu au permis si se urca in pom chiar si neprovocati, dar in realitate sunt si multe acidente cu motociclisti versati care au probleme cu masini care iau curbe fara sa semnalizeze sau ies in intersectii fara sa se asigure bine.

Si te incadrezi si tu ca si mine si la carne de tun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nimic nou.Miercuri mergem la Buzau,ne-au sunat in sfarsit si putem veni.Azi ne vedem si cu avocatul sa mai vorbim...in rest cam atat.Ne-au mai trecut accidentarile :)) Sper sa fie bine totul la politia de acolo,am inteles ca sunt cam dificili politistii din Buzau...

Revin dupa mini excursia de pe 2 mai pana acolo cu noi detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine ca v-ati luat avocat. Daca nu va spune el, va spun eu: dureaza destul de mult pana se finalizeaza cercetarile. Asa ca inarmati-va cu rabdare si pregatiti-va de facut drumuri pentru declaratii. Daca ala e un jnapan, or sa va plimbe politaii si pe voi si pe martori pe drumuri pentru declaratii pana vi se face acru.

 

Neaaparat sa va scoateti certificat medico-legal. Pentru fractura se da minim 10 zile, ceea ce inseamna inceperea urmaririi penale. Vorbiti cu avocatul, ca o sa va explice el mai bine. Zilele din spital nu au nimic de-a face cu cate zile primiti de la IML.

 

In rest, multa rabdare si tineti bonuri de la absolut tot ce cumparati pentru deplasari/vindecare. Dupa terminarea cercetarilor, probabil ca o sa-l dati pe vinovat in judecata pe civil pentru recuperarea daunelor.

 

Prietenul care l-a lovit pe vinovat sa se astepte la o plangere penala pentru vatamare corporala si amenintare. Nu e de gluma daca se intampla, asa ca ar fi bine sa se pregateasca din timp.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...